TÉMA. O čem? Vždy o něčem.....


encyklopedie 11.06.2017 v 15:23:51

Dovolil jsem si založit nové. Prostě TÉMA.
Jako první jsem si vybral téma - JANTAROVÁ KOMNATA

Nejprve si něco o Jantarové komnatě povíme -
Jantarovou komnatu navrhl architekt a sochař Andreas Schlüter; byla původně určená pro zámek Charlottenburg. Jednalo se o celoplošnou nástěnnou výzdobu z jantaru, která byla později označena za osmý div světa. Dánský brusič jantaru Gottfried Wolffram přišel zřejmě již v roce 1701 do Královce na doporučení dánského krále Frederika IV. do služeb Fridricha I. Vzhledem k jeho údajně vysoké ceně byla v roce 1706 práce předána gdaňským brusičům Ernstu Schachtovi a Gottfriedu Turauovi. Zmínky o probíhajících pracích pocházejí ještě z roku 1712, komnata však byla vestavěna do kabinetu vedle Bílého sálu berlínského zámku zřejmě teprve po smrti Friedricha I.

Ruský car Petr Veliký komnatu obdivoval při svojí návštěvě v pruské rezidenci „krále vojáků“, jenž na rozdíl od svého předchůdce neměl příliš pochopení pro tento druh umění, naproti tomu však hledal vysoké muže do své osobní gardy. Tak došlo na důkaz zpečetění aliance k výměně darů - komnata za vojáky s požadovanou mírou. Dcera Petra Velikého, carevna Alžběta, nechala komnatu instalovat nejdříve v zimním paláci v Petrohradu, později v Kateřinském paláci v Carském Selu. Komnatu rozšířil italský architekt Bartolomeo Francesco Rastrelli pracující ve službách carského dvora a do konečné velikosti ji upravil doplněním zrcadlových sloupů a pozlacených dřevořezeb.

Osud jantarové komnaty za 2.sv.války v jiném příspěvku.
Hledání JK v dalším příspěvku.

Text příspěvku byl upraven 15.06.2017 v 18:19:04

encyklopedie 13.06.2017 v 20:51:10

Knihy o Jantarové komnatě
Ludvík Souček
Případ Jantarové komnaty
Sci-fi román s nádechem detektivky, tentokrát se týká prazvláštní a mystické historie nacistického Německa a jeho tajemných základen. Vše se točí kolem legendární jantarové komnaty, kterou německá okupační vojska ukradla v Petrohradě (Leningradě), a která následně zmizela.

Jantarová komnata
od: Steve Berry
Jantarová komnata. Jeden z nejvzácnějších výtvorů lidských rukou, jedna z nejtemnějších historických záhad… Někdejšího klenotu ruských carů se v roce 1941 zmocnili nacisté. Po zahájení spojeneckých náletů ukryli komnatu na neznámé místo a od těch dob ji nikdo neviděl. Nyní se však zdá, že někdo přece jen ví, kde hledat.

Jantarová komnata
od: Heinz Günter Konsalik
Jednou ze záhad druhé světové války je krádež unikátní Jantarové komnaty. Na základě dějinných faktů jsou popsány vzájemné vztahy Pruska a Ruska za vlády Bedřicha II. a Petra Velikého a střet obou zemí, kdy jejich protagonisty byli Hitler a Stalin.

Jantarová komnata - Fakta a mýty ze sovětských archivů
od: Nikolaj Sergejevič Petrovskij
Osudy nádherné jantarové komnaty, symbolu kulturních ztrát druhé světové války, patrně zůstanou jednou z nejdramatičtějších záhad v dějinách umění. Všechny teorie a výzkumy, které měly vést k poválečnému nalezení komnaty, byly přes dlouholeté snahy celých týmů historiků i novinářů stále marné. Mnoho bílých míst zůstalo ..

