Abych přežila

Abych přežila https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268052/mid_abych-prezila-jl6-268052.jpg 5 370 106

„Poté, co jsem uprchla ze Severní Koreje, jsem s překvapení zjistila, že pestré květy a zelené jarní výhonky jsou v jiných částech světa symbolem života a obrody. V Severní Koreji je jaro časem smrti. V této roční době už nezbývají žádné zásoby potravin a farmy žádné potraviny neprodukují, protože nové plodiny se teprve sázejí. Na jaře umírá nejvíce lidí hlady. Často jsme se sestrou slýchaly lidi na ulicích, jak procházejí kolem mrtvol a s politováním mumlají: ,Škoda že nevydrželi do léta.‘ Když teď, v dubnu a květnu, cestuju po Americe a Anglii, užívám si nádherné přírody a kochám se jarními květinami. Nezapomínám ale také na doby, kdy jsem sametové zelené kopce proklínala a přála si, aby ty kytky byly z chleba nebo cukru.“ Když bylo Yeonmi třináct, uprchly s matkou a sestrou ze Severní Koreje do Číny. Hnal je strach z komunistického režimu, který právě uvěznil otce rodiny, touha po svobodě, ale také obyčejný hlad. Cestou se jim však ztratila sestra a v Číně na ně čekalo kruté zklamání: Yeonmi s matkou skončily v rukou obchodníků s lidmi. Po dlouhých peripetiích se nakonec vysněné svobody přece jen dočkaly: dorazily do Jižní Koreje a dokonce se zde shledaly se ztracenou sestrou. Autobiografický příběh Yeonmi Parkové je fantastickým svědectvím o síle rodinných pout a vyprávěním člověka, který touží nejen po svobodě, ale hlavně po obyčejném slušném životě bez každodenního ponižování a politického vyplachování mozků. Abych přežila je dechberoucím napínavým příběhem, ve kterém nechybí dramatické filmové scény, nečekané zvraty, ale i jemný podvratný humor.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Argo

In Order to Live: A North Korean Girl's Journey to Freedom , 2015

LadyCotton
02.05.2021 3 z 5

Není to zrovna veselé čtení - během četby jsem si musela dávat přestávky, nicméně nemohu popřít, že během četby (hlavně v době kdy se kniha překlenula do části v Číně a poté následně v Jižní Koreji) mi občas problesklo hlavou, že tohle si musela vymyslet (např. tu válku mezi čínskými bossy kvůli ní).
Kniha určitě stojí za přečtení, ale pokud si chcete udělat o životě v KLDR větší obrázek, doporučila bych přečíst i jiné knihy...

Janinkniznisvet
31.03.2021 5 z 5

Silný mrazivý příběh. Nedokázala jsem tomu věřit jaké hrůzy musela prožít. V této době je hodně lidí co si neváží věci co mají a měli by. Byly pasáže kdy se mi chtělo zvracet i brečet dohromady.

evik_svistik
23.03.2021 5 z 5

Před čtením knihy jsem měla docela povědomí o tom, co se děje v Severní Koreji, knížka mi poskytla odpovědi na mnoho otázek, které jsem měla. Dost mi to vysvětlilo. Kniha je prostoupená zoufalstvím, ale i nadějí a neskutečným odhodláním. Doporučuji všem k přečtení, zařadila bych do povinné četby na SŠ.

Áža707
06.03.2021 4 z 5

Tento žánr většinou moc nečtu, ale na druhou stranu si myslím, že je důležité poznat svět kolem nás. Tohle je věc, kterou si nějakým způsobem každý z nás umí představit, ale do úplných detailů to asi nikdo nedomyslí.

Příběh vypráví o dívce Yeonmi, která se narodila v Severní Korei a již v nízkém věku ví moc dobře, co je hlad a bída. Jako jediné řešení se zdá útěk, ale i to není úplně jednoduché. Sledujeme vyprávění dívky od dětství až do jejich 21 let. Za tu dobu ušla velkou cestu a čím si musela projit je velmi děsivé.

