Alanova válka I.

Vypravěčství Alana Copea, amerického veterána z druhé světové války, fascinovalo francouzského komiksového tvůrce Emmanuela Guiberta natolik, že začal vzpomínky svého přítele na mládí v armádě zachycovat do podoby komiksu. Válka v jeho podání je řetězcem z malých, nikoli velkých dějin - paměť vydává jednotlivé scény a portréty lidí, vzpomínky na každodenní život. Způsob, jímž Alan vypráví, společně s Guibertovou někdy úspornou, jindy fotograficky dokumentární kresbou vyvolává dojem, že jsme jako posluchači přímo přítomni jeho vyprávění a obrazy naplněné sugestivní atmosférou se rodí v naší mysli. Na válce podle Alana není nic velkolepého ani hrdinského. V souhrnu oněch "skrz naskrz pravdivých okamžiků" však každá událost hraje roli jakéhosi paměťového paliva. Guibert nám tak kromě faktů nabízí i sledování mechanismu paměti "v akci". Originální, přesné a citlivé zpracování je pak dílem vytříbené grafické alchymie, jejíž ingredience jsou buď povahy přísně dokumentární, jindy zas jen zlehka nahozené autorovou představivostí. První z celkem tří komiksových knih, v nichž americká armáda pronikne do válečné Evropy i do květnové Prahy, zachycuje Alanův vojenský výcvik ve Spojených státech v letech 1943-45 a uzavírá se v okamžiku vylodění ve francouzském Le Havru. Alanova válka vyšla v mnoha jazycích a dočkala se opakovaných vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32004/big_alanova-valka-i-YYX-32004.jpg 4.443

Alanova válka podle vzpomínek Alana Ingrama Copea 1.

Literatura světová, Komiksy, Válečné

Vydáno: , Meander

La Guerre d´Alan, Volume 1, 2002

Kniha Alanova válka I.

azzies
13.12.2019

Předmluva knihy je autorův velmi osobní popis vzniku (záznamu) velmi osobních příběhů někoho jiného. A zvolená forma obrázkového vyprávění tomu přesně odpovídá.
Příběhy mladíka, jehož první vozidlo, které řídil byl tank a který měl už na cvičáku 2x trochu toho štěstíčka a nepřišel o to nejcenější. A to byl teprve začátek. Ani chvíli jsem nepochyboval o pravdivosti vyprávěných příběhu, protože právě tak neuvěřitelný je život. Melancholie citlivého člověka vrhnutého do 2 světové války dává knize specifický charakter a nemusí vyhovovat každému, kdo se o ww2 zajímá.
Kresba je nekomplikovaná, šedobílá na žlutém (zažloutlém) papíru, vyvolává dojem starého výtisku a spíše jen doplňuje vyprávění.
Vyprávění moudrého člověka.

Tomas@S
21.02.2018

Prvni dil originalniho prevedeni vzpominek americkeho vojaka Alana, ktery bojoval ve druhe svetove valce na evropskych bojistich, do komiksove podoby. Z prvniho dilu jsem byl tak nadseny, ze jsem samozrejme hned v knihovne sahnul po dalsich dilech serie a navic i po prequelu. Je to velmi sugestivni zprostredkovani Alanovych zivotnich zazitku, krasne udelany komiks.

martinstefko
01.03.2016

Alanova válka 1 nepředstavuje převratný komiks. Je to jednoduše vyprávění jednoho člověka, které zachytil jiný člověka, vyprávění člověka, který něco zažil a chce se o své vzpomínky podělit. Nic víc. Chce ukázat pár momentů, které ho formovaly, momenty, které jsou zábavné, momenty, které utvářejí i nás samotné. Emmanuel Guibert tomu pak ještě přidává něco navíc, svou kresbou, která se jeví jako strohá, ale zároveň dotváří dojem vzpomínky, dojem něčeho, co máme ještě v paměti, ale už je to jen mlhavé, detaily jsou nejasné. V tomhle je krása vyprávění. Ne v jeho epičnosti, ale v tom, jak je podáno a že se nás dokáže dotknout.

natymoty
17.05.2015

Měla jsem to štěstí, že jsem knihu, či komiks jestli chcete, nejdříve četla a o několik dní později jsem se osobně setkala s autorem samotným. Příběh mne zaujal pro svou jedinečnost a nekonvenčnost, kterou dnes již mnoho knih postrádá.
Emmanuel Guibert zde nevyzdvihuje hrdiny a jejich heroické skutky za druhé světové války, avšak pozastavuje se nad úplně prostým životem jednoho obyčejného vojáka, Alana Copea. Při čtení knihy máme nejen možnost pozorovat Alanův vojenský výcvik, ale autor nám dovolil nahlédnout do Alanových myšlenek a vzpomínek. Už jen grafické zpracování napovídá tomu, že v té době bylo jen pár ''barevných'' okamžiků a jinak bylo přemýšlení a život člověka takřka černobílý. Měla jsem možnost položit panu Emmanuelovi Guibertovi otázku, zda by chtěl být, či stát se Alanem.
Odpvěděl mi, že byli s Alanem velice rozdílní, a že ho k Alanovi spíše poutala zvědavost než touha stát se jím a prožít jeho život.

