Ako som sa naučil rozumieť svetu

Ako som sa naučil rozumieť svetu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470741/bmid_ako-som-sa-naucil-vnimat-svet-Ury-470741.jpg 4 9 4

Kniha Moc faktov vzala rebríčky predajnosti útokom a z mena Hans Rosling sa stal celosvetový pojem. Vo svojich memoároch Rosling vymenil čísla za ľudí. Namiesto štatistík a grafov nám približuje svet medziľudskej interakcie - svet zážitkov, priateľstiev, skúseností, sklamaní aj radostí. V spolupráci so žunalistkou Fany Härgestam nám autor sprostredkuje svoju inšpiratívnu cestu životom, ktorý ho z nemocnice v Afrike doviedol až na svetové rečnícke pódiá. Čitateľská verejnosť má tak možnosť dôverne spoznať jedného z najvýraznejších mysliteľov posledných rokov.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

How I Learned to Understand the World

Deia
25.01.2024 4 z 5

Do takýchto kníh sa stále púšťam s menšími obavami, že ma nebudú baviť. Väčšinou ma ale bavia a ani táto nebola výnimkou. Čítala sa veľmi príjemne a strany mi plynuli jedna za druhou. Spočiatku v prvej kapitole som mala problém s väčším množstvom mien rodinných príbuzných a strácala som sa trochu v tom kto je kto a z ktorej strany, ale to bolo asi tak jediné. Okrem toho je to skvelá kapitola, pri ktorej sa ľahko dá uvedomiť, aký veľký pokrok sme dosiahli za pár desiatok rokov. Ale ďalšie kapitoly mi prišli ešte zaujímavejšie - jeho pôsobenie v Mozambiku, konkrétne v Nacale, výskum choroby konzo, pôsobenie na Kube, epidémia eboly... Každá kapitola bola veľmi zaujímavá. Čo ma ale mrzelo je to, že svoju manželku dal tak nejak do úzadia, hlavne keď boli v Mozambiku, dosť ma zaujímalo, ako tam pôsobila aj ona, keďže je tiež vyštudovaná v zdravotníckej oblasti. Táto kniha je v podstate úplne iná ako jeho kniha Moc faktov, ale aj táto dosť otvára oči - opäť som si pri nej napríklad uvedomila, že mnohé z tých krajín, o ktorých hovoríme ako o rozvojových, už dávno rozvojové nie sú a je skvelé si to neustále pripomínať. Ale aj keď bola skvelá, neprišla mi zas úplne výnimočná, k tomu ešte niečo chýbalo. Ale pán Rosling má za sebou rozhodne pozoruhodný život a myslím, že jeho knihy sú veľkým prínosov k takej tej všeobecnej osvete.

Pasadenka
22.02.2022 4 z 5

Hezká knížka

Když si na ni vzpomenu, tak musím říct, že je to velmi hezká knížka o životě jednoho muže, který v životě viděl převážně ty dobré věci. Jeho životní příběh je inspirativní a ve mně zanechal příjemné pohlazení.

Je dobré vědět, že i takovíto lidé se pohybují na světě. :)

Karcoolka2210
12.12.2021 4 z 5

Nevedela som, čo očakávať od tejto knihy, nevedela som kto je Hans Rosling, ale zaujal ma názov a anotácia a som rada, že som túto knihu dostala. Hans ako lekár sa s nami delí o svoj život, svoje pôsobenie v Mozambiku spolu so svojou manželkou, svojou cestou k výskumu aj pedagogike. Prevádza čitateľa radostnými, ale aj ťažkými obdobiami svojho súkromného aj profesionálneho života. Skvele spravovaná kniha, veľmi sympatický človek a jeho kniha Moc Faktov je už objednaná :)

booklovertina
08.09.2021 4 z 5

Začiatkom roka 2020, počas prvej vlny lockdownu, som sa celkom náhodne dostala ku knihe Moc faktov, ktorá mi svojím edukatívno-pohodovým štýlom nie len mimoriadne ulahodila, ale zároveň mi pomohla pochopiť, že svet na tom vôbec nie je až tak zle, čo bolo v tom čase nesmierne vítané. Nech však teoretické poznatky boli akokoľvek fascinujúce, musím priznať, že o čosi viac ma zaujali Roslingove osobné skúsenosti, od ktorých dané tabuľky či grafy odvíjal. Už vtedy som vedela, že sa o ňom chcem dozvedieť viac, preto ma vydanie jeho memoárov veľmi potešilo. Menej čísel, viac zážitkov - áno, prosím!

Rosling si toho počas života preskákal veľa, a to nie len v pracovnom, ale i osobnom živote. Vo svojej "spovedi" približuje cestu, ktorú počas rokov absolvoval - od mladého lekára túžiaceho po zážitkoch z rozvojových krajín, cez výskumníka, epidemiológa a pedagóga až po experta na globálne problémy. Vykresľuje jedinečný vzťah, ktorý zdieľal s manželkou, zachytáva skúsenosti začínajúceho lekára vyrovnávajúceho sa s rakovinou a stratou novonarodeného dieťaťa, hovorí o dlhoročnom výskume a strete s rôznymi typmi epidémií, na ktorých zastavení sa podieľal, a opisuje zoznámenie sa i spoluprácu s mnohými významnými i neslávne-slávnymi osobnosťami ako Fidel Castro či Larry Page.

Nespomínal však len na kariérne úspechy, upozorňoval i na psychické, fyzické či emočné vyčerpanie, ktoré práca lekára v teréne prinášala, na mnohé neľahké až srdcervúce rozhodnutia, ktoré musel prijať v kritických podmienkach s personálom s často minimálnym vzdelaním - zachrániť matku i keď tým zabije dieťa? prenechať situáciu na náhodu a riskovať, že príde o oboch? Rosling sa dotýkal citlivých tém súvisiacich s vlastnou nemohúcnosťou a pochybnosťami či strachom, ktoré sa ho pri vykonávaní lekárskej praxe občas zmocnili a i keď sám seba neraz označil za egocentrického človeka, z jeho slov cítiť aj istú pokoru a ľudskosť. Nesnažil sa vykresľovať v lepšom svetle, čitateľovi sa odhalil so všetkými chybami, a to mi bolo mimoriadne sympatické. V memoároch priblížil udalosti a stretnutia, ktoré ho prinútili pozrieť sa na mnohé veci z odstupu a opätovne sa nad nimi zamyslieť. Pútavé, príjemné čítanie.

Hans Rosling
švédská, 1948 - 2017
2018  88%Faktomluva
2021  82%Ako som sa naučil rozumieť svetu

Kniha Ako som sa naučil rozumieť svetu je v