Kniha se občas četla velmi obtížně, jelikož vzpomínky Yeonmi jsou prolínány vyprávěním od jejích rodičů a občas se tím pádem dostanete do úplně jiné časové linie a je těžké se zorientovat. Mě občas i mátlo množství jmen, které se v příběhu vyskytoval.

Život hlavní hrdinky byl velmi zajímavý a i když si člověk mysli, že ví o Severní Korei dost, nikdy to není dostatečně. Protože ty zvěrstva, co se tam dějí jsou šílená. Hlavně pro nás Evropany je jejich slepé následování vůdce naprosto nepochopitelné, ale jak sama autorka píše, tak plno výrazu neznají. Že existuje jiná láska než k vudci zjišťuje až po útěku z tyranské země.

Velice zajímavé čtení a doopravdy doporučuji si přečíst, abyste se dozvěděli něco nového a vlastně zjistili, že se nemáme úplně špatně.

Hodně těžko se hodnotí, jelikož příběh je zajímavý a úchvatný, ale na druhou stranu styl psaní je občas docela krkolomný.

⭐ 4/5

Zorka
25.01.2021 5 z 5

Jakkoli to zní divně, tato kniha mě v podstatě uklidnila. Uvědomila jsem si, že navzdory současné situaci i vládním opatřením si nemáme vlastně na co stěžovat. I když se cítíme hodně omezováni... Do smrti si budu pamatovat, jak v Koreji zamykají na noc kadibudky, aby jim sousedi nekradli tolik cenné výkaly. Přestože je to již několikáté kniha o životě v této zemi, v každé najdu nové, šokující informace. A vždycky se musím znovu ujistit, že je popisováno skutečně období 21. století.

ZuzkaTrojka
12.01.2021 5 z 5

Poutavý příběh, rozhodně doporučuji přečíst

HanaMalina
27.07.2020 4 z 5

Přečetla jsem během pár dnů a musím říct, že to bylo velmi zajímavé čtení. Jde samozřejmě vidět, že to píše nespisovatel, ale s tím jsem samozřejmé počítáte již na začátku a nehodnotím to jako od profi spisovatele. Co se týká děje, tak musím říct, že obdivuji autorku co všechno musela prožít, aby žila ve svobodné zemi, jako my, kteří to bereme již za samozřejmost. Nevím, zda můžu věřit všemu v knize, co autorka píše, ale to už nikdo nezjistí. Pokud je jenom část z toho je pravda, i tak je to dost strašné.

veruptackova
07.07.2020 4 z 5

4,5*
Jsem ráda, že mi tahle kniha přišla pod ruku. Rozhodně mi předala spoustu informací a donutila zapřemýšlet. Jsem ráda, že nepopisovala jen samotný útěk, ale i před a po - tedy původní život a to, jak byla Yeonmi vychovávána a to jak se vyrovnala se svým novým životem na svobodě.

Stani95
29.06.2020 5 z 5

Velmi zajímavá knížka, která se četla se zatajeným dechem. Myslím, že většina lidí nemá ponětí, co se děje v Severní Koreji.

DominaCZ
23.05.2020 1 z 5

NO, takže: čtu to asi tak potřetí a čím dál víc mi vystupují jasněji a jasněji jisté znaky a snad až ...jak to říci....do očí bijící výmysly, které to vyprávění celé zabíjejí.
Všichni po celém světě a tady v komentech budou jasněže skučet jak je to vyprávění hrozné (já raděj teda toho kluka, který má jako "důkaz" ty dolámané ruce, tahle nemá nic a ještě mnohé skřípe) a všichni slepě věří, ale já už ne. Teď potřetí mě to snad až štvalo. Trochu to vypíšu, kdyby se zas někdo do zpráv chtěl ptát PROČ. Je toho víc.

