Nono (aneb štrikovna)

DISKUZE » Volná diskuze


intelektuálka
intelektuálka 21.02.2018 v 17:32

Jaccku - chlape vykašli se na to... kdo nemá svědomí, tomu ho nevnutíš...
Na 1948 a měnu v 1953 doplatili moji rodiče - také jsem mohla mít lepší start a nestěžuju si..

bubka
bubka 21.02.2018 v 17:46

můj otec, tehdy mladíček, si šetřil na motorku a měl peníze doma, ne ve spořce, a bylo po nich, ale i tak věděl, že ke měně dojít muselo, neboť kolovalo velké množství inflačních peněz , mnoho jich bylo v cizích rukách (v zahraničí) a bylo třeba omezit jejich množství doma, proto peníze v bance, tedy evidovaé, byly měněny v příznivějším kurzu nežli ty doma, keťasové přišli o výdělky.

a že to nikdo neřekl dopředu? to snad dá zdravý rozum, jinak se měna nedělá, vždyť když jsme se rozdělovali se Slovákama, byla to taky v podstatě měna a kolky se tiskly v zámoří a popíráno to bylo až do chvíle kolování.. jinak se to nedá udělat.

ráda připomenu, že v roce 1990 po změně cen všeho, došlo ke stejnému efektu, jako byla měna v roce 1953, koruna spadla možná i o dost níž ne 1: 5 ale 1:7, úspory v reálné kupní síle byly znehodnoceny a týkalo se to zejména starých lidí a mladých rodin.

Beneš dělal to, co měl za války i po ní, snad mu vytýkám jen to, že podepsal Mnichov.

Text příspěvku byl upraven 21.02.18 v 17:47

kní
kní 21.02.2018 v 17:50

co ale s tím, když poslanci se usnesli:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-292

intelektuálka
intelektuálka 21.02.2018 v 18:02

Chtěla jsem jen říct, že to na mne mělo přímý dopad a neřeším to.
Co bylo za Beneše, to by nejlíp věděl táta, ale ten se vysokého věku nedožil.

Jacck
Jacck 21.02.2018 v 18:16

intelektuálka, já to taky nějak moc neřeším. Jen vnímám, že uvnitř českého národa pořád existuje jakési neuralgické body z minulosti, které nejsou zcela zpracované. A to co není psychologicky zpracované má tendenci ovlivňovat přítomnost. Téma Beneš, jeho role v letech 38 a 48 a taky jeho dekrety, vyhnání Němců, vraždy Němců, obsazení Sudet atd. Toto jsou určitě témata, která jsou pro část Čechů tabu. A zvlášť děsivé je to proto, protože historie má tendenci se opakovat, nebo alespoň běhat po spirále. Dnes tady lze opět pozorovat bujení protidemokratických nálad

intelektuálka
intelektuálka 21.02.2018 v 18:26

Tak to souhlasím, že se historie opakuje. Ale historie se také mění, každý si to může vyložit jinak. Určitě víš, že u mne nic protidemokratického nebují.
Jestli něčeho lituji, tak moje rodiče, jejich život byl jen o práci. Já už to měla lepší a moje dítě ještě lepší - a ty to nakonec taky nemáš špatné, podle toho, co o tobě vím..užij si večer s ženou nebo přítelkyní a oslav drinkem hokejisty..


Alix
Alix 21.02.2018 v 18:29

Obě moje babičky mi vykládaly, že měnová reforma byla něco strašného, hlavně pro ty, kteří si aspoň něco naspořili. Fámy sice kroužily, ale když prezident v rozhlase asi i v novinách řekl, že česká měna je pevná a nic se dít nebude, trochu to lidi uklidnilo. Ale jen na jeden den, kdy už bylo všechno jinak. Prezident sprostě lhal a lidé přišli brutálním způsobem o své úspory. A tím teď nemyslím jen lidi bohaté, ti si mohli peníze uložit do nemovitostí nebo do zahraničí, pokud tu dobu vůbec přežili ve zdraví. Moje babičky byly spořivé a staraly se o velké rodiny. Najednou se jim všechno rozplynulo v dým a byly z nich a jejich rodin, skoro žebračky. Jedna babička byla tvrdá ženská a bojovala ze všech sil, ta druhá se z toho nikdy docela nevzpamatovala a do konce života se bála každé změny.
V té době, včetně politických procesů, bych nechtěla žít a nemyslím, že je možno to, co se dělo, omluvit...

