Alchymista

Alchymista https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413/bmid_alchymista-zdB-413.jpg 4 7335 7335

Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou – jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato – přetvořit samu svou osobnost.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Argo

O Alquimista , 1988

elfos
08.09.2011

Příčí se mi dávat knihám odpad, tak se pokusím neudělat to ani této, i přes velmi silné nutkání. Vždycky si říkám, že kniha přece jen dala autorovi i dalším lidem okolo nějakou práci.... Paulo Coelho se však snaží v téhle knize chladně a bezcitně manipulovat svými čtenáři, zneužít jejich hlad po lepším životě a vlídném slově.. zblbnout je a vymýt jim mozek. Děsivé. A smutné.
Nejsem na psaní komentářů a mnozí tady už to řekli výstižněji. Tak jen dodám, že je třeba bojovat.. sám nebo s pomocí svých nejbližších, rvát se s nepřízní osudu jak jen (a pokud) vlastní (!) síly dovolí, a nedovolí-li, nějak to vydržet, než to zas půjde.. ale nespoléhat na Všehomír, a už vůbec ne na autora téhle knihy.

Tripedalia
30.08.2011 5 z 5

Tuhle mám moc ráda.. Jak daleko člověk musí jít, aby si uvědomil, že to nejcennější má většinou na dosah ruky....

aychend
23.08.2011 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla asi od půlnoci do půl paté ráno. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Byla hodně zajímavá a jsem ráda, že jsem se do ní pustila!

Violetti
21.07.2011 2 z 5

Dle mého těžce přeceňovaná knížka. Veliké zklamání.

Komnenos
03.07.2011 3 z 5

Celé mi to prišlo také prázdne. Coelho sa snaží o hovoriť o dôležitých pravdách života, ale utápa sa vo vlastnej veľkoleposti.

Hellou
29.06.2011 3 z 5

Knížka mile překvapila, mně se líbila :)

utri
23.06.2011 4 z 5

Ono to celkem dost balancuje na hraně pseudofilozofování, takže se ani nedivím hodnocení od 0* až po 5*.

tondavon
22.06.2011 2 z 5

Celé mi to přišlo velmi slaboduché, nechci Paulo Coelho odsuzovat za to, jak žil a žije, ale já mu nevěřím ani nos mezi očima. Ta takzvaná moudra, mi přišla strašně trapná a někdy vyznívají vysloveně Cimrmanovsky. Vlastně ze svého okolí neznám nikoho, komu by se líbila, a ač jsem se snažil, celkově se mi to jeví jako těžce podprůměrné čtení... A s divným koncem.

tandula
16.06.2011 2 z 5

Od Coehla jsem jako první knížku četla Jedenáct minut, a tou jsem byla přímo nadšená, hrozně se mi líbila. Pak jsem si půjčila Veronika se rozhodla zemřít, a i tam mě velmi potěšila. Bohužel asi po 2 letech jsem si řekla, že si přečtu teda i toho Alchymistu, o kterým spousta lidí tak básní a vždycky když se řekne jména Paulo Coelho, tak se většině lidem vybaví Alchymista. Zatím jsem asi na 90. straně, což je více jak polovina knížky, a musím říct, že nic moc. Ještě tomu dávám šanci, ale jelikož mě ta kniha ani pořádně nebaví, můj názor se nejspíš nezmění.

pe3czech
14.06.2011 4 z 5

Od Coelha jsem zatím přečetl dvě knížky, obě v posledním měsíci: Nejdříve Veroniku, co se rozhodla zemřít; a pak Alchymistu. Dojem na mě udělaly obě, více se mi líbil Alchymista. Jeho poznávání Řeči světa je zajímavé a může být velmi inspirující pro každého z nás. Alchymista popisuje běžné každodenní události novým zrakem, kde všechno může souviset se vším. Právě díky této knížce se i ve svém životě soustředím na podobné "maličkosti" a proto ve mě knížka volně doznívá i po dočtení.

hafinka
17.05.2011 4 z 5

Mně se četla dobře. Smysl života jsem tam sice nenašla, ale nejsem tak blbá, abych ho hledala v knížkách:-))) Neočekávala jsem zázraky a byla jsem příjemně překvapená. Mně se Coelho líbí

