Alias Grace

Alias Grace https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375714/bmid_alias-grace-elT-375714.jpg 4 495 135

Historický román Alias Grace je založen na skutečných událostech, vraždách Thomase Kinneara a Nancy Montgomeryové, z nichž byla obviněna mladičká služebná Grace Marksová a sluha James McDermott. Za mladou Grace, trpící ztrátou paměti, přijíždí do věznice po deseti letech mladý psychiatr Simon Jordan, aby se v ní pokusil vzkřísit pohřbené vzpomínky a zjistil, jestli zločin skutečně spáchala. Během dlouhých rozhovorů hledá cestu do její paměti skrz sny a dotazy na dětství strávené v Irsku, odkud se celá rodina přesunula do Kanady za lepším životem. Přes původně čistě profesionální zájem o Gracin případ se postupně zaplétá do jejího příběhu. Gracino vyprávění i Jordanovy životní peripetie se odehrávají v kulisách Kanady první poloviny 19. století. Propracovaný historický román patří mezi nejdůležitější a nejčtenější díla Margaret Atwoodové – v roce 2017 podle něj natočila společnost Netflix oceňovaný televizní seriál.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

Alias Grace , 1996

marvarid
26.08.2019 5 z 5

Grace (nebo snad Grace alias Mary Whitney ?). Vypráví skvěle. Po první větě v kapitole poznáte, jestli je vypravěčkou ona. Jednoduchá mluva logicky popisující každou zdánlivou drobnost všedních dnů. Okouzlujícím způsobem odhaluje pokrytecky náročné morální požadavky 19. století a dekonstruuje složité intelektuální představy o duševních chorobách. Často nejsou věci takové, jaké se zdají na první pohled. Často prostě nemá na vybranou. A možná nám přeci jenom neříká vždy úplnou pravdu. Vynikající byly pasáže z věznice – MA umí skvěle zachytit ženu chycenou v pasti, nesvobodnou, která se snaží v zoufale okleštěných podmínkách přežít, jak to jde. Graceino vyprávění se střídá s kapitolami, které jsou psané ve třetí osobě. Ty jsou často vtipné a ironické. Všechno je dokonale vybalancováno. A jestli je Grace vražedkyně? Názor si musíte udělat sami. Já osobně hlasuji pro ano.

michalon
14.08.2019 1 z 5

Beletrie na motivy podobného skutečného případu. Velkou výhodou je, že to jde číst poměrně rychle. Nicméně tomu chybí větší dramatická linka, dějový zvraty jsou samoúčelný a v rámci žánru teda dost zklamání. Nepřekvapí tuny klišé. A hlavně je to hloupý, plochý, nenápaditý, s přemírou nesmyslných detailů. Nekupovat, nečíst.

Michalka98
13.08.2019 4 z 5

Margaret Atwoodová je skvělá spisovatelka. Kniha Alias Grace je úžasně napsaná a příběh byl neskutečně poutavý. Mám jen jednu výtku: několikrát jsem se při čtení nemohla ubránit dojmu, že bych krátila. Kdyby kniha měla alespoň o 50 stran méně, prospělo by jí to. Například pasáže týkající se doktora Jordana a jeho bytné tam pro mě byly navíc. Knihu však vřele doporučuji.

Richisa
13.08.2019 5 z 5

Velmi čtivá kniha, zajímavý případ, a pro mě celkem uvěřitelně zpracovaný. Líbilo se mi, vykreslení dobových reálií a snaha o ukázku tehdejšího povědomí o psychických onemocněních.

Za mě doporučuji.

Eeli
01.08.2019 5 z 5

Klobouk dolů. Opravdový případ "vražedkyně?" mistrně zpracovaný do tohoto románu. Atmosféra doby (odrážející skutečné dobové zvyklosti apod.) i zmiňovaných míst je neskutečně autentická, stejně tak i jednotlivé postavy. A uvedená historicky doložitelná fakta týkající se případu jsou natolik povedeně zbeletrizovaná, že je příběh zcela neuvěřitelně uvěřitelný, ale přesto ponechává prostor pro vlastní názory a domněnky. Jaká je tedy pravda?

sylvaplath
28.07.2019 5 z 5

Vynikající. Skvěle propracované charaktery a postupné odhalování toho, co se opravdu stalo. Celou knihu vlastně nevíte jistě, jestli hlavní hrdince můžete věřit - to mě bavilo. Za mě lepší než profláknutý příběh služebnice.

