Americká tragédie

Americká tragédie https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11629/americka-tragedie-11629.jpg 4 328 62

Vrcholné dílo Dreiserovo, řadící se čestně vedle velkých obrazů amerického života, Dos Passosovy trilogie U. S. A. a Steinbeckových Hroznů hněvu. V tragickém příběhu mladého člověka, který v touze po bohatství a vynikajícím společenském postavení se neštítí ani vraždy, autor zachytil mnoho stránek amerického života a obžaloval společnost, která byla spoluvinna na hrdinově zoufalém pokusu vymanit se ze svého postavení.... celý text

Rozmarýna Rozm
24.11.2018 3 z 5

Co se týče této knihy, jsem rozpolcená. Příběh výborný, ale těžkopádně a zdlouhavě napsaná. Přečetla jsem ji skoro do konce celou, ale před koncem jsem ji už jen dolistovala, abych věděla, jak to s ním dopadne. Už jsem neměla sílu to do konce číst bez přeskakování stránek.

Denny45
04.10.2018 5 z 5

Clyde Griffiths. Tento človek dva týždne bičoval moju psychiku, celú osobnosť, dušu. Nenachádzam slov... toľko zmien, protikladov, psychických opisov, zamyslení.
Možno mi pomôže citácia z knihy: "Taký bol vplyv krásy, bohatstva a spoločenského postavenie, po ktorých horúčkovito bažil, na povahu plytkú, nestálu ako voda!"
Na začiatku suchý opis sa postupne menil na prežívanie každého momentu knihy spolu s hlavným hrdinom. A nakoniec mi on sám nastolil otázku: Je vinný, alebo je vinná spoločnosť?
Najviac sa ma na konci knihy dotkol vnútorný monológ Clydea: "...ako ho môžu posudzovať títo ľudia keď nepoznajú jeho duševné, telesné, mravné utrpenie?" Mám vôbec práve posudzovať ho JA, aj keď som s ním prežil prakticky celý život, každú zmenu v jeho správaní a videl som všetko čo sa odohrávalo v jeho hlave?
Táto kniha je monument. A každého, kto sa po jeho strmých stenách vyškriabe až na vrchol obdarí psychickým zážitkom, na aký len tak ľahko nezabudne. Rozmýšlal som, že čítanie prvej polovice bolo len utrpením a preto som chcel jednu hviezdičku odobrať. Ale toto utrpenie a bolesť za niečo stáli. Nazval by som to "novodobou katarziou"...

adelinka
22.04.2018 5 z 5

Veľmi pekný príbeh mladého chudobného chlapca, ktorý túžil po spoločnosti, bohatstve a postavení.....Bohužial to na niečom padlo.....Posledný strany som hltala, lebo som čakala na zázrak, ktorý sa nestal. A aby som budúcemu čitateľovi neprezradila moc z deja, nebudem rozoberať moje pocity.....Ale zasa mám ten pocit, keby nebolo toho kňaza, mohlo to aspoň trochu dopadnúť inak.....

poz3n
16.02.2018 5 z 5

Vydatná studie nitra jedné mladé americké hlavy 20. století. Dreiser bezpochyby vytvořil dílo antických rozměrů, které je zároveň velice intimním portrétem a vytváří tak dojem nebývale komplexního zážitku. Úvodní třetina mě nijak extra ke knize nepřipoutala, ale její prostřední část to zcela vynahradila a zpětně i opodstatnila ten trochu zdlouhavý úvod (což je přesně to, co si filmové adaptace, které se snaží 800 stran románu narvat do 2 hodin, nemůžou dovolit a potom mají potíže diváka do příběhu ponořit). Jediný problém tak mám se závěrečnou částí knihy, která se natolik soustředí na samotný soudní proces, že výrazně opomíjí hlavní postavu, vzdaluje se z její bezprostřední blízkosti a narušuje tak ten doposud výjimečný, intimní vztah mezi Clydem a čtenářem. Jinak se ovšem jedná o opravdu vydatnou psychoanalytickou sondu, která je právem velkým dílem americké literatury.

