999 - Posledný strážca

999 - Posledný strážca https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89687/999-posledny-strazca-89687.jpg 3 32 17

September 2009. Guido de Mola dostane tajomný balík. Odkázal mu ho jeho zosnulý starý otec, o ktorom toho vedel len veľmi málo. De Mola nájde vnútri list a dva rukopisy: jeden novodobý a jeden veľmi starý, pravdepodobne z obdobia renesancie. Vďaka nim zistí, že jeho rodina už po stáročia stráži zvláštne, nebezpečné tajomstvo, ktoré súvisí s filozofom Giovannim Picom della Mirandola, s jeho ezoterickými Tézami a s pôvodom troch veľkých monoteistických náboženstiev: kresťanstva, judaizmu a islamu. Práve Guido sa má stať posledným strážcom Picovho tajomstva, spojeného so smrťou grófa Mirandolu, ako aj so smrťou Poliziana, s koncilom v Efeze a s prenasledovaním tisícok žien obvinených z čarodejníctva. Odhalenie tohto tajomstva by spochybnilo základy, na ktorých stojí svet už dvetisíc rokov, odkedy Pavol z Tarzu konvertoval na menšinovú kresťanskú doktrínu a mal významný podiel na tom, že sa z nej stalo najrozšírenejšie náboženstvo Západu. Kniha 999 Posledný kustód vás pozýva na výpravu časom, priestorom a tajomstvami ľudského poznania. Povedie vás rozličnými epochami, predstaví vám fascinujúci, živo vykreslený Rím ovládaný pápežom Inocentom VIII., Florenciu pod vládou Lorenza Nádherného a fašistické Taliansko tridsiatych rokov.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

999 L´ultimo custode , 2009

zelvonik
13.04.2024 3 z 5

Kniha určitě zajímavá, čte se relativně dobře. Dávám nižší hodnocení ze dvou důvodů - neoriginální téma (kniha, jejíž odhalení změní celý svět a zabije křesťanství, kolikrát už to tu bylo...) a postavy, které se jmenují všechny stejně nebo hodně podobně a nebyl jsem schopen se v nich až do konce vyznat. Musel jsem se často vracet, abych si ujasnil kdo je kdo, a to mě nebaví.

MiJant
08.03.2023 3 z 5

Konečne som knižku dočítal, musel som sa dosť sústrediť, aby som sa nestratil, aj tak sa to stavalo. Ale inak ten dej príbehu bol dobre vymyslený vo dvoch dejinných líniách, dej niečo ako "sv. grál", kritika politiky cirkvi a hodnostárov vrátane najvyšších. Keďže nie som Talian, mená som si musel poriadne strážiť a triediť. Páčili sa mi dejinné súvislosti, spomenuté objavenie Ameriky, mocenské záujmy zúčastnených. V 19. storočí vykreslený nástup fašizmu a na konci dopísané príbehy postáv. Zhrnutie: vlastne dobre že som si knihu prečítal, poučil sa, prinieslo efekt "čítanie ma baví", mám to za sebou.

Petraadeen
04.01.2023 2 z 5

Tolko postav menom Giaccomo a Giovanni v jednej knihe. To len tak mimochodom. V deji som sa stracala, postavy sa mi plietli... malo to husty potencal, aj napad, ale ostalo to len pri tom. Skoda, lebo taky Dan Brown (ako sa pisalo na obalke knihy "taliansky dan brown") by sa v tom chudak isto sam tiez stratil. Chcelo to sokovat, chcelo to byt revolucne. Tajomstva a tezy, ktore sme sa nakoniec i tak nedozvedeli. A to, ze cirkev je skorumpovana intriganska firma, co nema s krestanskou vierou nic spolocne, vieme vlastne i bez tejto knihy.

Vknihách
03.03.2022 3 z 5

Je náročné písať o knihe s témou, ktorá vás nezaujíma. V tejto to bolo primárne náboženstvo, politikárčenie, intrigy. Dej sa odohráva v rokoch od 1540 a 1933.
V knihe sa vyskytujú reálne postavy z dejín a primárne ide o tézy grófa z Mirandoly, ktorý mal v úmysle zjednotiť náboženstvá, resp. otvoriť oči ľuďom pred praktikami vtedajšej cirkvi s tým, že kresťanstvo nie je založené na hodnotách aké si vo svoj prospech pretvárajú vysokopostavení. Musím sa priznať, že aj keď bol príbeh fajn, nedokázal ma pri sebe udržať. Miestami som sa naozaj nudila a prispeli k tomu opisy a neúrekom postáv, v ktorých som sa strácala. Zväčša som sa nútila do čítania,no akonáhle prišli na rad zmienky o Ferrucciovi, Picovi- grófovi z Mirandoly, Leonore, Elene (až po polke knihy) sa príbeh čítal sám,ale na striedačku s nudou :\ Čo sa týka predstaviteľov cirkvi,pri týchto pasážach sa mi chcelo grcať(bez pardónu). Koniec koncov sme sa nedozvedeli, čo sa s 999 tézami stalo a to je gro príbehu- ochraňovať ich a v správnu chvíľu ich zverejniť… Dodnes asi tá správna chvíľa nenastala(čiže príbeh bol asi zbytočný)
Príjemnou vsuvkou na záver boli rozpísané osudy niektorých hlavných postáv knihy

