Americká tragédie

Americká tragédie https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11629/americka-tragedie-11629.jpg 4 328 62

Vrcholné dílo Dreiserovo, řadící se čestně vedle velkých obrazů amerického života, Dos Passosovy trilogie U. S. A. a Steinbeckových Hroznů hněvu. V tragickém příběhu mladého člověka, který v touze po bohatství a vynikajícím společenském postavení se neštítí ani vraždy, autor zachytil mnoho stránek amerického života a obžaloval společnost, která byla spoluvinna na hrdinově zoufalém pokusu vymanit se ze svého postavení.... celý text

angloumene
21.11.2015 4 z 5

Tohle dílo je vskutku nervy drásající. Dokonce natolik, že jsem si ve čtení musela dát několikaměsíční pauzu. Přeci jen smýšlení mladého Clyda není pro slabé povahy. Celkově se jedná o velice silnou kritiku moderní, konzumní společnosti, ve které chybí pevné morální základy.

Peleus
04.09.2015 5 z 5

Vzácný případ, kdy se film může poměřovat s knihou a divák nemá pocit, že je o něco ochuzen.

Kvůli Americké tragédii jsem nespal celou noc. Prostě jsem ji musel dočíst, ačkoli jsem věděl, co mě čeká na konci!

P.S. Kolik děl tohle dokáže?

St. Jimmy
28.08.2015 5 z 5

Tenhle velkolepý román ve mně zanechal velmi silnou stopu. Především jeho hlavní protagonista, mladík jménem Clyde Griffiths. Dreiser vytvořil skutečně živou, uvěřitelnou a komplexní postavu. Clyde je mladý, ambiciózní, snaživý, ale chce příliš mnoho příliš brzy, což se mu posléze také vymstí. Jeho přerod z rozjukaného mladíčka z chudé rodiny v arogantního mladého muže, řízeného vlastními ambicemi, je popsán opravdu působivě, přitom pozvolna. Zkrátka tak, jak by se to mohlo stát i ve skutečnosti.
Především tento vývoj Clydovy osobnosti je tím rozhodujícím aspektem, díky kterému řadím Americkou tragédii vedle mých nejoblíbenějších románů. Nemalou mírou k tomu přispívá i tragicky končící děj. I když jsem se Clydem snažil opovrhovat, přece jsem se v závěrečných kapitolách neubránil soucitu a dojetí nad jeho velkolepým příběhem.
Za 5*. Díky.

kalimaskry
19.08.2015 5 z 5

Dneska jsem to dočetla.... Jako neskutečně silný příběh. A několikrát jsem se všimla, jak se to ve mně mele a nevěděla, co cítím. Rozporuplné pocity, kdy jsem s Clydem souhlasila/nesouhlasila. Na tuto knihu budu dlouho dobu vzpomínat.

amigo17
24.06.2015 5 z 5

"Total mindfuck" - inak to ani popísať neviem. Neskutočná psychologizácia postáv. Mňa miestami brala natoľko, že zopárkrát som sa pristihol pri tom, ako čítam s otvorenými ústami. A že mi to čítanie chvíľami spôsobovalo fyzickú úzkosť, ani nehovorím. Skvelá kniha s veľmi silným príbehom, ktorá so mnou citeľne zamávala a kým budem schopný pamäte, budem si ju pamätať :-)

Luck_a
03.04.2015

Četla jsem vydaní z roku 1947-1948, sice je rozdělená na dva díly, ale i tak jsem si je koupila. Knihu jsem četla hned po přečtení Dostojevského ( Zločin a trest) a musím říct, že jsem byla překvapená. Americká tragédie mě dostala ve všech směrech.
Dokonce jsem obětovala i jeden den školy, protože jsem ji četla celou noc až do rána :) Nemohla jsem se od knihy odpoutat a prožívala jsem každý okamžik, každé slovo... :)
Takže doporučuji.

pavlinka0250
02.04.2015 5 z 5

Četla jsem knihu asi v devatenácti letech a přesně si vzpomínám, jak jsem vždy letěla domů z práce, jen abych už zase mohla pokračovat ve čtení. Už je to pěkná řádka let,ale jsou knihy, na které se opravdu nezapomíná a tahle mezi ně rozhodně patří.

Amadys33
22.03.2015 4 z 5

Román zabývající se americkými třídními vrstvami a jejich odlišným způsobem života, kterému patrně do určité míry dává za vinu smrt ženy, kterou zabil mladík z nuzných poměrů toužící po přepychu a penězích. Lidé jsou zde příliš úzce rozděleni na chudé a bohaté, přičemž je zde je téměř nemožné dostat se z nižší vrstvy do vyšší.
Kniha je místy zbytečně popisná, co čtenář pochopí z několika slov, je zde pro jistotu vysvětleno několika větami.
Mladý hlavní hrdina, ze začátku poměrně sympatický, ztrácí s postupným otáčením stránek knihy své charisma, až se nakonec ve své nahotě ukáže jako nepříliš inteligentní slaboch, pro jehož chování možná nalezneme chvilkové pochopení, ale neměli bychom pro ně nalézt žádnou omluvu.

Yaruschka
18.11.2014 5 z 5

Naprosto dokonalé. Spolu se Zločinem a trestem zařazuji mezi mé TOP knihy.

