Akvárium

Akvárium https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389599/bmid_akvarium-n0N-389599.jpg 4 138 41

Dvanáctiletá Caitlin žije sama s matkou poblíž seattleského letiště. Každý den po škole čeká v místním akváriu a jako u vytržení pozoruje nejpodivnější ryby. Když ji jednoho dne osloví neznámý strarý muž a Caitlin se s ním spřátelí, nevědomky tak otevře děsivé rodinné tajemství a nebezpečně rozkolísá doposud vyrovnaný vztah s vlastní matkou. Bude mít Caitlin dost odvahy konfrontovat matku s nepříjemnou minulostí? Poučí se dcera z jejích starých chyb, nebo propadne stejným křivdám a traumatům?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Aquarium , 2015

snowpinkee
31.01.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem si vzala na silvestra, protože se mi zdála být menší a bude se dobře číst...
Dopadlo to tak, že jsem ji dala přes noc na jeden zátah...
A co ke knize říct?
Poprvé nějak nevím (tohle se mi nestává) co o knize říct.
Tohle byl ten okamžik, kdy dočtete knížku, položíte ji, a řeknete si: \"Cože??\"
Nějakou dobu jsem nebyla schopná se zapojit do běžného myšlení... pořád jsem byla upoutána uvnitř toho děje a nemohla jsem vystoupit...
Nebudu říkat nic k příběhu, kdo s kým a proč...
TOHLE SI MUSÍTE PŘEČÍST!!!!
95%

zuzulique
19.01.2020 3 z 5

Páčil sa mi jazyk akým je kniha napísaná, takisto text prestúpeny od začiatku do konca pojmami z podmorského sveta, páčila sa mi metafora akvária a rodinných vzťahov.
Plávala som si týmto príbehom pár príjemných hodín, no občas som mala pocit, že sa chcem utopiť. Celé to pokazilo zopár situácií pritiahnutých za vlasy, spomeniem napr. to, že 12 ročné dievča je dostatočne staré na erotické hrátky s kamoškou, ale nie na to, aby verilo v existenciu yetiho (facepalm). Zarazila ma krutá pomstychtivosť matky, osobne poznám človeka poznačeného rovnakou životnou skúsenosťou a neviem si predstaviť, že by to isté "dopriala" vlastným deťom napriek celoživotnej traumy, ktorej sa nikdy nezbaví.

Palivo
07.01.2020 2 z 5

Utrpení mladého Paliva pokračuje, tentokrát v Akváriu. Proč jsem do ruky vzal coming-of-age story dvanáctiletý buchty, která chodí ráda do akvária čumět na ryby a přitom začíná lesbičkovat se spolužačkou, je mi záhadou. Kdybych si mohl vybrat mezi tímto a videomanuálem, jak si Halina Pawlovská obléká ten černý overal, asi bych volil overal. A to i při vědomí toho, že na začátku videa by na sobě žádnej overal neměla.

Plot je vachrlatej jako ten u mýho dědy na zahradě - jelikož jako singl matka nemá buchta na počítač, kde by si mohla její dcera pustit screensaver s akváriem, musí mladá buchtička fyzicky chodit do akvárka čumět na ryby, kde si s ní začne povídat starej pán. Prostě klasická love story - kdo z nás to nezažil! Bohužel, hrdinka se nejmenuje Lolita a ani starý pán se nejmenuje Honza Nedvěd nebo Bohuš Matuš, a tak nás místo zapeklitého erotického dusna čeká jen melodramatické ždímání - ten starej pán totiž není nikdo jinej než její děda, kterej něco pokadil a teď s ním jeho dcera nemluví! Lidi prostě dělají chyby - proto mají tužky na druhém konci gumu.

No dobře! Ještě to může bejt dobrý, že ano? Děda může spadnout ze schodů, nebo pouštět Kolotoč moc nahlas, možná mu prodají rohlíky už před devátou a bude mít hlad! Nebo matka uklouzne na šlupce od banánu, nebo třeba omylem zabije policajta bumerangem! A samotná dcerka - třeba při lesbičkování omylem spolkne pastelku, nebo ji naopak někam strčí a ztratí?

