Abélard a Heloisa – Dopisy utrpení a lásky

Abélard a Heloisa – Dopisy utrpení a lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6813/abelard-a-heloisa-historie-utrpeni-a-lasky-6813.jpg 4 32 2

Příběh jedné z velkých milostných dvojic dějin. Dopisy jednoho z nejvýznamnějších filozofů středověku a jeho žačky Heloisy nám přibližují neobyčejný příběh o vášnivé lásce, odloučení i vzájemné úctě a věrnosti. V Historii utrpení zanechal Pierre Abélard, pronikavý a neústupný myslitel, člověk získávající si svou intelektuální převahou a vznětlivostí snadno nepřátele, svědectví o svém bouřlivém životě. Vypráví o svém hledání, konfliktech se soudobými myšlenkovými autoritami, ale také a především o setkání s krásnou a nadanou Heloisou, jejich vzájemném vzplanutí, nepřízni okolí a nešťastném osudu jejich lásky.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Vyšehrad

Historia Calamitatum

Legendre
29.09.2022 3 z 5

Nevěda o knize nic, byl jsem velmi překvapen, že listy Abélarda a Heloisy nejsou z dob jejich milostného vztahu, ale mnohem pozdější, kdy už jsou oba vyzrálí dospělí lidé. První část, Abélardova Historia calamitatum, byla zajímavá hodně: hlavně v tom, co mezi řádky prozrazovala o svém autorovi, jeho sebevědomí (považoval se za nejpřitažlivějšího i nejchytřejšího, jímž ovšem možná opravdu byl) i konfliktní, provokatérskou povahu, jež mu nadělala tolik problémů, ale vědom si jí nebyl, protože se pokaždé cítil ukřivděně, když si s ní nadělal plno nepřátel. O to zajímavější je jeho proměna v dalších listech: zatímco Heloisa zůstává ženou, a to ženou moudrou, vzdělanou a lidskou, životem ukřivděný Abélard se sám staví do role světce (k čemuž byl ovšem předurčen jen svým eunušstvím a ničím víc) a teologického poučovatele. Tím víc vynikne Heloisa jako živá postava a opravdová hrdinka tohoto hutného svědectví o stavu teologie 12. století.

zuzana0307
24.06.2020 4 z 5

Príbeh vzťahu medzi Abélardom a Héloisou je jedným z najslávnejších a najtragickejších milostných pomerov v histórii. Dozvedáme sa o ňom prostredníctvom listov francúzskeho filozofa Petra Abélarda a jeho nadanej žiačky Héloise z 12. storočia. Ich listy odkrývajú príbeh lásky, bezohľadných začiatkov až po verejný škandál, nútené tajné manželstvo a jeho ničivé následky. Abélard sa asi v 37 rokoch zamiloval do 17 ročnej Héloise. Dlho svoj vzťah skrývali pred Fulbertom. Avšak po istom čase, sa ich láska rozrástla natoľko, že ju už nebolo možné ďalej skrývať. Keď sa im narodil syn, dohodol sa s Fulbertom, že si Heloisu vezme, ale musí to ostať v tajnosti, aby mohol ďalej pokračovať v učiteľskom pôsobení. Fulbert však toto tajomstvo dlho neudržal a tak Abelard pošle Héloise do kláštora (stále ostáva jeho manželkou). Fulbert si však myslí, že to spravil naschvál, aby sa jej zbavil a tak ho dal potrestať: odstránením tej časti tela, ktorou sa previnil. Takto ostanú od seba až do ich smrti, jediným spôsobom stretnutia boli listy, ktoré boli prepísané do viacerých podôb.
Táto kniha bola spomenutá v Gabrielovom Očistici a preto som sa rozhodla prečítať si ju celú, aj keď na dejinách etiky a filozofie sme časť Abélardových diel preberali. Môžem len povedať, že Abélard je asi najväčší kretén o akom som čítala. Extrémne arogantný a sebaľútostivý. Nemohla som ho zniesť. Heloise je ale oveľa sympatickejšia postava, veľmi múdra vo svojich listoch.

korespondence

Pierre Abélard