kní
kní 21.02.2018 v 18:32

kousek z editorialu Erika Taberyho z posledního Respektu (je trochu o filmu Nejtemnější hodina, tedy Winstonu Churchillovi, MZ, naší minulosti i budoucnosti):

Podobnost s Milošem Zemanem, jež tu a tam v Česku zaznívá, se opravdu hledá velmi těžko. Možná mají společnou lásku k alkoholu a řečnické schopnosti, nicméně Zeman vždy bojoval jen proti vlastním lidem a především, neřídí se Churchillovým pravidlem, že autoritářům se nemá ustupovat, protože se nikdy nezastaví. Umí si někdo představit britského státníka, jak v komunistické Číně říká, že se tam učí stabilizovat společnost? Případně že schvaluje obsazení cizího území ruským vojskem?
Možná že film také vyvolává nadšení příznivců vystoupení Británie z Evropské unie. Divák tu ale může vidět i jiný obraz. Churchill si velmi dobře uvědomoval, že k vítězství nad Adolfem Hitlerem došlo i díky shodě náhod a rozhodnutí USA vstoupit do války. Británie by sama Německo neporazila a unikla temnému osudu jen o fous, z čehož si Churchill odnesl poznání, že pokud někdy v budoucnu znovu padne kontinentální Evropa do rukou zla, nemusí to už skončit dobře. Proto také přišel s myšlenkou Spojených států evropských.

intelektuálka
intelektuálka 21.02.2018 v 18:34

Alix - snad žijeme v lepší době...
Přesně tak jsem to od táty slyšela - prezident řekl, že se nic dít nebude a druhý den
to bylo jinak a rodiče přišli o hodně...

Jacck
Jacck 21.02.2018 v 18:38

srovnávat tohoto kolaborantského bezpáteřního #### (autocenzura) s jeho ubohými bonmoty s Churchillem může jen někdo, kdo o tom nic neví. Je to jak říkáš. Churchill by jeden z mála, kdo plně chápal jak zlo komunismu tak zlo nacismu, autoritářům by neustupoval a Evropu se před Stalinem snažil zachránit. Jenže v té době byl slaboučký americký prezident. A Zeman? Ten má krk poškrábaný od Voloďových hemeroidů. Mám takové tušení, že historie na něj nebude vzpomínat moc v dobrém.

Alix
Alix 21.02.2018 v 18:39

intelektuálka - žijeme v lepší době i když není ideální, co si budeme namlouvat. Zase máme prezidenta lháře, ale dá se to přežít. Všechno je jen v nás a je škoda, že si to neuvědomujeme...

EmmaKrizova
EmmaKrizova 21.02.2018 v 19:00

Ale Jacku, ty jeden. Autocenzura , autocenzura autocenzura autocenzura aurocenzura autocenzura a velkej autocenzura a autocnzura. Čína je zemí 21 století. A Rusko bude zemí toho příštího. Usa je nyní jak římská říše za Juliana apostaty. Każdý kdo nám tvrdí , že s čínou a Ruskem se nemluví je zloděj a lhář a úmyslně poškotuje zájmy čr. Napiš alžbětě a nade jí do kolaborantů. Ty jeden malej autocenzura . ty tvoje autocenzura to svět neviděl

kní
kní 21.02.2018 v 19:09

Ty by mě zajímaly, ty ideály a elity, které Petra Procházková propaguje, Eicheriku. Dej aspoň jeden, lépe dva až tři. A kde jsi vzal její nechuť k Rusku? O její touze předělat Česko na Afghánistán nám taky povyprávěj - v čem spočívá a nějaký ten důkazek bych prosila.