No prostě se z toho mohl vytřískat solidní příběh! Ale to ne! Místo toho dostaneme unylou literární verzi jakýhokoliv otravnýho americkýho indie filmu, ve kterým single čmafíta musí vychovávat mladou holku, takže tam jsou nějaký slzy, dřina, hádky a nakonec se všichni usmířijó a zjistí, že můžou bejt lepší lidi, než jsou. WOW.

Palivo musí bohužel věnovat pouze 2 hvězdy. Takhle by to nešlo. Připsat tam jeden tank nebo dělo by vůbec nikomu neublížilo.

attila1
25.12.2019 5 z 5

Úžasná knížka,někdy hodně drsná jindy zas jemná. Cailtin úžasná a statečná slečna.

BratrO
06.12.2019 5 z 5

„Všechno, co se nám přihodí, každá jednotlivost, zanechá nějakou prasklinu a ta prasklina tam zůstane navěky. Všichni jsme jenom chodícî vraky.“
Můj první Vann a je dokonalý. Z toho co je psáno o dalších knihách je Akvárium jen slabším odvarem toho co autor s psychologií dokáže ..... ano, chci víc.

petrarka72
02.12.2019 5 z 5

Caitlin a její ryby a akvárium jako kruté a zároveň krásné místo k narození. Přečteno jedním dechem.

norrasun
29.11.2019 5 z 5

Pokud vás tenhle příběh vtáhne, tak s vámi určitě více či méně zacloumá. Inteligentní dvanactiletá Caitlin, před kterou se otevře nová životní perspektiva, bohužel ne nijak zářivá. A maminka, to je dílo.
Skvěle napsaná kniha, ke které se vrátím.

micha-ella
10.11.2019 4 z 5

U jiné knížky tohoto autora jsem napsala do komentáře slovo síla! U této knížky bych ke stejnému slovu přidala ještě jeden vykřičník. Zacloumá to s vámi!
Proč byla jedna z postav tak zlá a krutá se dá pochopit, ale souhlasit s tím rozhodně nelze.

bob0985
11.10.2019 4 z 5

Třetí kniha tohoto autora, kterou jsem četl. Opět to ve mně vyvolalo mnoho emocí a kniha mě velmi bavila.

Ronny
01.10.2019 3 z 5

Dost mi v knize vadil popis různých ryb a způsobu jejich života. To mne opravdu nezaujalo.
Jinak zbytek příběhu byl zajímavý, ale dost vyhrocený. Asi je v životě možné vše...

Peřinka
30.09.2019 5 z 5

Tohle bylo hodně dobré a taky hodně drsné... jen korektura textu trochu haprovala.

anndy
28.09.2019 2 z 5

Tento autor mě baví, má fantastické knihy, ale tato mě nebavila.

karol.cadex
11.09.2019 5 z 5

David Vann použil akvárium jako úžasnou metaforu pro svět, rodinu a křehké vztahy v ní. Z anotace se moc nedalo poznat, o čem vlastně kniha bude, navíc se v ní autor odchýlil od dosavadních dějů v divočině a slabošských dospěláků.
Caitlin je na 12 let velmi vyspělá a inteligentní, bohužel její matka je jednodušší dělnice, která se neustále obrací do své pokažené minulosti a nedokáže se smířit s přítomností. Nebudu spoilerovat, ale jedná se opravdu o naléhavé dílo týkající se pokažených rodinných vztahů.
Co se mi ale hrozně líbilo, byly ilustrace rybiček a jejich popisy, případně příměry k lidem a lidským charakterům. Jako malá jsem žila v rodině vášnivého teraristy a Caitlino nadšení k vodnímu světu mi trochu připomnělo moje dětství.
Ač je to smutné dílo, konec byl pozitivnější než u ostatních Vannových knih, v knize nebylo ani mnoho úmrtí a při čtení jsem necítila extra velkou beznaděj, naopak jsem si každou stranu vychutnávala.

puml
06.09.2019

Nechávám bez hodnocení. Je to na jedné straně opět práce novodobého mistra, ale na druhé straně to ždímání citů a celkově ty situace, ve kterých jsou hlavní postavy, jsou někdy až moc vyšinuté a je to vše takříkajíc ráz na ráz a až na krev. Ale chápu autorův záměr i styl. Takže rád jsem si Akvárium přečetl, ale vracet se k němu nebudu.

MartinaP
30.08.2019 5 z 5

Nádherná kniha. Drsná i jemná zároveň. Je v ní hodně bolesti, ublížení, ale také naděje. Caitlin je úžasná. Moc se mi líbilo i prostředí Mořského světa a naprosto realistické kresby ryb. Doporučuji!

