Na zdi psáno ... (krátké úryvky)

Pavlinka77710.12.2018 v 20:04

Raději budu žít jako optimista a mýlit se, než žít jako pesimista a mít vždycky pravdu.

Klub nenapravitelných optimistů - Jean-Michel Guenassia

intelektuálka16.12.2018 v 16:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Pavlinka77711.01.2019 v 20:46

Dokonce i Meg se tvářila stísněně, jako by jí zrovna došlo, jaké síly se jí dostalo. Ulevilo se mi, že to vidím. Bylo to jasné znamení, že Meg zůstala dobrým člověkem. Moc působí dobrým lidem rozpaky, ne radost ani chlubení. Proto se dobří lidé tak málokdy dostanou k moci.

Zrádný labyrint - Apollónův pád 3. - Rick Riordan

Jass21.01.2019 v 16:17

Pán. "Abych nezapomněl, Jakube, věříš v příští život?"
Jakub. "Nevěřím v něj, ani nenevěřím; nemyslím na něj. Raduji se jak dovedu ze života, který mi byl popřán jako záloha za dědictví."

Denis Diderot - Jakub Fatalista
https://www.databazeknih.cz/knihy/jeptiska-rameauuv-synovec-jakub-fatalista-a-jeho-pan-2370

siena22.01.2019 v 21:37

"Nikdy nepadáme do stejné propasti. Padáme však pokaždé stejně, se směsicí směšnosti a hrůzy. A tolik bychom chtěli už dál nepadat, že se chytáme, čeho můžeme, a křičíme. Kdosi nám podpatkem drtí prsty, zobákem vyráží zuby a ohlodává oči.“
Takto expresivně líčí v knize Tagesordnung. Anšlus Rakouska v šestnácti obrazech (Ordre du jour) francouzský spisovatel, filmař a scenárista Éric Vuillard (nar. 1968) proces oslabování demokracie a upadnutí do diktatury.
(z recenze J. Lukavce, iLiteratura)

Marika Vanova26.02.2019 v 15:05

Myslím, že v Česku je to úplně jiné. Tam lidé dovedou klidně diskutovat a nikdo se s nikým nehádá. I kdyby chtěli, nemohou, protože jejich jazyk se vůbec nehodí k hádkám.

Olga Tokarczuková - Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

hannah200003.03.2019 v 19:55

hannah200003.03.2019 v 20:03

"A taky řekla, že se musí naučit být mnohem asertivnější," ušklíbla se Bábi.
"No, na tom není nic špatného," rozveselila se Stařenka. "Být čarodějkou znamená hlavně ovládnout umění asertivity."
"Já přece nikdy neřekla, že je na tom něco špatného. Můžeš být tak asertivní, jak chceš, to říkám já, dokud ovšem nejsi nasertivní a děláš, co se ti řekne."

Terry Pratchett - Čarodějky na cestách

Text příspěvku byl upraven 03.03.2019 v 20:21

Pavlinka77711.03.2019 v 09:47

"O dalších narozeninách mi bude dvacet šest," opravila ho Anna mírně. "Takže jsem jen o deset let starší než ty. Věř mi, každého, kdo s tebou žije, občas napadne, jak by asi chutnala tvoje játra a ne zrovna proto, že by měl hlad. Je to tím, že jsi puberťák - probouzíš touhu po násilí v srdcích těch, kdo tě milují. Většinou to skončí, když je ti dvacet."

Smrtící žár - Alfa a Omega 4. - Patricia Briggs

hannah200013.03.2019 v 16:41

...
"Kde je tvoje kuráž, člověče?"
"Prosím?"
"Copak ty nechceš zemřít vznešenou smrtí pro spravedlivou věc?"
"Já budu pro tu věc raději tiše žít. ...

Terry Pratchett - Soudné sestry

intelektuálka15.03.2019 v 13:26

Až jednou půjdeš přes most života
který tě vede z dětství do dospělosti
nespěchej.
Podívej se na řeku života
která pod tebou tvoří víry.
Postůj a podívej se.
Touto cestou půjdeš naposled
nemůžeš se už vrátit.
Jen bláznům je dopřáno vracet se.

John Lennon - O životě ...

Text příspěvku byl upraven 15.03.2019 v 13:27

siena17.03.2019 v 09:39

"...Po hodině vyjdu ven s náručí knih ze Žluté série. Pořád čtu. Jednu knihu denně. Annu Seghersovou, André Malrauxe, Ilju Erenburga. Vloni vyšel román Komu zvoní hrana a teď se dostal do knihoven. Musela jsem se o něj poprat. Nějaká paní v hnědých šatech dokonce zvedla kabelku k ráně, když jsem ji knihu sebrala před nosem z police. ..."
(Per Petterson: Na Sibiř; překlad: Jarka Vrbová)
https://www.databazeknih.cz/knihy/na-sibir-155928

intelektuálka17.03.2019 v 13:01

Knihy nás mění, polepšují a vylepšují,
pokud jsme polepšeni schopni
a pokud o ně stojíme ...