Jantarová komnata
od: Catherine Scott-Clark
Napínavý příběh pátrání po osudech jednoho z největších ruských uměleckých pokladů, který zmizel za 2. světové války. Práce dvou investigativních novinářů nabízí čtenáři možnost stát se přímým účastníkem pátrání po "osmém divu světa", jenž zmizel z Kateřinského paláce v Leningradě po nacistické okupaci.....

Text příspěvku byl upraven 15.06.2017 v 18:22:38

Eicherik 13.06.2017 v 20:53:32

Proč jsi to mazal? Není to škoda?

encyklopedie 13.06.2017 v 20:59:29

Zatím jediná načtená kniha je audiokniha
Steve Berry
Jantarová komnata
Vydáno: Domino, 2010, 2. vydání
Vyrobeno: KTN, 2012
Načetl: Dočkal František
Celkový čas: 17 hodin, 51 minut, 4 vteřiny

A to je tedy hodně skvěle načteno. Při pouhém čtení jsem si to tak nevychutnal......
Čtení knih je moc fajn, ale poslech úžasně procítěně načteného audia knihu povznáší do úplně jiné roviny ..... a to čtu 55 roků ....

Text příspěvku byl upraven 15.06.2017 v 20:40:36

Eicherik 13.06.2017 v 21:09:23

Ten Součkův Případ jantarové komnaty se líbil i mě. Psalo se tam mimo jiné i o údajných německých základnách v Antarktidě za druhé světové války a německých létajících talířích a to v době, kdy se o tomhle tématu ještě moc nepsalo. :-)

tenax 13.06.2017 v 21:29:49

encyklopedie - JE TO ŠKODA!!! Mě to zajímalo moc, už kvůli tomu Součkovi, jen jsem čekal, až doplníš ta slibovaná podtémata k Jantarové komnatě. A ty to smažeš...:-(.
Prosím, prosím, smutně koukám, obnov to, ne každý má takový přehled, aby mohl něco kvalifikovaného dodat. A než psát nicneříkající blbosti, tak radši mlčíme, to ale neznamená, že si to se zájmem nepřečteme.

newtory 13.06.2017 v 23:22:57

Ono to fakt bolo zaujímavé a aj keď som niečo o komnate vedel,kopa vecí bola nová a čo je dôležité,bolo to tu všetko pokope.
Fakt ste to nemuseli mazať. Vy ste si naše sústredené ticho nesprávne vysvetlili ako nezáujem.

Ikkju 14.06.2017 v 09:49:19

Narazil jsem na téma předevčírem, a od té doby hledal skulinku, abych si to v klidu nastudoval, a když se k tomu konečně dostanu, už tu nic není... A to jsem to chtěl vzít komplexně, a s nabytými informacemi konfrontovat článek z Enigmy, kterou si čtu v práci k obědu. Škoda no...

EmmaKrizova 15.06.2017 v 15:59:07

Encyklopedie jantarovou komnatu jsem videla. A musim rici, nic moc. Ohromne agresivni masy cinanu a neuveritelne vysoke vstupne , to byl jiny zazitek, podstatne silnejsi. A objednani jsme bylu pul roku dopredu. A stejne jsme 40 min cekali a pak jsme to museli prolitnout, protoze se na nas tlacili cinani a ruska tahala naseho pruvodca za rukav, takze to chudak nemoh ani prelozit. Takze puskino never more .

encyklopedie 15.06.2017 v 18:39:34

Filmy o jantarové komnatě jsou ...ale pokud to nejsou dokumenty.... tak je to velká slabota .....

Německý TV film z roku 2012 Die Jagd nach dem Bernsteinzimmer /Jantarová komnata/ nabízí už třetí příběk německého Indiana Jonese... archeologa Eika Meierse.
Akce, dramatické hledání artefaktů a luštění hádanek v tomto filmu moc nehledejte ...pro úplně nenáročného diváka ....tak 60%

encyklopedie 15.06.2017 v 18:43:24

To TV seriál je jiná
TV Kinosvět uvedl šestidílný seriál Hitler, Stalin a Jantarová komnata.
O Jantarové komnatě byly napsány stovky knih, tisíce článků a natočeny desítky filmů. "Ale dokud se nenajde, bude tato komnata stále vzrušovat všechny milovníky válečné historie, záhad a tajemství," říká Jan Jurka, programový ředitel stanice, a dodává: "Seriál snad nejúplněji zachycuje pátrání po tomto unikátním skvostu. Diváci budou sledovat nejen související válečné operace a Hitlerovo a Stalinovo soupeření, ale i úsilí týmů pátračů a s pátráním spojené politické hry až do roku 2006. Lepší dokument na toto téma neexistuje."