intelektuálka
intelektuálka 21.02.2018 v 19:29

Kní - já Petru mívala ráda. Teď už ji nesleduji. Ale pokud mluví o tom, že není pražská kavárna - ta byla už za Havla. A ta řeč o masách mě zarazila, masy byly za francouzské a ruské revoluce - tady šlo o volby

bubka
bubka 22.02.2018 v 07:37

copak Churchill, to byl kanón...http://extrastory.cz/bengalskym-hladomorum-a-milionum-mrtvych-se-churchill-jen-cynicky-smal.html sice, rasista, krutý a násilný, ale doba to tak chtěla...kam se na něj Zeman hrabe. jo, jeho ruce byly rukami zla.

ne, nežijeme v lepší době, už proto ne, že se nad námi reálně vznáší riziko dalšího velkého a sebezničujícího světového konfliktu, jestli to "v lepší době" je míněno ekonomicky, pak je to v historii poměrně běžné, že bohatství společnosti roste, je ale také běžné, že se k němu dostává stále méně lidí - počty bezdomovců o tom svědčí i u náís a počty důchodců, kteří nemají na nic. Hlad a chudoba světa, proti které se slovy bojuje , taky neustupuje....takže jak lepší doba?
Ruská vojska cizí území neobsadila..to je snad jasné, ale americká, a to je nutno podtrhnout, i za naší pomoci, se o to dost snaží.

Znovu opakuji, v případě jakékoliv měnové reformy je zájmem, aby se před jejím vyhlášením lidé nic nedozvěděli, takže j to obvyklé, není to žádná sprostá lež, ale účelové a nutné tvrzení. Stalo se to a stává vždy při měnových reformách na celém světě. Lidé přišli o úspory v bankách v horším poměru a limitovaně pak byla znehodnocena měna uložená doma
Měnové reformy v historii
Československé měnové reformy:
měnová reforma 1919
měnová reforma 1945
měnová reforma 1953
Německé měnové reformy:
měnová reforma 1923
měnová reforma 1948
zavedení DM v bývalé NDR 1990
Rakousko-uherské měnové reformy
měnová reforma 1816
měnová reforma 1892
Rakouské měnové reformy
měnová reforma 1924/25
měnová reforma 1938
měnová reforma 1945
měnová reforma 1947
Izraelské měnové reformy:
měnová reforma 1948
měnová reforma 1980
měnová reforma 1985
Rumunská měnová reforma v roce 2005
Bulharská měnová reforma v roce 1952
Turecká měnová reforma v roce 2005
naše kolky při dělení státu byly - tajně - tištěny v Bogotě.

pokud se týká českého pohraničí, kterému jen někteří říkaji Sudety, pak tabu tady rozhodně existuje a to v tématu vyhánění Čechů z těchto oblastí, vraždění českých četníků a ozbrojený odpor sudeťáků vůči státu. Zatím se mi nepodařilo z veřejných zdrojů třeba u výročí Mnichova zhlédnout třeba film Dny zrady. Ani příběhy pochodů smrti, které šly přes naše území nejsou nijak akcentovány. Zajímavé by bylo vystopovat osudy jednotlivých "ubohých spoluobčanů" po právu odsunutých před válku, za války i po ní...já jsem se dočetla, že krutost a věrnost Hitlerovi byla u nich tak silná, že to odpuzovalo i říšské Němce a dokonce zbězi z nucených prací či wehrmachtu, věděli, že tam, kde žije sudetoněmecká rodina je zbytečné prosit o pomoc.

Mně přijde k smíchu, jak mnozí, kteří by pořád chtěli, aby rozhodovali jen tni chytří, skvělí a znalí nějak automaticky sebe mezi ně řadí, ale zařadil by je tam ještě někdo další?

