Aby nemuseli nakonec žebrati - příběhy z dějin karlínské Invalidovny

Aby nemuseli nakonec žebrati - příběhy z dějin karlínské Invalidovny https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245941/bmid_aby-nemusel-nakonec-zebrati-245941.jpg 5 1 1

Budovu Invalidovny v Praze - Karlíně, chátrající skvost barokní architektury, čeká v nejbližší době nejistá budoucnost a život z ní může nadobro vyprchat. Vůbec první ucelenější zpracování dějin Invalidovny se zabývá především osudy lidí, kteří do tohoto areálu přicházeli, aby nemuseli žebrat či živořit, kde se ale i rodili, umírali, léčili, modlili, bydleli a pracovali, prostě prožívali v něm svůj příběh či jeho část. Kniha podrobně přibližuje téma Strozziho nadace, zabývá se vlastní stavbou budovy a specifickými podmínkami života v ní. Zejména se ale snaží proniknout ke konkrétním lidem, kteří v Invalidovně dlouhá léta žili. Z dějin 18. a 19. století se dochovaly spíše střípky, ve 20. století se již daří skládat ucelenější příběhy. Jsou zajímavé, někdy podivné i kuriózní, rozhodně nás však neponechají lhostejnými.... celý text

tittanie
25.04.2022

Ke knize bych se nedostala, kdybych nenavštívila Invalidovnu. Prohlídka byla super, ale paní průvodkyně mluvila o této knize, protože jsem vášnivý čtenář a ráda se dozvídám více než mi někde řeknou, tak jsem se pustila do čtení.
Bylo to moc zajímavé doplnění prohlídky. Ale nevím, jestli bych se do čtení bez návštěvy pustila, ale asi ne.

Pavel Heřmánek
česká, 1980
2018  100%Dvě ofensivy: Paměti z bojů v jižním Tyrolsku a na Soči (1916-1917)
2015  100%Aby nemuseli nakonec žebrati - příběhy z dějin karlínské Invalidovny
2015  60%Jan Amos Komenský a Kristina Poniatowská