Seriál z roku 2006 se mimo jiné pokouší objasnit, proč Sověti Jantarovou komnatu neodvezli do bezpečí, jak se vedl souboj mezi nacisty o to, čí bude a kde bude umístěna, skutečnou roli Hitlera a Stalina, jestli nebyla komnata ve skutečnosti zničena a kde se může ukrývat: zda v Německu, Polsku, ruské enklávě na Baltu, České republice, USA, Venezuele, nebo třeba na dně moře. A také vysvětlit překvapivé vyhlášení ruského prezidenta Jelcina: "Vím, kde je Jantarová komnata."
Vedle toho nabídne řadu momentů vztahujících se k Jantarové komnatě, např. záhadná úmrtí, poválečné podvody německých historiků nebo překvapivou pomoc ruských emigrantů při pátrání.

A protože máme různé skládky a jedno se jmenuje Ulozto, lze i tento seriál stáhnout.
První díl je zde....a ty ostatní se už lehce najdou....
https://ulozto.cz/!FP6RvyUnpMIc/hitler-stalin-a-jantarova-komnata-1-cast-dokumentarni-02-dvbt-romin-mkv
https://ulozto.cz/hledej?q=Hitler%2C+Stalin+a+Jantarov%C3%A1+komnata++.avi&type=videos

encyklopedie 15.06.2017 v 18:46:29

Historie jantarové komnaty za 2.sv.války -
V září 1941 Wehrmacht zabavil Kateřinský palác pro účely ubytování. Sovětům se nepodařilo evakuovat nástěnné dekorace, které byly pouze překryty tapetami. Od 14. října 1941 byla jantarová komnata za 36 hodin rozebrána, zabalena do 27 beden a odeslána do Královce, kde se stala součástí Pruské sbírky. 13. listopadu 1941 popisovaly noviny Königsberger Allgemeine Zeitung podrobně výstavu částí jantarové komnaty v zámku v Královci. Také vyšel článek v časopisu Pantheon, z jehož fotografií bylo patrné, že chyběla florentská mozaika. Po požáru jednoho výstavního sálu královeckého zámku v roce 1944 byly nástěnné dekorace sejmuty a pravděpodobně uloženy v bednách ve sklepě královského zámku. Při dvou leteckých náletech koncem srpna 1944 bylo poškozeno šest dekorací soklů. Evakuace obyvatelstva z východopruské válečné oblasti byla zahájena teprve koncem ledna 1945.
Za druhé světové války došlo za nevyjasněných okolností ke krádežím několika málo jednotlivých částí jantarové komnaty. Lze to odvodit ze skutečnosti, že v Německu byla v roce 1997 nalezena komoda a kamenná mozaika. Tyto originální díly z jantarové komnaty vrátila spolková vláda Rusku.

Text příspěvku byl upraven 23.06.2017 v 21:55:55

encyklopedie 15.06.2017 v 18:47:35

Zajímavosti o hledání....
Našli jsme jantarovou komnatu, tvrdí polské muzeum – tedy možná

Jantarová komnata, umělecké dílo tvořené mimo jiné 450 kg zlata, které ukradli za 2. světové války nacisté a ve víru války se nenávratně ztratilo, nedává hledačům spát. Nejnověji znovuobjevení jantarové komnaty oznámilo polské muzeum Mamerki (německy Mauerwald).
V muzeu Mamerki - pevnosti v severovýchodním Polsku - objevili na geo-radarových snímcích údajně skrytou místnost o rozměrech 3x2x9 metrů. Tušení pokladu se nabízí.
"Myslíme si, že je existuje velká šance, že jde o jantarovou komnatu hned z několika důvodů," sdělil webu MailOnline pracovník muzea Bartlomiej Plebanczyk. Během zimy 1944 údajně přijela k bunkru údajně německá nákladní auta se silnou ostrahou a náklad zde byl vyložen.

