Tvůrčí psaní a vydávání aneb pisálkové mezi námi


JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 01:03

Další způsob, jak vydat svou knihu.

Veřejná soutěž o paletu papíru a tisk zdarma.

Ale konkurence bude letos fakt těžká, jednoho ze soutěžících osobně znám a jeho díla fakt nejsou rychloobrátkové paperbacky.

I místo konání láká. Mít víc dní dovolené, protáhla bych si víkend ještě o tři dny.


https://bip.dipozitiv.cz/?lang=cs

Text příspěvku byl upraven 04.11.19 v 01:04

ijcro
ijcro 04.11.2019 v 08:09

To už se nedá stihnout :) ani kdybych chtěl...

JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 08:12

Myslela jsem to jako inspiraci pro příští rok.
Osobně jsem o této formě podpory nezávislých autorů vůbec nevěděla, proto sem to sem prskla! :-)

ijcro
ijcro 04.11.2019 v 08:18

Já se vždycky inspiruji na příští rok (takhle to už dělám posledních pět let), a vždycky nějak pozdě :) :D

JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 09:16

Tak angažujte nějakého literárního agenta, ať ty termíny hlídá za vás!
:-)

ijcro
ijcro 04.11.2019 v 09:26

Nejsem sto angažovat ani redaktora natož agenta :)


JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 09:33

Pak už vám zbývá jen ta jinde zmíněná umělá inteligence. A stačí ta jakoby - čili Google Calendar, for example!
:-)

ijcro
ijcro 04.11.2019 v 09:36

Myslím si, že "Book in Progress" bude určen opravdovým spisovatelům a ne pisálkům jako já :)

JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 09:39

Ostatní zúčastněné neznám, ale Pavel Coufalík, jeden z těch co se uchází o podporu na vydání své knihy,
je grafik a badatel, který tvoří umělecké publikace.

Spíše než vlastní soutěž mi přijde potenciálně inspirativní ta konference okolo.

Text příspěvku byl upraven 04.11.19 v 09:40

ijcro
ijcro 04.11.2019 v 09:47

Umělecká publikace je o něčem jiném.

Když se například podíváte na mamtalent.cz, tak spousta doporučujících příspěvků v komentářích musí potenciálního pisálka od psaní odradit. Vlastně se ani nijak netají, že se chtějí zbavit škváru a nabízet nakladatelstvím předkousané a ohodnocené texty, které mají "potenciál" (= vždy obchodní).

JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 12:31

Tak v záležitosti "mámtalentů" a jiných webů věnujících se publikaci na klíč budu asi nekompromisní.

Grafomani existovali vždy a v současnosti je být tzv. kreativní jaksi podmínkou "naplněného" nebo "posouvajícího-(se)-někam" života.


S velkou nadsázkou:
Čím méně lidi čtou, tím víc propadají doměnce, že zrovna jejich příběh je unikátní.

Pomáhala jsem teď s betačtením jednomu zrovna takovému. Jsem velmi zvědavá, zda se mu "splní sen" (to se dnes taky MUSÍ!!!) a knihu mu někdo vydá.

Markéta Dočekalová je profesionálka, už jenom tím, jak pěkně odstupňovaný má ceník.

Myslím, že je třeba pozvednout prapor zvyšování povědomí o tom, co jsou to autorská práva a taky hrdost skutečně dobře píšících lidí, aby ve vidině "své první knihy na poličce" se jich nevzdávali tak snadno.

ijcro
ijcro 04.11.2019 v 13:01

Je úplně jedno, kolik knížek má autor na poličce :)

JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 13:42

Ale ty svoje a zvlášť tu první, tam mít prostě CHCE. Prý!
:-)

ijcro
ijcro 04.11.2019 v 13:45

Každý to třeba nechce :)

JáJejí
JáJejí 04.11.2019 v 13:51

Zájmena kategorická (každý/nikdo) používám jen ve velmi zdůvodněných případech. A tento to fakt nebyl.
:-)

ijcro
ijcro 05.11.2019 v 20:58

Každopádně i tak si myslím, že tvůrčí psaní není pro každého, resp. je to jen pro takové povahy, které dokážou na lusknutí prstů snaživě napsat cokoliv.

