A dívky mlčely

A dívky mlčely https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417971/bmid_a-divky-mlcely-jAy-417971.jpg 4 83 25

Jak by byl Homérův slavný hrdinský epos líčený z pohledu žen? Přesně tak jej vypráví Bríseovna, urozená dívka královské krve, nyní otrokyně a Achilleova konkubína. Inteligentní, vzdělaná a sebevědomá dcera krále Brísea podává svůj příběh poutavě a s vtipem. Na novou životní situaci se dívá téměř současnýma očima: přes hrůzy tehdejší skutečnosti, výjevy z bojiště i táborového života se pocity a pohnutky chování jednotlivých aktérů v ničem neliší od chování současníků.... celý text

Literatura světová Romány Mytologie
Vydáno: , Vyšehrad

The Silence of the Girls , 2018

ivousekk
02.10.2019 3 z 5

Pohled ženským očima je bezva nápad, ale ten styl vyprávění.. Na mě příšerně nudné, spousta popisů a ještě více myšlenek jednotlivých postav. Čekala jsem trochu akce, napětí a ono nic.

Stellia
28.09.2019 5 z 5

Pohľad na vojnu ženskými očami (nielen na tú o Tróju) sa niektorým môže zdať nepatričný. Možno je to slovami, ktoré použije. Možno je to už samotný opis, ktorým sa snaží zachytiť tie výjavy, čo ich tak poburuje. A možno je to tým, že krutosť je podaná v tej najpriezračnejšej podobe. A dívky mlčely...príbeh, ktorý nemlčí ani sekundu. Neprikrášľuje, ale zároveň nezveličuje. Podrží si vašu pozornosť až do posledných stránok, lebo budete chcieť vedieť, či ten myrmidónsky bojovník dodrží sľub, ktorý dal Achilleovi....

Jaruš7
24.09.2019 4 z 5

Trojská válka, pohledem Brieseovny (z Homérovy Iliady ), na krutosti válečných útrap pokořených žen.
Počátkem je jablko a Paridova volba té božsky nej, odměnou je Helena, její únos je počátkem desetiletého dobývání Tróje.
Brieseovna je zajatkyní bez okovů u Achillea, jako jediná z mnohočetné královské rodiny přežila, a zde k přežití má úkol jako jediná, coby dar, prchlivému Achilleovi dělat " pomyšlení".
Když Achilleovi zemře Patroklos jeho přítel v boji, ve zbroji Achillea, nastane pomstychtivý boj s konečným výsledkem (zde bez dřevěného koně, i bez jedinného nechráněného tělesného bodu - paty), který dodnes halí rozvaliny.
Citace :"Co je to za matku, která truchlí od chvíle, kdy ho porodila? Vyrůstal utopený v jejím zármutku. Nic nedokázalo utěšit její žal nad tím, že porodila smrtelníka." ( Achilleova matka mořská bohyně Thetis a smrtelný Péleus - otec)
Homér a jeho velkolepé eposy, jak božsky lidské.

666
04.09.2019 5 z 5

Pří čtení této knihy zapomenete na celý svět...

Katerina_Bistz
03.09.2019 5 z 5

Nezačala bych poeticky: je to kniha plná krutosti a mužské ješitnosti. Ale v tom je její ohromná hodnota. Je to Homérův Ílias, který začíná v posledním, desátém roce trojské války: ovšem z pohledu ženy. Antičtí hrdinové, velké válečné činy - úplně jinýma očima, očima královské dívky Bríseovny, které Achilleus pobyl manžela i bratry a zajal ji jako konkubínu. Je vidět, že autorka je historička, do dávné reality a společenského postavení ženy se snadno vžijete a já osobně ji přečetla na jeden zadržený dech. Jedním slovem: síla! 100% doporučuji.