Podobná legenda provází však několik dalších míst v Polsku, Baltském moři nebo i v České republice. Během posledních 60 let různí hledači oznamovali nalezení komnaty na dosah ruky již mnohokrát. V roce 1990 pak tisk v Rusku a Polsku s odvoláním na očité svědky uvedl, že jantarovou komnatu má ve svém sídle jeden z nových ruských zbohatlíků. Tyto zprávy se však nikdy nepotvrdily.

V samotném Rusku začali stavět repliku Jantarové komnaty již v roce 1982, ale první návštěvníci ji shlédli v Petrohradě až po dvaceti letech.

encyklopedie 15.06.2017 v 19:38:37

MÍSTA O KTERÝCH SE SPEKULUJE V SOUVISLOSTI S JANTAROVOU KOMNATOU:

1/ Královec - Konigsberg - Kaliningrad (Rusko) -
28.února 2013 - historici spolu s pobočkou ruské kontrarozvědky FSB začali práce na tzv. stěně s tajemstvím. To je stěna místnosti bunkru v podzemí města Královce, kde generál von Lasch podepsal kapitulaci tohoto východopruského města. Místnost nese číslo deset, za její dvojitou stěnou se předpokládá podzemní chodba nebo další utajená místnost. Místnost předtím pečlivě prohledali pyrotechnici a ti dali souhlas se zahájením invazivních prací. Nejprve byla stěna navrtána mnoha malými otvory a pak bylo vybouráno do ní okno - práce připomínající nabourání se do trezoru. A skutečně, za deseticentimetrovou "omítkovou zástěnou" začal teprve opravdový beton. Když se jej podařilo provrtat na druhou stranu byla vsunuta inspekční kamera, která viděla zaklenutý prostor. Tloušťka betonu v bunkru je všude standardní - totiž 1,5 metru; jenomže tady to bylo pouhých 30 centimetrů. Dostali jsme tip na tohle místo od jednoho z prvních ruských obyvatel města. ´Myslíme, že za tou "papírovou" zdí je prostora, která pak povede dolů, možná i točité schodiště. Onen občan totiž tvrdil že tam je koridor svažující se pod pětačtyřicetistupňovým sklonem dolů a že tam jako dítě viděl sovětské vojáky vynášející různé německé bedny - svoji zprávu předal FSB. Práce skupiny Königsberg 13 pokračují.
2/ Kvilda (Česko)
3/ doly Volpriehausen u Uslaru (Německo)
4/ Baltské moře vrak Wilhelma von Gustloff
5/ solný důl Alt-Ausee
6/ Mnichov
7/ hrad Konigstein u Drážďan
8/ Deutschneudorf (Německo)
9/ Mikulášská štola Hora Svaté Kateřiny
10/ zámek Zbiroh (Česko)
11/ kamenolom Schinberg u Coburgu
12/ litevská část Baltského moře
13/ utopená v některém z finských jezer
14/ Krakov (Krakow)
15/ Neringa na Kuronské kose (Litva)
16/ Bolkov (Bolków)
17/ Soví Hory (Góry Sowie)
18/ Szklarska Poręba
19/ kostelní krypta Wargen - dnes Kotielnikovo (Rusko) -hledání: 1982 pionýrská organizace řízená z Kaliningradu,1989 lotyšská archeologická expedice prorazila do krypty zdejšího kostela- někdo je ale v noci předběhl a kryptu vybral, 1996 další hledání. 7 km na jihozápad je v lese zvláštní místo "Síň čtyřech bratrů", rytířů kteří zahynuli při povstání pohanských Prusů.
20/ hrad Lochstedt - dnes Pavlovo (Rusko) V dvoupatrových sklepích nalezen německý archiv Královce. Dolenaitisova díla.1989 hledána neúspěšně JK.
21/ zámek Paslęk (Polsko)
22/ štola Sokolowsko (Polsko)
23/ Giżycko (Polsko)
24/ Olecko (Polsko)
25/ Nysa (Polsko)
26/ Toplické jezero / Toplitzsee (Rakousko)
27/ Štěchovice
28/ Vrbátky ??? (Česko)
29/ Dzikowo Iławeckie (Polsko) , sklepy pod zámkem von Schwerinů
30/ Pniewo - MRU-Ostwall (Polsko)
31/ Gdaňsk - podzemí vyšetřovací věznice
32/ Górowo Iławieckie / dř. Landsberg (Polsko)
33/ Ciudad Colón (Kostarika)
34/ Argentina
35/ Antarktida
36/ Lidzbark
37/ zámek Książ
38/ Srebrna Góra