jara_studnicka
17.05.2015

Knihu jsem osobně nečetl, jen nám náš učitel českého jazyka četl několik vybraných stránek, ale i z těch jsem poznal, že se jedná o velice zajímavou, krásně napsanou komiksovou knihu. Měl jsem možnost se osobně vidět s autorem (na autorském čtení právě této knihy), který nám odpovídal na otázky. Z jeho odpovědí, které nebyly mimochodem formou "ano" nebo "ne" jsem pochopil některé jeho myšlenky, způsoby a také techniku malování jeho komiksů. Sám autor byl vstřícný, bylo vidět, že ho těší, že na jeho knihu je tolik otázek a on že na ně může odpovídat. Můj celkový názor na knihu je tedy více než pozitivní, doufám, že si Alanovu válku budu moci někdy osobně přečíst, a to nejen první díl, ale i díly další :)
J. S.

AndryWaltova
17.05.2015

Bohužel jsem zatím neměla možnost si knihu přečíst, za to jsem se ale v rámci školní akce setkala s autorem.
Zprvu jsem od tohoto autorského čtení moc neočekávala - sotva jsem věděla, že je kniha komiks o válečném veteránovi. Ale při loučení s autorem jsem měla pocit, že o knize vím snad všechno. Tedy jistě, že ne co se děje týče. I když i o ději jsme se toho hodně dozvěděli. Ale autor, Emmanuel Guibert, nám dokázal svoji tvorbu úžasně přiblížit. Měli jsme možnost se ho téměř neomezeně ptát, a to jak na knihu (proč je malována černobíle,...), ale i na to, jak se vlastně s Alanem seznámil, proč se rozhodl jeho příběh zachytit do knižní podoby, ale i jak se mu pracuje, když je Alan již po smrti.
Pan Guibert nám ochotně na všechny naše záludné otázky odpovídal. Ke každé, i té nejjednoduší, hovořil několik minut. Celou tu dobu se usmíval a povídal si s námi jako s jemu rovnocennými, snad i přáteli. Udělal na mě opravdu dobrý dojem. Doufám, že si někdy knihu budu moci přečíst :)

Gael
13.05.2015

Knihu jsem zatím ještě nečetl, ale schůzka s jejím autorem Emmanuelem Guibertem ve mně zanechala hluboké vzpomínky.
Při setkání, kterého jsem se minulý týden v rámci školní akce zúčastnil, na mě komiksový autor působil velmi dobrým dojmem. Přátelský, milý a pozitivně naladěný umělec s námi hovořil především o jeho profesním životě. A věřte, že si bylo o čem povídat.
Upřímně přeji tomuto muži do dalších let hodně dobrých tvůrčích nápadů.

Dan16
13.05.2015

Nejprve musím zmínit, že jsem tuto knihu nečetl. Hodnotím ji tedy podle vyprávění mé spolužačky a též podle informací, které jsem se dozvěděl během setkání s autorem knihy, Emmanuelem Guibertem. S autorem jsem se setkal před týdnem, při přednášce se školou. Zprvu jsem si říkal, o co půjde, že to bude nuda a bůhví co dalšího. Musím ale uznat, že jsem se zmýlil. Po příchodu do Evropského domu jsme si všichni sedli na zem a autora jsme se ptali na otázky, na které jsme chtěli slyšet odpověď. I na otázky, na které by se dalo odpovědět prostým „ano“ či „ne“, odpověděl dlouhým, nikoli nudným proslovem, který nám překládala překladatelka. Jeho vyprávění bylo velmi inspirativní. Člověk si možná řekne, že jde o pouhý komiks, který Guibert sepsal za pár dnů. Tak to ale vůbec není. Nejde o 1 týden, ale o 20 let. 20 let záznamů, výpisků a nejrůznějších poznámek, které tvořil při rozhovorech právě s hrdinou komiksu, Alanem. Těžší než sepsání textu byla možná tvorba ilustrací. Použil totiž tzv. vodní techniku. Sám nám uváděl, že jedna stránka mu trvala až jeden týden, protože veškeré domy či vojenskou techniku kreslil podle ilustrací z jiných knih. Trpělivost a píle ho dovedly až do cíle. Své povídání ukončil tím, že rozhodně chce pokračovat v tvorbě a že má spoustu dalších nápadů. Nakonec nám namaloval úchvatné obrázky a to za pomoci pouhé černé fixy.