A uzřela oslice anděla

A uzřela oslice anděla https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2704/bmid_a-uzrela-oslice-andela-zBj-2704.jpg 4 630 118

"A uzřela oslice anděla" je neskutečně zvláštním příběhem a vypovídá o nedozírné autorově fantazii. V úvodu knihy hlavní hrdina začíná příběh autentickým popisem vlastního porodu a postupně rozkrývá své genealogické vztahy s lidmi, pro které je slovo "šílení" málo šílené. Popisuje prostředí svého dětství, z nějž by nevyšel s kouskem zdravého rozumu ani Svatý otec. Hlavní osa příběhu nás vede světem, ve kterém nic a nikdo není normální, světem, který každého stáhne až na dno. „Dno“ ovšem neznamená, že se lze jen tak odrazit a stoupat ke slunným zítřkům. Na dně totiž bývají nejsilnější spodní proudy a nejstrašlivější příšery, na které se člověk nikde dříve nemohl připravit. Nick Cave v „A uzřela oslice anděla“ ovšem nepopisuje žádnou pohádku, ve které vystupují jakási strašidla a bubáci. Tento „sestup“ se odehrává čistě v člověku a je pouze o lidech a o jejich „schopnostech“. Za zmínku také stojí jazyk, jaký Nick Cave vkládá do svého románu. Způsob mluvy a jakási psychologická podbarvenost hovoří o zcela jasné představě, o čem píše. Jeho fantazie jsou zcela jistě svým způsobem „prožité“.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

And the Ass Saw the Angel , 1989

DeepSea21
21.06.2019 5 z 5

To byla šílenost. Miluju to.
Nick Cave není jenom geniální textař a zpěvák.

józi.odkudkam
21.04.2019 3 z 5

Tělesný, krutý, živlům ohně, krve a bahna se voddávající třeštění australskýho vidláka (myslim jako autora, víte co) na dřevotřískovym kříži - formálně uhrančivý, ve výsledku únavný a žánrově ouplně minutý, páč na drámo moc lacný a na prču moc dramatický...že byste zas ale vod samý nudy museli topit krtky v plechovce ředidla, tak to taky né.

Jak povdám, víte co, tři, no.

Johule
13.04.2019 5 z 5

Neskutečně silná knížka, ovšem v závislosti na tom, v jakém rozpoložení ji člověk čte a kým vůbec je a s čím se potýká. Na poprvé mi přišla dobrá, ale nějak se mnou nerezonovala a drastické a kruté výjevy pro mě byly příliš děsivé a nezkousnutelné. Při čtení o šest let později, už více seznámená i s Nickovou hudební tvorbou, si mě knížka podmanila. Fantastický jazyk a kruté, ale zároveň i určitým způsobem velmi citlivé líčení života naprostého vyvrhele se mi dostalo hluboko pod kůži. Prostě Nick Cave - temný, děsivý, podmanivě geniální... a schopný popsat veškerou temnotu hlubin lidského nevědomí a šílenství...

martunka
29.03.2019 5 z 5

Netvrdím, že je to úplně zásadní dílo, ale mě to bavilo číst! Uznávám, tohle se Nickovi fakt povedlo!

Kovářskej
08.02.2019 3 z 5

Asi tak. Jinak bude člověk na tohle dílko pohlížet v rebelantských 18ti a jinak po čtyřicítce. Když jsem to četl já, bylo to pro mě něco nepoznaného, nevšedního. Jazyk , kterým Cave všechno popisuje jen umocnil smrdutost bahna v němž se vše odehrává...Patří to k tomu. Jo, je to depresivní, temné, ale to byl Nickův záměr a myslím si, že to co chtěl, se mu povedlo.

AlčaH
13.01.2019 2 z 5

Tahle kniha mi prostě nesedla. Když jsem ji dočetla, cítila jsem se, jak kdybych se právě probrala z nějakého drogového psycho rauše... Možná jí dám někdy v budoucnu ještě šanci a své hodnocení změním, ale zatím fakt ne-e...

Raulik
04.01.2019 5 z 5

Nemá význam psát k této knize nějaký komentář, ten si musí udělat každý čtenář sám až po samotném přečtení. Asi žádná kniha ve mně nevyvolala tak rozpolcené pocity a nutkání přemýšlet o "zlu" samotném.

rabor
02.12.2018 1 z 5

Tahle kniha je jako dívat se na nějaký Troškúv vesnický film se zvukovou kulisou nějaké řevuhojné sračkozvratko dekadentní metalové skupiny a načichaný toulenem se pokoušet, vyřezat si střepem od láhve likérky drak do čela krucifix. Zjevně je dost lidí kterým se to líbí, a mě překvapuje, že mě to pořád překvapuje.

konstelanski
12.09.2018 3 z 5

Ještě jsem snad z žádné knihy neměl tak rozporuplné pocity jako z téhle.

Je psána snad až překvapivě poeticky, což zřejmě pramení jak z Caveova hudebnického řemesla, tak stavu autorovy mysli, bohužel, v kontrastu s obsahem se její kouzlo jaksi ztrácí a utápí v nekonečných popisech zla, špíny, smrti a samoúčelné zvrácenosti. Ačkoli temnotu v knihách potkávám velice rád, v tomto případě působí nechutně pouze kniha sama, zatímco celej ten podivnej zmatenej příběh nepříběh se člověka zdánlivě vůbec nijak nedotkne.

Přál jsem si, aby to utrpení už konečně skončilo nicméně nelze jedním dechem nedodat, že se jednalo o ojedinělou a docela zajímavou čtenářskou zkušenost.

