Klub čtenářů historických románů


lugh
lugh 23.05.2015 v 13:36

Zajímají mě Keltové, anglické, irské, skotské dějiny, severské dějiny, středověk. V podstatě vše mimo Egypta. nejvíce asi Keltové, Galové, Vikingové, Varjagové, Slované.

Koka
Koka 23.05.2015 v 13:38

lugh, opravdu nebylo nutné zakládat pro tento dotaz nové diskusní vlákno, když totéŽ (dotaz i odpovědi naň) se už nacházejí v existujících živých vláknech. Proto jenom krátce - jednoznačně doporučuji podívat se na seznamy skvěle zpracované uživatelkou Venezia (za spolupráce dalších), tam je toho hodně:
http://www.databazeknih.cz/vlastni-seznamy/venezia-37205

lugh
lugh 23.05.2015 v 13:49

Koka: díky za doporučení
neprocházel jsem všechna vlákna, proto jsem nevěděl, že už něco podobného existuje.

Richie1
Dudu
Dudu 21.06.2015 v 14:48

Mně se teď naposledy líbil román V erbu lvice od Aleny Vrbové. Hezky psaná kniha o Zdislavě z Lemberka, zakladatelce špitálu u Jablonného v Podještědí.
Dalším pěkným naučným dílem je Legenda o Ostojovi. Je to taková sonda do života středověkého zemědělce, která nám odhaluje jeho útrapy i radosti v životě. Kdo chce například vědět, jakým způsobem tvořili v té době prostí lidé ploty, kterak přepravovali náklady, jak se pralo prádlo...., má možnost zjistit si to právě v této zajímavé knize.

Text příspěvku byl upraven 21.06.15 v 18:36

lenkaknel
lenkaknel 21.06.2015 v 18:30

Výborný román je taky Ztraceno v písku od Ivany Špičkové, velice mile mě to překvapilo.


Richie1
Richie1 18.07.2015 v 15:10

Dočetl jsem čtvrtý díl ze série Římský válečník od Harryho Sidebottoma - Kaspická brána.
A opět jsem nadšený - tak dobře napsaná historie ve formě románu se jen tak nevidí. Sidebottom se určitě zařadil mezi mých 10 nejlepších spisovatelů historické beletrie.

Celá série se odehrává v době pomalu upadající slávy Římské říše - v období 3. století našeho letopočtu, kdy se říše otřásala pod údery germánských kmenů či perských hord a kdy zároveň byla síla Římanů oslabována vnitřními a nekončícími boji uzurpátorů císařského trůnu. Hlavní hrdina, generál Balista, je obvykle poslán na místa nejtěžších střetnutí, a tak se zúčastňuje těch nejznámějších (a často i historicky doložených) událostí doby (jako bylo např. nešťastné tažení císaře Valeriána proti perskému králi Šápuru I.).

Sidebottom je profesor antické historie a věnuje se především studiu řecké kultury a antického válečného umění. Jeho znalosti jsou v románech znát - popisy bitev, vojenské taktiky i techniky jsou perfektní. Stejně tak antická společnost je velmi věrohodně vykreslena, takže není problém se do doby vcítit a prožívat ji spolu s hlavním hrdinou.

Celá řada má zatím 6 dílů a já doufám, že autor ještě nějaké připojí.
Romány doporučuji všem zájemcům o historii a především těm, co holdují antice.
První díl se jmenuje Požár na východě
http://www.databazeknih.cz/knihy/rimsky-valecnik-pozar-na-vychode-76313

nero 13
nero 13 19.07.2015 v 19:47

Harry Sidebottom vydává novou trilogii která se odehrává v letech 235-238 n.l .Roku 238 se říka rok šesti císařů, což napovídá že to v dějinách Římské říše bylo velmi bouřlivé období. Doufám že to vyjde i v češtině.

Richie1
Richie1 19.07.2015 v 21:44

Tak to také doufám. Od Sidebottoma si koupím cokoliv, zatím mě nezklamal. Ta nová trilogie bude tedy z doby o něco předcházející Římskému válečníkovi - po pádu severovské dynastie. To byla také hodně divoká doba a při Sidebottomových znalostech antického válečného umění můžeme čekat napínavý děj plný bojů a válečných střetnutí.

Denííí
Denííí 29.11.2015 v 13:16

Doporučil by mi někdo, nějaké historické knihy ze středověké Anglie a Francie (období třicetileté války, válka růží, životy panovníků apod.). Předem děkuji.

Text příspěvku byl upraven 29.11.15 v 13:19

Koka
Koka 29.11.2015 v 13:26

Denííí, doporučuji podívat se do seznamů knih, které vytvořila Venezia, je to tam docela přehledně zpracované:
http://www.databazeknih.cz/vlastni-seznamy/venezia-37205

Denííí
Denííí 29.11.2015 v 19:44

Koka, děkuju :)

vincek1
vincek1 14.01.2016 v 12:01

Dlouho jsem v této části diskusního fóra nebyl, i když a to se chlubím, jsem ji založil.
Dočetl jsem totiž dvě knihy Roberta Lyndona-Cesta sněžných ptáků a Císařský oheň.
A zážitky z četby těchto knih mě sem přivedly. Doporučuji všem, kdo se zajímáte o historii a současně dobrodružství, přečtěte si tyto knihy a případně napište dojmy, které ve vás zanechaly.

