Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


Ulriška
Ulriška 09.06.2018 v 13:47

Já jsem to neuhodla, správnou odpověď dokončil encyklopedie. Další evidentní nápověda o poměru už byla zbytečná. Odpovědět a dodávat, že zadávat nebudu, to mi hlávka nebere. Je mi líto, ale na této vlně se nevezu.

Ulriška
Ulriška 09.06.2018 v 16:55

Není nic jednoduššího než se podívat na začátek této hry, co je předmětem hádání. Pak to ani milion vykřičníků nezmění.

soukroma
soukroma 09.06.2018 v 18:02

Takhle to dopadá, když se nedodržuje ani těch pár pravidel zdejšího hádaní, mezi něž také patří, že kdo uhodne hádanku, zadává další. Když někdo předem oznámí, že zadávat nehodlá, odpověď nezbývá než ignorovat. Proto se vše vrátilo jako bumerang k Ulrišce, která uhodla hledané místo a dál už nebylo co. Teď už ovšem nechce zadávat ani ona.

Takže nezbývá než otevřít hádání všem. A aby se to hnulo, zadám sama, a to tak jednoduchou hádanku, že se jistě někdo najde, kdo odpoví a zadá dál svoji vlastní.

soukroma
soukroma 09.06.2018 v 18:02

HÁDANKA
Kde najdeme domov ukecaného černého chlupáče, který baví děti přes 80 let?

Ulriška
Ulriška 09.06.2018 v 18:20

Kocour Mikeš z Hrusic.

soukroma
soukroma 09.06.2018 v 19:02

Ano, komplet


Ulriška
Ulriška 09.06.2018 v 19:42

To jsem sama ráda. :-))

Hledá se ulice, kterou se jednou ( ale zcela jistě i nejednou) potácel domů muž, jenž zde viděl cosi, co po svém následně zachytil a nevědomky tak pomohl spravedlnosti učiniti zadost.

Ulriška
Ulriška 10.06.2018 v 08:53

"marš tmavých domů ráz dva zastavit stát"

soukroma
soukroma 10.06.2018 v 09:50

Tipovala jsem Čapkovy Povídky z jedné kapsy, ale musela jsem si ji vyhledat: Básník, Žitná ulice. Krásná povídka, s chutí jsem si ji pročetla.

Ulriška
Ulriška 10.06.2018 v 10:38

Krásná a odpověď samozřejmě správná.

soukroma
soukroma 10.06.2018 v 12:03

Osobnost, která měla co říci, svůj celý život i myšlenky věnovala svému městu. To ale bylo nevděčné, nechtělo slyšet kritiku a dobré rady a nakonec se své hlásné trouby násilně zbavilo. Tato osobnost ovšem nikdy nechtěla své myšlenky svěřit papyru, pergamenu nebo papíru, cokoli z toho by měl býval k dispozici k jejich zanamenání. Udělali to ale naštěstí jiní, především jeho žáci - jednak zaznamenali disputace, jednak šli ještě dál v jeho stopách.
Abychom svázali město s nejznámějším dílem o jeho největším synovi, hledáme dílo jeho žáka, který se v něm bije za svého učitele, ve skutečnosti především tlumočí jeho řeč před soudem.

Hun
Hun 10.06.2018 v 14:53

Tak tohle budou Atény a Platónovo dílo Obrana Sokratova.

soukroma
soukroma 10.06.2018 v 15:16

Výborně, ach, ty Athéňané..., ale časy se ani po dvou a půl tisícitelích nemění.

Hun
Hun 10.06.2018 v 16:26

Tohle mi hned secvaklo, protože si pamatuju, že Kristus a Sokrates mají společné to, že po sobě sami nezanechali žádné písemné dílo. Tak já jdu něco vymyslet.

Hun
Hun 10.06.2018 v 16:40

Nuže tedy, hledáme dům. V tomto domě žije statečný voják, který u sebe ochotně ubytuje hlavního hrdinu. Záhy však padne v boji (ten majitel domu, nikoli hlavní hrdina).

