14-14 Přátelství napříč staletími

14-14 Přátelství napříč staletími https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325440/bmid_14-14-pratelstvi-napric-staletimi-qHe-325440.jpg 4 194 66

Hadrien a Adrien jsou dva třináctiletí kluci, kteří od sebe žijí jen pár kilometrů ve Francii. Mají problémy ve škole, doma a i s dívkami – jako většina kluků jejich věku. Jen jedna věc je od sebe dělí: Hadrian žije v roce 1914 a Adrien v roce 2014. Jejich osudy se záhadně propojí, když si začnou psát dopisy. Myslí si, že píšou jenom vzdálenému bratranci, a vůbec netuší, že jejich dopisy putují časem. Když si Adrien uvědomí, že Hadrien žije před sto lety, rozhodne se ho varovat – blíží se první světová válka a jeho kamarád se musí za každou cenu ukrýt... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

14-14 , 2014

Johanečkaa
27.12.2020

Opravdu krásná knížka! Velmi mě bavila, doufám, že autoři napíší ještě něco podobně skvělého, jako bylo tohle.

Apo73
01.11.2020 3 z 5

Je to opravdu mimořádná knížka. Je zdánlivě pro děti, je civilní, bez nadpřirozených postav a fantasy prvků, a zároveň plná imaginace. Moc se mi líbila, protože to napětí, které se vytvářelo mezi lety 1914 a 2014, ten vývoj postav a předtucha, hezky gradovaly. Nebudu říkat, jak příběh skončil, ale ta určitá jednoduchost je tady velice funkční. je to na čtení dětem, a přitom to baví i rodiče. Tak přesně takhle to u nás bylo.

KristinTj
01.11.2020 4 z 5

Baví mě pod peřinkou zjednodušenosti hledat malé poklady v příbězích pro děti. Třeba zadek studený od sezení na dědově náhrobku, obrázek balónu, který někdo namaluje až za sto let, nejlepší máslo ve vsi, vědomí, že jde o dopis poslední, dárek za tátu, pusa pod cypřišem... Co na tom, že sem tam je příběh malinko přitažený za vlasy? Já doufám, že si ho moje děti taky přečtou.

Nyangumi
26.10.2020 3 z 5

Na knížku pro děcka to není vůbec špatný. Přelousknuto za jedno odpoledne. Ale z té Marion bych udělala jenom vedlejší postavu.

Richard846
25.10.2020 5 z 5

Knížka se mi moc líbila...DOPORUČUJU

KatkaLas
21.10.2020 5 z 5

joo, možná je to četba pro kluky a náctileté, ale já jsem z téhle knihy unesená. Děj, postavy, obálka, prostě celá ta kniha je skvělá, úžasně zpracovaná, víc takových knih!!

Dorota09
30.09.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila za dva večery jsem ji měla přečtenou.

bublina84
28.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Kniha na mé oblíbené téma - dva kluci jeden žijící v roce 2014 a druhý v roce 1914 si pomocí magických poštovních schránek začnou vyměňovat dopisy. Jedná se o jednoduší četbu určenou mládeži, tak by si čtenář neměl lámat hlavu nad tím, že k odhalení časového rozdílu dochází tak pozdě, také záchrana skoro všech oblíbených postav byla až moc naivní. Zajímavě zde byla popsaná první světová válka a její dopad na venkovské civilní obyvatelstvo. Škoda, že zde nebylo vysvětleno jestli byli oba chlapci v příbuzenském vztahu, jestli byl Hadrien příbuzný Adriena.

Kniha se četla lehce, po nutných a nudnějších úvodních kapitolách dostává spád a pak už se čte se zájmem až do konce.

Knihomolka506
29.07.2020 5 z 5

Není, co napsat víc.  Super příběh opět z druhé světové- ano moje oblíbené téma. Stejně jako ostatní knihy je napsaná formou pro děti, aby pochopily aspoň ten základ toho, co se  dělo. Dva kluci stejného věku, ale každý z jineho století. Neznají se. Jednou se ale  potkají...

