Ako som sa naučil rozumieť svetu

Kniha Moc faktov vzala rebríčky predajnosti útokom a z mena Hans Rosling sa stal celosvetový pojem. Vo svojich memoároch Rosling vymenil čísla za ľudí. Namiesto štatistík a grafov nám približuje svet medziľudskej interakcie - svet zážitkov, priateľstiev, skúseností, sklamaní aj radostí. V spolupráci so žunalistkou Fany Härgestam nám autor sprostredkuje svoju inšpiratívnu cestu životom, ktorý ho z nemocnice v Afrike doviedol až na svetové rečnícke pódiá. Čitateľská verejnosť má tak možnosť dôverne spoznať jedného z najvýraznejších mysliteľov posledných rokov....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470741/big_ako-som-sa-naucil-vnimat-svet-Ury-470741.jpg 4.34
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

How I Learned to Understand the World

Kniha Ako som sa naučil rozumieť svetu

booklovertina

Začiatkom roka 2020, počas prvej vlny lockdownu, som sa celkom náhodne dostala ku knihe Moc faktov, ktorá mi svojím edukatívno-pohodovým štýlom nie len mimoriadne ulahodila, ale zároveň mi pomohla pochopiť, že svet na tom vôbec nie je až tak zle, čo bolo v tom čase nesmierne vítané. Nech však teoretické poznatky boli akokoľvek fascinujúce, musím priznať, že o čosi viac ma zaujali Roslingove osobné skúsenosti, od ktorých dané tabuľky či grafy odvíjal. Už vtedy som vedela, že sa o ňom chcem dozvedieť viac, preto ma vydanie jeho memoárov veľmi potešilo. Menej čísel, viac zážitkov - áno, prosím!

Rosling si toho počas života preskákal veľa, a to nie len v pracovnom, ale i osobnom živote. Vo svojej "spovedi" približuje cestu, ktorú počas rokov absolvoval - od mladého lekára túžiaceho po zážitkoch z rozvojových krajín, cez výskumníka, epidemiológa a pedagóga až po experta na globálne problémy. Vykresľuje jedinečný vzťah, ktorý zdieľal s manželkou, zachytáva skúsenosti začínajúceho lekára vyrovnávajúceho sa s rakovinou a stratou novonarodeného dieťaťa, hovorí o dlhoročnom výskume a strete s rôznymi typmi epidémií, na ktorých zastavení sa podieľal, a opisuje zoznámenie sa i spoluprácu s mnohými významnými i neslávne-slávnymi osobnosťami ako Fidel Castro či Larry Page.

Nespomínal však len na kariérne úspechy, upozorňoval i na psychické, fyzické či emočné vyčerpanie, ktoré práca lekára v teréne prinášala, na mnohé neľahké až srdcervúce rozhodnutia, ktoré musel prijať v kritických podmienkach s personálom s často minimálnym vzdelaním - zachrániť matku i keď tým zabije dieťa? prenechať situáciu na náhodu a riskovať, že príde o oboch? Rosling sa dotýkal citlivých tém súvisiacich s vlastnou nemohúcnosťou a pochybnosťami či strachom, ktoré sa ho pri vykonávaní lekárskej praxe občas zmocnili a i keď sám seba neraz označil za egocentrického človeka, z jeho slov cítiť aj istú pokoru a ľudskosť. Nesnažil sa vykresľovať v lepšom svetle, čitateľovi sa odhalil so všetkými chybami, a to mi bolo mimoriadne sympatické. V memoároch priblížil udalosti a stretnutia, ktoré ho prinútili pozrieť sa na mnohé veci z odstupu a opätovne sa nad nimi zamyslieť. Pútavé, príjemné čítanie.

Hans Rosling
švédská, 1948 - 2017
2021  Ako som sa naučil rozumieť svetu
2018  Faktomluva

Kniha Ako som sa naučil rozumieť svetu je v