Abeceda květů

Abeceda květů https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40859/abeceda-kvetu-40859.jpg 4 8 3

Stolístek z české a světové poezie Abecedně uspořádaný sborníček veršů o květinách z pera našich i světových autorů různých dob. Básně jsou východiskem lyrické krajinomalby, záminkou k milostným vyznáním i k nejrůznějším alegoriím a symbolizačním projekcím. Vyšlo v edici Klub přátel poezie jako členská prémie

jiri77
17.09.2023 5 z 5

Krásná kniha poezie o květinách, která je seřazená abecedně. Najdete zde takové autory poezie jako třeba-Jaroslav Vrchlický, J.V.Sládek, Fráňa Šrámek, Jaroslav Seifert a mnoho dalších.

Píseň - Jaroslav vrchlický

Jest večer - kouří se z lesů,
červánek stromy prokmitá,
kytici z vřesu ti nesu,
je celá rosou pokryta.

Každý ten nejmenší kalich
plá jakby protkán rubíny,
nesu ti v kvítkách těch malých
své lásky velké hlubiny!

Lessana
03.11.2018 4 z 5

Abeceda květů bola pre mňa veľmi milým prekvapením. Hoci neholdujem poézii, tu ma doslova očarila! Svojím obsahom i krásnymi ilustráciami mi spríjemnila podvečer a večer pri vyhriatej peci...
Bol to skvelý nápad zostaviť takúto "kyticu" básní mnohých zvučných mien. Čitatelia sa tak majú možnosť buď zoznámiť, alebo opätovne stretnúť s tvorbou mnohých poetov a vychutnať si (často kúzelné) ukážky, ďalej sa inšpirovať a následne siahnuť po ucelených zbierkach konkrétneho autora.

Nočnípták
05.09.2018 4 z 5

Lehkost, něha, krása ve verších i ilustracích. A já se opět nemohu rozhodnout kterou dát jako ochutnávku. Takže zase dvě.

Když k smrti zvadnou růže
a nektar vzdechnou,

vonící jejich stíny
nad Léthé kvetou dál.

Alexandr Sergejevič Puškin

Řebříček

Chudá a nejbohatší kráso země mé!
Obláčku něhy v drobné dětské dlani!
Písničko včelí, tebou žasneme --
jsi rodných mezí sladké zavolání,

v šat dávných časů vůně oděná,
útěcha kronik, víra zaříkání.
Moudrosti mrtvých! Tvoje ozvěna
z herbářů starých nad námi se sklání

a mluví řečí prohnětenou v klid,
do tváří polí staletími jatý.
Ty, dýchající pod šerkami žit,

z Alšovy kresby krajem mým jdeš bdít,
máš této země život houževnatý --

v kořenech sílu, v květech jemný cit.

Ladislav Stehlík

Autoři knihy