Aaron Lewis
18.08.2014 4 z 5

Psychologický román s velkým množstvím proč a jak a co kdyby atd. Spisovatel neustále vše vysvětluje, zabívá se psychikou, proč co kdo udělal, co ho k tomu vedlo, jaké náhody apod. Vysvětlení.

Nic není černobílé. Místy moc suché. Dobrý nápad, zajímavý děj, horší provedení. Moc popisu a všeho. Spisovatel měl něco nechat na lidech, aby si dotvořily představu, ale on napsal snad úplně všechno, od charakteristiky až přes popis.

Nechtěla jsem, aby mi byl Clyde sympatický, ale bohužel trochu byl, i když to byl děsný slaboch. Na konci mi ho bylo moc líto. Některé části mě nebavily (soud a tak) byly moc dlouhé a všechno se opakovala plus tehdejší doba a její smýšlení s dnešním … teď je to jiné a tak.

Zajímalo by mě, co on si myslel o svém Clydovi a proč tuhle knihu napsal.

Eliz aveta
11.08.2014 5 z 5

Dávno už mi maminka doporučovala tuto knihu; a ta nakonec nezklamala očekávání. Skvělé, velkolepé dílo!

Didi65
09.08.2014

Velice obsáhlá kniha, ale od začátku do konce vás nadchne a odložíte ji, až ji přečtete. Pokud si vzpomínám, byla i zfilmována, ale kniha je daleko lepší. Velice dobře se čte, doporučuji.

kacimilek
14.07.2014 5 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se prokousala přes první část první knihy, ale poté na sebe plesající srdce čtenářovo nenechalo dlouho čekat. Tak jako jsem Clyda na začátku litovala, tak jsem jím nakonec v podstatě pohrdala. Kam se poděl onen ztracený, skromný, milý chlapec? Obávala jsem se, že nakonec spravedlnosti ujde, ale nestalo se tak...naštěstí.

Autor umí nekonečně upoutat čtenáře k ději (až na místní náboženské výkyvy), zbytečně nedramatizuje (Clyde například nesvede vinu na svého bratrance, nepokusí se uprchnout, ...), dokáže překvapit ději, které by sotva kdo čekal. Doporučuji!

MilkyA
20.03.2014 5 z 5

Ach Clyde, kto sa v ňom aspoň trošku nenašiel, hádam ani nežije v kapitalistickej spoločnosti, leda že by si nažíval jak Sondra :D (ale niéé božechráň všetkých mravných a morálnych občanov )... Človek by to nakoniec rád celé zhodil na spoločnosť, ale ako sa snažím úplne ma to škrie, nedá mi to, je to ako sa dohadovať, či bola skôr sliepka alebo Mcdonald. Vysoké ambície, pokrytectvo, nedostatok, tlak spoločnosti, naivita- ja sa s tým stretávam dennodenne a nie len u seba, tak zrejme verdikt je, že sa mi to pozdávalo. A komu sa nepozdávalo a dočítal, tak ten má veľmi strašidelnú pani učiteľku zrejme... :P

adorjas
18.03.2014 3 z 5

Americkú tragédiu som prečítala po Dostojevskom Zločine a treste. Osobne si myslím, že vina/zločin sa tu odrážajú trošku v inej koncepcii, ale žiaľ čítanie ma nepohltilo natoľko ako u Dostojevského. Preto ma aj mrzí, že tu budem jediná s komentárom, kde sa na knihu sťažujem- ale kniha ma nezaujala, postavy boli pre mňa chladné. A možno práve preto je to taká dobrá kniha, lebo som neznášala z duše tú hlavnú postavu?

THERISA
30.01.2014 5 z 5

Velmi, velmi dlouhá kniha a také velmi, velmi dobrá kniha. Z hodného chlapce se díky jeho pěkné tváři a dobře situovanému strýci může stát něco víc, tak se rozhodne toho využít. Škoda jen že mu osud přihraje do cesty překážku, která se nedá jen tak obejít nebo přeskočit. Vidina bohatství s lidmi dělá divy a jen velmi silní jedinci jsou schopni si zachovat svůj charakter, a když se k tomu ještě přidá poblouznění láskou, pak je to teprve malér.

bubo bubo
07.09.2013

Cetla se mi dobre, ale vsechny postavy mi byly extremne nesympaticke , zvlast Clyde .

Terry11
06.08.2013 4 z 5

líbilo se mi pozorovat, jak se mění charakter hlavní postavy. Naturalistické dílo, u něhož víte, že to neskončí dobře, ale přesto vytrváte až do konce. Knihy i života Clyda.

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Jedna z najdlhších kníh, čo som kedy čítala. Zaujímavý dej, psychológia hlavnej postavy taktiež skvelá a celá kniha je naozaj detailne prepracovaná. Kniha pekne vystihuje to, čo dokáže človek spraviť pre peniaze a svoj prospech. Kniha bola napísaná už veľlmi dávno, ale skutočnosť na ktorú poukazuje platí aj dnes.

veroni83
01.02.2012 5 z 5

Americka tragedia je jedna z knih, na ktore aj po rokoch rada spominam (citala som ju pred vyse 10 rokmi). Kniha je uzasne putava, stylom, dejovou liniou, charakterom hlavneho hrdinu aj svojou atmosferou mi pripominala Dostojevskeho Zlocin a trest. Vrelo odporucam!

zfilmováno 20. století USA (Spojené státy americké) rozhlasové zpracování

Theodore Dreiser