Karel vs Miloš


kní
kní 21.01.2013 v 20:27

Myslím, že neutrální rozhodně nejsou. Ale přiznávám, že se jim vyhýbám, podobně jako parlamentním listům. Setkala jsem se ale s odkazy na ně (blisty) v několika diskusích - a většinou to odkazoval nějaký (z mého pohledu) fanatik na článek nějakého rádobyznalce nebo rovnou cvoka... pardon - je to hlavně moje dojmologie, kdo ví více, nechť mě opraví.

Text příspěvku byl upraven 21.01.13 v 20:34

Alix
Alix 21.01.2013 v 20:28

MartyMcFly: Já jsem volila pana Fischera v prvním kole a neodpověděla jsem proto, že jsem tady nebyla a dnes teprve dělám resty. Volila jsem ho, protože mi připadal jako slušný člověk a rozumný politik, Líbil se mi jako premiér a za sebe jsem mu nemohla nic vytknout. Ale vypadl ze hry, takže volím pana Schwarzenberga.
O Britských listech nic nevím.

zlovlk
zlovlk 21.01.2013 v 20:42

Britské listy jsou neutrální asi jako Pol Pot. Pokud chcete levicový tisk, doporučuji Haló noviny, tam alespoň občas omylem napíšou pravdu.

K prezidentům: myslím, že ať bude zvolen ten, nebo onen, čeká nás zábavných pět let (a toto tvrzení není zdobeno mým typickým sarkasmem!). Vadí mi nesmyslná polarizace, která zanechá půlku národa v "blbé náladě". Lepším kandidátem je ale, myslím si, přece jen pan Karel Schwarzenberg, přestože si dokážu představit, že proti většina jiných kandidátů z prvního kola bych podpořil právě pana Zemana. Tento přední český bonmotiérista je sice inteligentní a sečtělý, ale pro jeho podpůrce to neplatí úplně stoprocentně a hnojištní způsob volebního potýkání žel zavedl právě on. Kádrování a hra na nacionalistickou strunu jsou něčím, co mi způsobuje žaludeční obtíže - ovšem věřím, že pokud bude Zeman zvolen, uklidní se a bude už jen mile jízlivý žoviální tatíček.

A když jsme na knižní databázi, stálo by asi připomenout tato slova pana Zemana: "Současně jsem zásadní nepřítel toho, aby knihy a tiskoviny byly ve snížené sazbě DPH. Je to dané nejen mým známým postojem k novinářům, ale i proto, že padesát procent titulů je naprostý škvár."
I tento názor může být jazýčkem na vahách. Jak zdanění knih vidí pan Schwarzenberg, to se mi žel dohledat nepodařilo, v TOP09 se názor na tuto otázku, jak se zdá, různí.

