Americké psycho

Americké psycho https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8124/bmid_americke-psycho-PU4-8124.jpg 4 271 44

Kultovní román, jež autora proslavil po celém světě. Americké psycho je fiktivní zpovědí Patricka Batemana, bohatého newyorského mladíka z řad takzvaných „yuppies“, který se v honbě za novými prožitky stává brutálním masovým vrahem. Ellis v knize nejmenšího detailu popisuje nejen Batemanovy konzumní obsese (návštěvy drahých restaurací a barů, fitcenter, závislost na drogách, hudebních hitech či slaboduchých televizních talk show atd.), ale i násilné, neobyčejně brutální scény mučení a vražd. Nepochopení, že nejde o realistickou výpověď, ale o ostrou satiru na konzumní atmosféru 80. let, vedlo k ostrým útokům na knihu, kterou ve Spojených státech řada velkých knihkupectví odmítlo prodávat.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

American Psycho , 1991

Petrasuvicka
01.02.2018 1 z 5

Patrick Bateman a jeho děsně duchaplné myšlenky ohledně koksu, designu a módy jsou rovněž chladnokrevným vražedným činem, ovšem páchaném na čtenáři. Jestli asociace Patricka korespondují s autorovými, potěš pánbůh. Jestli chcete gargantuovskou nudu, tak si to přečtěte. Pokud se chcete zasmát, podívejte se raději na film a ušetříte si mnoho hodin času, které byste strávili čtením.

katerina5544
21.12.2017 odpad!

Tato kniha je čistý odpad. Není v ní naprosto nic.....ty neskutečně nudné popisy značek oblečení atd - to jsem jen kroutila hlavou. Co se týká těch zvráceností tak si myslím,že pan autor to nebude mít v hlavě v pořádku, přišlo mi to jako návod pro úchyly. Já, která mám ráda horory celý život a jen tak něco mě neznechutí ale tohle ....proč taková kniha byla vůbec vydána? Když napíše zvrácenost Stephen King tak je to naprosto jiný level. Tahle knížka je tak odporná a stupidní že je historicky první, kterou jsem si koupila a nesnesu jí mít ani danou v knihovně, kdyby se mi v ní neuvolnily listy tak bych jí prodala i když nevím zda by tento brak někdo chtěl (případně jestli to chci šířit dál), spíš půjde do popelnice. Není to žádný hluboký obraz psychopata ale snůška nudy a nechutností. Vyhozené peníze!

zaza_3121
24.04.2017

Přiznávám, knihu jsem nedočetl... skončil jsem u popisu bytu Patricka Batemana a návodu, jak se správně oholit.

terezamarsik
14.07.2016 4 z 5

Tato kniha je opravdu něco zvláštního! Ze začátku jsem si myslela, že snad budu číst jen o tom, co kdo nosí, o tom, co si Patrick kupuje za produkty kosmetické apod. No nakonec mi došlo, že on se tím prostě jen identifikuje a jinak lidi chápat neumí.
Kniha mě opravdu bavila, první polovina knihy je opravdu výborná, když si člověk zvykne na postavu Patricka B. a jak chápe svůj svět. Byly tu nějaké vraždy, ano, hlavní postava očividně postupně šílí, ale tak nějak normálně jak se dalo čekat.
Najednou jsme u druhé poloviny knihy. To je naprostá šílenost. Druhá polovina knihy až do konce mě naprosto šokovala, znechutila a znovu šokovala, ale zároveň dost zaujala. Tím neříkám, že si libuji v totálně nechutných vraždách, ale celý ten příběh a postava hlavní prostě vytvořila opravdu šokující a skvěle čtivou knihu. Ke konci už jsem opravdu hodně bojovala s tím, abych vůbec dočetla co všechno hlavní postava vyvádí za hrůzy. Autor se rozhodl, že když už napíše příběh psychopata, tak ho napíše opravdu pořádně nechutně!!
Takže kniha je tedy opravdu nechutně šokující, zajímavá, výborná a pak znovu nechutně šokující. Uznávám, že je tu popsáné násilí, které si jen tak někdo nedokáže představit, jsou to opravdu nechutné a naprosto strašné věci, ale k tomuto příběhu to prostě patří. Jen se trochu bojím autora, který má takovou představivost...
Knize dávám 4 hvězdičky jen proto, že konec mi přišel trochu prázdný. Ano, došli jsme k tomu, že Patrick už se opravdu zcela zbláznil a stal se z něj 100% psychopat, ale jinak se nic moc ke konci nestalo. Čekala jsem tedy od konce trochu více, ale knize to zase tolik neubralo, takže 4* jsou zasloužené si myslím. Také se ale hlavní postava svěřuje s tím, proč vlastně to vše dělá, jak se cítí prázdný a sám někdy nechápe ty hrůzy, který je schopen. Prostě, koho zajímá kvalitní příběh o psychopatovi, tak tuto knihu doporučuji. Člověk nesmí pohlížet jen na nechutnost nějakých částí, ale na celý příběh hlavní postavy...takový lidé totiž doopravdy existují a když si k těm nechutnostem přidáte na konci právě tuto skutečnost, tak si uvědomíte, že kniha je ještě o to děsivější.

