Alexandrijský kvartet

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Velkolepá freska života v předválečné Alexandrii. Ústředním tématem je konvencemi nespoutaná láska. Tetralogii začal Durrell psát za svého pobytu v Alexandrii za 2. světové války. Alexandrijský kvartet je sebereflexivním dílem, které v sobě obsahuje ucelenou estetiku románu. Ten nepostupuje lineárně chronologicky, ale cyklicky. Obraz Alexandrie a jejích obyvatel autor láme a tříští do různých odrazových ploch „heraldického světa“. Termínem heraldický svět myslí Durrell obrazové vidění. – Justina: 1. román, jeho název je podle románu markýze de Sade Justine. Justina nemá daleko k bohyni. – Balthazar: 2. román, prorok. – Mountolive: 3. román nazvaný podle hlavní postavy. – Clea: 4. román posouvá příběh v čase. Celková kompozice tetralogie je navíc komplikována tím, že zatímco první, druhý a čtvrtý díl vypráví spisovatel Darley, který je účastníkem děje, třetí díl je vyprávěn ve třetí osobě a nejvíc se blíží objektivnímu vyprávění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44916/big_alexandrijsky-kvarte-44916.jpg 4.436
Žánr:
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Alexandria Quartet, 1962


více info...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Alexandrijský kvartet

Liturgievpatek
07.12.2021

Skutečně krásně napsaná kniha, jedna z mých nejoblíbenějších.

R47
13.02.2021

Uhrančivá kniha. Potřebuje čas. Pak se ale v uličkách Alexandrie ztratíte. Pohltí vás. Jako Labyrint.


Zoe88
30.01.2021

Kniha mi byla doporučena s tím, že je velmi dobře napsaná a přeložená (tím byl míněn překlad od pana Medka). Hned na prvních stránkách jsem musela souhlasit. Krásně to nasytilo moji potřebu nechat na sebe působit kvalitně formulovaná slova - se záměrem kompenzovat moji, patrně v důsledku vlivu sociálních sítí, horší a horší mluvu i slovní zásobu.

Velmi mě oslovily popisy jednotivých prostředí a atmosfér. Nejvíce asi sídla Nesimovi rodiny, zvláště když s Nárúzem vjížděli na poušť. Celá kniha byla plná barvitých, šťavnatých obrazů.

Dále mi přišlo skvělé, jak kniha chytá svůj objekt vyprávění z různých stran a úhlů, to mám vlemi ráda... žádné, je to "takhle a takhle" ale když to popíšeme z vícero úhlů, lépe se dobereme pravdy. Je to dílo, postmoderní, že?

Doporučuju.

Pablo70
10.09.2020

Zatím jsem zdolal jen Justinu (1. knihu) a chystám se na další. Čtení mi přerušila zvědavost a zařadil jsem vtipnou vložku O mé rodině a jiné zvířeně, kde jsem se z úst Geralda D. dozvěděl, jaký byl v mládí jeho starší bratříček. Moc jsem se nasmál! Zkuste to také! :-)))

Clea3112
16.11.2017

Pro mě literární perlička, zakutálená a stále tak trochu ukrytá....Není to čtení pro každého, vyžaduje čas, to správné naladění, ale když se dostanete do stejných vibrací jako autor, užijete si proud fantazie, koloristiku barev, smyslných vjemů, reflexí a úvah o umění, vztazích, životě, pochopení pro lidské slabosti i nalézání cest sám k sobě... K tomu nádherný jazyk (bravo patří i překladatelům), na svou dobu neobvyklá kompozice, neopakovatelný styl.