kní
kní 21.01.2013 v 21:56

fejejton "Sen a realita" Ondřeje Neffa

Zdát si můžete nechat cokoli o čemkoli. Tak třeba si mohu nechat zdát, že mi patří Česká republika. Je moje, celá, něco jako kdyby to byla nějaká firma.Ráno zaklepe můj prokurista na dveře pracovny.
"Copak, Rudolfe?" ptám se prokuristy, obtíženého dvěma koženými deskami s papíry. Přijde až k mému stolu a desky přede mne položí. "Musíte jmenovat prezidenta, pane. Tyhle dva vybralo personální." Otevřu jedny, pak druhé desky. "Hm... Zeman... Schwarzenberg. Matně si vzpomínám. Oni už ve firmě něco dělali, že?"
"Ano, pane. Pan Zeman byl od roku 1993 předseda sociální demokracie. Natáhl do ní komunisty a šíbry všeho druhu, to vytáhlo stranu nahoru. V roce 1996 se dohodl s Václavem Klausem, že mu bude tolerovat menšinovou pravicovou vládu, a dostal za to post předsedy Poslanecké sněmovny. No a o dva roky později si to šikovně vyměnili. Klaus toleroval Zemana opoziční smlouvou," "Prospělo to zemi?" "Hlavně to prospělo těm komunistům, šíbrům a vekslákům. Od té doby má naše země vysoký korupční index, pane. Lidi nadávali a Zeman pak odešel do penze a slíbil, že se do politiky už nikdy nevrátí."
"Hmm," bručím, když se probírám druhou složkou. "Schwarzenberg, to je ten šišlavý, co pořád spí?" "Ano. Současný místopředseda vlády a ministr zahraničí." "Od prezidenta chci, aby uhlazoval spory. Jak je na tom Zeman se spory?"
"On je spíš dovede vyvolávat. Schwarzenberg žádný spor nezpůsobil." "A co zahraniční působení? Jak jsou na tom s jazyky?" "Zeman prý umí trochu anglicky, a pokud jde o němčinu, plete si slova schon a noch. Takže to sláva nebude."
"Schwarzenberg?" "Ten se od dětství pohybuje v prostředí evropské politické moci. Těší se tam velké vážnosti. Jeho rodina byla v konfliktu s Hitlerem a po válce jí komunisté zabavili majetek a vyhnali do emigrace. Karlovi Schwarzenbergovi bylo v té době jedenáct let. V exilu podporoval naše demokratické síly. Spoluzaložil Československé dokumentační středisko a byl předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva."
"A Zeman?" "Ten udělal hodně pro to, aby naštval Němce. To je náš největší obchodní partner, pane." "To vím, Rudolfe. Poslyšte, co ten Zeman umí opravdu dobře?" "Prý úspěšně vystupoval v kabaretu." Zaklapnu desky. "Nechte mi to tady a já vám za půl hodiny zavolám." "Ano, pane," dí prokurista a odchází. Když sahá po klice, zarazím ho ještě jedním dotazem. "Poslyšte, Rudolfe, a proč jste mi sem materiály toho Zemana dával?"
To ovšem je jenom sen. Česká republika mi chvála bohu nepatří, dobře tak pro ni i pro mne. O budoucím prezidentovi rozhodnou voliči, a jak známo, velmi často záleží na všem možném, jen ne na kvalifikaci. Navíc do hry vstoupil Václav Klaus, odedávna spojenec Miloše Zemana. Vytáhl z pytle strašidlo, aby voliče vyděsil. To strašidlo se jmenuje nacionalismus. V sobotu večer budeme vědět, jestli trik s Benešovými dekrety zafungoval. Pokud ano, troufnu si na jedno malé proroctví. Do roka a do dne budeme říkat: Kde jsou ty časy, kdy prezident České republiky jenom kradl plnicí pera!

kní
kní 22.01.2013 v 16:48

** Karel Schwarzenberg ke kauze Dejdar
------------------------------------------------------------
„Pánů Stránského a Dejdara si velice vážím. Jiřího Stránského znám dlouhá léta. Tento muž si zaslouží naši úctu za statečnost, kterou projevil během dlouhé doby, kdy byl vězněn za minulého režimu. Jeho seriál Zdivočelá země je asi nejskvělejší dílo osvěty o naší nedávné minulosti pro nejširší veřejnost. Martin Dejdar hrál v tomto seriálu velmi důležitou roli a nyní se rozhodl podpořit mého protikandidáta. Samozřejmě je to jeho plné právo. Osobně jsem vděčen každému, kdo jasně vysloví svůj politický názor. Tudíž i jemu patří mé poděkování.“

WEIL
WEIL 22.01.2013 v 16:55

Životopis Karla není příliš bohatý, což by se skrz jeho věk - asi očekávalo.

Zato Miloš ho má popsaný za posledních 23. let samými politickými taškařicemi, a nahráváním velkých úniků peněz.

Jediné čeho se obávám, tak je ten fakt, že Miloš má disciplinovanější volební základnu, a mohlo by proto k volbám přijít nakonec víc příznivců šéfa tunelářů, a daňových úniků.

