Adèle

Adèle https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389072/bmid_adele-46m-389072.jpg 4 102 28

Adèle je debutový román francúzskej spisovateľky a novinárky Leïly Slimani. Ide o príbeh tridsaťpäťročnej ženy, parížskej novinárky, ktorá trpí sexuálnou závislosťou a od sveta ju oddeľuje hrubé sklo. Svojho manžela lekára Richarda podvedie vždy, keď sa jej na to naskytne príležitosť. Prácu, rodinu, syna kladie vždy na druhé miesto a vo svetlých momentoch či vo chvíľach absolútneho znechutenia si to vyčíta. Pri dobrodružstvách ju sprevádzajú pohŕdanie, nepochopenie, rezignácia, pocity trpkosti, frustrácie, smutného potešenia, chladnej ľahostajnosti a napriek tomu ju niečo stále ženie ďalej a bráni jej srdcu úplne zatvrdnúť.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Inaque

Dans le jardin de l’ogre , 2014

Faila
03.03.2019 3 z 5

Četlo se to rychle a snadno, a to se mi na knize líbilo asi nejvíce. Být o něco delší, měla bych s ní trochu problém. Nemůžu říct, že by mi přišla špatná. Spíše zvláštní a pro mě nejspíš těžko uchopitelná. Svým způsobem byla tato kniha velmi zajímavá, ale nijak zvlášť mě neohromila.

Sjuzz
07.02.2019 5 z 5

Ďalšia skvelá kniha od #inaque, ktorá ma zaujala obálkou.
Aj keď som knihu nevedela prestať čítať, príbeh je dosť ťažký. Autorka zavedie čitateľa priamo do chorej mysle Adéle.
Hlavnú hrdinku budete ľutovať, alebo nenávidieť. U mňa to bola druhá možnosť. Šialená ženská, miestami súca na psychiatriu. Pre svoju závislosť obetovala rodinu, muža klamala, syna zanedbávala. Mala všetko po čom kedy túžila a kvôli jedinej túžbe, ktorá ju sužovala každý deň, všetko aj stratila. .

snimcibdim
28.12.2018 4 z 5

Obsah specifikovat netřeba - anotace tentokrát vystihuje knihu dokonale.
Napsáno svižně - velmi čtivé.
To, co jindy jinde by mohlo být erotické nebo pornografické, je v téhle knize pouze smutné.
I když touhy a vnitřní pochody hlavní hrdinky (i jejího partnera a dalších postav) jsou už patologické, lze v nich vystopovat vzorce, které opakují lidé i v běžných ne tak extrémních vztazích.
Po přečtení ve mně zbyl pocit prázdnoty a nenaplněnosti, což není výtka, ale svědectví tom, že knížka má svůj účinek.

rybizka
25.12.2018 4 z 5

Hned od prvních stránek se děj rozjíždí pěkně zostra a je psán úsporně a bez kudrlinek. Bravurně popsaný vnitřní svět Adele, který ve mě vyvolával spoustu domněnek. Zvláštně silný příběh, kde bylo dosti řečeno, ale také zůstalo i hodně skryto. Oceňuji originální obálku.

plamínek21
10.11.2018 5 z 5

Lahůdka. Pevně sevřenou kompozicí autorka velmi zblízka, intimně a nekompromisně obnažuje své hrdiny. Příběh evokuje témata prázdnoty, závislosti a pokroucených vztahů. Rozvolněný závěr pak dává čtenáři možnost, aby si položil otázku, kde se nachází jeho hranice vlastní.

boticelli
05.11.2018 5 z 5

Kniha mi připomenula film Larse Triera Nymphomaniac. Silné téma a zajímavý pohled do duše ženy, kterou slast naplňuje a zároveň dovede zničit vše kolem ní. Napsáno strohým jazykem a přesto tak výstižně.

MartinaP
03.11.2018 5 z 5

Moc se mi líbila. Jako předešlá kniha autorky. Příběh novodobé paní Bowary. Doporučuji!

petaSk
30.09.2018 3 z 5

Ke knize mě přivedlo zajímavé téma. Ale jsem z ní rozpačitá. Celkem solidně sleduju závislost hlavní hrdinky na sexu a dopad na manželství, a jsou zde nakousnuty i epizody z jejího dětství a dospívání, které mohly, a nemusí mít dopad na hrdinčino konání. Kniha je psána úsečným a rychlým jazykem, což mi u těchto typů knih vyhovuje. Celkově mi ale přišla nedotažená. Jako kdyby autorka byla líná nebo zbabělá se sama rozhodnout, proč se hrdinka chová jak se chová, a raději nechala zodpovědnost na čtenáři.