Peleus
26.05.2016 4 z 5

Nejde než citovat Normana Mailera, který sám ve svých románech mnohokrát překročil hranice toho, co od něj konzervativní část společnosti očekávala: "Román není napsaný tak dobře, aby byl jeho umělecký záměr zřejmý a prosadil se přes nepřízeň odpůrců, ale není napsaný tak špatně, aby ho člověk mohl s čistým svědomím odmítnout."

RamonVarga
07.05.2016 3 z 5

Naprosto šílená kniha, nevím, jak jinak bych ji popsal.

Dreamless
27.12.2015 4 z 5

Ilúzia menom Pat Bateman sa vo mne bude dlho ukladať. Tak nejak toho mám veľa na jazyku a pritom tak málo. Na jednej strane tú knihu nechytím do rúk pekne dlho - ak vôbec! Nočné mory, ako ma Pat zmrzačuje zhrdzaveným nožom v školskej jedálni mi nedajú spať ešte veeľmi dlho.
Táto kniha geniálne zobrazuje rozpad osobnosti niekoho, kto má všetko, nevie čo od života viac a tak si svoje chvíle kráti vraždením a fantazírovaním o vraždách, lebo nie všetky čo boli popisované v knihe, skutočne vykonal. Bola to jazda, bol to masaker, bolo to hnusné.
Najviac ma znepokojil ale fakt, že takisto ako to začalo, tak sa to aj skončí. Kam pôjdeme na večeru, kde máme rezerváciu, aký typ saka sa hodí na pracovný pohovor? Nikto sa nepozastavuje nad tými hroznými skutkami, nad psychoptickou mysľou a rozjatrenou dušou človeka, každý hľadí iba do seba. A život plynie ďalej a ďalej, nenápadne sa o otiera o život Patricka Batemana, ktorý sa doň snaží zahrnúť svoju nezmazateľnú stopu - bez výsledku.

Hnusná satira konzumu, extravagancie, vzťahov a všetkého spoločenského hnusu. Odporné opisy ( krysa ma bude desiť ešte pekne dlho ), ale všetko to spolu tak nejak ladí, zapadá. Prázdni ľudia s prázdnymi koníčkami, s problémami prvého sveta, na drogách a bez chrbtovej kosti.
Kniha nám ponúka veľmi veľa rozhľadov, hlavne psychologickú sondu do duše vulgárneho, primitívneho týpka, ktorý sa na konci knihy prejaví ako filozof, myseľ, ktorá nad všetkým uvažuje a zrazu mu rozumiete, možno aj odpustíte, aj napriek tomu, že svoj monológ píše s črevami nejakého dievčaťa v zuboch alebo pri tom masturbuje v mramorovej vani. Film nám ponúka iný náhľad na Batemana, človeka, ktorý si dokonaluje uvedomuje svoju prázdnotu už od samého začiatku, so stálou snahou dostať trestu za svoje činy - ktoré ostávajú často LEN v jeho hlave. Ostáva nepotrestaný a jeho život sa nijak nezmení. Mení sa on, zúri, pľuje okolo seba síru a ľudia v ňom vidia decentného poseru, metrosexuála, normálneho konzumného chlapa. Nečudujem sa mu.