Jacck
Jacck 22.02.2018 v 13:17

škoda že se v roce 1989 nezákazal komunistická strana a taky propagace myšlenek komunismu a popírání zločinů komunismu. Bubku bysme nahlásili policii a byl by klid.

bubka
bubka 22.02.2018 v 13:20

škoda přeškoda :) ale ono by to bylo fuk, ty myšlenka tady jsou stále, od starých dob dodnes a nedají se zakázat ani potlačit. V tom je jejich síla a proto vzbuzují tolik nenávisti.

nakonec, najděte v nedostatku rozličných zákazů něco pozitivního i pro sebe, hloupost taky není zakázaná... takže si můžete pěkně užívat.

Text příspěvku byl upraven 22.02.18 v 13:22

Jacck
Jacck 22.02.2018 v 14:26

Rusové spolu s Asadem páchají ve Sýrii masivní válečné zločiny
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vase-volani-o-pomoc-nikdo-neuslysi-syrske-a-ruske-letectvo-z/r~e38cdae016f611e8b8310cc47ab5f122/
Putin zřejmě potřebuje nahnat do Evropy další vlny uprchlíků. Škoda že v USA není někdo opravdu akceschopný, kdo by se nebál třeba i plného válečného konfliktu s Ruskem.

kní
kní 22.02.2018 v 14:52

Afghánistán je očividně nepoučil...
Rusovi na jednotlivcích (stovkách, tisících, miliónech ...obětovaných idei) nikdy nezáleželo ani u svých, natožpak cizích.

bubka
bubka 22.02.2018 v 14:57

je skutečně škoda, že se Američané a jejich spojenci i z řad Al Nusrá, nepodělili s Rusy a Asadem o svůj patent na zbraně, které nezabíjejí nevinné, zejména ne děti a dokáží nejprve vyhnat lidi z budov a až pak je bombardovat....protože ta krásná ukázka dobývání Rakky, iráckých měst, Jemenu, vše bez lidských obětí... to byl vzor pro vedení pozemní války se vzdušnou podporou.

a zase jedna, co si ji Putin koupil a ztrolloval, nějaká Bilčenková:

„Donbas a Oděso, odpusť nám“ - básnířka Majdanu se kaje před světem!
„Donbas a Oděso, odpusť nám“ - básnířka Majdanu se kaje před světem!
Eugenia Bilčenková se v roce 2014 aktivně účastnila protestů na Majdanu zveřejnila na svých internetových stránkách „Prohlášení k Evropě“, jak tyto události a jejich důsledky vidí o čtyři roky později.

Eugenie Bilčenková, "básnířka Majdanu"
22.únor 2018 - 11:04

„Moje báseň o mrtvých na náměstí „Kdo jsem?“ obletěla celý svět po sociálních médiích a byla přeložena do 27 jazyků, dokonce i jakéhosi afrického dialektu, a stala se hymnou liberální revoluce v zemích třetího světa. A čím se teď zabývám? Ničím reposty k této básni tak, aby moji krev a slzy nevyužívali západní odborníci kapitalismu katastrof. Nesu vinu za to, že upřímný impuls ukrajinského lidu, vlny proti nespravedlnosti, se staly základem pro ohavné zneužití proamerickými silami, které to dovedly k občanské válce, devastaci a neonacismu,“ napsala Bilčenková.



Podle ní již na Maidanu viděla, že „došlo k jeho uchvácení liberálními nacionalistickými silami" a bála si to přiznat. A později, když navštívila frontu a nemocnice jako dobrovolníce, si uvědomila, že „Ukrajina vede civilní a hybridní válku proti své vlastnímu obyvatelstvu".

