Alice Herzová-Sommerová: Rajská zahrada uprostřed pekla Život v jednom století

Umělecký svět prvorepublikové Prahy a peklo koncentračního tábora, kouzlo a síla hudby a rozkazy terezínských stráží – to jsou prvky formující neobyčejný život Alice Herzové-Sommerové, která podnes žije v Londýně. Ve svých sto šesti letech má za sebou vskutku výjimečný život. Prožila celé dvacáté století se všemi jeho stíny a děsy. Alice již záhy objevuje lásku k hudbě. V šestnácti letech se stává nejmladší členkou mistrovské třídy Německé hudební akademie v Praze, a již o několik let později jednou z nejznámějších pianistek ve městě. Alicin svět se však postupně hroutí. Již jako dítě byla poprvé vystavena antisemitským urážkám, v první světové válce přišel její otec téměř o celý svůj majetek. To nejhorší ji teprve čeká. Druhá světová válka znamená pro její křehký umělecký svět pohromu: v roce 1941 je deportována Alicina matka, v roce 1943 se ona sama se svým mužem a šestiletým synem ocitá v Terezíně, předpeklí Osvětimi. I zde si však zachová svou nezkrotnou sílu vůle, svou srdečnost a laskavost. Prostřednictvím více než stovky koncertů v koncentračním táboře dodává svým spoluvězňům sílu a naději, a svému malému synovi, který více než padesátkrát vystupuje v dětské opeře Brundibár, vytváří „ráj uprostřed pekla“. Hudba zachrání její život. Po osvobození musí Alice snášet další rány: po návratu do Prahy zjišťuje, že Židé nejsou v Československu opět vítáni. Emigruje do Izraele a vyučuje na Jeruzalémské konzervatoři. Ve svých třiaosmdesáti letech se stěhuje ke svému synovi, který se mezitím stal světoznámým cellovým virtuosem, do Londýna. Tam žije dodnes. A stále hraje každý den na klavír....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31735/alice-herzova-sommerova-rajska-zahrada-uprostred-pekla-zivot-v-jednom-stoleti-31735.jpg 4.439

Ein Garten Eden inmitten der Holle (2007)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Rybka Publishers

Sighisoara
10.10.2016

Krásná kniha a ještě krásnější paní ;-).

Smiragl
22.05.2016

Jedna z nejlepších knížek, co jsem poslední dobou četla. Neskutečně poutavý příběh, který se odehrává v různých zemích a městech, krásné popisy hudby, spousta slavných osobností... Bylo to velmi zajímavé i poučné. Tuhle knížku doporučuju kudy chodím ;)

martunka
02.07.2015

Po přečtení mohu říct jediné, tato žena je příkladem člověka, který miloval život i přes všechna prikori. Krásná kniha.

MichelleS
05.04.2015

O paní Alici Herzové-Sommerové jsem četla už Století moudrosti a protože mne její osobnost velmi zaujala, pustila jsem se i do této knihy. Jsem ráda, že jsem četla obě dvě, v každé je něco navíc proti té druhé. V Rajské zahradě uprostřed pekla je mnohem více informací, také Alizina rodina a život v Praze i v Terezíně je zobrazen mnohem podrobněji. Moc se mi líbil popis Pro Alici osudových Chopinových etud a jejich spojení s osudy zajímavých a pro Alici více či méně blízkých lidí.

Kolaloka
20.01.2015

"člověk se nikdy nesmí naučit nenávidět!"
...
místy sice dost smutná ale krásná kniha o úžasné ženě s obdivuhodnou pílí, silou a láskou k lidem i k životu.
...
o krutosti němců - přesněji řečeno nacistů (i když i mezi nimi se našli dobří lidé) mluvíme běžně. je zajímavé (a smutné) dočíst se o "vyčůranosti", chamtivosti, udavačství a nenávisti vůči židům mnohých našich českých předků.

maryzka
17.05.2012

I když jsem ji četla tak se k ní musím vracet. Je to epocha jedněch dějin,,,,,,,,,,, předválečný život spokojený........válečný hrůza a utrpení....... poválečný rozhodování zda se vystěhovat do Palestíny či nikoliv.

Alice Herzová-Sommerová, klavíristka, 1903-2014 druhá světová válka (1939-1945) holokaust Terezín emigrace Izrael hudba Židé

Autoři knihy

Melissa Müller