A co to má co dělat se mnou?

Novinář Sacha Batthyany, potomek maďarského šlechtického rodu, zjistí, že jeho prateta byla zapletena do zrůdného nacistického zločinu. V březnu roku 1945 hraběnka Margit Thyssen­-Batthyanyová uspořádala večírek v rakouském městečku Rechnitz. Okolo půlnoci část hostů opustila zámek a zastřelila sto osmdesát Židů, kteří zde vykonávali otrockou práci. Co se tehdy přesně stalo, je dodnes zahaleno tajemstvím. Margit po zbytek života mlčela, těla obětí nebyla nikdy nalezena a očití svědci záhadně zemřeli. Při rozplétání zločinu narazí Sacha na dávná rodinná traumata. Pátrání po rodinné historii ho zavede do předválečného Maďarska, poválečného Rakouska a současného Švýcarska, do sibiřských gulagů, do jihoamerického obýváku ženy, která přežila Osvětim — a také na gauč psychoanalytika kouřícího dýmku. Na své cestě odhalí tajemství, které změní jeho pohled na rodinu i na sebe samého. Definují předchozí generace náš život? Jsme my všichni „děti války“? Je holokaust dávnou historií? Kniha Sachy Batthyanyho je psychologickým portrétem současné generace a neobvyklou rodinnou kronikou, která na příbězích dvou rodin zpřítomňuje dějiny střední Evropy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/296619/a-co-to-ma-co-delat-se-mnou-Sfx-296619.jpg 440

Und was hat das mit mir zu tun? (2016)

Literatura faktu, Historie
Vydáno:, Host

Kniha A co to má co dělat se mnou?

triatlet
24.08.2018

Román (?) psaný publicistou. Rovina odhalování viny (čí?) je hodně emotivní.
Knížka je napsaná neotřelým stylem - autorovy úvahy a představy se střídají se záznamy z deníků, s emailovou korespondencí a párkrát je proloží i forma divadelního scénáře.
Exkurz do minulosti a skládání válečné mozaiky je nejnosnější. Opět mě udivuje, jak jinak, neotřele, autoři dokáží podat téma holokaustu.
Pro autora psaní představovalo patrně autoterapii. Vadily mi pasáže, v nichž si představoval, jak žili dozorci z gulagu, nebo němečtí vojáci 40 let po válce. Za nadbytečné považuji i příběh s prostitutkou.
Autor upozorňuje na hru Elfride Jelinek Anděl zkázy, která pojednává o příběhu jeho příbuzných. Zmiňuje i Varlama Šalamova, když připomíná gulagy.

PS: Napsat o této knize, že je blábol? Vskutku argumentační vyspělost...

jiri77
01.07.2018

Kniha mi moc nesedla. Hodně mi vadilo ,že díky přeskakování osob a doby byla kniha hodně chaotická. Knihu jsem ale dočetl celou,obsah mi přišel zajímavý a mírně a velmi okrajově jsem nakoukl do Maďarské historie.

KristýnaMy
20.05.2018

Některé části mi přišli zdlouhavé, ale příběh dobrý.

Ranuncul
04.02.2018odpad!

Kniha se mi nelíbila.Ani obsahově,ani tím jak byla napsaná.Negativní,přeskakující myšlenky.No prostě blábol.

johannis
16.08.2017

Silna kniha, za me palec nahoru. Hezky zpracovane a diky dvema prolinajicim se pribehum dvou zen si clovek opet uvedomi jednak zrudnosti obou rezimu, jednak pomijivost lidskeho zivota. Jednou jsi dole, jednou nahore...

VercaLukasova
06.07.2017

Tahle kniha pro mě byla jedno velké zklamání. Nedokázala jsem se do příběhu dostat. Vadilo mi neustálé přeskakování z osoby na osobu, z jedné doby do druhé, přišlo mi to hrozně chaotické. Kniha nesplnila má očekávání a nikomu ji nemůžu doporučit.

MichelleS
08.05.2017

Zločin zmíněný na obálce a v anotaci je v knize jen okrajovou záležitostí, impuls, který autora nakopl k dalšímu pátrání, vytažení kostlivců ze skříní, úvahám o přesahu válečných událostí do současnosti. Přiznám, že ne vždy jsem s ním souhlasila. Ze zpracování je poznat, že je autor novinář. Určitě má můj obdiv za to, že tak citlivé skutečnosti zveřejnil.

alhl
16.03.2017

Vskutku zajímavá, silná kniha o tom, jak minulost našich předků ovlivňuje naši současnost, ať už si to uvědomujeme či nikoli. Není to sice úplně oddechové čtení (a určitě ani její vznik nebyl jednoduchý proces - obdiv autorovi), nicméně (a právě proto) stojí za přečtení. Autor si zaslouží uznání za to, že dokázal podniknout dlouhou a nelehkou cestu za poznáním a pochopením historie a současnosti své rodiny, i za někdy až odzbrojující upřímnost k sobě samému a tím i k nám čtenářům (např. pasáže, ve kterých se zamýšlí nad tím, jak bychom se zachovali my v situacích, v nichž se ocitali naši předci, zda bychom skutečně byli schopní jednat jinak, "lépe"). V neposlední řadě je kniha takovým nahlédnutím do nedávné maďarské historie 20. století, bohužel většinou spíš pochmurné. A to bylo pro mě také hodně zajímavé, protože, ačkoli je Maďarsko téměř náš soused, z jeho moderní historie toho kromě pár střípků z hodin dějepisu moc neznám. Doporučuji všem, které fascinují skutečné historické příběhy tak jako mě.

druhá světová válka (1939-1945) komunismus

Autor knihy

Sacha Batthyany

Sacha Batthyany
švýcarská, 1973

Kniha A co to má co dělat se mnou? je: