Nono (aneb štrikovna)


Eicherik
Eicherik 08.03.2019 v 19:17

Česká síť knihoven je fantastická. :-)
Taky by se mi líbili modernější a lépe vybavené knihovny v ultramoderních budovách. Otázka ale je, jestli na to naše civilizace má peníze. Jestli není lepší se trochu uskromnit, když v podstatě žijeme na dluh. :-)

kní
kní 08.03.2019 v 20:12

Myslím, že novými knihovnami ten dluh nezhoršujeme... :)
Právě ta helsinská Oodi byla postavena podle časového i finančního plánu a vcelku skromný rozpočet (100 milionů €) nebyl překročen. Nedávno o ní (a o hamburské Labské filharmonii, jejíž stavba naopak rozpočet mnohokrát překročila - ale je nádherná) byl rozsáhlý článek s mnoha fotografiemi v Respektu. Skoro uvažuju o emigraci do Finska... Sice dobropřejně, ale závidím. :-|

kní
kní 08.03.2019 v 20:18

s překvapením zjišťuju, že ten článek je na webu Respektu odemčený - takže pokud vás Elfie Hamburg nebo Oodi Helsinki zajímají, koukněte na ně:

Text příspěvku byl upraven 31.07.22 v 08:36

Jacck
Jacck 09.03.2019 v 09:58

CERN na nátlak feministek vyhodil úspěšného částicového fyzika Alessandra Strumiu (který má na kontě 38000 citací). Důvodem bylo, že si dovolil veřejně přednést přednášku na kongresu věnovaném rovnosti pohlaví (gender equality), ve které pomocí dat a argumentů tvrdil, že ženy ve fyzice nejsou nijak diskriminovány a že to začínají být naopak muži, kdo je diskriminovaný
https://kechlibar.net/2018/10/02/genderova_bitva_v_cernu/

kní
kní 09.03.2019 v 10:30

Ošklivý CERN, hanba mu! (Jestli to udělal bezdůvodně /jen na základě výstupu nějakých křiklounek/). :)

kní
kní 09.03.2019 v 10:40

chtělo by to asi mnohem více informací

Text příspěvku byl upraven 31.07.22 v 08:36


Jacck
Jacck 09.03.2019 v 11:30

možná nejlepší je si přečíst tu původní přednášku
https://kechlibar.net/wp-content/uploads/2018/10/TheoryGenderTalk.pdf
a zamyslet se, co v ní je důvodem k rozvázání prac. poměru. Tato toxická ideologie genderismu naprosto rozkládá celou západní společnost. Fyzika už není o tom, aby ti nejlepší lidé s nejlepšími mozky odhalovali tajemství přírody, ale aby byli splněny genderové kvoty. A to je jako střelit se do vlastní nohy. Stačí si vygooglovat něco jako "diversity in STEM", aby člověk viděl, jaké modní ideologické heslo se z toho stalo a kolik neschopných absolventů různých gender oborů si na tom dělá kariéru. Koneckonců to dobře ilustruje ten Strumiův slide čislo 22

kní
kní 09.03.2019 v 11:57

Chtělo by to odjet do CERN-u, pohovořit si se všemi zaměstnanci včetně vedení, přečíst si ten dokument o rozvázání pracovního poměru. Pak bychom teprve měli dostatek informací a mohli si utvořit názor.
Hlásání rozkladu západní společnosti vinou genderu... je, dle mého soudu, jen další fanatická ideologie založená na několika vhodných fragmentech dění.
Nebylo by lepší všímat si více, co nás spojuje, než v čem jsme odlišní?

kní
kní 09.03.2019 v 14:05

what about meditace?
třeba tahle kočičí - z knihy Dalajlamova kočka a umění meditace (ještě jsem ji nezkoušela - nemám totiž kočku) - je krátká, jen 10 minut, ale popis je delší, tak bude na části:

