15 minus

15 minus https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66154/bmid_15-minus-LHv-66154.jpg 4 481 481

15 minus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře...... celý text

elisabetth
01.11.2013 5 z 5

Víte co, já tomu těch pět hvězdiček prostě dám. Když to porovnám s tím, jaké prvotiny se vydávají v Americe... ono se to vlastně ani porovnat nedá. Tohle bylo promyšlené. Postavy a jejich psychologie. Bylo to napínavé. Skoro do konce nevíte, kdo byl zlounem. A konec? No, na jednu stranu takový divný, nečekaný, na stranu druhou i pochopitelný.

Hanyuu-hime
30.10.2013 5 z 5

Dílo není zrovna žádný prcek, obsahuje zhruba něco přes 400 stran, sice to není moc, ale i tak se dá v takové knize najít dost prostoru na to, aby se čtenář nudil, pokud autor neumí. Kvůli tomu jsem se proto docela obávala, že se budu muset prokousávat rozvleklým úvodem a na akci dojde až v druhé polovině knihy. Stejně tak jako v mnoha dalších ohledech, i tady jsem byla úplně vedle.
Hned se totiž seznámíme s prvním soutěžícím, Donem, a připravujeme se s ním na vstup do soutěže. Později se postupně objeví i zbylých 14 odvážlivců. Nepoznáme je hned, jejich záměry a důvod, proč se do 15 minus přihlásili, nám budou odkryty postupně, až na ně přijde čas.
Na soutěž samotnou se dostane dost brzy, autor se ničím nezdržoval a přešel rovnou k tomu, co je v jeho díle nejdůležitější. Jakmile se s hrdiny dostaneme na začátek jejich cesty divokou přírodou, kde neexistují žádná pravidla, dělí nás už jen pouhý krůček od stran napěchovaných napětím, při kterém se vám bude tajit dech.

Celý průběh soutěže je totiž čtenáři podán neuvěřitelně drsným, avšak dosti realistickým způsobem. Zářecký přesně věděl, co a jak. Vytvořil tak díky tomu dílo, které nejde pouze přečíst a odložit. V průběhu jeho čtení poznáte 15 jedinečných postav. Některé budete milovat, jiné nesnášet. Pár z nich se vám možná ukáže jako podivíni, o některých nebudete do poslední chvíle vědět, co si myslet, dalších vám bude upřímně líto.
Nebudete ušetřeni těch nejmenších detailů z každé události, která nastane, a o to víc se vám příběh dostane pod kůži a bude tam vrtat ještě dlouho potom, co se knihou pročtete na konec. Nejspíš vám několikrát přeběhne mráz po zádech, z některých scén se nevyvarujete pocitu znechucení, pravděpodobně dojde i na slzy... Všechno to je ale jen důkazem toho, že držíte v ruce neuvěřitelnou knihu, která umí čtenáře dostat tak, jako málokterá.

KellyH
30.10.2013 5 z 5

Nejsem si tak úplně jistá, zda ve mně někdy nějaká jiná kniha vyvolala tolik emocí. Byla jsem napjatá, dojatá, při některých scénách značně znechucená, ke konci jsem se rozbulela. Dvakrát! A když já se u knížky rozbrečím, vím, že to fakt stálo za to. Ani v nejmenším jsem nečekala, že mě to tak vezme, že tak přilnu k těm postavám, že si na někoho vytvořím názor, abych ho vzápětí změnila, že to bude prostě tak zatraceně dobrý. Jo, prostě se mi to líbilo a doporučuju všemi dvaceti.

Spark
12.10.2013 5 z 5

O knize jsem se dozvěděla z komentářů u Hunger games. Musím říct, že rozhodně nelituji! Mně se kniha velice líbila, ano, místy byla možná až příliš drsná, ale na druhou stranu, o to vlastně v tom příběhu šlo. Kniha byla určitě napínavá a neustále jsem byla zvědavá, jak to bude dál. Doporučuji.

habakkuk
09.10.2013 4 z 5

Kniha určitě stojí za přečtení. Ne všem se asi bude líbit, je to drsné a napínavé čtení,
docela přehnané scény jak z americkýho filmu, ale na tak mladého autora slušné.

vlkove
30.08.2013 3 z 5

Je to zvláštní, zajímavé a na první stránce by se mělo psát - Varování: není pro slabší povahy. Hodně často jsem na tuto knihu měnila názory a přiznám se, že pořád nevím co si o ní myslet.

