Alkoholy

Alkoholy https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286171/mid_alkoholy-nJW-286171.jpg 4 218 26

Nejrozsáhlejší básní Alkoholů je slavné Pásmo, svým způsobem manifest Apollinairova stylu, ve kterém mísí realitu se snem, minulost s budoucností a opájí se každodenností, modernitou a tepem ulice. Apollinaire svým novým způsobem psaní otevřel dveře i dalším moderním stylům, které nastoupily v meziválečném období.

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Garamond

Alcools , 1913

Čukvala
24.12.2013 5 z 5

Možná je to jen tím, že je mi Apollinaire velmi blízký svou povahou, ale tahle sbírka má pro mě nepředstavitelné kouzlo. Při čtení ód na francouzskou krajinu se mi ihned vybavoval přesný obraz. Ve Francii jsem byla dvakrát a dobře chápu, proč do ní byl autor tolik zamilován. Nádherné verše o lásce, melancholii, vzpomínkách, zapomnění, smutku apod. Sbírku vřele doporučuji hlavně snílkům a romantikům, protože právě takový byl Apollinaire. Spousta veršů mi utkvěla v hlavě už navždy. A jedna z mých nejpblíbenějších a taky nejkratší báseň z knihy:

Nádherný průvod mořských polnic

HDosoudilová
28.08.2013 4 z 5

Taková zvláštní, jiná ale pěkná sbírka...

Terri
24.05.2013 3 z 5

Trochu jsem měla problém s překladem, ale to bude nejspíš jenom tím, že jsem si nejprve přečetla překlady Kundery a Čapka, a ty jsou bezchybné...

baris
02.04.2012 5 z 5

Doporučuji přečíst tady začíná opravdu moderní poezie.O lásce,snění,zapomnění,melancholii a smutku.Není tu interpunkce není totiž vůbec důležitá - myšlenky a city nelze spoutat znaménky!

Kéž by přijít zvon už tmám dal
Dny plynou já zůstávám dál

kniholka
08.12.2011 5 z 5

Pokud se nebojíte rozsáhlých veršů, jděte do toho, Alkoholy skrývají mnohé krásy a překvapení.

tee
11.11.2011 5 z 5

Krásné živé básně s velkým podtextem. Myslím, že stojí za to přečíst i lidmi, kteří básním moc neholdují.

Ukázka:

Ocúny

Podzimní pastviny jsou krásné na pohled
Krávy co pasou se
Spásají zvolna jed
To ocún kvete tam - má zbarvení tvých víček
Pod tvýma očima je tmavý půlměsíček
I ten je zbarvený jak ocúnový květ
I já z tvých očí spásám celý život jed

Hle školáci sem jdou jdou v rámusu a křiku
Jdou v dlouhých zimních foukají harmoniku
A ocún trhají který se podobá
Všem ženám na světě a je jak víčka tvá
Do nichž jak do lístků zběsilý vichr duje

Pastevec písničku si něžně pobrukuje
Zatímco krávy už navždycky opouštějí
Tu velkou pastvinu i zhoubné květy její

Francie moderna poezie

Guillaume Apollinaire