Text příspěvku byl upraven 15.06.2017 v 19:39:37

encyklopedie 22.06.2017 v 22:24:50

Už 66 let dráždí hledače pokladů tajemství tohoto ztraceného pokladu. Naposledy byla viděna v roce 1944 v Královci / Kaliningradu. Jedna ze stop vede až na dno jezera Resko Przymorskie. Na počátku března 1945 roku na pobřeží probíhaly líté boje. Německá armáda pod náporem Rudé armády ustupovala ve směru na Berlín. V Rogowě ležícím nad jezerem Resko byla umístěna německá letecká základna a samo jezero bylo přistávací dráhou pro německé hydroplány. V polovině ledna 1945 vzlétl také těžký třímotorový hydroplán Dornier Do-24. A tady začínají informační šumy. Hned po II. Světové válce se objevila další informace, že na palubě letadla se měl nacházet přísně tajný, dobře střežený náklad, Dornier nabral kurs na západ a plnou rychlostí opustil ohrožený Královec. Cílem stroje byla jedna z leteckých základen neobsazených ještě Spojenci na území III. Říše. Letový plán počítal s doplněním paliva na letecké základně v Rogowě. A tady se zrodila legenda. Po spěšném natankování letadlo vzlétlo z hladiny jezera. Hned po startu se objevila ruská letadla. Těžký, plně naložený Dornier neměl žádnou šanci. Zasažený, padal do hloubi a s výbuchem se potopil. Němci se okamžitě pokoušeli vyzvednout sestřelené letadlo. To „okamžitě“ nedá spát nikomu z těch, kteří se touhle věcí zabývají.
Bohužel, pokus se jim nezdařil. Zakrátko na to vstoupila do Rogowa Rudá armáda. Informace o potopeném letadle se nedaly udržet v tajnosti. Teď se Rusové pustili do pokusu vyzvednout letadlo. Během vyproštování "vyplula" na povrch i mrtvola německého generála. Co bylo na palubě, že byl přítomen nacistický generál?
Jenže nosnost Dorniera byla 5 tun , 15 tunová jantarová komnata by tak musela letět minimálně natřikrát. ...... v Rogowu se tak nenašla při mnoha potápěčských pokusech ani jedna stopa po jantarové komnatě.....