Zuzana08
19.05.2020 5 z 5

Kniha zakoupena synovi, kdy jsem měla pocit, že draků, elfů a jiných fantasy přečetl dost. Nakonec jsem si ji ze zvědavosti přečetla sama.
Stylově a slohově odpovídá dětem + - 12 let. Příběh velmi zdařilý, neokoukaný, snad i poučný.
Rozhodně bych doporučila jak dívkám (ač vypráví dva chlapci) tak klukům.

daniel2010
02.05.2020 5 z 5

Kniha mě hodně zaujala.Doporučuju všem lidem na světě

PanTydlitát
04.04.2020 5 z 5

Velmi originální kniha o dopisování mezi dvema bratranci, kteri bratranci vlastne vubec nejsou. Kniha je poutavá, občas jsem se do pribehu vzila tak, ze jsem nahlas domlouvala Hadrienovým učitelum i radila Adrienovi, co mádelat..
A opet malé nedorozumení - Adrien se Hadriena ptal, jestli má email. Hadrien se tomu pak divil a ptal se sám sebe - co je to tam EMAILOVÁ ADRESA? Hmmm, musel neco tušit… Jestli on se nenasoukal do té schránky a nazahlédl nekde pojem EMAILOVÁ ADRESA… A jestli byl chytrý, coz evidentne byl, tak si email odvodil od toho XD!!!

broskev28
08.02.2020 5 z 5

Knihu jsme koupili do naší knihovny právě na základě zdejších komentářů a tak musím všem poděkovat: je opravdu výborná, zajímavá a skvěle se čte i mně, dospělé a zkušené čtenářce. Když připočtu informační bonus o 1.světové válce, zajímavý příběh a úžasnou obálku, není co řešit; skládám poklonu "obojaké" autorské dvojici!
Jenže se mi už mnohokrát stalo, že já jsem byla nadšená, ale mladí čtenáři navštěvující naši knihovnu rozhodně nejásali a do čtení se nehrnuli, takže si ještě počkám na hodnocení cílové skupiny . . .

"Začíná sepisovat odpověď, je pohnutý, dělá si starosti . . .
Vůbec to ale nejde tak snadno. Najednou je těžké psát, slova se mění ve vyprázdněné schránky, které nedokážou pojmout jeho pocity."

PetraDamianova
10.01.2020 5 z 5

Vynikající. Výborně napsané i přeložené (což vůbec není detail, protože špatný překlad dokáže i dobrou knížku totálně pohřbít). Pevně doufám, že takový příběh ocení i puberťáci, kteří nečtou buď vůbec, nebo nanejvýš fantasy. Propojení současnosti s minulostí může mladého čtenáře nenásilně posunout k tomu, aby v dějepisu začal vidět ne pouhou změť jmen a čísel, ale živé lidi. A aby přemýšlel víc i o světě kolem sebe, o tom, co pro něj sám může udělat.

Hadaja
24.07.2019 4 z 5

Syn (12let) přečetl s nadšením.

Veruu95
21.07.2019 5 z 5

Originální námět, skvělé postavy a krásný, dojemný příběh o tom, jak přátelství dokáže (doslova) zachránit život. :) Konec mě dojal, krása!

NymphMaeve
26.06.2019 5 z 5

Kniha pro mladé čtenáře mě moc zaujala tématem o komunikaci skrz století. Od začátku mě to bavilo, ale ke třeba počítat a tím, že je jazyk opravdu velmi přizpůsoben mladší cílové skupině. Grafické zpracování rozdílnosti písma dopisů je moc milý bonus. Dějové linie jsou vlastně dvě - Hadrian a Adrian. Každý má svůj život a najednou se začnou vzájemně ovlivňovat. Úžasný okamžik. A následující prožitky a vzájemná pomoc se čte neskutečně hezky. Je i vidět, že spolupracovali dva autoři a každý si svého hlavního hrdinu přizpůsobil ke obrazu svému. Závěr mi vzal dech, až jsem se skutečně dojala. Hodně. Dokonale zakončené a schovávám někam poblíž, určitě se ke knize brzy vrátím.

hogo
20.03.2019 5 z 5

Tak pěknou knihu jsem viděl jen u země příběhů

zulka
19.03.2019 4 z 5

Autor má docela zajímavý styl psaní a dobrý nápad, mě osobně by to nenapadlo. Dozvěděla jsem se něco první světový. Vhodná pro děti které se zrovna učí o první světový

Karimah
25.12.2018 4 z 5

Příjemná knížka, pro cílovou skupinu fajn změna. Hvězdu ubírám za trochu prkenný překlad.

první světová válka (1914–1918) láska cestování časem kluci puberťáci

Autoři knihy