Někdo může namítnout, že Karel neměl možnost se "namočit", když nikdy nebyl premiérem, ale nikdo nemusí dělat do politiky.
A proč se tam hrne tolik lidí, tak to je jasné asi už každému.

Ale nejde o tu nejvyšší, ale především o tu komunální.

A co se dělo v Krupce, tak to je precedens dnešní politické tváře naší země.
Jen kdo neví - Starosta si koupil třikrát hlasy voličů, a tak nepomohl proti němu ani soud, nikdo, zase tam sedí. A vyplatilo se mu to, koupit si hlasy, a vlastně "je to legální". A jak velká je Krupka, a jak jiné městečka a města, takže je jasné, že když to jde tam, tak jinde taky.


kní
kní 22.01.2013 v 17:19

Tahle vláda ožebračuje důchodce, okrádá děti, zdražila jídlo i pití. To za komoušů nebylo, dyť pííívo stálo korunu sedmdesát...
Nářky se táhnou celou společností, od prezidentského kandidáta po štamgasta čtvrté cenové skupiny. Je to fňukání rozmazleného spratka, nebo se skutečně řítíme do bídy?
V roce 1989 byla průměrná měsíční mzda 3170 korun, nyní je 24 400, tedy 7,7krát vyšší.
V roce 1989 stál rohlík 30 haléřů. Pokud by se jeho cena zvedla tak, jako se zvýšila průměrná mzda, měl by stát 2,30. Stojí ale, i po zvýšení DPH, dvě koruny.
Vejce stálo za komunistů 1,20, dnes je za tři koruny, ne za 9,20. Tolik by mělo stát, kdyby se jeho cena zvedla stejně jako mzdy.
Kilo vepřového stálo v roce 1989 šedesát korun, dnes stojí 150 korun. Průměrný plat za komunistů stačil na 53 kilo, dnes na 163 kilo. Televizor stál třináct tisíc, dnes stojí deset tisíc, o devadesát procent méně, než by měl podle růstu platů stát.
Běžná škodovka byla za 70 tisíc korun. Dnes by měla stát 538 tisíc, ve skutečnosti je ale o polovinu levnější. A vedle ní desítky ještě levnějších aut, to za komunistů skutečně nebylo. Že jsou v knihkupectvích drahé i spisy Václava Havla?

Pravda, to za komunistů nebylo...

Vladimír Kaláb, Lidové noviny, 22. ledna 2013

Marwin
Marwin 22.01.2013 v 18:43

Musím souhlasit s Weilem , komunální politici nás ovlivňují mnohem více , než se lidem zdá .A přitom komunálních voleb se zúčastňuje jen pár procent lidí.
Tyhle prezidentské volby vlastně rozhodnou jenom o tom , kdo bude naší zemi reprezentovat .Prezident ČR , nemá žádné velké pravomoci (mimo jedné , která nám vyprázdnila věznice ) , může udělit milost , může vetovat zákon(ale zrovna tak mu můžou to vetování přehlasovat jiní a zákon stejně příjmou) a nejsem si jist , ale asi stále platí , že je vrchním velitelem vojsk.Ještě jmenuje ministry (které mu vyberou jiní) a pověřuje někoho(většinou šéfa vítězné strany z voleb ) návrhem sestavení vlády.A to je asi tak všechno(snad ano , ale bez záruky).
Paradoxně tím ,že je zvolen v přímé volbě občany této republiky , by měl mít největší mandát ze všech volených činitelů.
Tím pádem jsem nechápal sliby kandidátů na bilbordech , kde nám zaručovali spravedlnost , ekonomický růst , boj proti nezaměstnanosti a další stupně ráje na zemi .
Nový prezident by tedy měl být člověk , který se umí chovat a jehož obrazy nebudou sundavány ze školních zdí .