Nestorkea
23.07.2019 5 z 5

Opět skvělá Atwoodová. Není co dodat :-)

Taťka Hraboš
21.07.2019 5 z 5

Výborná kniha, která člověka chytí tak, že si ani neuvědomí, že přečetl 550 stran. Typická Atwoodová a její ponor do hlubin ženské duše, někdy opravdu temných. Její knihy (tuto nevyjímaje) po přečtení zanechávají ve čtenáři více otázek, než mu poskytují odpovědí, ale čtenářský zážitek je obvykle tak silný, že tento "drobný" detail vůbec nevadí.

certik003
12.07.2019 5 z 5

Velmi poutavý příběh ženy, která byla jako mladinká dívka odsouzena nejprve k trestu smrti a posléze na doživotí. Líčení života Grace bylo velmi čtivé a zajímavé a nenudilo ani chvilku. Horší to bylo s některými pasážemi vyprávění o Simonovi. Ale i tak jsem s napětím očekávala, jestli Grace vraždila nebo ne. A přestože mě konec trochu překvapil, knížku můžu doporučit.

qydko
10.07.2019 5 z 5

Hu, co k tomu říct. Simon mi byl od začátku krajně nesympatický. Takový jouda. Ale kniha je luxusní, o tom žádná. Nemohla jsem se odtrhnout, chodila spát pozdě, jenom abych zjistila, jak to teda dopadne a kdo je vrah. Překvapivě mě jakýsi závěr/nezávěr vůbec nezklamal. Knihu jsem si ohromně užila od prvního do posledního písmenka.

ladyka
08.07.2019 5 z 5

Velmi zvláštní kniha, má první od autorky a musím říct, že se mi dostala pod kůži. Zejména mistrným pojetím- kombinací různých stylů (dopisy, úryvky básní, novinové články) a pak poutavým vyprávěním odsouzené Grace - o svém životě a úvahách, o tehdejší době a stavu společnosti (nelze si nevšimnout jisté degradace žen, a to nejsem žádná feministka). Autorkou líčené historicko-společenské souvislosti mě velmi zaujaly - tehdejší vnímání a nahlížení na ženy, služebnictvo, vězeňkyně. A samotná Grace? Jedna velká záhada - chladnokrevná manipulativní "herečka", oběť nešťastných okolností nebo duševně chorá osoba? Co je pravda a co ne? Rozhodně nečekejte rozuzlení a odpovědi na tyto otázky. I když nejde o zrovna nejlehčí čtení - je poměrně hutné (četla jsem navíc v originále) jak stylem, tak obsahem, mně se kniha líbila a určitě si přečtu od autorky další knihy. Pokud hledáte něco jiného než současné trochu zaměnitelné bestsellery/thrillery apod., zkuste třeba tuto knihu, mě nezklamala.

smazenaryba
07.06.2019 4 z 5

Obdobím opisovaným v knihe, prelomom 19. a 20. storočia v Amerike, som už dlhodobo fascinovaný. Rád ho nazývam americký stredovek. Pokrokovosť sa v ňom spája s ešte takmer feudálnymi prvkami a proklamovaná rovnoprávnosť a sloboda fungujú zatiaľ iba na papieri. Práve tento rozpor je v Alias Grace výborne zachytený a tým ma kniha aj najviac zaujala. Príbeh, ikeď určite zaujímavý, hral skôr druhé husle a román pre mňa zostáva predovšetkým podarenou freskou rozporuplnej kapitoly amerických dejín.

SlamLenka
24.05.2019 5 z 5

Co bylo nejasné a nevyřešené, zůstalo tak i nadále, přesto Margaret Atwood vykonstruovala za pomoci známých faktů velmi poutavý příběh jedné chudé dívky z dosti bídných poměrů. Simon Jordan byl zvláštní postava a postupně mi k němu ubývalo sympatií, ale s Grace to nešlo jinak, než jí fandit. Závěr byl pro mě sice poměrně nedůvěryhodný, přesto celkem příhodný (a je-li to vnímáno jako protimluv, pak je to možná o to spíš skutečné...). Za veškerou imaginaci při beletrizaci tohoto příběhu musím hodnotit plným počtem hvězd.

Acamar
22.05.2019 5 z 5

Reálný případ dvojnásobné vraždy z první poloviny 19.století, který tehdy hýbal veřejností, a obviněná mladičká služebná Grace, jejíž vina nikdy nebyla spolehlivě prokázana.
A nutno říct, že i M.Atwoodová se nějakému jasnému závěru (byť v rovině románové fikce) obratně vyhnula. Zato vytvořila podmanivý a čtivý příběh, jehož jádrem jsou vzpomínky Grace, vylíčené po letech věznění mladému psychiatrovi dr.Jordanovi, lehce prokládané úryvky z dobových materiálů týkajících se vraždy, pasážemi romantických básní, osobními dopisy a periferním příběhem onoho ambiciózního psychiatra, kličkujícího mezi vdavekchtivými ženami.

