Alchymista

Alchymista https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413/bmid_alchymista-zdB-413.jpg 4 7326 965

Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou – jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato – přetvořit samu svou osobnost.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Argo

O Alquimista , 1988

kedalch
21.03.2011 4 z 5

Po pravdě jsem knížku nečetl, ale poslouchal. Podání Marka Ebena, Jaroslava Satoránského, Josefa Somra a dalších Vás přinutí vyslechnout Santiagův příběh bez dechu a bez přerušení.

wharewind
19.03.2011 2 z 5

Nevím, co si o sobě Coelho myslel. Že když za sebe napíše několik otázek s rádoby filosofickými odpověďmi bude jeho "dílo" filosofické? Tisíckrát dokola se opakuje ta samá myšlenka, osud, vesmír, osud... Nakonec Vás to začne nudit a říkáte si: "To snad ne, to má být ten bestseler?"

Luis
15.03.2011

Kniha, která mě naučila jedno. Všímat si a hledat "znamení". Moc pěkně taky ukazuje, že bychom se měli řídit svými pocity i když se zdá, že to nemůže dopadnout dobře.

Trina1
12.03.2011 3 z 5

Ačkoliv je kniha úspěšná a známá, pro mě byla bohužel o ničem. Vůbec mě nechytla, velmi stěží jsem ji přečetla.

Rostica
11.03.2011 4 z 5

Ačkoliv jsem ateistka, příběh mě velice uchvátil! Krásné čtení plné slov, které vedly k zamyšlení...

May
09.03.2011 3 z 5

Hezky napsané, ale nic pro mě. Příliš filozofické a idealistické. A jak už tady bylo trefně řečeno, zřejmě je třeba věřit v .... NĚCO.... NĚKOHO ..... aby tato kniha člověka brala. Pro mě maličko vyhozené peníze a v žádném případě to nepovažuji za vhodný návod jak si splnit sny. Je to pohádka pro naivní dospělé.

nightlybird
28.02.2011

Protože jsem zase narazil na nadšený paján o Alchymistovi, nedá mi, abych na tomto místě neumístil svůj názor. Už byl na jiném webu a před delším časem - můj pohled se ale nijak nezměnil a sám sebe snad opisovat mohu.
7.7.2010
Nedalo mi to a knihu, kolem níž a jejího autora je taková mediální masáž jsem si přečetl. Za normálních okolností bych se k ní nevyjadřoval, narazil jsem ale při svém poletování noční sítí na řadu uchvácených reakcí především mladých lidí a to mne tak trochu postrčilo. To, že je kniha psána jednoduše, krátkými větami, jednoduchým jazykem, pohádkovou formou, ukazuje jasně na cílovou skupinu, které byla určena. Pokud jde o obsah - je to mišmaš různých myšlenek z různých filozofických směrů a různých náboženství, který autor namíchal jako alchymista a to bezesporu úspěšně, protože mu z toho vznikl vskutku "kámen mudrců".
Když ale čtu věty typu "když si něco budete opravdu přát, celý vesmír se spojí, aby vám pomohl", musím zařvat: "Celému vesmíru jste u prdele, pokud něco chceš, musíš pořádně zabrat, palicí nebo pazourama, a něco pro obětovat, jinak budeš mít kulový, moulo !!!".
Přítomné dámy prominou, můj slovník je nevalný, čtu právě Joycova Odyssea a to fakticky
jednoho poznamená.
Poznámka navíc - Odyssea jsem ještě nedočetl a asi tak hned nedočtu, je to běh na dlouhou trať; v komentáři k 1000+1 noci cituji místo, kde vzal Coelho svou ústřední myšlenku (jaká to symbolika a jistá sounáležitost se stejnojmennou telenovelou!!!)

Jusa
27.02.2011 1 z 5

Skutečně by mě zajímalo, kde se skrývá ona nezměrná moudrost a hluboké myšlenky, kterými by měl být alegorický příběh skrz naskr prošpikován. Proč je, sakra, zrovna tohle dílo tak fantasticky opěvováno? Ano, jakási poselství v knize nacházíme, ale rozhodně nelze hovořit o nějakých úžasných pravdách, kvůl kterým by měla být kniha vyzdvihována na přední pozice žebříčků oblíbenosti. Připadá mi, že skalním fanouškům této knihy stačí ke štěstí věru málo. To, že bychom měli jít za svým snem a nenechat se ničím nebo nikým odradit - nezlobte se, ale z toho já se na zadek neposadím. Malému princi (což je další taková, pro mě nepochopitelně adorovaná kniha) ještě lecos prošlo, ale v Alchymistovi to tedy rozhodně nefunguje.

st.me
27.02.2011 5 z 5

Pěkná knížka. Nemůžu snad ani říct, že jsem ji četla jako spíš vychutnávala. U odstavců, které se mi líbily jsem se zastavila a přečetla znova a pak klidně ještě jednou. Krásný a prostý příběh s, proněkoho možná, překvapivým koncem.

ŽabákDokvákal
26.02.2011 3 z 5

Aktualizace hodnocení čtyři roky po prvním přečtení: Kniha mě stále bavila, ale už jsem z ní nebyl tak uchvácený, jako tomu bylo při prvním čtení. Takže z 5* měním na 3* (až 4*). Je to takové příjemné počtení třeba do kavárny nebo do parku, kdy se vám nechce zaobírat něčím složitějším.

(Původní komentář: Jedna z mých nejoblíbenějších knih! Krásně napsaná a inspirující k tomu, že si máme plnit své sny...)