Text příspěvku byl upraven 14.01.16 v 12:01

hankapimi
hankapimi 14.01.2016 v 16:36

Vincek, jen se pochlub, byl to moc dobrý nápad !!
Cesta sněžných ptáků se mi líbila moc,Robert Lyndon na tomto historickém románu pracoval přes 5 let, je nadšeným cestovatelem, horolezcem a sokolníkem a jeho vlastní zkušenosti a znalosti jsou na příběhu znát !. Už v době, kdy studoval historii ho zaujalo, že vzácní bílí sokoli byli používáni jako výkupné i jako dary pro významné panovníky. Na Císařský oheň se moc těším, ale jsem zatím "čekatelka", až ho někde objevím...

Text příspěvku byl upraven 14.01.16 v 16:37

Atuin
Atuin 14.01.2016 v 17:14

Já jsem nyní přečetla Atheňánka Tháis a velice to na mě zapůsobilo. Je v tom veliký kus fantazie a obrovské znalosti Starého Řecka. Jefremov se prostě vyznamenal.

Richie1
Richie1 14.01.2016 v 22:53

Athéňanka Tháis je krásná kniha. Pořád se chystám, že si ji přečtu podruhé. Četl jsem ji někdy před 30 lety, ale stále ji mám v hlavě - zanechala ve mě silný dojem.

R.E.M.
R.E.M. 15.01.2016 v 21:30

Atuin, Richie1: I já jsem si Athéňanku Tháis oblíbila. Nezklamala ani při opakovaném čtení. Poslední rok se často brouzdám ve vodách české historie 13.-14. stol.

Richie1
Richie1 15.01.2016 v 23:54

R.E.M. - česká historie? Asi Vaňková, že? :-) Ta u mě kdysi nastartovala lásku k české historii. A vlastně to je můj nejčtenější český autor. Nedávno jsem byl na jedné besedě s ní. I přes svůj vysoký věk stále píše a stále má plány na další knihy. Její komplexní románové zpracování české historie Přemyslovců a Lucemburků je úžasné.

Atuin
Atuin 16.01.2016 v 07:57

Vaňková ano, nebo také Daněk, Vrbová. Daňkův Král bez přilby je vynikající kniha, Také Neužilovo Zlomená pečeť.

R.E.M.
R.E.M. 16.01.2016 v 09:08

Vše prozrazeno :-), opravdu poslední rok se bavím nad knihami L. Vaňkové, taky jsem jsem loni četla Daňka. Neužila plánuji.
Atuin: Díky za tipy.
Dudu: Díky za tip na Vrbovou.
Richie1: Besedu s LV Ti přeji a současně trochu "závidím". :-)

Text příspěvku byl upraven 26.03.20 v 22:35

Richie1
Richie1 16.01.2016 v 09:18

Zlomená pečeť je výborná, stejně tak Trýzeň slávy od téhož autora. Daňkův Král bez přilby nebo Král utíká z boje se mi líbilo méně. Ale už je to hodně dávno, co jsem to četl. Od Vrbové jsem ještě nic nečetl a nejsem si jist, zda bych měl.
Z české historie ještě vzpomenu Miloše Václava Kratochvíla - např. jeho román Osamělý rváč.

R.E.M.
R.E.M. 16.01.2016 v 09:25

Zlomená pečeť...píšu si do KPK (= knižního plánovacího kalendáře). I Osamělého rváče. Doufám, že obě díla mají v naší knihovně.

shenandoah
shenandoah 16.01.2016 v 17:44

Já se zase často potkávala s druhou světovou válkou. A za sebe můžu doporučit Most přes řeku Kwai. Ale potřebuju změnit téma, tak beru do ruky Prvního knížete od Jiřího Bílka.

Atuin
Atuin 16.01.2016 v 18:27

Ano na M.V.Kratochvíla jsem zapoměla a přitom taková kniha Král obléká halenu, Jan Hus nebo Život Jana Amose, stojí také za zmínku a nejen ty.

Richie1
Richie1 16.01.2016 v 18:28

Prvního knížete jsem četl minulý měsíc. Knihu hodnotím spíše jako průměrnou, žádná sláva. Autor si hodně vymýšlel (ta doba je jen minimálně známá z kronik) a jeho imaginace mi moc neseděla (viz můj komentář ke knize).
Příběh lze brát jako možnou variantu života společnosti 10. století, kdy ještě Přemyslovci bojovali o první místo mezi nejsilnějšími rody české kotliny.



Vložit příspěvek