Kniha vo mne bude ležať ešte pekelne dlho.

Eicherik
13.09.2015 odpad!

To je snad jediná kniha, kterou jsem kdy vyhodil do popelnice.

t.o.m.m.y
10.09.2015 3 z 5

Tak nějak nevím, jak přesně knihu hodnotit... První polovinu jsem se prokousával hromadou modních značek a zdlouhavých popisů všeho možného a pořád jsem tak nějak čekal, až se Bateman ukáže v pravém světle. Druhá půlka zase utekla rychle a Bateman se tam pěkně vyřádil. Znovu bych to už asi nečetl, takže za mě celkově tak 60%

Raszkulce
21.04.2015 3 z 5

Netušila bych, že při čtení nějaké knížky mi bude opravdu fyzicky blbě ... ale rozhodně knížka sama o sobě stojí za to, vtáhla mě do děje. Na jednu stranu se mi to nechtělo číst, protože některé scény byly tak ehm nechutné ale na druhou stranu očekávala jsem v nějaký šťastný konec v tomhle případě dopadení psychopata ale to se nestalo ..Nicméně doporučuji, ale nic pro slabší povahy to rozhodně není.

ehoos
31.01.2015 1 z 5

Dávám hvězdu jen proto, že bych žádné knize nedala odpad. Nevím, možná jsem něco nepochopila, možná mi uniklo něco zásadního, ale buď jsem se neuvěřitelnou dobu nudila u popisu vizitek a kravat nebo jsem zvracela u popisů brutálních způsobů hnusných vražd. Nechci vypadat jako snob, co čte jen klasiku, umím ocenit i knihu, která nenese hluboké poslelství, ale nevím...v téhle knize jsem prostě nic nenašla. Třeba bych změnila názor, kdybych ji přečetla víckrát, ale už se k tomu asi nedokopu.

Serja
18.01.2015 5 z 5

Výborný podtext. Oči-otevírající kniha v luxusním kabátu ušitém na míru.

Nagadir
25.11.2014 4 z 5

No, byla to síla. Zajímavý náhled do duše psychopata a masového vraha. Oproti krvelačnému vlku Batemanovi, je Dexter jen malý rozkošný beránek.
Jsem ráda za svůj silný žaludek, bez něj bych to asi nedočetla.

Jindra.Vosecky
15.10.2013 5 z 5

Geniální a bezpochyby dosud nejlepší kniha B.E.Ellise, kterou jsem četl. Celé bych to označil jako autentickou sondu do psychopatické mysli (v tomto případě zdánlivě spořádaného finančníka z Wall Street). Vyčerpávající výčet všemožných výrobků, luxusního oblečení a věcí, dlouhosáhlé hudební recenze a vedle toho stejně tak detailní erotické a násilné scény. Ano, všechno tohle tam je a ještě mnohem víc. Všechno do sebe zapadá a je neoddělitelnou součástí strhujícího příběhu. Je to příběh, který je předkládán s až hrůznou autenticitou, jako by autor popisoval opravdu reálné dění. Takže řeči typu, jak kontroverzní a znechucující tento román je? Ale prosím vás, myslím si, že je všeobecně známo, že nevstupujete zrovna do láskyplné story, když otevíráte knihu Americké psycho. Jeden z mých nejsilnějších knižních zážitků. Filmovou adaptaci považuji za jednu z nejlepších vůbec.