Marekh
07.02.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila. Knihu jsem četl velmi dlouho, poněvadž je hodně obsáhlá.

Co dělat v případě, když se muž zamiluje do jedné ženy, slibuje jí hory a doly a následně pozná druhou ženu, která je bohatší než první, je na vyšším společenském žebříčku? Zvítězí láska, anebo moc, bohatství, prestiž? Jsou různé možnosti jak vzniklou situaci muž může řešit, ale náš hrdina se rozhodne pro tu nejhorší možnost...

Vzpomínám si na události, při kterých mne mrazilo v zádech a dotazoval jsem se, co všechno je člověk schopen učinit, aby dosáhl vytouženého cíle. Jsem přesvědčen o tom, že nejhorší, čeho se člověk může dopustit, je zavraždit jiného člověka. Už samotná myšlenka na vraždu je děsivá, následně její realizace a po čase se nepochybně dostaví výčitky svědomí, které ve většině případu nastanou u zločince.

jindra2
25.12.2017 5 z 5

Strhující psychologický, společensko kritický román. Autor vstupuje do hlav svých postav a podrobně popisuje jejich uvažování a motivy jednání. Myšlení sobeckého, morálně nejistého Clyda rozebírá natolik sugestivně, že si čtenář skoro říká: Co tomu Clydovi zbývalo, než tu dívku zabít?
T. Dreiser otevírá množství naléhavých otázek: viny a trestu, svědomí, přípustnosti trestu smrti, důležitosti sexuální výchovy, etiky advokátské profese, škodlivosti neprostupných sociálních tříd, nerovnosti chudých a bohatých před zákony, náboženského fanatismu a mnoha dalších.
Pro neznalého je šokující rigidita a zatuhlost americké společnosti začátku 20. století.
Filmové ztvárnění s Montgomery Cliftem a Elizabeth Taylorovou je mimořádně zdařilé.

puml
25.11.2017 5 z 5

Trochu zdouhavý úvod vynahrazuje závěrečná třetí část, ve které je Clydova psychologie popsána až s hodinářskou pečlivostí. Právě část výslechu a následného pobytu ve vězení je asi tím nejsilnějším na románu a dělá z něj právem mistrovské dílo. Přirovnání ke Zločinu a trestu není od věci, jen je více akcentován sociální podtext celého případu. Doporučuji také rozhlasovou adaptaci.

micha-ella
25.10.2017 5 z 5

Úžasný román, ve kterém se člověk při čtení přímo utopí. Klasika, ke které je leccos přirovnáváno a tak se divím, že tu knížku někdo nezná.

ijiko
07.08.2017 5 z 5

Brilantně napsaný psychologický román. Příběh jedince, kterého společností vybičovaná touha po úspěchu přivede k porušení všech jemu v dětství naučených pravidel, které se mu v jeho situaci zdají neefektivní.
Po až romantické první části přechází kniha k soudnímu dramatu. Opět nám vytane na mysl ten paradox soudního systému, kdy je obžalovaný buď zcela vinen či zcela nevinen. Tak černobílí lidé ale nejsou. A tak jednoznačné, proto nejsou ani jejich činy.
V knize je poměrně opomíjena i snaha Roberty "polepšit si" vztahem s partnerem, kterému svítá lepší budoucnost a je popisována jen jako oběť nemorálního Clyda.
Zajímavé by bylo, jak by obdobný příběh probíhal v současnosti. Dnes by patrně nebylo obtížně vyřešit jejich společný "problém". O to je zajímavější představovat si další vývoj hlavních postav...

MíšaS.
30.04.2017 4 z 5

Proč mi to jen připomíná dnešní dobu...

Atuin
23.03.2017

Výborně napsané. Sugestivně prokreslená atmosféra prostředí i postav. Autor mistrně uhaduje pocity svých hrdinů a dává je do velice zajímavých souřadnic, které by se daly popsat jako sociální román i milostné drama a zároveň kniha zanechává silný psychologický dojezd, kterým je podbarven celý příběh.
Začátek ( rozuměj prvních 200 stran ) je laděno do takového společensko psychologického obrazu prostředek je velice silný milostný román, který až tak úplně nenaznačuje věci příští,až vše vrcholí dramatem( mimořádně silným), konec má znovu jinou strukturu.