Najděte si nějaký tichý kout, kde vás nebude nic rušit. Takové místo, kde by se kočka cítila příjemně a v bezpečí. Může to být například podlaha u vás v ložnici, kam zrovna dopadá zvenku slunce. Vypněte vyzvánění telefonu. Nastavte si jemné buzení po deseti minutách. Nemusíte si sedat do lotosové pozice, sedu se zkříženýma nohama. jestli chcete, klidně si vezměte pár polštářů z pohovky, dejte je na zem a posaďte se na ně. Pokud se vám bude pohodlněji sedět na židli, můžete si sednout na židli, ale měla by mít rovné opěradlo.
***
Záda držte zpříma, ale zároveň uvolněně, ruce složte do klína, pravou dlaň na levou jako dvě mušle. Špičky palců spojte, abyste uzavřeli energetický obvod. Ramena nechte pohodlně spuštěná dolů a dozadu. Zavřete oči a uvolněte svaly obličeje. Špičku jazyka opřete o patro za horními zuby. Pokud máte velmi aktivní mysl, mírně skloňte hlavu, jste-li unavení, hlavu naopak napřimte.

kní
kní 09.03.2019 v 14:07

Tady a teď si dovolte nemyslet na nic, čím se obvykle zabýváte. To, o čem jste až dosud přemýšleli, pokládejte od tohoto okamžiku po celou dobu meditace za zcela nepodstatné. Teď je čas, kdy máte úplné volno a nemusíte na nic myslet. Můžete si odpočinout, znovu najít rovnováhu a doplnit energii. Snažte se být čistým vědomím - bez minulosti a bez budoucnosti. Zkuste být jen tady a teď.
***
Svůj záměr meditovat vyjádřete tím, že buď nahlas, nebo v duchu řeknete následující afirmaci:
Cvičením této meditace
se zklidňuji a uvolňuji,
jsem šťastnější a všechno, co dělám, se mi daří
lépe,
pro mé vlastní dobro i pro dobro ostatních.

kní
kní 09.03.2019 v 14:27

Zaměřte svou pozornost k nosním dírkám. Vnímejte, co cítíte, když nadechujete, a co cítíte, když vydechujete. Vnímejte nádech... a výdech. Při dalším výdechu si v duchu řekněte číslo jedna. Při následujícím výdechu počítejte dva, potom tři a čtyři. Počítejte vždy čtyři dechové cykly a pozornost zaměřujte na vnímání dechu v nosních dírkách.
***
Všimněte si, jak se během meditace dech docela přirozeně zpomaluje. Sledujte, jak začíná nádech, jak probíhá a jak mizí. Kdykoliv se vaše mysl někam zatoulá, nebo začne být ospalá a otupělá, jednoduše se vraťte zpátky k předmětu meditace: ke svému dechu

kní
kní 09.03.2019 v 14:47

Když začne zvonit budík, uvědomte si, jak se mezitím váš dech zpomalil a jak máte uvolněné tělo i mysl. Zakončete meditaci stejným způsobem, jakým jste ji začínali:
Cvičením této meditace
se zklidňuji a uvolňuji,
jsem šťastnější a všechno, co dělám, se mi daří
lépe,
pro mé vlastní dobro i pro dobro ostatních.

Kéž jsou všechny bytosti šťastné
a naleznou pravou příčinu štěstí.

Kéž se všechny bytosti vymaní z utrpení
a z jeho skutečných příčin.

Kéž všechny bytosti žijí ve zdraví v hojnosti.

Kéž všechny bytosti naleznou nejvyšší smysl
svého života
a jsou inspirací pro ostatní.

kní
kní 10.03.2019 v 16:04

RESPEKT Respektu č. 10/2019:

Vlajka nad Prahou
Vedení Prahy oznámilo, že bude po čtyřech letech nad hlavním městem opět vlát tibetská vlajka. "Rozpravy o lidských právech by neměly být něčím, od čeho se čeští politici distancují," prohlásil primátor Zdeněk Hřib, který se tento týden setká s předsedou tibetské exilové vlády Lozangem Sanggjäem.