Přestože čtenář po dočtení románu nemá ani o píď jasněji, jak se to s Grace vlastně seběhlo, troufám si říct, že nejenže není rozhořčen, ale naopak spíš fascinován geniálně matoucí hrou Grace (tedy její stvořitelky) s psychiatrem (čtenářem) ... Ačkoli sdělí celý svůj životní příběh včetně událostí kolem vraždy, její výpovědi jsou tak obratně formulované a plné možných náznaků, že se lze jen dohadovat, zda je obětí justice a veřejného mínění, chytrou manipulátorkou, lhářkou a vražedkyní, psychicky nemocnou nebo posedlou osobou...a i na samotném konci jejího životního příběhu se jí daří zůstat stejně záhadnou a neproniknutelnou. M. Atwoodová prostě umí!

Poetika_slov
22.05.2019 5 z 5

Alias Grace je dílo z pera Margaret Atwoodové, kterou znáte především díky Příběhu služebnice.  Ovšem tato bezmála šestiset stránková kniha není dystopického žánru. Tentokrát se jedná o příběh, který se skutečně stal v kanadské provincii. Grace Marksová byla spolu se svým údajným přítelem Jamesem odsouzena k trestu smrti za vraždu dvou lidí, ale smrti se dočkal pouze James. Grace byla nakonec odsouzena k doživotí ve věznici, ačkoliv nebylo jasně prokázáno, zda této odstrašující čin skutečně spáchala. Po bezmála dvaceti letech vězení k ní přichází mladý doktor z psychologie, který chce zjistit, co se tehdy, v době vraždy, opravdu stalo. Navzdory tomu, že si Grace vůbec nepamatuje na vraždu, začíná vyprávět svůj životní příběh od svého počátku. Příběh plyne tak, že čtenář stěží uvěří, že se jedná o událost, která se stala. Zpočátku je děj trochu vleklý, ale to mu neubírá na jeho poutavosti. Autorka se snaží z dochovaných zdrojů vykreslit zajímavý příběh s šokujícím rozuzlením.

HanaMalina
22.05.2019 5 z 5

Román je zasazen do druhé pol. 19 století a je inspirován skutečnou událostí, kdy byla za vraždu svých pánů odsouzena na doživotí hlavní hrdinka, služebná Grace a sluha James McDermott, který byl popraven. Je Grace vinná, není... ?
Nechávala jsem se unést naprosto skvělým vyprávěním autorky, protože jazyk, který byl použit s výborným vykreslením postav, myšlenek a pocitů a také popis života a chování lidí v daném století je naprosto perfektní.

zuzi.d
19.05.2019 4 z 5

Zvlastni, jak jsem mela behem cteni pocit, ze se v knize vlastne nic nedeje a otacela jsem stranku za strankou az jsem byla na konci. Vubec mi nevadi, ze jsem se nedozvedela jak to doopravdy bylo, ale neco knize proste schazelo.

Janadvorackova
19.05.2019 5 z 5

Příběh sepsaný na základě skutečných událostí dvou vražd a dvou podezřelých. Zatímco Grace je trest smrti zmírněn na doživotí, její druh ve zločinu je popraven. Grace pak tráví dlouhá léta ve vězení a ústavu pro duševně choré a z jejích rozhovorů vyplouvá na světlo její barvitý životní příběh od neradostného dětsví, do událostí končících jednoho krásného letního dne v době, kdy jí táhne na padesát.

Autorka sama přiznává, kolik věcí si nevymyslela. O to víc je čtenář překvapen, když pozná, co všechno je pravda.

Poslouchala jsem zdařile načtenou audio podobu.
A spisovatelka mi dokázala, s jakou lehkostí a umem zvládne uchopit takřka jakékoli téma, (tohle byla třetí kniha, kterou jsem od ní četla).

Kateřin-a
13.05.2019 4 z 5

Atwodoová věrohodně vykreslila společnost 19. století, ve které to žena jako zástupkyně slabšího pohlaví s omezenými právy a vyhlídkami na život neměla jednoduché. Zvlášť pokud se jí nepoštěstilo narodit se do dobré rodiny nebo se slušně provdat, ale ani to mnohdy nezaručovalo šťastnou budoucnost. Otevřenou pro mě zůstala nejen otázka, zda byla Grace vražedkyní, ale i to, jestli je možné hnát člověka k odpovědnosti za činy, které spáchal pod vlivem duševní choroby. Kniha byla čtivá a určitě bych ji doporučila!

Opatov
12.05.2019 5 z 5

Na knihu jsem se hodne tesila. Opet uplne jine cteni, ale stejne skvele. Zacatek trochu zdlouhavy, ale od vypraveni Grace jsem se zacetla a nemohla se od knihy utrhnout. S Grace se zivot moc nemaloval, jeji postrehy jsou kratke, jasne a vystizne a tak vse sarkasticky a vtipne komentuje, to vse s talentem svadleny. Doporucuji, stejne jako dalsi autorciny knihy. Vypraveni Grace je psane ve stylu Slepeho vraha.