Levandulle
08.02.2017 5 z 5

Silně psychologický román, brilantní sociologický ponor do společnosti, který má platnost dodneška. Vypráví tragický a pochmurný příběh o mladém ambiciózním chlapci, který v touze po úspěchu a štěstí je schopen potlačit morální zásady a výčitky svědomí, i když po těžkém vnitřním boji. Proč to vše nechal dojít tak daleko? Když si jednou dovolil překročit určitou hranici, i když zpočátku jen ve svých myšlenkách, jako kdyby žil život někoho jiného. Jako kdyby nedokázal ovládnout šílené snění předem odsouzené ke katastrofě od reality a našeptával mu ďábel, který chce všechno zničit. Je to to, co dělí slabochy od charakterů? Další, neméně zajímavá část knihy, je o složité otázce viny a přiměřenosti trestu z různých úhlů pohledu. Kniha mě silně zasáhla. Podle knihy byl natočený v roce 1951 výborný film Místo na výsluní s Liz Taylorovou a Montgomery Cliftem.

eviku19
25.12.2016 3 z 5

Tri hviezdičky len za to ako sa autorovi šikovne podarilo na obšírnom patetickom deji predstaviť svoje prokomunistické názory, tak aby dielo bolo aj tak považované za "kritické".

TipsyChipsy
09.09.2016 5 z 5

Tuto knihu řadím k těm nejlepším, které jsem přečetla. Jen mě udivuje, že jsem ji objevila náhodou a mrzí mě, že jsem o ní nikdy neslyšela, třeba ve škole. Podle mě jde o velkolepý román. Do nejmenších detailů popisuje lidskou psychiku a objasňuje konání hlavního rozporuplného hrdiny. Jen bych měla poznámku k tomu, že má jít o sociální román. Na mě to působilo jako psychologický popis dospívání muže a hlavně jeho sexuální potřeby. Román bych doporučila číst mladým lidem, aby viděli, kam to může vést...

alsae
27.06.2016 4 z 5

Musím přiznat, že se mi kniha úplně dobře nečetla, šlo to dost pomalu. Je hodně obsáhlá a podrobná. Ale postupně to bylo lepší a ke konci jsem už četla velmi pozorně. A do teď vlastně nevím jestli s trestem pro Clyda souhlasím nebo ne, jeho charakter byl velmi zajímavý, takový rozpolcený. Určitě nelituji, že jsem ji četla.

emve
10.06.2016 5 z 5

Kniha, ke které se jednoho dne chci vrátit! Výborně napsáno, vynikající příběh...budete si připadat, že hrdinu znáte osobně se všemi jeho klady, zápory, myšlenkami. Komplexní dílo, které se Vám dostane pod kůži. Ten počet stránek za to opravdu stojí!!!

klikas
19.05.2016 5 z 5

Jde to na dřeň! BRÁT!!!

PetaZ
21.02.2016 3 z 5

Podle komentářů tady se pravděpodobně ke knize ještě jednou vrátím. Četla jsem ji, ale její obsáhlost mě až tak nezaujala. Možná proto, že jsem si četla na střední škole, tudíž až moc mladá.. Tak jako žádnou knihu nečtu dvakrát, u této to možná udělám.

achilles
08.02.2016 5 z 5

Velice silný příběh. Charakter hrdiny a myšlenkové pochody pečlivě vykresleny každým okamžikem, jak se měnily. Clyde byl velice rozpolcené povahy. Není se čemu divit, pocházel z chudé křesťanské rodiny a poté načichl k bohatství. Už nebylo úniku, tragédie byla blízko. Nejhorší na tom je, že člověk jeho chování dokáže pochopit, i tu myšlenku, i tu neschopnost něco takového provést.

jluky
22.11.2015 5 z 5

Ťažká kniha, ale dokonalá.

zfilmováno 20. století USA (Spojené státy americké) rozhlasové zpracování

Theodore Dreiser