Americký deník

Americký deník https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417820/bmid_americky-denik-uZL-417820.png 5 158 42

Americký deník, který píše Jana Ciglerová, jsou postřehy z běžného života v USA psané osobní formou. Autorka se soustředí na popis fenoménů a každodenních situací vyplývajících ze střetu kultur. Jako Češka adaptující se na život mezi převážně Latinoameričany na jihu USA přináší konkrétní neobvyklé postřehy z toho, jak odlišně se v tak národnostně pestré společnosti žije a jak Čechům známé životní situace řeší místní lidé. Kdo život v USA zná, bude si své postřehy moci porovnat s autorčinými. Koho cesta do Ameriky láká, pro toho to bude obohacující, někdy legrační, místy pohoršené, občas i dojemné vyprávění o tom, co takový obyčejný život na druhé straně Atlantického oceánu obnáší. A pro ty, co si jen rádi rozšiřují obzory, půjde o poutavě psaný vhled do života za velkou louží.... celý text

Pavlaj
19.01.2021 5 z 5

Příjemné čtení, zajímavé postřehy. Líbí se mi, že autorka nesoudí, ale snaží se pochopit a vysvětlit proč.

BarboraFCS
16.01.2021 5 z 5

Když začal vycházet Deník N, tak edice Amerického deníku byla hlavním důvodem mého předplatného, takže nákup knížky byl jasnou záležitostí. Jana píše skvěle, lehce, neodsuzuje, zábavně popisuje běžné situace života v USA a dává tak nahlédnout nám ostatním na to, jak se řešení a popis různých situací může lišit podle toho, kde zrovna žijete (zdravotnictví, oslavy, příslušnost k vlajce). Knížku moc doporučuji :-)

Damonka12
27.10.2020 5 z 5

Skvělý náhled do života v Americe. Spousta zajímavých i užitečných informací.

Harry_
17.09.2020 5 z 5

Kniha splnila očekávání. Velmi názorně na praktických ukázkách a životních situacích ukazuje život v Americe (OK, na Floridě) a porovnává s naší (československou) mentalitou. Neposuzuje, neodsuzuje, ale komentuje a vysvětluje. Přestože s řadou věcí amerického životního stylu nesouhlasím a nesouzním, alespoň je víc chápu a pár věcí se můžeme i přiučit.

pavel1238
19.08.2020 5 z 5

Kniha plná zajímavých postřehů, které člověku pomohou pochopit mentalitu a chování jiného národa. Něco podobného bych si chtěl přečíst o více zemích. Členěno do krátkých kapitol, které na sebe nijak zásadně nenavazují, takže ideální i pro čtenáře, kteří mají málo času:-)

Evka27
14.08.2020 5 z 5

Super postřehy, moc se mi líbil styl psaní, popisuje i klady i zápory života v Americe. Jedinou výhradu mám k drobnému tisku a pidi fotografiím, které jsem měla tendenci poklepem zvětšovat.

Chajda69
07.08.2020 5 z 5

Můj subjektivní zážitek z čtení byl úžasný. Kniha mě bavila od prvního písmene první stránky do posledního písmene poslední stránky, styl psaní Jany Ciglerové mi perfektně sedl.

Americký deník mi velmi připomínal Čapkovy cestopisné fejetony - autorka má podobný smysl pro detail, schopnost zprostředkovat odlišnosti Spojených států tak, jako bych tam opravdu byl a danou situaci prožíval a je jednoduše radost jen číst.

Autorka se navíc nebojí kontroverznějších témat rasismu, držení zbraní, tloušťky Američanů nebo závislosti na lécích a podává je s grácií.

Trochu mě mrzelo, že v některých případech nebyla důsledně provedena korektura textu, sem tam bylo nesprávně vyčasované sloveso nebo nesprávně vyskloňované podstatné jméno, sem tam chybělo slovo, sem tam čárka ve větě.

Po dočtení mi byla naprosto jasná jedna věc - chci víc! Dlouho jsem uvažoval o předplatném Deníku N, teď už nemám důvod váhat. Články Jany Ciglerové chci číst pravidelně.