Miroslav Horníček

RamonVarga17.03.2019 v 14:15

Pokoušet se pochopit Muad'Diba bez pochopení jeho úhlavních nepřátel, Harkonnenů, znamená pokoušet se chápat pravdu bez znalosti o lži. Znamená to pokus vidět světlo bez znalostí o temnotě. A to možné není.

Princezna Irulán: Pravá kniha o Muad'Dibovi

[Frank Herbert: Duna]

Koka01.04.2019 v 19:39

Nadejde čas, kdy bílá rasa, jsouc vyčerpána divokou honbou za novými a novými technickými vymoženostmi a hmotným pokrokem pocítí všeobecnou duševní únavu a bude nucena se zabývati jejím léčením. Přinutí ji k tomu stále stoupající počet nervově i duševně chorých, přeplněné blázince, vzrůst sebevražd a příznaky povšechné degenerace. První symptomy této nemoci se již dnes projevují v rozháraných mezinárodních poměrech evropských, ve stále hlasitějším volání po vytvoření nových, lepších společenských řádů, prodchnutých spravedlivějšími názory na sociální postavení jednotlivců a lidské spolužití vůbec. To chorá duše našich generací začíná hledat spasitelný lék, schopný jim zaručit pocit bodré, zdravé životní náplně, vnitřní vyrovnanosti a dát jim možnost v klidu se věnovati tichým radostem života.

J. J. Malý v úvodu svého cestopisu Napříč říší Tamerlánovou - Z cest Turkemnistanem a západní Bucharou (Praha, 1939)
https://www.databazeknih.cz/knihy/napric-risi-tamerlanovou-63925?show=binfo

intelektuálka03.04.2019 v 11:12

Ó bohové ! Jak smutná je večerní krajina a jak tajemné jsou mlhy a močály !
Kdo v těch mlhách bloudil, kdo letěl nad zemí vyčerpán vysilujícím břemenem, ten to zná.
Ví to každý utajený poutník. Bez lítosti opouští zemi ztajenou v mlhách ,její močály i řeky a vrhá se s lehkým srdcem do náruče smrti, protože ví, že ona jediná přináší vytoužený klid.

M. Bulgakov - Mistr a Markétka

siena10.04.2019 v 11:36

"Když člověk vyroste tady nahoře, tak ví, že to je nejkrásnější země (Bulharsko) na světě, i když nás na ní občas něco nesnáší. Ale ještě jsme nezapomněli, jak nás odřízli os světa a štvali proti sobě navzájem. Jak to jednou začalo, stalo se to rychle, a není to tak dávno - moji prarodiče už tenkrát žili. Když se smíříme se špatnou vládou, může se to stát znova."
"To platí pro každou zemi, to o špatné vládě," namítla Alexandra, ačkoliv tušila, že v tomhle se nevyzná dost. (...)
"Já vím," řekl. "Ale když se někdo smiřuje s nájezdníkem příliš dlouho, někdy ho později pozve zpátky jako hosta."

(E. Kostová: V zemi stínů, Ikar 2018; překlad: V. Volhejnová)

alekis17.04.2019 v 18:20

alekis24.04.2019 v 07:55

pavlinda24.04.2019 v 20:19

Svět přece nezačíná znovu s každou generací.
Člověk si musí vážit toho,co je ve starém dobrého.

C.G.M.-Z knihy Lenky Slívové:Charlotta Žena T.G.M.

Pavlinka77725.04.2019 v 19:27

... avšak pouhá ta myšlenka
rozechvěla mé srdce ...

Egypťan Sinuhet - Mika Waltari

hannah200008.05.2019 v 10:33

Ty nejlepší plány
myšek a lidí
často nevycházejí.

Robert Burns
-------------------
„Život není rovná chodba,
kterou bychom volně procházeli;
je to bludiště, v němž se často
ocitneme ztraceni a zmateni ve slepé uličce
a stále znovu musíme hledat cestu.

Máme-li však víru,
Bůh nám vždycky otevře dveře;
nemusí to být dveře, které jsme si
představovali, ale nakonec se ukáže,
že jsou pro nás vhodné.“

A. J. Cronin

Úvodní citáty z knihy: Kam se poděl můj sýr? od Spencera Johnsona
https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/kam-se-podel-muj-syr-10570

Text příspěvku byl upraven 08.05.2019 v 14:11

alekis03.06.2019 v 08:49

alekis08.06.2019 v 09:20

mirektrubak09.09.2019 v 09:20

„A láska? Mluvit o lásce, cítíte, jak je to trapné? Láska byla totiž postupně privatizována jen na své intimní projevy, lásku k dětem a lásku erotickou. Ostatní rozměry lásky, jak je například vypsal Pavel z Tarsu ve svém dopise Korintským, se totiž už vůbec neobejdou bez pravdivých vztahů a bez víry v hodnoty překračující osobní prospěch.“
(Jan Balabán - Publicistika a hry)

Vložit příspěvek
7