eraserhead
eraserhead 22.01.2013 v 19:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

kní
kní 22.01.2013 v 20:12

A víš, eraserhead, že jsem se nad tím rohlíkem taky drobátko zamyslela, kolik vlastně teď asi stojí, ale kontrolovat jsem to teda nikam nešla (já totiž základní potraviny nakupuju aniž bych vnímala jejich ceny - nevím, čím to je, ale ačkoli nejsem nijak příjmově na tom extra dobře, peníze mě zas tak moc nezajímaj - na sem tam nějakou tu knihu mi vždycky zbyde..). Já tím celým chtěla jen drobně ilustrovat ten českej nadávalismus a popíchnout případné nadávalisty... A dobře, že jsi to napsal, neberu to jako "hnidopišství" útočné, pořádek musí bejt - já mám taky ráda, když fakta seděj - fakt! :)

MartyMcFly
MartyMcFly 22.01.2013 v 20:18

Jen taková technická, místo kopírování celých textů sem byste mohli dávat jen odkazy na článek odkud to kopírujete - toto téma by bylo mnohem přehlednější :- /

kní
kní 22.01.2013 v 20:35

Technická je dobrá, MartyMcFly, v podstatě máš pravdu - jenže já často opisuju z papírových novin - tam odkaz jaksi nejde, ty články na webu nejsou nebo jsou dostupné jen předplatitelům el. vydání. Taky se mi to takhle (trochu staromilsky, pravda) víc líbí - účastním se ještě jedné "politické" diskuse - na csfd - a tam je to téměř jen šermovačka odkazy.. řeknu ti, umělecký dojem nic moc :-)

MartyMcFly
MartyMcFly 22.01.2013 v 21:26

Taky pravda. A co ten nejdelší příspěvek na 2. straně, že jsi ho neopisovala :-D

(a nebo: "že jsi ho neopisovala? :-D" - nějak mi tam ten otazník nesedí )

kní
kní 22.01.2013 v 22:27

Ten jsem opravdu neopisovala - ale kdybych neměla jinou možnost (služební intranet s opisy obsahů některých novin a časopisů), tak bych se s ním asi mordovala, protože se mi moc líbí - a chtěla jsem se o něj podělit.

Marwin
Marwin 22.01.2013 v 22:37

Tak MartyMcFly , zanech technických poznámek a řekni koho zvolíš?
Bude to Losna , nebo Mažňák?

MartyMcFly
MartyMcFly 22.01.2013 v 23:11

Marwe, v těch technických poznámkách je hezké bezpečí nezapojování se do tématu, ale paradoxně se do něj okrajově (offtopic však) zapojit.

Kandidáta bych chtěl inteligentního, to myslím jsou oba dva. A pak slušného, protože prezident je funkce reprezentativní.

pistalka
pistalka 23.01.2013 v 02:00

Pistalka hodí v pátek do urny Miloše :)

nightlybird
nightlybird 23.01.2013 v 02:06

pistálka - to bych taky nejraději udělal a nasypal bych jej tam docela s chutí. Člověk ale nemá podléhat svým nízkým pudům.

kní
kní 23.01.2013 v 11:00

nightlybird - moc pěkně a výstižně řečeno - došlo mi to až po druhém přečtení a doteď se pochechtávám...

a teď sloupek Ondřeje Štindla ze včerejších Lidovek:

Kýče jako biče

Je docela snadné se nad to, co se momentálně v téhle zemi děje, povznést a označit to za jeden velký kýč. Pozice „plus minus všichni jsou plus minus idioti“ má tu výhodu, že ten, kdo ji zastává, si může připadat jako osobnost povznesená nad stádní hnutí, zároveň je to ale pozice jistým způsobem bezpečná a jistá, snadno hájitelná. Protože přinejmenším někdy jsme plus minus všichni... ehm. A co má jako být?

Pokaždé když ve společnosti dojde na nějaké masové projevy, bývá veřejný prostor prostoupený kýčem - ne jenom kýčem, ale také jím. Pouhá jeho přítomnost nemá žádnou velkou vypovídací hodnotu.