Thanyss
10.09.2013 3 z 5

Americké psycho umí excelentně dvě věci:
1) NUDIT: Ano, je to tak. U téhle knihy se budete povětšinou výborně nudit. Připravte se na vyčerpávající lekci z módního průmyslu, gastronomické výlety po vyhlášených restauracích, kde více než o jídlo jde o to, kolik za pokrmy utratíte, sáhodlouhé výčty značkové elektroniky a hloubkovou analýzu několika tehdejších hudebních interpretů.
2) NUTIT VÁS ZVRACET: I když je Pat Bateman ve svém civilním životě naprosto nezáživný panák, občas se povyrazí dávkou kokainu a sem tam se mu v mozku přehodí obvody a z tuctového yuppie se stává brutální vrah. Batemanovi vražedné počiny jsou přibližně v první polovině knihy dost vlažné a častokrát zmíněné spíše na okraj. Jenže postupně nabírají na intenzitě, bestialitě, šílenství a u dvou popsaných mučících scén jsem opravdu přemýšlela, jestli pokračovat ve čtení a nebo se odebrat na toaletu a tam se rozloučit s obsahem svého žaludku.
Z celé knihy ve mě zůstal silný pocit znuděnosti z tehdejší doby, pocit vyčlenění. Deprimující prostředí, kde nikdo pořádně neví, kdo jste a nakonec, koho vlastně sakra zajímáte? A víte vlastně vůbec vy, kdo jste? A zajímá vás to? Vítejte ve světe yuppie, ve světě ztracené generace, která má možná pomyslně vše, co si kdo může přát (peníze, drahé věci, kariéru), uvnitř jsou však prázdní, sociální cítění na bodu nula, hlavně, že máte správný účes, oblek od Armaniho a pijete převážně dobrou vodu Evian.
Neberte knihu příliš vážně, spíše jako takový hodně nadsazený vhled do 80. let a života dobové generace, která se nedokázala nikam pořádně zařadit a poté si budete schopni Ellisův počin i "vychutnat".

Ronin Roujin
03.07.2013 3 z 5

příběh o bohatém a úspěšném mladíkovi, který z nudy začne zabíjet lidi, nudný 80tky, celé kapitoly věnované popovým kapelám, podrobné líčení nákupů a návštěv restaurací a sem tam nějaké to sadistické vraždění nebo mučeníčko, taková červená knihovna podle La Vaye xD

Eamby
24.05.2013 5 z 5

Pro mnohé se tohle povrchní dílo může zdát bizarní, mne osobně to uchvátilo. Ano, mám nesčetně výtek na autorovy místy ne moc dobře popsatelné děje- v podobě moc prodloužených popisů, určujících, kdo má co na sobě a hlavně na začátku seznámení se s mnoha postavami naráz. Bylo to strašně chaotické a nedokázala jsem se po jedenácti stranách vyznat o koho se jedná, kdo co dělal a proč se tam objevil. Ihned mě ale uchvátila zadní strana obálky, kde je napsáno, že se této knihy žádné nakladatelství nechtělo ujmout za jeho brutální a sadistické dílo... prostě už jen kvůli tomuto jsem si jej musela přečíst a vůbec nelituji. Když se do toho člověk začte, tak ho to příšerně chytne a celou knih přečte jedním dechem. Více takových děl!

Popluh
04.04.2013 5 z 5

Kruté, přesné a jako ze života, který nikdo z nás navenek nechce zažít, ale někde uvnitř nás přesto je, čekající na svoji příležitost.

Bet
29.01.2013 1 z 5

Román je nejen drsným a otevřeným popisem násilí a zvrácenosti.Chvílema jsem se nudila, číst pořád dokola o všemožných obchodních značek no nuda.

Adelica-Opica
03.04.2012 2 z 5

Ten kdo něco takového napíše musí být asi hodně narušenej. Je to dobrá kniha, ale čeho je moc toho je příliš. Ke konci jsem už přeskakovala pasáže o tom kdo má jakou vázanku, kolika knoflíkovej oblek a tak dále... Bez epilogu bych to asi ani nepochopila...