Igor1311
23.07.2018 3 z 5

Pomerne netradične písaný príbeh odohrávajúci sa v 15. storočí a na konci 30. rokoch 20. storočia. Trocha lepšie sa mi čítali tie pasáže z 30. rokov, ale veľké plus dávam že živý a realistický opis Vatikánu, pápežov, Borgiovcov atd. kniha písaná na štýl Dana Browna s menšou dávkou napätia a zamotaných situácii.

Jíťa512
23.12.2017 3 z 5

Hůř jsem se orientovala ve jménech, líbilo by se mi víc kapitol z fašistické Itálie.

alepav
01.04.2016 5 z 5

Krásná kniha, pomáhá pochopit období a důvody proč lidé jako třeba Hus protestovali a umírali jako kacíři a čarodějnice.

macekd
29.12.2015 3 z 5

Kniha má zajímavý nápad i potenciál, ale zpracování mi přišlo nedotažené, příběh málo uvěřitelný, čekala jsem více.

Merlinit
07.07.2014 4 z 5

Ačkoli neoblibuji konspirační teorie, autorům knih s nosnou konspirační myšlenkou ráda přiznám body za invenci potřebnou k tomu, aby čtenáři předložili příběh, v němž hlavním hrdinům vdechnou životnost a uvěřitelnost, příběh naznačující, že si dal autor práci nastudovat dobové reálie a upřímně se snažil příliš se proti nim neprohřešit. Panu Martiglimu se to, myslím, celkem povedlo.

Roob
31.03.2014 1 z 5

Měl jsem co dělat,ale ani to nestálo za to.

Hokkejka
04.12.2013 1 z 5

Prokousala jsem se 1. třetinou knížky a ani přesto jsem se v ději vůbec neorientovala. Kurevsky moc italských jmen, vůbec jsem nevěděla, kdo je kdo. Asi jsem dement, ale tohle je první knížka v mém životě, kterou jsem nedočetla.

verulaj
27.11.2013 4 z 5

Velice příjemná kniha a milý příběh. Mám ráda tento druh knih, ale tahle byla výjimečná. Nebyly zde žádné akční přestřelky a jiné "akční trháky" které by degradovaly děj knihy. Velice doporučuji, je to kniha na relax :)

Michaela91
01.07.2013 4 z 5

Zajímavé, napínavé a velice dobře se čte.

Alma-Nacida
03.01.2013 3 z 5

Čtivá, napínavá oddychovka, historická záhada poněkud "Danobrownovská", ale (naštěstí) méně akční.

Nikol18
31.12.2011 3 z 5

Zpočátku jsem se nemohla do knihy začíst. Dělalo mi problém přeskakování z 19. st. do 15. st. a až po dvou stech stranách jsem si na to jakš takš zvykla. Přesto líčení fašistické Itálie bylo zajímavé, knihy z období druhé světové války nemám příliš ráda, v této knize to bylo docela dobře popsáno, ale byla jsem raději, když jsem četla části z 15. století, kde úklady jednotlivých reálných postav byly opravdu bravurně popsány. Přesto se mi některé části vyloženě nelíbily a člověk se stále motal na jednom místě. Filozofie je mocná věc, pokud ji člověk zase zbytečně nerozvádí až k fantazii (zlatá koule doprovázejícího hraběte Pica v jeho životě). Tato kniha nebyla špatná, ale jak zde bylo už jednou řečeno, konec byl odfláknutý, aby kniha nebyla příliš dlouhá. S koncem bych si prohrála a osekala některé nudné a nevhodné části jak z minulého století tak i z toho 15.
Přesto dávám tři hvězdičky a doporučuji číst někomu, kdo má opravdu čas a chce se na knihu plně soustředit.

Fuksinka
18.12.2011 3 z 5

Byli horší nacisté, nebo katolická církev 15. století? Vůbec mi nesedělo nadpřirozené vysvětlení filozofových schopností, konec byl vyloženě odfláknutý, už aby se to prostě nějak uzavřelo. Ale proč ne, celkem zajímavé nahlédnutí do dvou historických období Itálie.

fablen
28.10.2011 4 z 5

Jednu hvězdičku jsem sice ubrala, ale spíše pouze z toho důvodu, že běžně nečtu historické romány. Domnívám se, že příznivci historie dají 100% tomuto románu v hodnocení plný počet.

tajemství

2011  60%999 - Poslední strážce