Zabiják

Zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208586/zabijak-208586.gif 4 290 59

87. revír série

Detektiv Steve Carella z 87. revíru se společně se svými kolegy vydává do ulic pátrat po vrahovi jednoho ze svých spolupracovníků. Neuspěje a vrah vystřelí znovu. Opět na detektiva z okrsku. Navzdory myšlence, že zabiják jeho revír zrovna moc v lásce nemá, se Carella chystá pátrat v osobním životě jednotlivých obětí. Než se tak stane, řešení případu mu zásluhou zvídavého novináře spadne do klína. Cena je však příliš vysoká, vrah totiž ohrožuje Carellovu hluchoněmou snoubenku Teddy…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , BB art

Cop Hater , 1956

Kuža007
17.07.2021 5 z 5

Skvělá napínavá detektivka. Vrah je sice docela dlouho znám předem než ho odhalí, ale skvělý vstup do románů o policistech z 87. revíru. Násilí je zde naturalistické avšak ne bezdůvodné, jak ho můžeme vidět z severských kriminálkách. Naopak, postupy zdejších kriminalistů odpovídá skutečnosti a podléhá přísné logice a příkazům.

Kochy84
14.07.2021 5 z 5

To je přesně ta detektivka, že které se dneska dělají různé parodie. Není to Noir, naopak, všechno je zalité spalujícím Kalifornským sluncem, potkáváme tu různé hispánské gangy, policisté trousí hlášky a dalo by se možná při čtení hrát bingo. Ale všechno do sebe krásně zapadá a všechno funguje. Za mě příjemný výlet ze všech těch severských, zbytečně studených, mrtvol.
Co mě na knize navíc neuvěřitelně bavilo byl překlad, vznikl v šedesátých letech bez jakékoli znalosti popkulturniho pozadí a proto nám dneska zní trochu jako Google translator. Proto policista krátce před smrtí touží po chladícím přístroji (dneska by chtěl asi klimatizaci).

katerina5544
10.07.2021 5 z 5

Skvělá detektivka. Jedu postupně od začátku, abych měla představu o postavách. Tak nějak jsem tušila, že by to tak mohlo být. Doporučuji k přečtení, čtivé, napínavé a i s humorem :)

Medunkavera
18.06.2021 4 z 5

Příběh mě udržel v napětí až do konce. Postupy a styl vyšetřování, všechno. Obdivovala jsem práci laboratoře: co je možné zjistit z chomáče vyškubnutých vlasů, nebo z vyšlápnutého lejna. Perfektní. Také jsem zjistila, že tohle je vlastně první díl ze série případů.
Jasně. Jak jinak. Já začala případem číslo 37! A myslím, že právě v tomle případu autor představoval detektivy. (Já vím, že už jsem to psala. Že autor v každém díle představuje buď nějakého detektiva, nebo laboranta, nebo jiného kolegu z jiného oddělení, vyšetřovatelku, nebo prostě nějakého svého kolegu, nebo kolegyni.)
Také to bylo protkáno hezkým humorem.

"Koho hledáme?" zeptal se Bert Kling Carelly.
"Dizzy Louis Ordise."
"Toho neznám."
"On tebe taky ne."
--------------------------
"Jste na špatný stopě." řekl Denny
"Ten by nerozeznal pětačtyřicítku od míchačky na cement.
Je to padavka.
Kdyby vedle něho někdo vystřelil, měl by tejden loudavou s tryskem.
On není zabiják.
Ten ani neví, jak zabít nudu."
---------------------------------
Padl výstřel. A on mrtev, zhroutil se na betonovou zem.
(Líbí se mi takhle zvláštně poskládaná slova)
---------------------------------
Ale konec byl děsnej. To jsem se slyšela, jak s hrůzou v hlase, říkám: "Co to vyvádíte.. Carello?!"
Byla jsem na něj fakt naštvaná.

betička
07.03.2021 3 z 5

Klasická detektivka bez zbytečných kudrlinek. A když ji nečtete v horkém létě, tak vás může popis počasí i zahřát :-)

konicekbily
02.02.2021 4 z 5

Úplně první knížka celé série. Na nemnoha stánkách autor stačil popsat prostředí Města a hlavní postavy policajtů 87. revíru. A hned mají na krku sériového vraha svých kolegů. Autor se plně nevěnuje zápletce, ale uvádí na scénu hlavní aktéry. Nicméně vše vysvětlí v závěru.

Corso
24.01.2021 3 z 5

Rozjazd serie, svizne, kratke, cita sa to lahko a nenudi. Ale v podstate taka genericka zapletka krimi z velkomesta. Postavy si ale oblubite. Kazdopadne ako to napisat, z dobrych detektivok je toto len spodna policka. Obcas sa zda ze hlavnou postavou je tu mesto.

