Alchymista (ilustrované vydání)

Alchymista (ilustrované vydání) https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55717/bmid_alchymista-3MI-55717.jpg 4 7320 964

Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou (jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost. Speciální ilustrované vydání románu Alchymista – největšího brazilského bestselleru všech dob, který byl dosud přeložen do 34 jazyků a prodalo se ho na 10 milionů výtisků – vychází při příležitosti dvacátého výročí prvního vydání.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Argo

O Alquimista , 1988

Wladimirski
14.03.2021 4 z 5

Symbolický až pohádkový příběh chlapce Santiaga putujícím za poznáním, přináší mnoho esenciálních životních pravd a podněcujících myšlenek.

Tichaholka
14.03.2021 2 z 5

Uf, uf, vôbec ma kniha nebavila. Možno sú v nej nejaké pravdy a múdrosti k zamysleniu ale knižka vôbec nie je určená pre ľudí, ktorý v takéto veci neveria. Som rada, že som ju dočítala ale druhýkrát by som ju už nečítala.

Terkishead
07.03.2021 2 z 5

Toto není můj šálek kávy. Kniha má možná až trochu moc schematický děj, ale dejme tomu, že má navodit atmosféru lidových vyprávění. Neustálé omílání velkých a krásných mouder ale nakonec trochu nudí i ty přemýšlivé.

Bafy
05.03.2021 5 z 5

V zajímavém příběhu je ukryto mnoho krásných pravd a poselství.... dokonce i to, že všechny velké věci jsou kupodivu velmi jednoduché, ale vyžadují velké úsilí :-)

zuzana3781
02.03.2021 5 z 5

Paráda

józi.odkudkam
28.02.2021 5 z 5

Doplněk; v souvislosti s Alchymistou mi ještě v mysli uvízl motiv Kamene mudrců, který jsem v prvním komentu z nepochopitelných důvodů, aniž bych se jej jen náznakem dotkl, obtekl jak rtuť a kteroužto chybu tímto napravuji. Kámen mudrců má být přímým přechodem mezi světem a alchymií, jde o šutr pokrytý zcela nesrozumitelnou symbolikou. Víc k němu Coelho neříká a víc vlastně ani není třeba... hned si vesele zaprotiřečím a rozvedu to. Představte si alchymistu, jak je neproniknutelným tajemstvím kamene drážděn, cele magnetizován se do něj vpíjí pohledem...načež pak v rozčarovaní odtrhne zrak, marně rozhodí rukama a spatří, že svět okolo mluví naprosto stejným jazykem; snad to je smyslem kamene; dívej se do sebe i kolem sebe se stejným zaujetím, jako na mne; vrať bytí rozměr tajemství a posvátna; v ten moment přestává být kamene třeba. Byl pouhým prostředníkem...jelikož si ale chci zaprotiřečit potřetí, musím opsat kružnici kompletní; kámen mudrců lze souběžně vnímat i jako symbol cíle, ke kterému své úsilí vztahuji, přičemž se ale právě skrze toto úsilí obohacuji; v tomto smyslu tedy kamene mudrců potřeba je - jako hnacího motoru onoho obohacujícího úsilí, jež v sobě implicitně nese i zaujetí pro svět.
No jo, na ty pohotovostní pytlíky sem zapomněl. Bluééé:)

Naum
15.02.2021

Pro ty, kterým se kniha líbí doporučuji Martin Buber: Chasidské povídky. Shoda příběhů čistě náhodná?

Knihomolka134
14.02.2021 5 z 5

Alchymista. Silna kniha o hledani a nalezeni zivotni cesty, osobniho pribehu a snaze o to, naucit se naslouchat hlasu sveho srdce. Poucne vypraveni o duchovni pouti a ceste za skutecnym pokladem sveho zivota mladeho spanelskeho chlapce, pastyre ovci, Santiaga. Slavne autorovy citaty ukotvene v kontextu vypraveni. Kniha s barevnymi ilustracemi dokonale dokreslujicimi pribeh, se mi moc libila. Poselstvi, ktere nam, lidem, kniha dava, je hluboke. Naucme se rozpoznavat zivotni znameni a nebojme se naplno prozit nas osobni pribeh. Kazdy ho mame jiny, ale nesmime se obavat tak jako se obaval Sklenar a chtit vsechno hned tak jako Anglican. Chce to predevsim cas a dostatecnou vytrvalost, nepolevit pri rozpoznavani znameni a take umet najit klic ke svemu srdci. Velmi me okouzlil citat o lasce: "Laska nikdy cloveku nebrani jit za Osobnim pribehem. Pokud k tomu dojde, pak to neni opravdova laska, ta, ktera mluvi Reci sveta." Alchymista je stejne jako Maly princ jedna z tech knih, ktera nam dava plno moudrych pouceni skrytych mezi radky. Spravne ji lze pochopit az v urcitem stadiu knizni vyzralosti. Na zaver pouceni, ktere na me zapusobilo svou nekonecnou pravdivosti ze vseho nejvice. Pravil Alchymista: "Vsecko, co se stane jednou, uz se nemusi stat nikdy. Ale vsecko, co se stane dvakrat, urcite se stane i potreti."

