108 haiku

108 haiku https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367828/bmid_108-haiku-e1V-367828.jpg 5 7 4

„Počet sto osmi haiku v této sbírce evokuje sto osm buddhistických iluzí gan, mizících v čistém chladném zvuku počátku japonského nového roku v doznívání sto osmi úderů zvonu.“ Těmito slovy uvádí sbírku její autor Jakub Zeman, japonolog, publicista, tlumočník, dlouholetý příznivec a propagátor tradiční japonské kultury a estetiky, dlouholetý autor a teoretik žánru haiku, milovník čaje a čajové kultury, dlouholetý adept bojových umění a japonského meče. Ilustroval Jiří Straka, sinolog, malíř tvořící dálněvýchodní technikou tušové malby, ve které přejímá tradiční formu, ale námětu svých děl dává svůj vlastní obsah, nadčasový a nadprostorový, nesoucí ve svém lůně tradici českou stejně jako japonskou. Předmluvu napsal Wu Yu, jeden za nejvýznačnějších současných čínských malířů, profesor na nejprestižnější čínské Ústřední akademii vátvarných umění v Pekingu.... celý text

Poezie
Vydáno: , KANT

knih-o-mol
17.03.2021 5 z 5

Jedna z mála opravdu povedených českých sbirek haiku se skvostnými ilustracemi Jiřího Straky. O mnoho lepší než vydávání špatných překladů, či nekonečných vydávání Límanových kompilací.

Dixinka
15.08.2018 4 z 5

Pěkná poezie a postřehy.

honzakral
30.01.2018 5 z 5

Skvostné básně a úžasné tušové malby. Prostě krásná kniha, kterou je radost mít doma.

Elsinor024
28.01.2018 5 z 5

Nádhera. Nejlepší, co jsem v poslední době četla. Střípky nálad a pocitů, podané sugestivně a neodbytně až do duše, aby se tam usadily.
"Uchopit prázdno -
hle - kvílení vichřice