Usire
08.10.2020 4 z 5

Největší přínosem této knihy je nikdy nevěřit novinářům. Děj byl uvěřitelný, ale závěr poměrně dobře předvídatelný.

tygřík2
04.10.2020 5 z 5

Zabijáka jsem si chtěla poslechnout jako audioknihu. Interpret ji úplně zabil. Většinou není nad voňavý šustivý papír a vlastní vnímání. Bylo to počteníčko! Sice tu a tam podivné chování postav ( věřit novinářům?.-))), ale zase to vyváží krásné popisy města a atmosféry a špičkovací dialogy mezi detektivy. Vrhám se na další díl.

draka
11.09.2020 5 z 5

Na jednoduchém příběhu nás v napětí udržuje přesvědčivě vedené vyšetřování. Výborná a čtivá detektivka, po které budete autorovy knihy nadále vyhledávat a nebudete z nich zklamáni.

katka134
10.07.2020 4 z 5

U mcbainovek platí, že v jednoduchosti je krása.
Ráda se k nim vracím

Greenfingers
28.05.2020 5 z 5

Ačkoliv jsem přečetl již hodně příběhů z 87.revíru, k prvnímu dílu série jsem se dostal až nyní.
Detektivka má ten správný říz, žádná hluchá místa, skvělé dialogy odposlouchané z ulice - prostě klasický Ed McBain v té nejlepší formě.
Měl bych jenom jednu výtku: autor v zájmu zdramatizování závěru nechá zkušeného detektiva udělat fatální chybu, která nakonec ohrozí život jiné osoby. Působí to neprofesionálně, ale také nevěrohodně.

Jenny055
15.04.2020 4 z 5

Stará detektívka, ale siahla som po nej zo zvedavosti, lebo je prvá v sérii "87. revír" so Stevom Carellom. Prvá polovica bola trochu zdĺhavá, ale druhá mala spád a tá "baba" mi hneď začala byť podozrivá, ako na Carellu vyťahovala krásne nohy.

Sabina335
07.04.2020 5 z 5

Znovu 87. revír a tentokrát jsou vražděni přímo policisté tohoto revíru. TOP!

Hotovson
17.02.2020 4 z 5

Klasická kriminálka ze starý školy. McBaina a jeho 87. revír mam rád. Je to nenáročný čtení a člověka pobaví. Tuhle jsem našel doma zapadlou vzadu v knihovně. Časem si určitě přečtu i další.

Mam dokonce pocit, jestli zrovna tuten příběh jsem neviděl kdysi zfilmovanej :)

faraonka
12.02.2020 5 z 5

Docela dobrý.

mi-380
10.02.2020 5 z 5

Jestlipak McBain/Hunter/Lombino při psaní Cop Hatera tušil, že jeho 87. revír se rozroste o tolik dalších příběhů (podle wikipedie celkem 57)? To číslo mluví samo za sebe. Jeho styl je jednoduchý, razantní a úsporný, popisované vyšetřování bez senzací, o to více přesvědčivé, jeho policejní parta věrohodná. Popisy reálií stručné a výstižné, letní vedro z knihy přímo sálá.
Malé srovnání světa z románu napsaného v padesátých letech se současností: ženy a muži – dvě rozdílná pohlaví, mezi policisty žádná žena nebyla a moc jich ani nepracovalo. Čekaly doma, občas zašly na bingo nebo do kina (když chlapi byli v hospodě).
90 % (177 hodnotících, průměr 83 %).

V městě bylo ticho. Vysoké domy natahovaly temné prsty k měkké propasti nebe. Tu a tam se zatřpytilo koupelnové světlo jako oko v prázdném obličeji. Dvě mladá irská děvčata minula cukrárnu a na dlažbě se rozlehl kovový zvuk vysokých podpatků. Carella vrhl letmý pohled na jejich nohy a tenké letní sukně. Jedna z dívek na něj bez studu kývla a obě propukly v perlivý smích.

maximus13
20.01.2020 5 z 5

Úžasně napsaná detektivka. Má spád, děj se svižně posouvá za neustálého napětí. Logické a reálné dopadení pachatele. Nejsou zde desítky postav a podezřelých, což já osobně vítám. Spisovatel nemá také naštěstí zapotřebí sáhodlouze vysvětlovat niterné pocity postav, tak jak je to dnes bohužel v mnoha knihách. Jedná se o detektivku, tak se jde rovnou na věc a hezky zpříma ať už je pachatel za katrem. Jednoznačně doporučuji přečíst.

ThomasRuhe
08.06.2019 3 z 5

Úplně první díl o 87. revíru. Ještě zde chybí mnoho postav, které pak celou sérii provází. Jako vstupní díl celkem dobrý, vyšetřování vražd policejních detektivů má nakonec jednoduché rozuzlení.

lseling
23.11.2018 5 z 5

První z perfektních a čtivě napsaných příběhů z 87. revíru fiktivního amerického města Isola.
Postupně se seznamujeme s členy pátracího oddělení tohoto revíru v čele s poručíkem Byrnesem. Někdo zabil tři jeho detektivy a nejlepší z nich - Steve Carella - nechtěně pomocí novináře obrací vrahovu pozornost na svoji holku Teddy. Nakonec naštěstí vše dobře dopadne.
Fascinuje mě McBainův popis detektivního pátrání, jež vychází ze skutečných policejních postupů.