Agáty

Agáty https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11270/bmid_agaty-NUk-11270.jpg 4 7 2

Obraz tohto prostredia (ako v románe Pomocník) približne v tom istom období ešte viac rozšíril v rozsiahlom románe Agáty (1981). Kompozične je postavený na voľne nadväzujúcich príbehoch viacerých postáv, ktoré ako reprezentatívne vzorky svojho sociálneho prostredia odhaľujú typickosť ich zmýšľania, záujmov a nazerania na lokálne i širšie spoločenské a politické udalosti. Neschopnosť prekročiť svoje úzkoprsé záujmy a obmedzenosť malomestského prostredia ich však neraz dostáva do tragických situácií.... celý text

freejazz
30.12.2021 5 z 5

aj keď možno pokračovanie príbehov z Palánku nebolo také akčné a dramatické, bola to literárna udalosť. keď v knihe dnes listujem, oceňujem skutočne dokonalé využitie slovenčiny, v tom bol Ballek pán majster.
zobrať si tak Pomocníka a Agáty na týždeň na tiché miesto a vychutnať si obe knihy, to by mohol byť v dnešnej divnej dobe príjemný relax.

Ladiva
24.06.2016 4 z 5

K tejto knihe som sa opätovne vrátila po dlhých rokoch (ach, stredoškolské časy!). Čítala som je teda úplne iným pohľadom, ako vtedy. Prvá časť knihy obsahuje viac opisy krajiny, atmosféry a vôbec prostredia malého mesta na juhu Slovenska tesne po II.svetovej vojne. Ballekove opisy sa mi veľmi páčili. Krásne štylizuje, každé slovo vo vete má svoje miesto, mne sa až zdalo, že maľuje obrazy slovami, nie je však patetický ani gýčový. Druhá časť knihy je viac zameraná na jednotlivé postavy a ich konanie, čo ma kedysi zaujalo viac. Tentokrát to bolo naopak, "zvíťazili" opisy. Som rada, že som si knihu po rokoch opäť prečítala.

Ladislav Ballek
slovenská, 1941 - 2014