Ottovka
02.09.2018 1 z 5

Tak to jsem fakt nedala :-(

esfinge
11.08.2018 odpad!

Tak to fakt ne...

Elea
24.05.2018 3 z 5

Velmi depresivní a hodně zvláštní kniha, rozhodně nic pro slabší povahy.

faba
23.01.2018 5 z 5

Nevím, ale postupně, jak jsem se dostával dál a dál, nemohl jsem přečíst víc jak 20 stran denně. Opravdu depresivní, ale dobře napsaná kniha.
Úžasná scéna je, jak „hrdina" vejde do místnosti, kde je postaven domek z karet a potom to shodí...
No přečtěte si to. Doporučuji.

BeyondHorizon
10.12.2017 5 z 5

Jedna z nejdepresivnějších a nejodpornějších knih co jsem četla. Čisté, koncentrované zlo se silnou dávkou šílenství. Musím říct, že jde o velmi zajímavou a jedinečnou knihu. Takových počinů je málo. A možná je to dobře. Tušila jsem, do čeho se pouštím, ale překvapil mě způsob, jakým byla napsána. Ta přirovnání a metafory jsou prostě krása.
Na příběh stačí jediné slovo - šílenství. Je zbytečné psát něco víc, protože to ani nejde popsat. To si musíte prostě přečíst. Celé mi to přišlo jako alegorie něčeho, čemu nemám šanci porozumět. Možná by mi pomohlo, kdybych znala Bibli. Možná to ale ani žádný hlubší význam nenese a já se z toho snažím vyhrabat víc, něž je potřeba, což je dost možná právě tenhle případ.
Na tuhle knihu určitě jen tak nezapomenu. Doslov mi pomohl porozumět, když už ne knize samotné, tak alespoň okolnostem za jakých vznikala, takže Shoenfeltovi děkuji.

galadrielin
13.04.2017 5 z 5

Oslici jsem četla před několika lety. Dnes už si děj vybavím jen obtížně, co ale NIKDY nezapomenu, je ten pocit absolutního hnusu, který jsem při čtení měla. Jenže právě proto Oslici považuju za mistrovské dílo. Čtete, i když je vám z toho zle. I když už nechcete vědět, jaká další odpornost bude následovat. No to je prostě geniální!

Siora
20.03.2017 2 z 5

A jakože na tohle mám mít referát ve škole? Doporučená četba, fakt? Až takový pesimismus a nechutnost není asi pro mě. Nicméně rozšířilo mi to poněkud hanlivou slovní zásobu o pár pěkných přirovnání. Řekla bych, že je to důkaz toho, co s člověkem dělá fet.

Welinie
10.01.2017 4 z 5

Můj oblíbený zpěvák! A napsal knihu! Četlo se to celkem samo, ale nic coby mělo zůstat v mojí hlavě, Nijak výrazná myšlenka v tom nebyla. A přece se mi to líbilo.

hystericwidow
31.12.2016

Nedočteno. Nikoliv proto, že by se mi snad příběh hnusil, jak některým níže. Podle mě je to ale prostě tak trochu..., vy víte co. :)

alef
22.11.2016 3 z 5

V rozhovoru pro Mladý svět Nick Cave poznamenal ke svým písním: „... Temné! To je slovo, které snad ze všech nejvíc nemám rád. Napovídá, že nikde není světlo, žádná radost, žádná naděje. Nic takového jsem nikdy neříkal. Jen to, že každá věc má dvě stránky. "

... a přece Nick Cave v téhle knize představuje nejhlubší peklo ... zápas zla se zlem, starozákonní „oko za oko, zub za zub“ ... kde postavy tohoto tragického biblického příběhu se zrodily ze špíny, krutosti a násilí, ... při četbě ucítíte až fyzický pocit bolesti a odporu ... slova a řádky téhle knihy jsou jimi doslova prolezlé ...

... když jsem se tak doslova brodila tím bahnem potácejíc se mezi slangem těch nejspodnějších společenských vrstev, jaké jsem si ani neuměla představit a biblickou mluvou, ze které na mě kapala slizká atmosféra extatických pošahaných proroků a náboženských vůdců (např. v Americe ne zas věc zcela neznámá i dnes) ... ztrácela půdu pod nohama a dusila se každým přečteným slovem ... uvědomila jsem si, že tohle vlastně nemám zapotřebí ... můj seznam knížek, které toužím přečíst se začíná rozpínat do obřích rozměrů :-)(překvapuje mě, že jsem schopná u téhle knihy vůbec použít smajlíka) ... a já uprostřed věty prostě najednou knížku odložila ... a oddychla si!!! ... je tolik zajímavých knih, které třeba ani nestihnu přečíst a tak už dál nechci ztrácet čas, navzdory zajímavému a osobitému autorově stylu, ... broděním se tímhle páchnoucím bahnem, ... kde nikde není světlo, žádná radost, žádná naděje ... očista by pak možná trvala zbytečně příliš dlouho :-)

Ondry
16.11.2016 5 z 5

Asi nejošklivější kniha, jakou jsem kdy četl. Odporné obrazy střídají ještě odpornější, nechuť graduje. Nicméně, literatura není jen o krásných věcech. Nick Cave mě dokázal provést tři sta stránkami nejhlubšího lidského dna s ponurostí jeho úžásným písním vlastní. Ošklivé a smutné, ale poeticky krásné literární obrazy, magické jazykové obraty a přirozenost projevu - tyto věci mě připoutaly a nedovolily knihu nedočíst. Ale znovu už jí nikdy číst nehodlám.