tessiesulcova
09.02.2021 1 z 5

Od Coelho jsem četla ještě Ďábel a slečna Chantal, a ta mne zaujala mnohem více než Alchymista. Alchymistu jsem si vybrala k maturitě a sice to nebyl špatný výběr, ale kniha mne moc nezaujala. Je to kniha k přemýšlení a pro děti není.
Coelho je velmi zajímavý autor a též mě inspiroval, ale Alchymista se prostě nepovedl, i přes to kolika lidem se líbí, mě si nezískal...
Pokud si ji můžete zvolit k maturitě, tak si ji zvolte.

pavel1238
08.02.2021 2 z 5

Tuhle knihu jsem četl cca. před dvaceti lety a připadala mi naprosto dokonalá. Celou jsem si tehdy dal najednou, připadala mi plná hlubokých myšlenek a krásného vyprávění. No teď jsem o dvacet let starší, těsně za čtyřicítkou a konečně jsem ji zas vytáhnul z knihovny. Místo krásného vyprávění ale vnímám spíš pohádkový příběh s pohádkově načrtnutými postavami, knížku plnou prázdného moralizování a nuduuuu. Knížka je furt stejná, změnil jsem se já...ale já jsem ten, kdo hodnotí:-)

E_Lan
05.02.2021 4 z 5

Zajímavá kniha o životní cestě, která tak nějak poletuje mezi skutečnem a neskutečnem. V pokročilejším stádiu knihy je už potom vysloveně fantazií, která ale baví. Krásné čtení!

Nicole_picole
01.02.2021 5 z 5

Výborné, nepředvídatelné. Trošku abstraktní a nereálné, ale má to své poselství.

RADOST
24.01.2021 4 z 5

"Dozvěděl jsem se, že svět má duši. A kdo té duši porozumí, porozumí řeči věcí."
Kdysi jsem tuto knihu odložila, byla pro mě příliš těžká a tak jaksi o ničem... Dnes už ji snad chápu. Není to kniha s příběhem o hledání pokladu. Je to kniha o nalezení moudra, o nalezení podstaty, o životním poslání, o cestě ke spokojenosti. Kniha s duší. Kniha o duši.

józi.odkudkam
19.01.2021 5 z 5

Vau; z to, co jsem tu teď s vážnou tváří sesmolil, bych ještě před pár lety od samého studu skočil šipku do sudu s ledovou vodou a považoval to za triumf střízlivosti...ono asi fakt hodně záleží na rozpoložení, v jakém knížku otevřete. No, připravte si pohotovostní pytlík a bez dalších okolků jdem na věc.
Promni si oči, zjisti, co skutečně chceš a se srdcem do kořán pro to čiň vše, co je v tvých silách; nemůžeš (se) ztratit. Není divu, že takto skandálně banální návod na štěstí budí odpor a zděšení; ono to totiž takhle skoro vypadá, že si za nespokojenost můžem sami; vlastní zbabělostí, neochotou a polovičatostí; není lehké naplnit v zodpovědné pravdě už jen přikázání první (respektive, opravdu něco Chcete? nebo jsou to jen jakási mdlá, malá, náhlá chtění/snění...o tom, či onom...a kdesi, cosi?...mluvím o hrůze nejhorší; umíme si vůbec ještě pořádně přát?) natož se mu pak plně oddat (čas lze vždy strávit nějak pohodlněji a snáz...a koneckonců, stejně by to nevyšlo...a vůbec...) odměna je ale odpovídající; vždyť v takto závazném žití je i prohra ziskem; v pravém smyslu slova krásnou ztrátou, pokladem; už jen tím, že doopravdy uděláte to, co si spousta lidí z pozic strachu a pohodlí dovolí jen hýčkat. (koncept „osudu naruby“ - kdy se o příběh, který je vám napsán, musíte zasloužit, jinak se s jeho voláním minete a místo naplnění ve vás bude vždy hlodat ono „kdyby“ - mě dostal...a mimo jakékoli slovní pochopení ve mě hluboce zarezonoval.)

Citáty: „Co mám dělat? Zahořknu a už nebudu lidem věřit, protože mě jeden člověk zradil? Budu nenávidět ty, co najdou ukryté poklady, protože já svůj nenašel? A pořád se budu snažit schraňovat to málo, co mám, protože jsem příliš malý, než abych mohl obejmout celý svět?...Znenadání si uvědomil, že se může dívat na svět buď jako ubohá oběť nějakého zloděje, nebo jako dobrodruh, který hledá poklad...Musíte si víc všímat karavan, řekl chlapec Angličanovi, když velbloudář odešel. Jdou cestou plnou oklik, ale míří pořád k jednomu místu.“

Nebudu zastírat, že mi Alchymista jitří ránu, komu ostatně ne; má ale smysl tišit ji jedem výsměchu a přezíravosti?