encyklopedie 23.06.2017 v 08:49:49

Prokletá jantarová komnata
Visí nad ní fatum, spojené, jak mnozí tvrdí- s kletbou, kterou na ni uvalili její uvěznění tvůrci.
Odsouzenci zřejmě veřejně vyřkli prokletí svého díla: „Každý kdo se tě dotkne- zakusí neštěstí!
Vzniká tady takový řetěz nešťastných událostí. Můžeme začít u cara Petra I, ten komnatu dostal od Fridricha Wilhelm I, syna Fridricha I. Fridrich Wilhelm byl známý jako „voják na trůně“ a umění mu bylo lhostejné. Použil komnatu jako diplomatickou pomoc (chtěl ruské spojenectví a rozvrat mezi Ruskem a Rakousko-Uherskem) a daroval ji Petru I, který naopak umění obdivoval. Jenomže ten komnatu 40 let nevybalil.
Když byl ale postaven Jekatěrinský (Kateřinský) palác v roce 1756, nechal jeho architekt Rastrelli zkomponovat v jednom ze sálů jantarovou komnatu, tu tam nechala přenést gardistům na zádech 21 kilometrů. Vypráví se, že žádný z těch gardistů nezemřel přirozenou smrtí. Navíc je známo více úmrtí za podivných okolností, kterým podlehli maršálové paláce. Jejich současníky udivovalo zejména to, že to byli mladí a zdraví lidé, plní sil. A nakonec v roce 1760 bylo pozváno z Královce šest jantarníků aby opravili drobná poškození výzdoby komnaty a i ti zemřeli za tragických okolností.
...možné pokračování

encyklopedie 23.06.2017 v 21:51:19

Nikdo zatím neobjasnil věrohodným způsobem, proč do 17. října 1941 nedokázala sovětská vláda odvézt od ohroženého Leningradu tak výjimečně cenné dílo. Přitom už devátý den odsud začaly vyjíždět speciální transporty s nákladem umění. Jenom z Kateřinského paláce bylo vyvezeno za Ural 12 000 nejdražších exponátů a stěny Jantarové komnaty zůstaly netknuté až do okamžiku, kdy granátníci skupiny polního maršála von Leeba pronikli do opuštěného paláce.
A tak došlo k tomu, že Rosenbergova organizace ERR-Ost poslala v říjnu 1941 do Královce pět vagónů s komnatou.
Komnata nalezla nového pečovatele: stal se jím fanatik jantaru, velký vědec Dr. Rohde a právě na něho mělo teď padnout prokletí. Rohde navíc dávno před válkou napsal pro časopis Pantheon, že pruský král udělal chybu, když JK daroval ruským barbarům.
Doktor Rohde vstoupil do ráje. Byl německým vědcem, nezajímajícím se o politiku a jako mnoho jemu podobných, si sám namlouval, že politika, tedy kromě trvající války, ho nechá v klidu. Už v roce 1943 vyřídil Erich Koch souhlas Hitlera na umístění jantarové komnaty natrvalo v Královci. Jantarová komnata byla již v roce 1943 nainstalována v Odrdenském zámku v Královci. O rok později 30. srpna 1944 začaly na město padat fosforové bomby. Ten příšerný nálet (opakovaný 2. října), obrátil město celkově v trosky. Bomby zasáhly rovněž zámek, ale zrovna to křídlo nebylo zasaženo. Komnata byla rozebrána za pouhé tři dny! Znovu se ocitla v bednách. Byla snesena do podzemí pod restauraci s úžasným názvem Blutgericht, což znamená něco jako krvavá mísa nebo krvavé hody ..
............možné pokračování

bamba 23.06.2017 v 21:55:09

Tá istá vláda neodviezla ani obyvateľov Leningradu, a tí sú u mňa dôležitejší než jantár. Ale to asi bolo vláde vtedy fuk a neskôr tiež.

encyklopedie 23.06.2017 v 21:58:04

.....tu se neprobírá blokáda Leningradu, ale pouhá věc - jantarová komnata.....
.....nicméně čekal jsem něco...... jsme přece na DK

Text příspěvku byl upraven 23.06.2017 v 21:59:53

bamba 23.06.2017 v 22:10:40

jasne, ale je to môj názor, že dávam prednosť záchrane života pred záchranou vecí. A mala som na mysli aj iné drobné hladomory na Ukrajine. Ale chápem, že to niekoho fascinuje a pátra za tým.

encyklopedie 23.06.2017 v 22:17:27

....je hezké, že dáváš přednost záchraně lidí ....ale uvědom si, že to si "hraješ" na úplně jiném písku ...úplně zbytečné dva příspěvky a úplně zbytečné dvě odpovědi.... no až si je přečteš, tak ty svoje smažu....nepatří sem....

Vložit příspěvek