"V Česku jsme si nechali vlajku uzmout skupinou lidí, která je pro mnohé tak odpudivá, že i vizuální symboly, jimiž se pyšní, dokážou být znepokojivé, přestože by měly vzbuzovat hrdost. Je to škoda. Vždyť co už by nás symbolicky mělo spojovat víc a lépe než náš státní symbol?"

adorjas
28.07.2020 5 z 5

Páčil sa mi disclaimer od autorky hneď na začiatku, že toto je jej prežité USA, konkrétne na Floride s jej skúsenosťami, kde svoju skúsenosť práve nechce zovšeobecňovať na celé územie USA. A to bolo super.

Za mňa zaujímavé poznatky, kniha prečítaná za popoludnie, pretože sa fakt čítala sama. Rada by som prečítala ešte podobné cestopisy z iných oblastí sveta napísaných podobne štruktúrovaným spôsobom, ktorý by pokrýval viacero oblastí zo žitia.

Artep25
11.07.2020 5 z 5

Dávám také 5 hvězd .Výborná čtivá kniha,skvělé postřehy .Nikdy jsem v Americe nebyla, ale spisovatelka výborně přiblížila způsob tamějšího života .Asi bych neřekla,že to je až tak proamerické ,protože popisuje v knize i negativa.Ale to je na každém co si z toho vezme .

marara
28.06.2020 5 z 5

Příjemné a velmi zajímavé čtení. I když je to celé trochu moc proamerické, je to opravdu všestranná sonda do života na Floridě. Je mnoho věcí, které můžeme Američanům opravdu závidět. Usměvavé a nápomocné prodavačky, rychle se rozšiřující dálniční síť, a za mě hlavně systém Zrychleného čtenáře, který děti přirozeně přiměje číst, tedy i samostatně myslet. Na druhou stranu Jana Ciglerová otevřeně popisuje rasismus přetrvávající v americké společnosti a bizarnosti tamního zdravotního "systému".

hroneczek
16.06.2020 5 z 5

Kniha se mi skvěle a rychle četla, úplně mě láká navštívit Ameriku a zakusit něco z tamního (i když ne vždy) úžasného života. Autorka popisuje rozdíl mezi americkou, evropskou a tou naší českou náturou bez příkras takový, jaký skutečně je.
Jediné, co bych vytkla, je vazba knihy. Již prvnímu čtenáři začaly vypadávat listy a já jako čtenář druhý jsem měla co dělat, abych střed knihy při jízdách vlakem nepoztrácela. A také jsem zaznamenala i několik překlepů a opakovaných slov - ale to je věc korektora. Asi se musím smířit s tím, že dneska nenarazím na knihu bez překlepů. A je to velká škoda, zejména vůči autorovi.

SuperSojka
01.05.2020 4 z 5

Rozhodnout se odjet do Ameriky a prostě to udělat. Vychovávat přitom tři děti a být tam většinu času na všechno sám. K tomu zůstat nejen matkou, ale hlavně novinářkou, která umí vše s pointou a komplexně podat čtenářům. Wow.

svarnyp
14.04.2020 4 z 5

Příjemné počtení, které dokáže popostrčit k zamyšlení se nad vlastním pohledem na svět. Paní Ciglerová klade vedle sebe americký a český pohled na svět s přístupem, že není správného řešení, jen jsou různá řešení a každé z nich má své výhody a nevýhody. Komentuje klasické předsudky ohledně Američanů (jsou povrchní, jsou líní ad.) a svou osobní zkušeností se pokouší poukázat jak tomu je ve skutečnosti nebo proč se nám tak mohou zdát.

Čtení, zejména večerní, také zpříjemňuje rozsah jednotlivých kapitol a tedy si je může čtenář dávkovat podle únavy nebo potřeby následné reflexe.

Trochu mě mrzelo, že kniha neprošla jistou deduplikací oproti původním článkům z webu. Tam dávalo smysl fotografie nebo zejména skutečnosti opakovat, neboť se nedalo předpokládat, že byste četli předešlé díly této řady. V knize však takový předpoklad zpravidla platí. Avšak lze říci, že i tím je to ideální odpočinkové čtení, neboť z vhodně nazvaných kapitol se dá zvolit ta, na kterou právě máte chuť.