-Miluje ji nejvyšší boss.
-Všechny jak to říci, když ne "št*tky" ... hm tak děvčata...vždycky po útěku dostaly nakládačku nebo rovnou byly zabity, ona ne, ji vděčně líbe.
-Pro ni by šel do války i s jiným bossem. Prostě pořád ONA. Ona to tam pak vede, když mu teda ty nohy roztáhne a užívá si toho jeho "luxusu".
-Každý ji během toho převodu a útěku Čínou chtěl otentovat. KAŽDÝ.
-Vždycky jí někdo dal prachy jen tak. Přiletěl, dal a zase šel.
-Když ty prachy už dostala, neschovala si je, ale s matkou je prožraly a nakoupily za ně nevhodné, nedostačující hadry a zašly si do karaoke. Noc před pochodem pouští bych měla asi jiný myšlenky než si jít někam juchat.
-Na hlavním uprchlickém tahu, kde jsou vždy kontroly, je NIKDO po dva dny nekontroloval. Jaká náhoda.
-Když chatuje pro dospělé, je nejoblíbenější a vůbec nestíhá.
-Bylo tam nelogické chování-ty, které uprchly a měly být logicky schované, vodí ona po veřejnosti a nákupech - wtf ?! Měla jim snad hromadně nakoupit a ony být ukryté, když jim pořád údajně šlo TOLIK o život, ne?
-Mezi uprchlíky ONA ovládá nejlíp čínštinu.
-Dovoluje si ječet na jihokorej. agenty, kteří ji zachránili, a ti ji ještě uklidňují s tím, že ji věří.
-Hodně falíruje i part o škole a studiích. Do školy chodila dva roky. Nedokázala na jihu v nějakých 13ti letech sečíst ani jablíčka a napsat základní znaky, ale čínštinu jen z poslechu se naučila ihned, dokonale, a během chvilky bezvadně studovala jak angličtinu, tak ta práva a kriminalistiku. Nechápala po příchodu ani normální keramický záchod, během chvilinky dokáže nejtěžší studia. Je prostě dokonalá.
-Vrchol všeho: probudila se při operaci sl. střeva. Bez enormního zla by to prostě nešlo.
-Ví, že ji Kim sleduje, přesto má o něm dodnes facebook plný posměšných článků a obrázků.
-Uteklo a promluvilo o severu více lidí, proč byla v televizi zase uvedena jako "jedovatá houba" pouze ona ?!
-Veřejné vystoupení a jakýsi moderátor, plačící před i po: co ho dojalo, když to byl kongres všemožných uprchlíků celého světa a hrůzy zažili všichni, proč ho dojala zas jen ONA? Že vstali a plakali pak VŠICHNI v hledišti? ...no comment, vážně.
-Matka údajně znásilněná u vrátek v blizzardu číňanem - vážně ve fujavici máte chutě někoho válet v zasněžený čínský ledovici a drandit ho tam za přítomnosti děcka? No já nevim.
-Jihokorejská tajná služba JÍ udělila výjimku a dovolila sejít se se sestrou, aby ji mohla jakože identifikovat. Jen jí.
-Na jednu stranu o sobě hlásá, jaká je bojovnice a jak se nedá, a na druhé straně stačilo pár rýpanců jihokorejských holek na střední o její chybné výslovnosti a sevekor. původu a hned poraženecky odešla.
-Taky se mi nelíbilo, že u tak závažných témat neuvažovala a vrhala se do nich bez přemýšlení. Jo, pojedeme tam / přestěhujeme se / odejdu s ním / prodám tě mami/ začnu to studovat i když ničemu nerozumím/ Budeme dělat, že mám 16 i když vypadám na 8, kupci to poznaj a zmlátěj mě... už nešlo jen o její život, ale i o její mámu pak i tátu! Na to, jak se prezentovala jako rozumná bojovnice, někdy byla jak nerozumnej malej fakan a to i v dospělosti, když hledala sestru / váhala zda vystoupit a vše prozradit.
-Nelíbilo se mi, že poté, co se stala slavnou, zajištěnou a byla v bezpečí, obrátila se zády k těm, kteří ji z těch sra*ek v Číně vytáhli a starali se tam o ni - o manžele, o mámu se stejně starou dcerkou apod. Ona je nekontaktovala, přestože dobře věděla přes koho a jak, protože "si to už nechtěla připomínat". Tak tomu se říká vděk.

