Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky

od:

Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky

Básníci mívají obtížné začátky i konce. Zato mezidobí je radostné a plodné… O pravdivosti těchto vět vás přesvědčí prvotina doktora Ladislava Pecháčka, jež se stala předlohou filmu Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky. Neotřelý pohled na svět očima studenta posledního ročníku gymnázia na malém městě, který je jen o něco chytřejší a hlavně upřímnější než jeho vrstevníci, odstartoval cyklus „básnických“ komedií se Štěpánem Šafránkem v hlavní roli. Štěpán píše básničky a jeho kamarád a spolužák Kendy je zhudebňuje. Ředitelce gymnázia, kde oba studují, se však „básníkova tvorba“ zdá nemravná. Na její popud se chlapci rozhodnou „udělat něco pořádného“ a začnou sepisovat experimentální divadelní hru. Jejich volba padne na Jiráskovu Lucernu, kterou mladí nadšenci radikálně změní. Svým zaujetím pro vlastní a netradiční pojetí klasického divadelního textu nadchnou nejen spolužáky, ale i řadu dalších ochotníků z řad dospělých. Vedle přípravy divadelní hry, která přináší celou řadu neskonale humorných situací, sledujeme i vývoj citového vztahu dospívajícího Štěpána k „Borůvce“. K dívce, jež se nakonec stala příčinou toho, proč česká a možná i světová literatura přišla o jednoho nadějného básníka… Autorův první román Amatéři (1980) zachycuje jeho vlastní zážitky a zkušenosti z padesátých let, avšak pro scénář k filmu (Jak svět přichází o básníky) příběh posunul do současnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31486/amateri-aneb-jak-svet-prichazi-o-basniky-31486.jpg 4.326
Série:

Básníci (1.)

Žánr:
Humor, Literatura česká
Vydáno:
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Přidat komentář
freejazz
14. března

knihu, ktorá vznikla oveľa skôr než film, som našiel v sklade v predajni Česká kniha v Bratislave na jeseň 1982. bolo ich tam možno 40, stála 10 Kčs a po prečítaní som ju doslova vnútil každému kamarátovi, ktorý prišiel do kníhkupectva. keby som ju nepredal, bola by skončila v zbere, zošrotovaná, lebo z pohľadu vtedajších kulturistov nezaujímavá... samozrejme, zabával som sa na nej od prvej po poslednú stránku.
žiaľ, môj exemplár sa stratil. niekto mi ho ukradol. a tak rád by som mal túto knihu v knižnici. lebo je to originál príbehu, z ktorého sa stal najdlhší filmový seriál v Čechách a hovorí vlastne o mojej generácii.
perfektné a nadčasové dielko, ale takých je v českej literatúre viac, stačí, keď spomeniem iba Saturnina alebo Rozmarné léto...

Pavelpi
25. ledna

Hezky napsáno.Kniha mě zaujala natolik,že nevím,co bylo lepší (kniha nebo film?).Nakonec si myslím,že to bylo na stejné úrovni,možná je kniha o malinký chloupek lepší.

misulef
24.03.2016

Úžasná knížka, vůbec jsem nečekala, že z ní budu stejně nadšená, jako z filmu... A ono jo :-)

kika 13
25.01.2013

Hezká knížka taková úsměvná.

triatlet
29.01.2011

"Přepište to s těmi přívlastky, Borůvko:-)" Bezstarostný, vtipný, nápaditý pohled na svět prostřednictvím dvou středoškolských rebelů. Na rozdíl od filmového zpracování v knize nacvičují Jiráskovu Lucernu. Ve filmu tvůrci změnili hru za Tylovu Lesní pannu, protože Lucernu nacvičovali v souběžně natáčeném filmu Blázni, vodníci a podvodníci.