Alexandr Solženicyn - Století v jeho životě I.

Alexandr Solženicyn - Století v jeho životě I. https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46738/alexandr-solzenicyn-stoleti-v-jeho-zivote-i-46738.jpg 5 3 2

Thomas vlastně nevypráví jen o hrdinných i truchlivých stránkách života Alexandra Solženicyna, nýbrž líčí i bolestný příběh samotného Ruska, země neustále vedoucí válku se sebou samou i se svým lidem. Solženicynův dramatický život, počínající se v době revoluce a občanské války, ztělesňuje krutost, vášnivost i chaos, které jsou pro historii Ruska v uplývajícím století příznačné. Tento první svazek zahrnuje tři části: Vrstevník října (1918-1941), Barbarossa (1941-1953), Nový svět (1953-1965). Přibližuje nám tedy Solženicynovo dětství, komsomolské mládí, jeho válečná léta, pobyt v stalinských lágrech a ve vyhnanství. Dále pak jeho literární a veřejnou činnost za chruščovské oblevy až po první známky brežněvské restalinizace.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Práh

Alexander Solzhennitsyn: A Century in His Life , 1998

Metroušek
11.04.2024 5 z 5

Poctivé, smutné čtení o pohnutém životě jednoho statečného spisovatele v zemi, kterou již přes století zmítají běsi, a která se proto kupodivu stále považuje za vyvolenou a nadřazenou, ačkoli opak je pravdou. Rusofilové a komunisté by si mohli krásně rozšířit obzory, ale pochopitelně si je nerozšíří. Pořád mi však nesedí ty počty. Pokud v Sovětském svazu zlikvidovali nějakých šedesát šest miliónů spoluobčanů (já vím, že se tam na nějaký milión nehledí) a v rudé Číně pokud vím dalších šedesát miliónů (a tam se také na pěkných pár miliónů nehledí) plus dva milióny Kambodža a soudruzi v ostatních komunistických zemích si snad také aspoň trochu zavraždili, může to být možná kolem sto třiceti miliónů vesměs nevinných obětí (mužů, žen a dětí), většinou vyvražděných v době míru, a nikoli těch devadesát sedm miliónů podle Černé knihy komunismu. To už snad příčetnějším lidem dojde, že na tom je něco aspoň trošku špatně, a přestanou volit jejich pohrobky a klony. A nemusí si k tomu ani číst Solženicyna nebo jeho životopis.

carbici
13.12.2015 4 z 5

Chvílemi se mi kniha nečetla moc dobře, ale pak jsem si na autorův styl zvykla. Přečetla jsem první díl, do druhého se už nepustím.

gulagy stalinismus Rusko ruská literatura vyhnanství občanská válka komsomolci

Donald Michael Thomas
anglická, 1935 - 2023
2001  73%Utajené případy Sherlocka Holmese
2008  77%Poprava Sherlocka Holmese
2002  65%Sherlock Holmes a mlčení Spravedlnosti
1998  93%Alexandr Solženicyn - Století v jeho životě I.
1999  60%Alexandr Solženicyn - Století v jeho životě II.

Kniha Alexandr Solženicyn - Století v jeho životě I. je v