...hmm, tak jsem si kvůli inflaci pětkování nově zavedl Hvězdný kodex a co hned neudělám, přečtu si Alchymistu; 5 až betlémsky prostozářných *****

PS: Hanu stran jazyka nechápu, naopak mě bavilo, jak šikovně Coelho na malém prostoru s literární zkratkou pracuje - „Stařena zavedla pastýře do zadní světnice, oddělené od přední místnosti závěsem z pestrých igelitových pruhů. Uvnitř byl stůl, obrázek Srdce Ježíšova a dvě židle....Už se stmívalo, když přivedl své stádo ke starému opuštěnému kostelu. Klenba se zbortila už dávno a na místě dřívější sakristie vyrostl veliký fíkovník.“ - Nádhera!

Rikikiki
17.01.2021 5 z 5

Je to kniha, která mi skutečně změnila pohled na život a donutila mě se nad ním zamyslet. Příjemně se čte a skoro v každé větě se ukrývá tak velké množství moudra, až nedokážu pochopit, že to je dílo jednoho spisovatele. Dle mého názoru by si jí měl přečíst každý. Zde vám nebude stačit pouhé převyprávění díla od kamaráda, jelikož každý z nás si to dílo vyloží trochu jinak. Po přečtení se kniha ihned stala jednou z mých nejoblíbenějších.

veronika4001
16.01.2021 5 z 5

Příběh plný osobního lesku, toho, co nazýváme Osobním příběhem je cestou k nám. Je to informace o nás a s naším odhodláním. Příběh pojednává o pastýři Santiagovi a jeho sebepoznání formou Osobního příběhu, který mu ukazuje cestu k němu samému; k tomu, o čem jeho individuální život je, po čem touží, čím musí projít a co musí poznat, aby nalezl tu nejniternější a zároveň nejhlubší informaci o sobě. Je to zákoutí a přitom tak hlavní věc jít si za svým životem, za tím, po čem naše srdce touží a zároveň čím si musíme projít, abychom poznali, k čemu nás náš život předurčil, k čemu je naše já ve světě. Příběh je psán jednoduchým jazykem a je vyprávěním, i když některé pasáže ve výrocích jsem chápala méně, takže jsem se musela hlouběji zamyslet nad tím, jak to ta osoba ve své roli myslela a co tím chtěla říct. Kniha je plná známých mouder, z nichž nejznámější je to o Vesmíru. Nicméně mně se líbila i jiná jako například o Narcisu, což je moudro hned v úvodu, nebo "Bůh možná stvořil poušť proto, aby se člověk mohl usmát při pohledu na datlovníky." V knize jsou moudra o lásce (pomíjivosti fyzické přítomnosti v lásce), o přítomnosti v čase (co uděláš lepším v přítomnosti, bude lepší i v budoucnosti), nebo o pokladu, ke kterému se Santiago na konci svého putování dostává. Díky příjemnému jazyku, který lahodí mysli a podání příběhu v životních myšlenkách považuji knihu za příjemného odpočinkového společníka a jsem ráda, že jsem si ji konečně, po dlouhé době přání a odříkání přečetla.

Xardaxis
13.01.2021 5 z 5

Při čtení zdejších komentářů mám takový pocit, že tu spoustu lidí knihu vůbec nepochopilo :) Nejvíce mě fascinují komentáře, kterým se tak moc nelíbí myšlenka, že člověk může svůj život ovlivnit svými myšlenkami. Nechci se zde nikoho dotknout, ale mám za to, že tohle může napsat pouze někdo, kdo ve svém životě zrovna moc spokojený není, nebo kdo se pro úspěch musel opravdu tvrdě nadřít a závidí všem, kdo nemusel. V knize ale není psáno, že Vesmír nám to přání splní zdarma. Vždyť ten kluk tam taky makal, prodával, vymýšlel prodejní strategie, zlepšováky a ušel půl světa, aby nakonec chudák zjistil, že to jeho štěstí mu leželo doma pod nohama. Ono je jen potřeba občas umět číst i mezi řádky. Nečíst knihu slovo od slova, ale představit si ten příběh v hlavě a zamyslet se, co tím autor chtěl říct. Třeba že se všichni za něčím honíme, místo abychom ocenili to, co už máme? Že chceme stále víc a víc? Třeba, že se nám někdy taky makat nechce a čekáme, že nám štěstí spadne samo do klína? Nebo že si svůj život opravdu tvoříme jen my sami a nemůžeme házet vinu na nikoho jiného? Že ty, podle některých zde trapné, metafory, mají opravdu hluboká poselství...

AndreaP.
10.01.2021 3 z 5

Pro mě osobně něco jako motivační kniha podložená příběhem pastýře a jeho putování, tak trošku pohádková. Připomíná mi to Malého prince, jen v modernějším podání.

VeruMalfoy
05.01.2021 5 z 5

Nádherná kniha, která i přes odlišnou kulturu toho v sobě hodně skrývá pro každého čtenáře. Vlastně je plná zjevných přímo napsaných i skrytých mouder, které bychom si měli pro lepší život opakovat častěji. Jsem si tudíž jistá, že se ke knize někdy zas ráda vrátím!

GeRaltzRiVie01
02.01.2021 3 z 5

Nějak šlo mimo mě. Až pohádkový příběh plný mouder a velkých úvah, ale vlastně o ničem? Spíš taková motivační kniha