Gooverka
13.04.2020 5 z 5

Jana Ciglerová je skvělá novinářka a její Americký deník je velkým skvostem, který se už na začátku roku 2020 nebojím zařadit mezi to nejlepší, co ještě letos přečtu. Sloupky jsou krátké a úderné, vždy na jedno specifické téma, proto se kniha tak dobře čte. Nutno říct, že jako člověk, který byl v Americe dvakrát na dovolené, tak nějak vím, jak to tam chodí, ale spoustu věcí mě i tak překvapilo. Kniha vám nabídne detailní vhled do témat jako jsou zdravotnictví, školství, výchova dětí, nákupy, politika, postavení imigrantů a spoustu detailů, které jako výletník jen tak nechytíte - musíte v té zemi žít, abyste ji poznali tak, jako Jana Ciglerová. Tato kniha mi dala velmi ucelený pohled na Ameriku očima Češky a troufám si říct, že mé znalosti opravdu dost prohloubila. Díky za to a moc doporučuji. Navíc, deník N s rozhodl knihu vydat v naprosto nádherné úpravě. Jsem strašně moc ráda, když se obálce a vnitřku knihy věnuje takové péče.

Radka_p
13.03.2020 5 z 5

Zaujímavé, často poučné čítanie o Amerike, teda o jednej jej konkrétnej časti -Floride. V Amerike som bola, zažila ich keep smiling postoj, no autorka knižne vydaných blogov prenikla aj do filozofie tohto ich životného postoja a tak ho prostredníctvom jej skúsenosti aj viac chápem. Kniha prináša pohľad na zdravotníctvo, kultúru, susedské vzťahy, školstvo, oslavovanie sviatkov (aj Valentín už viac chápem) a všeličo možné americké...dobre sa to čítalo a hneď by som si výlet do USA zopakovala.

Limonadovyjoe
27.01.2020 5 z 5

Amen!
Každý kdo byl ve státech alespoň na delší dovolené, musí tohle odsouhlasit. Skvělá země, ve které se žije jednoduše a bez stresu z obyčejných chyb. Tak jak život autorka popisuje na Floridě, tak funguje i na opačné straně USA. Nikdy nezapomenu na usměvavé prodavačky, ochotné zaměstnance parků a muzeí, nikdo vás neprobodává pohledem, když se spletete. Miluju, že se autem dostanu na všechny důležité body v národním parku. Že se tam řídí jedna radost protože jedete pořád rovně. Že ráno se opravuje cesta a Odpoledne už je položen asfalt i s pruhy a je hotovo.
Postřehy autorky jsou přesné a kniha se hodí jak pro ty, co se do USA chystají, tak pro ty, kteří na tohle rádi vzpomínají. A naopak si někteří z nás uvědomí, že přece jen to tady není tak špatné. Sice každý naše sebevědomí podkopává ale máme mnohem lepší zdravotnictví nebo podporu v mateřství nebo ..nic víc mě nenapadá.

kinee
31.12.2019 4 z 5

Zajimave subjektivni postrehy z Floridy. Z mnoheho bychom se mohli poucit, za mnohe jsme u nas v CR radi. Dekuji za zajimave cteni

eviska
26.12.2019

Velmi čtivé, zábavné i k zamyšlení. Doporučuji všem.
Díky knize jsem si uvědomila jak negativní národ jsme a jak málo by stačilo to změnit. Začala jsem u sebe a svých blízkých.
Jediné, co mi trochu vadí je, že je tam dost gramatických chyb a překlepů a to na začátku knihy autorka děkuje několika kolegům za dobrou editaci.

Charlesska
25.11.2019 4 z 5

Když knížku napíše Ladislav Zibura, nedozvíte se o zemi, kterou procestoval, prakticky nic. Když ji napíše Jana Cíglerová, máte pocit, jako byste tam sami žili. Má skvělé postřehy, nadhled a neskutečnou energii. Jednu hvězdičku strhávám za špatnou redakci (některé věci se i několikrát opakují) a gramatické chyby.

JosefW
23.11.2019 4 z 5

Příspěvky paní Ciglerové z jejího pobytu na Floridě byly vlastně důvodem, proč jsem si začal předplácet Deník N. Když jsem se pak dozvěděl, že se chystá knížka, bylo jasné, že ji musím mít.
Autorka rozhodně píše čtivě a nenudí, jen mi občas chybělo delší rozepsání se o některých postřezích, které by mne zajímaly více, nicméně chápu, že se nedalo napsat o všem. Jinak se mi však knížka líbila a ani nevadilo, že jsem mnohé příběhy z Amerického deníku znal již ze stránek Deníku N.
Mimochodem, kamarádka byla dva měsíce na Floridě (v jiné části) a popisovala mi některé věci obdobně.

deníky Amerika USA (Spojené státy americké) Florida novinářky

2019  92%Americký deník