Mishwaa
29.08.2013 5 z 5

Opravdu nádherná kniha.
Hned na začátku jsem si udělala obrázek o postavách, nádherně popsáno. Něco takového jsem rozhodně nečekala, vůbec by neuškodilo, kdyby byla kniha známější. Pan Zářecký píše velice poutavě, nemůžu než doporučit :)

Lucinda566
28.08.2013 5 z 5

Opravdu úžasné. Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla :)

Zuzaa
28.08.2013 4 z 5

Musím napsat, že můj názor na tuhle knížku se během čtení změnil tak 15x. Chvíli se mi zdála jako slabší napodobenina Hunger games, chvíli byla tak dojemná, že jsem skoro brečela, chvíli zase neskutečně zajímavá a napínavá, chvíli odporná a nechutná a říkala jsem si co za sadistu tohle napsalo. Ale musím říct, že to každopádně bylo silné a působivé čtení, s kterým nešlo přestat. A hlavní postavy jsou tam tak skvěle namixované, že si určitě každý vybere svého favorita.

Garik
26.08.2013 3 z 5

Na tak mladého autora to rozhodne nebolo najhoršie, no zároveň bolo dosť toho, čo by sa dalo vytknúť. Čo mi však vadilo najviac, to bola (občas až neuveriteľná) naivita mnohých scén. Napríklad také mnohodňové brízganie sa močiarmi a autor popisuje problém s rozpadávajúcimi sa topánkami. Ani zmienky o tom, čo niečo také urobí s ľudskými chodidlami! Alebo absurdnosť scény s hadom, ktorá by patrila skôr do nejakého mysteriózneho hororu. No a k tomu aj to záverečné odhalenie hlavného padúcha pôsobilo príšerne gýčovito. Charaktery jednotlivých postáv a ich motivácia boli pomerne jednoduché, prvoplánové, navyše akoby som to všetko už niekde videl, vlastne čítal.
Zdá sa, že autora tu obmedzuje nedostatočná skúsenosť jeho mladosti (asi aj preto v parte súťažiacich niet starších postáv). Nenadchlo ma ani mudrovanie niektorých aktérov, kde dával autor priechod svojmu naivnému idealizmu (i keď to sa k daným postavám vlastne hodilo; netreba však zabúdať, že takto autor môže pomerne nenápadne názorovo ovplyvňovať a formovať nadšeného čitateľa, i keď ja osobne ho tu naozaj neupodozrievam z nejakého utajovaného zámeru).
Summa summarum, celé to vyznieva, aj napriek surovosti niektorých scén, skôr ako dobrodružný román pre mládež a čo sa mňa a môjho dojmu z tohoto diela týka, s voľbou tejto knihy som sa rozhodne sekol.

bondula
21.08.2013 4 z 5

Na dielo tohto mladého autora som bol veľmi zvedavý. Napísať niečo takéto v tak nízkom veku - klobúk dolu. Literatúra tohto typu síce nie je presne moja šálka kávy, no toto čítanie bolo naozaj príjemné. A bola by to dobrá knižka, aj keby ju písal skúsenejší autor. Občasné zľahka naivnejšie, alebo lepšie povedané mladíckeho idealizmu plné pasáže sa síce vyskytli, no bolo ich iba pár. Z hľadiska nápadov a dejových zvratov to bolo super, aj po technickej stránke. Autorovi držím palce v ďalšej práci.

skulenka
09.08.2013 5 z 5

Knížka si zaslouží vysoké hodnocení díky napětí, které v ní vládne. Upoutá pozornost nepředstavitelným dobrodružstvím, které čeká a zažívá 15 členná skupina odvážlivců. Pobyt v džungli se vším všudy, nechybí i nezvaní návštěvníci. Avšak hrdina knihy na mě působí nepřemožitelně, čímž ubírá na reálnosti příběhu, pointa je však až děsivě pravdivá. Ať posoudí každý sám, rozhodně doporučuji, avšak slabší povahy by se tomu raději měly vyhnout, je to celkem drasťák popsaný do nejmenších detailů...

Soptinka
31.07.2013 5 z 5

Velmi napínavý příběh o přežití s velmi zajímavým koncem.

bbara155
28.06.2013 3 z 5

Z knihy mám trošku smíšené pocity. Podle mého názoru je určena jednoznačně pro teenagers. Kdybych byla v tomto věku, určitě bych ji hltala a ztotožňovala se s hrdiny. Takhle můžu říct, že nebyla špatná, ale nebyla pro mě. Líbilo se mi, jak si autor dokázal poradit s příběhem s mnoha postavami, jak dokázal docela dobře vylíčit atraktivní prostředí a děj byl akční a dobrodružný. Zajímavý byl i konec - žádný hloupý happyand, ani vyšumění doztracena. Zasmála jsem se, když dal autor jednoznačně najevo svůj názor na globální oteplování a jeho největšího českého popírače.
Začátek byl trošku rozvláčný, ale pak se děj rozběhl. Co mi přišlo trochu směšné byla výdrž hrdinů a co dokázali - to by nezvládl snad ani Chuck Norris. Na můj vkus tam bylo příliš mnoho mučení a podrobného líčení bojů - to mě fakt nebralo a tak jsem některé stránky přeskakovala. Taky některé charaktery postav byly trošku nevěrohodné a jejich dlouhé dialogy mě moc nebavily. Ale o to celkem nešlo, nebyl to román psychologický, ale dobrodružný, takže se to dalo odpustit. Celkově hodnotím knihu dobře jako povedenou prvotinu.