Yaruschka
30.08.2019 5 z 5

Číst Davida Vanna je čisté sebemrskačství. Ne každá knížka musí být detektivka, psychologický thriller či horror, aby člověka zadupala hluboko do země nebo donutila si najít bezpečné místečko a on pak musel ze svého úkrytu po očku pozorovat, zda je venku bezpečno. Tady se ale stejně neskryjete, protože jediné místo, kde budete mít potřebu najít útočiště je vaše nitro.......a to vás zradí....ono vám nezavře dveře před nosem, ale nastaví vám zrcadlo....budete se bát,... ale bát toho, co se během čtení vynoří z té nejtemnější stránky vaší duše :). Vann není návykový, to by člověk musel být skutečným masochistou, nepoběžíte hned po první rundě pro další, protože budete mít co dělat, abyste rozdýchali tu první. Nepřečtete ho jedním dechem, ale budete ho odkládat a těch podělaných 200 stran číst hodně dlouho, protože na to prostě nemáte, i když to chcete mít už za sebou :)) :))....nakonec stejně po nějaké době půjdete pro další, protože se toužíte opět setkat se svým démonem..... Tenhle spisovatel jde na dřeň. Pro silné jedince je to silný zážitek, pro ty slabší to může představovat ještě větší bahno než v jakém se (možná) aktuálně nacházejí....Vann je stáhne ještě hlouběji.......no... radši si to rozmyslete :))

Pett
07.08.2019 5 z 5

V záchvatu duševního masochismu jsem sáhla po další člověčí bolesti a ta mé já bez pardonu uvrhla do nejhlubší temnoty sebe sama... v jednu chvíli mi dokonce ta obrovská krutost z ublížení urvala kus srdeční chlopně a už jí nevrátila zpátky... čeho všeho jen jsme schopní pod záštitou svých vlastních životních šrámů... ta myšlenka sakra bolí!
Velmi silné a tíživé čtení, které mojí duši nemilosrdně podrželo nějaký ten čtvrtek pod hladinou v akváriu plném vzteku a nespravedlnosti jednoho smutného žití... ALE... nenechte se odradit... i tak stojí za přečtení, jen je třeba se před ponořením zhluboka nadechnout!

Dela111
03.08.2019 5 z 5

Tak předně musím napsat, že toto není thriller. Thriller vypadá jinak a především mi po jeho přečtení není tak těžko jako po této knize. Toto je celkem drsné psychologické drama o traumatizujících rodinných vztazích.
Námětem je odcizení mezi rodiči a dětmi, citové konflikty, hojení emocionálních ran a odpuštění, je to zkrátka o krutostech života. A aby toho nebylo málo při té obrovské citové bouři v celé rodině, je i o dospívání a uvědomění si vlastní identity včetně té sexuální.
Akvárium je velmi silný příběh a já jsem ve druhé polovině knihy při čtení některých scén až ustrnula. Bylo mi líto všech. Je důležité odpustit druhým, ale stejně tak nebo možná i víc, je důležité odpustit sám sobě...
Líbí se mi, jak se autor vypořádal se závěrem. Tady v té emocionální smršti to nebylo jednoduché zvládnout tak, aby nepokazil celou knihu.
Doporučuji s upozorněním, že je to až bolestné čtení, ale rozhodně stojí zato.

hatikva
27.07.2019 4 z 5

Křehký příběh z pera dnes již českým čtenářům známého autora, tématika psycho-socio-sexuálního zrání, vyrovnávání se s traumatem z minulosti, smířením , osudovými křivdami a nacházením nových cest a naděje.

mirRa_cze
16.07.2019 5 z 5

Neuvěřitelně uvěřitelné vyprávění, které - v některých momentech až naturalisticky - popisuje reálie života dcery nedovzdělané matky samoživitelky v - pro ni - nepřátelském prostředí téměř ryzího kapitalismu. Velmi realistický popis vnitřního zhroucení jediného člověka, který pro ni ve světě znamenal oporu a jistotu, ale který ve skutečnosti celé ty roky bojoval s vnitřním démonem a přetrvávající nenávistí vůči osobě, která jej opustila ve chvíli, kdy byla nejvíce potřeba.