Kdysi jsem byl na semináři (pravda, jen za blbce), kde vedoucí práce s textem požadoval od lidí v kruhu kousky, jak od cvičených opic. Třeba, co si tak vzpomínám, jak popsat vnitřní prožitek bachaře, který zrovna zmlátil vězně na samotce. Supr téma :-/ Nebo rozumovou úvahu kapky vody těsně před tím, než se má rozplynout ve sklenici mléka. A to vše nejvýše v devadesáti slovech...

To je v podstatě stejné, když herec na konkurzu na hlavní roli sadistického milovníka má zahrát melancholickou igelitovou pláštěnku se sedmi tečkami zmítající se v poryvech vlastního podvědomí.

No, a teďka představivosti raď!

:)

JáJejí
JáJejí 05.11.2019 v 21:04

Souhlasím, tohle je přístup těch lektorů tvůrčího psaní, kteří tvrdí, že "Kreativita je sval!"
Omlouvám se, ale pro dnešek už se mnou žádné písmenkové postýskávání si nebude.
Jdu si číst. Fakt si to dneska zasloužím stejně jako...každý jiný den.

JáJejí
JáJejí 06.12.2019 v 08:42

V rozhovoru z unikátního projektu ČRo-3 Vltava s názvem Vizitka majitel nakladatelství Malvern Jakub Hlaváček vyvrací mýtus o tom, že vydávat poezii je silně prodělečné:

https://vltava.rozhlas.cz/jakub-hlavacek-nakladatelstvi-malvern-vzniklo-z-potreby-vydavat-autory-ktere-8118946?fbclid=IwAR3W85Cek_KcJ7oDf6bx5gJvqkJeuG1rSxGRfFkv1fYJ0q7Vb-LXtilel_c

book_fan
book_fan 16.12.2019 v 20:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 16.12.2019 v 21:49

@book_fan: Zkuste nějaký veřejný literární server, je to za registraci (písmák, liter, libres...), otestujete si třeba reakce čtenářstva na vaši psycho-drámu

book_fan
book_fan 16.12.2019 v 21:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ijcro
ijcro 19.12.2019 v 21:28

Ještě poznámka, literární servery mají dost segmentovanou, nepříliš vysokou okamžitou návštěvnost a poměrně vysoký průtok textů, které se relativně složitě sledují a třeba mně se i pletou ;-) je jich prostě moc...

ijcro
ijcro 10.01.2020 v 10:52

Zde v odkazu je v podstatě shrnuta pravda o literárních serverech a chování nekorektních návštěvníků a přespolních :)

http://temnarka.blog.cz/1101/amaterske-literarni-servery-moznost-publikovat-ci-raj-ztroskotancu

JáJejí
JáJejí 10.01.2020 v 17:28

Na žádném literárním serveru jsem nikdy nic nepublikovala, ale občas mě tam nějaký závan odkazu donese.
Nejprve ale ke shrnutí slečny temnarky. Má dobrý pozorovací talent, ale mizerné metafory.

Obecně k literárním serverům: Nepodceňovala bych je, třeba takový velmi respektovaný básník Ladislav Zedník na jednom z nich "vyrostl", pod přezdívkou egil.
K seznamu literárních serverů bych přidala ještě "auditko" (tak se tomu skutečně tam říká) *Autorská poezie na nyx.cz. Provoz tam není nijak zběsilý, ale déle tam sloužící skutečně velmi otevřeně, ale kultivovaně komentují poetické pokusy odvážlivců, kteří tam něco publikují. Opět, mým velkým oblíbence odtud je člověk publikující pod přezdívku maerror.

A ještě obecněji k diskusním fórum na netu: To jste ještě (asi) nezažili, jak do sebe řežou amatérští fotografové, nebo letečtí modeláři! S obojím mám přímou zkušenost a můžu napsat, že čím méně toho má kdo nafoceno/odlítáno/postaveno, tím cítí větší "egál" poučovat ostatní!
:-)

Ještě, že je to vše jen pro zábavu.

Text příspěvku byl upraven 10.01.20 v 17:29

ijcro
ijcro 10.01.2020 v 19:16

Však i zábava může být nejen adrenalinová ale i pořádně dramatická :)



Vložit příspěvek