devil.angee
21.06.2013 4 z 5

párkrát zbytečně morbidní (asi na to nemám žaludek), ale jinak naprosto úžasná kniha :) doporučuji

Kirtans
21.06.2013 5 z 5

Vynikající kniha. K autorovi jsem přistupovala skepticky, protože většina českých mladých autorů mi nesedla ale tady smekám klobouk. Neuvěřitelně vynikne rodný jazyk, tady bylo krásně vidět jak máme češtinu bohatou a že když není třeba překlad je to něco kouzelného. Líbilo se mi vykreslení charakterů postav, kniha měla spád, od první stránky až do konce šlape jako hodinky (jen jedna drobná věc mi na začátku neseděla a ta se nakonec vysvětlila tak aniž bych to po celou dobu očekávala)
Chvilku to závání dobrodrůžem i když krví se nešetří ale na celku to neubírá, jako prvotina je to skvělé, pokud v žánru do budoucna něco přidá, určitě si ráda přečtu..

Thanyss
19.06.2013 5 z 5

Ke knize jsem přistupovala s mírnými rezervami, o to více jsem byla překvapená, jak dobře je napsaná. Podle mě v tomto žánru jedna z nejlepších knih a navíc o českého autora. Díky Tomáši, že jsi dokázal, že i Češi můžou napsat dobrý, napínavý, místy nervydrásající příběh s nepředvídatelným dějem, u kterého se čtenář baví od začátku do konce.

Kajda
27.04.2013 5 z 5

Ze začátku, když mi kamarádka o knize řekla, jsem si myslela, že je to jen kopie Hunger games a nedůvěřivě ji začala číst s tím, že mě to nebude bavit. A nemohla jsem se více zmýlit ! Tato kniha je naprosto skvělá. Mám ráda knihy ve kterých není všechno dokonalé a většina postav tam umře. Zvlášť když si k nim vytvoříte vztah jako třeba k Bakarimu nebo Garethovi. Ten konec je trošku matoucí, ale kdyby to skončilo jinak byla by to škoda.

Irika
09.04.2013 5 z 5

"Podle mě opravdu, ale opravdu žádné globální oteplování neexistuje," pronesl do té doby letargický Claus.
Tak tato věta mě normálně rozesmála, je vidět, že autor má skvělý smysl pro humor :-))))

Jinak tahle knížka mě naprosto dostala, od samého začátku do posledního řádku! Asi jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Přesvědčivé, logické, napínavé a téměř dokonalé. Jen mi některých hrdinů bylo líto a říkala jsem si, že mohli přežít, ale holt je to jako v životě - smrt si nevybírá.
Nemám co vytknout, snad jen ten úplný konec mohl být jasnější, zůstává tam trochu prostor pro vlastní názor, ale opravdu jen trochu. Ráda se k této knížce zase vrátím, zhltla jsem ji jedním dechem a nějak bych si dala dezert :-)

Lenny33
29.03.2013 3 z 5

Bohužel mě kniha zase tolik nezaujala. Scény, které mě měly ohromit, jsem mnohdy přešla s klidem a jediné, co mi opravdu přišlo nechutné, byla určitá scéna odehrávající se u kanibalů.
Ani hlavního hrdinu jsem si moc neoblíbila. Nejraději jsem měla asi Garetha.
Také se musím přiznat, že nepatřím mezi ty, kteří by hned na začátku knihy(filmu) odhadli kdo je vrah, atd. ale zde jsem měla celkem brzy jasno. :) Takže ohromení z vývoje situace se nekonalo.
Naopak co musím velmi pochválit je popis pocitů, které hrdinové prožívají - byly napsané opravdu bravurně. Při proslovu Bakariho o zkaženosti civilizace jakoby mi mluvil z duše. :)
Nevím jak hodnotit. V něčem je kniha dobrá v něčem zklamala. Dávám 3*. Ovšem podruhé již knihu číst nehodlám.

smrt boj o přežití ostrovy kanibalismus džungle reality show

Tomáš Zářecký
česká, 1988