Jak se jmenuje dům a ve kterém městě (a knize) ho najdeme?

soukroma
soukroma 10.06.2018 v 17:20

Hun: tys mě předchozím komentářem vážně rozesmál - v druhém plánu by se mohlo pokračovat roky sepsat seznam těch, co "po sobě sami nezanechali žádné písemné dílo", a v třetím plánu takový seznam těch, u nichž bychom si nic jiného nepřáli, ale naše přání želbohu splněno nebylo, by byl rovněž velice dlouhý...

Hun
Hun 11.06.2018 v 11:02

Tak samozřejmě miliardy lidí (a mnohé slavné osobnosti) po sobě nezanechaly dílo, ale u myslitelů je myslím dost běžné, že něco sepíšou. :-)

soukroma
soukroma 11.06.2018 v 11:28

Hun: Zanechme smíchu i filosofických úvah, pokračujme v hádání. Možná bys mohl přihodit indicii, nebo alespoň hádanku zopakovat - aby na každého jasně vykoukla jako poslední dosud nezdolaná ;-)

Hun
Hun 11.06.2018 v 12:07

Dobrý nápad. Opakuji tedy hádanku a rozšiřuju ji, abychom s tím pohnuli:

Hledáme dům. V tomto domě žije statečný voják, který u sebe ochotně ubytuje hlavního hrdinu. Záhy však padne v boji (ten majitel domu, nikoli hlavní hrdina), když vyrazí bránit obležené město před nájezdníky z ciziny. Knihu zde všichni dobře znáte.

Jak se jmenuje dům a ve kterém městě (a knize) ho najdeme?

Hun
Hun 11.06.2018 v 16:46

Notoricky známá česká kniha, přátelé... Majitel domu má jako křestní jméno jedno z nejčastějších u nás a někdy mu dávají přídomek související právě s domem, kde bydlí

soukroma
soukroma 11.06.2018 v 17:23

Tak nevím, že by tuhle: „... na rohu Bojiště a Kateřinský ulice" z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války
(podle https://www.citarny.cz/index.php/knihy-lide/autori-a-knihy/spisovatele-a-knihy/hasek-dobry-vojak-svejk "Švejk pravděpodobně žil přímo vedle pražské hospody U kalicha, v ulici Na Bojišti č. 12.")

Hun
Hun 11.06.2018 v 22:55

Hledaná kniha je přece jen trochu méně slavná. A o pár desetiletí starší.

Do jedné bitvy se zapojil i hlavní hrdina. Zbaběle z ní však prchal, načež se hájil lží, že chtěl nepřátele napadnout z boku.

soukroma
soukroma 12.06.2018 v 07:57

Já už ze zoufalství začala studovat bitvu u Náchoda (tam šli taky z boku) a Jiráska, ale červíček hlodal, ne - brouček to byl, přesně Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století:
(wikipedie napomohla najít správný pražský staroměstský dům) "Janek Domšík, zvaný též Janek od Zvonu, protože je měšťanem vlastnícím dům „U Bílého zvonu“ v sousedství Týnského chrámu na Staroměstském náměstí".

Hun
Hun 12.06.2018 v 09:28

Přesně tak, hledali jsme dům U Bílého zvonu a výlet pana Broučka.

Soukroma si usilovným pátráním vysloužila právo zadávat.

soukroma
soukroma 12.06.2018 v 10:04

Hun: Nepřeháněj, tentokrát to žádné usilovné pátrání nebylo (to bývá u tvých fantasy) - od Švejka maličko přes Jiráska rovnou k Broučkovi - přímá cesta k cíli :-) Ale ten brouček, jak je mu ostatně vlastní, tam vrtal kupodivu od začátku. A důležité bylo, že se jedná o výlet do XV. století, nikoli někam na Měsíc.



Vložit příspěvek