10x horor

10x horor https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181319/10x-horor-BaY-181319.jpg 3 4 1

eraserhead
29.04.2015 3 z 5

Zajímavý výtisk. Ne ani tak obsahem, jako spíše formou, respektive tím, že pořád dumám nad tím, proč obě spisovatelky tuhle útlou sbírečku deseti obecně dobrých (s jednou výraznou výjimkou) vydaly po poangličtěnými jmény. To je prakticky jediné výrazné a největší negativum knihy. Je to tlak doby, kdy něco takového bylo nutné, aby si to vůbec někdo koupil a přečetl? Tlak oné neviditelné ruky trhu, která však díky tomu je více než citelná? Jako je to až úsměvné, hlavně proto, že většina povídek se odehrává v českých reáliích s českými jmény postav. To pak poangličtěná jména autorek vyznívají až trapně. Obsahově jde o velmi slušně napsané a mnohdy vypointované příběhy, překvapivě směle koketující s otevřenou erotikou. Suma sumárum, hodně dobrý, rozhodně nijak neurážející a nijak podřadný, náhled do českého horroru počátku devadesátých let. A pro mě jen další nepochopení, proč je ten český horror stále tak podhodnocován a přehlížen.