Lazy
22.02.2011 5 z 5

Pěkná "pohádka". Ti kdo chcou si z této knížky mohou něco sebrat. ostatní holt maj smůlu. Na tak krátkou knihu je v ní napsáno mnoho.

Lahodka
19.02.2011 5 z 5

Musím uznat,že Paulo Coelho je jeden z mých nejoblíbenějších autorů a ne nadarmo je tahle knížka považována za největší brazilský bestseller všech dob.Tenhle příběh o španělském pastýři mě absolutně vtáhl.Rozhodně doporučuji přečíst :)

Honey0105
18.02.2011 1 z 5

Upřímně musím přiznat, že tuhle knihu jsem četla hlavně kvůli velice dobře vypadajícím recenzím a dobrým ohlasům. Čekala jsem nějakou pětisetstránkovou knížku, ale v knihovně mi narvali uzoučký svazek. Byla jsem poměrně ráda, protože jsem už dlouho nic nečetla, tak mi těch stopadesát stránek bohatě stačilo.
Začala jsem číst ještě ten samý den. A druhý den jsem to dočetla. Ale musím přiznat, že takhle rychle jsem to rozhodně nečetla proto, že by se mi to nějak moc líbilo. Důvod rychlého přečtení byl počet stránek a také touha se knihy zbavit.
Možná, že to je nějak hezky zabarvené dílo a má něco do sebe. Různé schované zrpávy a bůh ví co dalšího, ale.. Tohle pravděpodobně není nic pro mě.
Před touhle knihou jsem četla ještě dílo od Voltaira- Candide. Trochu mi tahle kniha tohohle autora připoměla. Prostě jen slabé plácání o tom a tamtom. Nemám ráda velké přeskakování a vůbec polemizování o ničem.
Možná, že jen nechápu obsah knihy, ale pro mě to bylo naprosto hloupé a nepotřebné čtení! Možná, kdyby byl děj trochu víc rozepsaný, tak by to kvalitu díla zvedlo, ale pro mě zatím jedna z nejhorších knih, co jsem přečetla. A nechci urážet fanoušky. Myslím si, že na tohle každý může mít svůj názor. Když se to ostatním líbí, tak ať.. Já mám ráda jiné žánry a autory.

mejsatvar
16.02.2011 odpad!

Kde kdo doporucuje, na zebriccich je mezi prvnima..nechapu proc.Je to prvoplanove,jak chudy hoch ke stesti prisel,tezka je cesta zivota,cista laska a podobne nesmysly.Nic me tam nemohlo prekvapit..no..aspon ze to neni dlouhe.Nevim,na takove knihy,jogu a makrobiotickou stravu sem asi jeste mlada.

Teia
14.02.2011 5 z 5

Příběh o chlapci hledajícím svůj životní poklad a cíl je natolik krásný, že se právem stal Knihou srdce mnoha Čechů.

tee
10.02.2011 4 z 5

Příjemná kniha, plná hezkých myšlenek. Donutí člověka přemýšlet nad sebou a svým životem. Možná mi u ní vadila ta přehnanost odkazování se na víru a tak, ale to je můj osobní problém.
Každopádně to byla kniha přečtená za dva večery:)

triatlet
09.02.2011 5 z 5

Autor podává moudra líbivou a přístupnou formou. Motiv cesty se prolíná celým příběhem a kdo si najde cestu k Alchymistovi (a na světě i tady na databízi je takových adresátů hodně), nelituje. Pro někoho oddychovka, pro jiného zdroj moudrostí (i když nikterak originálních); rozhodně knížka, která vzbuzuje emoce.

zlovlk
09.02.2011 odpad!

Nebudu předstírat, že jsem k Alchymistovi předstupoval nepředpojatě. Coelho a jeho sluníčkoví lidičkové mi pijí z žíly už dlouho. Realita však překonala mé nejčernější představy.

Kniha je jazykově i obsahově chudší než obyvatel mogadišského slumu. Vše se točí v podstatě jen kolem myšlenky, že každý sen se splní, pokud se ho nevzdáme. Nesmysl, samozřejmě, ale je to dostatečně laciné a líbivé, aby se tím prostý lid opíjel jako devadesátiprocentním rohlíkem. Je příznačné, že jde o nalezení hromady peněz.
Také láska je pojata velmi nedůvěryhodně. ("Miluji tě, protože se celý vesmír spojil, abych se k tobě dostal!" - kdyby mi někdo řekl podobnou frázi, asi bych ho utloukl ztvrdlým perníkovým srdcem)

Do toho se tu a tam objeví nějaké to moudro ukradené odjinud, třeba z Bible nebo z lidových rčení. Troufám si odhadovat, že nejeden nevzdělaný čtenář je přiřkne autorovi, což je samozřejmě záměr. Pobavilo mě, jak v některých pasážích Coelho vyloženě očkuje své čtenáře proti "zlým intelektuálským knihám", což je ale ve srovnání s Alchymistou téměř každá.

Kniha má dva klady. Zaprvé je velmi krátká a zadruhé si stačí přečíst jednu náhodnou kapitolu, aby člověk věděl, o čem je - základní teze se omílá pořád a pořád a pořád a pořád...

Na konci knihy jsem, stejně jako Santiago, našel poklad. V mém případě to bylo zjištění, že ji konečně mohu odložit.

dutahlava
02.02.2011

je to sice už dost let, co jsem ji četla, ale shltla jsem ji za dvě hodinky a líbila se :))

petulkaaaaaa
30.11.-0001 5 z 5

Knížka, která zanechá v člověku silný zážitek, donutí zamyslet se nad poselstvím. Čte se jedním dechem a vřele doporučuji

brazilská literatura

Paulo Coelho