-Lenicka-
16.05.2011 3 z 5

Musím říct, že na to, jaký má knížka ohlas všude ve světě a jak každý druhý, co si jí přečte, říká, že je to ta nejlepší kniha, kterou kdy četl a že vám ukáže smysl života, apod., tak mne docela zklamala :-( Podruhé už bych si ji nepřečetla, bohužel jsem čekala něco více :-(

Kvíteček jarn
11.05.2011

Mohl to zkrátit. Určitě bych v tom nehledala návod, jak žít nebo jak být šťastná nebo jak jít za svými sny. Tohle není filozofie, ani psychologická příručka! Je to pohádka pro dospělé a věřím, že se obyčejným čtenářům líbí. Některé myšlenky jim tam můžou připadat originální a celá knížka je může dojmout. Pointa tu je, ačkoliv je odhadnutelná. Já byla zvědavá, proč o Alchymistovi mluví tolik lidí nadšeně. Nu, chápu je, ale jsem o něco starší a cyničtější a beru to s nadhledem:-))) Je to knížka, kterou si člověk přečte, když je mu špatně na dušičce. Nepochybuji, že pak působí jako lék. Ale víc bych v tom nehledala. Že by to byl vrchol umění, to se říct nedá:-)))

Beranka66
06.05.2011 3 z 5

Zklamalo mě to. Pseudofilozofická knížka s planým optimistickým vyzněním. Jako pohádka budiž, ale jako bestseller? To neberu

Jitule Š.
26.04.2011 3 z 5

Kvůli jedné pointě je zbytečné psát celou knížku. Rádoby filozofické a hluboké myšlenky nudí. Kam se hrabe na O. Wilde!

Vojta
26.04.2011 2 z 5

Přečetl jsem to za den, ale moc mě to neoslovilo. Alchymista obsahuje sice mnoho pozoruhodných myšlenek, ale jsou to jenom staré věci podané novým způsobem. A ani ten způsob není nový, je jen neobvyklý pro dnešní dobu. Chápu však, že tato kniha může působit na jisté jedince impozantním dojmem. V doslovu jsem se dočetl, že "kritika se snažila dobrat příčin neutuchající Coelhovy popularity". Myslím, že ta spočívá v tom, že Coelho dává svým čtenářům plnohodnotnou alternativu ke všemu složitému a nejednoznačnému, tedy všemu čím dnešní svět oplývá. Bez jakýchkoliv pochyb nám tu předkládá návod jak žít, jak se dobrat štěstí. Je to však jen jeho vidění světa, nemůže nám ho takhle vnucovat. To mě na celé knize nejvíce irituje, že Coelho čtenáři říká, že "tyto věci jsou takhle a takhle" bez nejmenšího zaváhání či připuštění nějaké jiné alternativy. Ale moderní člověk by se neměl držet jednoho univerzálního názoru, měl by si od každého brát něco a svým mozkem si to všechno přebrat a následně udělat spojení toho všeho, aby dal vzniknout svému vlastnímu názoru. A ne všechno přejmout z jedné knihy, od jednhoho autora. A k tomu myslím tato kniha nabádá, v čemž je kámen úrazu celé knihy. Neříkám, že Alchymista není v lecčems pravdivý, zkrátka to jen není vrchol vší filozofie, přestože se tak tváří.

MilkyA
12.04.2011 2 z 5

niečo človek chce a celý vesmír sa poskladá ochotou vyplniť to?...stačí sa pozrieť na ľubovoľný squat, či pre nich vesmír funguje na iných princípoch? začať môžem akýmkoľvek Coelhom, myšlienky sa opakujú, stále tá istá odrhovačka dokola

Addie
01.04.2011 4 z 5

,,Když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys toho dosáhl."
To mluví za vše, alchymie k tomu ani není potřeba...
Moje první Coelhovka, nemohu říct, že kdovíjak srdcová záležitost, ale své poslání u mě splnila.

Candid
30.03.2011 2 z 5

Tak tahle knížka mě zrovna dvakrát nenadchla, i když jsem ze všech stran slyšela, jak je to super. Zatím mě odradila i od dalších Coelhových knížek, uvidím časem, jestli si k němu najdu cestu jinudy...

Clash
22.03.2011 4 z 5

Po přečtení vám zbytou pouze smíšené myšlenky, které se skládají z dobrého pocitu, nebo z toho, který vás uhryzává a nutí začít žít správně. Coelho napsal dílo, které se zapsalo do dějin literatury jako veliký kult.

brazilská literatura

Paulo Coelho