2 + 2 = 5: Světy antiutopické a dystopické literatury

2 + 2 = 5: Světy antiutopické a dystopické literatury https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493139/bmid_2-2-5-svety-antiutopicke-a-dystopic-LsY-493139.jpg 4 2 2

Název knihy 2 + 2 = 5 se obecně používá k označení absurdity. Díky Francouzské revoluci fráze zdomácněla v politickém diskurzu a George Orwell ji spojil s fikčními světy antiutopické a dystopické literatury. Tato kniha je teoretickým průvodcem po zmíněných žánrech. Zahrnuje historické zmapování dosavadních výzkumů, zasazení do kontextu vzniku žánrů, včetně analýzy proměny utopické literatury od Platóna po H. G. Wellse, podrobně popisuje vznik antiutopické literatury a její proměnu v dystopii. Velká část práce se zabývá specifickou sémiotickou analýzou antiutopické a dystopické literatury 20. a 21. století.... celý text

memphisz
15.04.2024 4 z 5

Literární rozbor utopistických, antiutopistických a dystopických románů, respektive celého žánru. Je přínosný nejen pro pochopení pravidel a druhů žánru, ale také jako studnice zdrojů tohoto žánru ve světové i české literatuře. Pracuje tak se slavnými díly, ale rovněž knihami méně známými. Pro příznivce utopií a dystopií to je velmi zajímavé čtení.

hanak_v_exilu
16.08.2022 4 z 5

Čekal jsem že půjde o charakteristiku jednotlivých antiutopických románů uvedených popisem jejich vzniku, jenže ono jde spíše o teoretického rozčlenění tohoto subžánru. Než se autorka dostala k prvnímu popisu, útlá knížka byla v polovině. To je ovšem jen můj problém.

antiutopie, dystopie, kakotopie

Olga Pavlova
ruská, 1984
2018  65%Proroci post-utopického radikalismu: Alexandr Dugin a Hakim Bey
2022  80%2 + 2 = 5: Světy antiutopické a dystopické literatury
2014  %Lék proti entropii lidského myšlení: Antiutopistické motivy ve světové literatuře

Kniha 2 + 2 = 5: Světy antiutopické a dystopické literatury je v