Podobná jména postav


Peršanka
Peršanka 29.05.2018 v 13:19

Občas čtu knihu, ve které vystupují postavy s podobnými jmény/příjmeními. Dost mě to mate a i štve. Dělají to autoři záměrně? Teď zrovna dočítám Past na vránu, kde se lidé jmenují: Nevill Furness, Edmund Fulwell, Bella Furnessová. Taky s tím zápasíte?

Raksa.A
Raksa.A 29.05.2018 v 13:59

Holka, tohle nic není - zkus si přečíst Dějiny Indie! To je teprve guláš!

kapr
kapr 29.05.2018 v 17:17

Taková jména to je krásná pochutina, přímo pošušňáníčko. Taková detektivka s vraždou u příležitosti nějaké rodinné sešlosti, ještě aspoň tak nejméně s třiceti účastníky, kde navíc přibližně polovina účastníků sdílí společné příjmení, děti bývají prakticky téže generace s věkovým rozptylem pod deset let, křestní jména děti ještě často dostávají po dědovi nebo babičce, ... a už mne vezou .. do Bohnic.
Už jsem na pár podobných tu a tam narazil, a když jsem ji dočetl, tak už jsem ani nevěděl kdo vlastně byl zavražděn, a i svým vlastním jménem jsem si najednou až nebyl tak úplně jistý.

bamba
bamba 29.05.2018 v 21:04

mená sú o.k ale keď autor mení aj pohlavie v závislosti na dni v týždni.....

Adhara
Adhara 05.06.2018 v 13:08

Z hľadiska autora je to chyba, nemalo by to tak byť. Zvlášť nie medzi vedľajšími postavami. Vždy sa hovorí, že postavy musia byť výrazne odlíšené. A odlíšiť ich výrazne iným menom je to najmenej, čo autor môže urobiť...

kapr
kapr 05.06.2018 v 15:52

Podobné knihy občas nehledě na jejich kvality vzdávám. Někdy hned zpočátku, jindy třeba i až v polovině. Velmi půvabné bývají pak zejména domácí zabíjačky ať už v rodinách bydlících společně v jednom domě, nebo mimořádně shromážděných při nějaké příležitosti. I fakt, že vrahem je někdy nakonec osoba (více či méně) mimo vnitřní okruh rodiny, už osud knihy v mých očích nezachrání.


kní
kní 05.06.2018 v 20:48

To bych vám přála počíst si v tlustoknize Musaši - to je teprve tanec. Orientace v takové knize je namáhavější - nutí to čtenáře zapnout forsáž - mozek to zvládne, jen je potřeba se trochu zasnažit... :)
(Kanemaki Džisai - Tacunoguči - Harima - Šippódži - Išida Micunari - Šimazu - Koniši - Susukida Kanesuke - Sasaki Kodžiró - Hon´iden Matahači - Tomita Mondonošó - Tokugawa Ieasu - Sekigahara - Kojagjú - Denčiširó - Sekišúsai - Debuči Mogabei - Hóraidži (to je hora ... no aspoň že tak) - Šóda Kizaemon - Jošioka Seidžúró - Kózuke - Suó - Wakamiji Hačimana - Kusunagi Tenki - Džókjódži - Itó Jagoró Ittósai ... )

Jinak ale já mám běžně problémy zapamatovat si a rozlišit jména i vůbec si nepodobná - dokonce jsem si na začátku Pýchy a předsudku musela napsat jména sester Bennetových na papírek - a to je jich jen 5!

Peršanka
Peršanka 07.06.2018 v 09:50

Teď jsem si vzpomněla na starodávný fotbalový zápas naší reprezentace v Albánii. Za naše tam taky byli Kuka, Kula, Kubík a Kukleta... Tak to asi nebude jen v knihách :)))

e.s.e.t.
e.s.e.t. 07.06.2018 v 10:52

Peršanka: přesně! Právě to jsem taky chtěla napsat. Autoři se v takovém případě podle mě, snaží jen více přiblížit reálnému světu. Kolik znáte lidí se stejným jménem nebo příjmením? Kolik jste měli ve třídě na základce Terezek a kolik Jaroslavů máte v rodině? Já docela dost.. nic to ale nemění na tom, že mi to v knihách taky není příjemné, stejně jako situace, kdy se stejné postavě "říká" různě, v tom je pak taky galimatyáš. Na mě podobně odpudivým dojmem v knihách působí neuvěřitelné množství hlavních postav (třeba kniha Do vody nebo teď Poslední výročí) kdy jsou buď všechny postavy stejně zajímavé a důležité, nebo naopak naprosto nudné a nedůležité. To se mi pak vybavuje staré dobré Cimrmanovské: "Člověče, vy tam máte figur jak na orloji!"



Vložit příspěvek