Čas před první přímou volbou prezidenta taky přinesl nějaké specifické podoby kýče. Asi se tím slovem dají popsat exaltovanější formy obecného „karlování“, stejně jako zuřivé „milošení“, jež v provedení některých stoupenců nabývá podob vskutku pozoruhodných. Opět se ale vnucuje otázka: a co má být?

I kdyby to tak bylo a současné volby představovaly jenom střet dvou kýčovitých představ, což si nemyslím, mělo by význam alespoň věnovat pár myšlenek tomu, jestli jsou ty konkurující si kýče srovnatelné co do nebezpečnosti, toxicity. V nabídce kýčů ale existuje ještě třetí - nevoličský.

Často citovaná Kunderova definice kýče zmiňuje „druhou slzu“, tu, kterou člověk uroní nikoli nad nějakou dojímavou skutečností, ale nad tím, že byl schopen se dojmout, že byl zasažen a potvrdil si tak vlastní ušlechtilost, citlivost.

Způsob, jímž někteří z těch, kdo se rozhodli k volbám nejít, vysvětlují tohle svoje (pochopitelně naprosto legitimní) rozhodnutí, podle mě je příkladem takového kýčovitého sebeprožívání. Příležitostí pokochat se vlastní schopností odolávat masovým náladám, být samostatně myslící individualitou a tak dále. Navozovat si takové laciné sebeuspokojení navíc třeba nad vyjádřeními lidí, kteří evidentně nejsou zvyklí se veřejně projevovat, je, myslím, kýč jak bič. Vyplývá z toho všeho něco? V téhle volbě neexistuje nějaká kýče prostá strana, již by člověk mohl zaujmout a bavit se poblouzněním ostatních. Ať už si vybere jakoukoli, byť třeba tu formálně nezúčastněnou, bude stát také na straně kýče. Takže by asi stálo za to přestat kýčovitost těch druhých řešit a bavit se o těch skutečně důležitých věcech, jež s volbou souvisejí. Je jich docela dost.

Gnomo
Gnomo 23.01.2013 v 14:37

Čím si to politici zasloužili, že se zde na "DK" vedou takovéto předlouhé diskuse? Asi mi něco uniklo... :-)

WEIL
WEIL 23.01.2013 v 15:38

Tak mám obavu:

Dle různých sázkových kanceláří:

Miloš : 1,5 :1

Kája: 2,2 : 1

Kdo věří Kájovi, tak může mít jednou tolik a to už v sobotu odpoledne.

nightlybird
nightlybird 24.01.2013 v 01:27

Gnomo - to je přece úplně jasné. Zasloužili si to svojí dosavadní "péčí" o blaho nás všech. Právě proto, že jsme na DK, ve společnosti lidí u kterých je docela reálný předpoklad, že pokud umějí číst, tak umí také přemýšlet a zcela oprávněně je zajímá jak asi proběhnou léta příští, jak se bude vyvíjet nejen jejich další život, ale i celé země. Není to vlastně ani tak o prezidentovi (pravomoci prezidenta jsou v našem parlamentním systému minimální), jako spíš o naději. O naději, že už konečně vybředneme z marasmu posledních let. Z jedněch sraček jsme se vyhrabali, abychom do druhých následně spadli.
Není se tedy rozsáhlosti diskuze co divit.

Gnomo
Gnomo 24.01.2013 v 08:09

nightlybird - Naděje je krásná věc, ale aby to s ní nedopadlo jako v povídce "Nezmar" od Kinga. Ta myslím vcelku dobře paroduje vývoj v Česku :-)

kní
kní 24.01.2013 v 09:40

Karel vs Miloš - "nešika" vs lhář

nightlybird
nightlybird 24.01.2013 v 17:56

Gnomo - přesný postřeh. Naděje se ale ohlodat nedá, jen ztratit.

Tato diskuze byla uzavřena a není možno do ní vkládat nové příspěvky.