Text příspěvku byl upraven 31.07.22 v 08:35

Eicherik
Eicherik 10.03.2019 v 16:20

Větší smysl by byl, kdyby nad Prahou zavlála vlajka utlačovaného Katalánska. :-)

kní
kní 10.03.2019 v 16:28

Ještě v tom Respektu je - m.j. - v pravidelné rubrice Dopis z - tentokrát z Wisconsinu "Jmenuji se Lidixe - Tomáš Nídr v něm o Salvadořance Lidixe Montoya - která jmenuje se po české obci Lidice. Divila se, že v ČR žádné ženy s křestním jménem Lidice nejsou, když jinak jsou všude po světě. Mají i fb skupinu. Kromě jejího pohnutého osudu se čtenář dozvídá i o její lásce k fotbalu - "Když jsem byla holka, mým nejoblíbenějším hráčem byl Tomáš Skuhravý. Pamatuješ na něj?" - její syn se jmenuje Pavel - hádejte po kom... ("To má po Nedvědovi, jak ten skvěle hrál!")
Taky je tam pravidelně program Knihovny Václava Havla. V březnu tam je m.j. bude třikrát pořad Magnesia Litera.

kní
kní 10.03.2019 v 16:30

To se asi, Eicheriku, nedá vůbec srovnávat.

Eicherik
Eicherik 10.03.2019 v 19:48

Mně to přijde jako strašné pokrytectví. Tibet má mít právo na sebeurčení a Katalánsko ne? V Evropě se v mnoha oblastech měří dvojím metrem a to podle mě není správné.

kní
kní 10.03.2019 v 20:14

Anexe Katalánska proběhla kdy prosím?

Eicherik
Eicherik 10.03.2019 v 20:43

Kosovo bylo v pořádku. Krym byla anexe. A takhle je to v Evropě se vším.

tolojza
tolojza 14.03.2019 v 19:35

to Eicherik: alias Koza Voza; Operujete pojmy, kterým nerozumíte, porovnáváte nesrovnatelné jako podobné - a do toho mísíte lži (zřejmě už si toho ani nejste vědom) třeba "Kosovo bylo v pořádku" - Kde, kdo toto tvrdí? V juxtapozici s Krymem, kde oproti Kosovu bylo zasaženo do klidového stavu - tedy jde o neporovnatelnou situaci. Tak je to asi mezi Brouky Pytlíky "nomální" se vším. Že Katalánsko nemá právo na sebeurčení jste vzal kde?

Eicherik
Eicherik 14.03.2019 v 19:41

tolojza: Já tomu na rozdíl od vás rozumím. Kosovo. Proč je Kosovo samostatné? Protože tam USA chtěli vojenskou základnu. Základna se jmenuje Camp Bondsteel a je druhá největší v Evropě.
Krym. Proč "západ" křičí o anexi Krymu? Protože tam USA chtěli taktéž vojenskou základnu, ale Rusko se rozhodlo jim v tom zabránit.
Radím vám, nepouštějte se do témat, kterým naprosto nerozumíte. Nebudete pak vypadat jako hlupák. :-)

Skallarix
Skallarix 14.03.2019 v 19:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tolojza
tolojza 14.03.2019 v 20:03

Mně nevadí vypadat jako hlupák. Mně bohužel musí stačit jen neustále pracovat na tom, se jím nestávat. Ale co Vám to vykládám, to se Vám při Vámi předváděných úžasných znalostech světa, vesmíru a vůbec určitě nemůže stát. Howgh

kní
kní 15.03.2019 v 16:36

No ... je fajn, že si, Skeeve a Eicheriku, rozumíte. Jen bych ráda věděla, jestli o svých názorech někdy aspoň v skrytu duše aspoň trochu pochybujete. Ne, že bych tím chtěla vám něco podsouvat či vnucovat... :)

Eicherik
Eicherik 15.03.2019 v 17:40

kní: Určitě nejsem neomylný a nemám problém svoje názory přehodnotit. :-)



Vložit příspěvek