To, za co bojovali a sentimentálně si idealizovali studenti a vojáci, a s nimi sama Bilčenková, je nyní ničí. Ale takové násilí si nezaslouží mírní lidé, obyvatelé Doněcka a Oděsy, nuceni k emigraci do Evropy a Ruska, nebo „ležící v hrobech se svými malými dětmi“.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/donbas-a-odeso-odpust-nam-basnirka-majdanu-se-kaje-pred-svetem/?utm_source=www.seznam.cz&;utm_medium=denni-tisk

„Světe, odpusť nám. Donbas, Oděso odpusť nám, nevěděli jsme co činíme, a jen u Boha je neznalost polehčující okolností,“ uzavřela zjevně otřesená básnířka.



ano, škoda, že v USA ještě někde poletují zbytky zdravého rozumu, ale není to pro slitování se nad Evropou, ale protože vědí, že jaderné zbraně Ruska jsou možná příliš blízko, aby byli bezpeční, kdyby jej napadli, moře je hluboké a ponorky jsou tiché.

Škoda, přeškoda, mohli jsme to mít už za sebou.
jasně, ať žije válka, co s mírem... a jako napotvoru náš trestí zákoník to vidí jinak, zase se zastává toho hnusného míru a nepřeje válce, dokonce její propagaci by chtěl trestat, ale zajímavé, netrestá... proč?

kní
kní 22.02.2018 v 15:01

No, já bych právě, Eicheriku, ráda věděla, jak konkrétně paní Procházková propaguje elitářství. Definici toho pojmu znám.

bubka
bubka 22.02.2018 v 15:01

kní, jasně, proto taky Rus přepadl Grenadu, cvičil jihoamerické eskadry smrti, rozpaloval Libyii - dnes území kmenové a bez vlády, podporoval Taliban , nejprve miloval a pak utratil Husseina (asi si nepřáli, aby promluvil o těch chemických zbraních, které z jejich dodávek a s jejich požehnáním užil proti Iránu), to Rus podporuje S audskou Arábii v agresi proti Jemenu.,., Vietnam a jeho nejedna My lai také pamatují na ty ruské zločiny.....:):):)


fuj fuj :)

EmmaKrizova
EmmaKrizova 22.02.2018 v 15:19

Za největší zločin Rusů považuji to, že Američanům natahali do země černochy. Ti se jim usadili na polích s bavlnou a třtinou, a začali se nekontrolovatelně množit, doslova jak mandelinky na bramborách. Chudáci, dodnes neví, co s něma. Největší zločin novověku, možná ne počtem obětí, ale provedením určitě.

Text příspěvku byl upraven 22.02.18 v 15:25

bubka
bubka 22.02.2018 v 16:38

Já Rusům nejvíce zazlívám, že přes tehdejší most mezi Ruskem a Amerikou nahnali do Ameriky zlovolné rudochy, kteří pak bránili v mírumilovném pronikání anglosaské civilizace, dokud nebyli z podstatné části vybiti: byl jim toho třeba? měli zůstat na Sibiři, tedy v Rusku a necpat se tam, kde je nikdo nechtěl...co ale chtít od Rusů, těm na nějakém, tom člověku nezáleží, jich mnógo :):)

kní
kní 22.02.2018 v 17:44

část dnešní rozhledny Petra Kaina (LN) nazvané:

Běžte do lesa. Léčí duši i tělo

Když člověk vidí, v jak nedobrém zdravotním stavu je současná hlava našeho státu, jímá ho lítost nad tím, že z nedávných prezidentských voleb neodešel poražen. V takovém případě by se zřejmě vydal na Vysočinu objímat stromy, což by jeho zdraví nepochybně prospělo. Jak prokázalo hned několik studií, pohyb v přírodě je totiž nejen balzámem pro duši, ale léčí i lidské tělo.
Docent Qing Li z Ústavu hygieny a veřejného zdraví na Nippon Medical School v Tokiu třeba zjistil, že stačí strávit den v lese a lidé mají rázem výrazně nižší tlak a hodnoty stresového hormonu noradrenalinu. Kdyby panu prezidentovi již neodešla curovka, určitě by ho zajímalo, že jednodenní pobyt mezi stromy rovněž zvyšuje hodnotu proteinu adiponektinu, jehož nedostatek bývá spojován právě s touto nemocí a také s obezitou.



Vložit příspěvek