Takže to tak v kostce no. Kdo chce, věří. Kdo ne, zamyslí se. Je to na každým.
Mně ta holka prostě nesedí. Přijde mi, že notně jede na svůj look mini děťátka, na kterej všichni daj, ale mě osobně v tý knížce nezajímaly ani party o tom, jak se poznaly rodiče, jak její otec podváděl režim a pak se divil, že šel někam za trest nebo něco o jejich prarodičích a sestře.
Já jí prostě NEVĚŘÍM, že ji každej znásilnil, i její matku chtěl každej chlap ojíždět, že se jí všechno dařilo a prostě mě štvala už v těch 13, kdy " se na něj smála, ale srdce měla zatvrzelé". Byla prostě necitelnou mrchou už odmala, což tam taky psala. Že nikoho nelitovala, nic ji nezajímalo a neznala ani mravnost. Velmi rychle se adaptovala- nalíčená coura prostě i přes líčení bude vypadat na 13, to jako nemohla nikoho oklamat že má 18, vždyť si ji vyhledejte, pořád vypadá jak ušatý děcko.

A dnes se na instáči vystavuje v šatech a průhledných halenách, kde má výstřihy a kozy jí div nevypadnou ven...no, tomu se říká PŘIZPŮSOBIT SE.
Je to čtivý, ale nesedí mi prostě.
A je tam taky dost chyb.

vzteklinka
17.05.2020 5 z 5

Doporučuji si přečíst. Čte se velice dobře, obdivuji autorku, její odvahu. Dozvěděla jsem se hodně o životě v Severní a Jižní Korei. Uvědomila jsem si, jak je náš život skvělý a přesto jsme stále nespokojení.

venda99
23.03.2020 5 z 5

Inspirující příběh v mnoha směrech. Nikdy není pozdě začít žít.

preludium
19.03.2020 5 z 5

Přečteno jednim dechem, cekala jsem na zpracovani nekoho kdo tu hruzu zvladl a dostal se na svobodu, velice dobre, ctive napsane

VílaElvíra
26.02.2020 5 z 5

Trochu jsem se knihy bála, ale je napsaná čtivě, jasně, přehledně.. Je neuvěřitelné, že se v dnešní době něco takového děje. Je to otřesné a smutné. O Severní a Jižní Koreji jsem do teď mnoho nevěděla a jsem ráda, že mi kniha pomohla rozšířit obzory. Doufám, že takových míst na zemi bude ubývat a že lidé nebudou muset zažívat takové hrůzy.. Rozhodně doporučuji knihu k přečtení.

L.Helena
21.01.2020 5 z 5

Otřesný příběh. Obdivuji Jon-mi, že našla odvahu ho zveřejnit.

Ivaiva
08.01.2020 5 z 5

Kniha, která otevírá oči. Celý příběh Jon-Mi jsem přečetla za dva dny. Často jsem se musela k některým pasážím vracet, jak neuvěřitelné se zdály. Vzpomínala jsem, co jsem já řešila za “problémy” v roce 2007, 2008 a mnohokrát jsem si musela doslova “uvědomit”, že čtu knihu, která se odehrává v 21. století. Doporučuji.

klaraskolkova
30.12.2019 5 z 5

Knih o Severní Koreji jsem četla již několik, tato je však pro mě první, kterou napsal přímo někdo, kdo hrůzy tamějšího režimu zažil na vlastní kůži. Z mnoha pasáží běhá mráz po zádech, je až neskutečné, co všechno je člověk schopný snést během cesty za svobodou.

Maruspulpanu
11.12.2019 5 z 5

Nic lepšího jsem nečetla. Má to silný příběh a neuvěřitelnou motivaci. Dala bych víc hvězd, ale už to nejde.

Camel-9
03.12.2019

Dobré čtení, zajímavé.

petrzel
05.11.2019 5 z 5

Velice zajímavá kniha nikdy by mě nenapadlo ,že ještě někde se žije takovým způsobem. Hrůza kterou by člověk v životě nechtěl zažít.

útěk Severní Korea autobiografie podle skutečných událostí

Autorovy knížky