Je vhodné žít dlouho?


tester
tester 23.01.2016 v 05:04

Elixíry života a různé akce prodlužující život skoro každého zajímají. Ale co má člověk z dlouhověkosti? Obvykle nemoci a izolace od společnosti. Hodně starších lidí žije osamoceně a to je spolehlivě ničí. Osamocenost hlavně starších lidí je jedním z hlavních problémů dnešní společnosti. Je nějaká beletrie na toto téma?

Text příspěvku byl upraven 23.01.16 v 05:05

bamba
bamba 23.01.2016 v 08:16

Babička - aby sme boli chvíľu u klasikov, české nebe - u Cimrmanov, Starec a more, Storočný starec, čo vyskočil z okna.

TakySimona
Makropulos
Makropulos 23.01.2016 v 19:18

Ano, ale to jsem měla přidat já :-)

Makropulos
Makropulos 23.01.2016 v 19:19

Ale ta úvodní otázka je vážně šílená.

TakySimona
TakySimona 23.01.2016 v 19:23

Omlouvám se, Makropulos, za své předčasné přidání, ale taky na DK jsou tisíce uživatelských profilů a já si pamatuju tak max. dvacítku jmen resp. nicků!

Naopak, mě ta otázka velmi rozveselila, protože jsem si představila, že tester již dosáh té úrovně zenových mistrů, že si délku svých jednotivých inkarnací vědomě volí! :-)


Makropulos
Makropulos 23.01.2016 v 19:25

Jo, já nevím, jak by znělo "Žít dlouho je opravdu nevhodné"

TakySimona
TakySimona 23.01.2016 v 19:27

No, moji nepřejícníci mi opakují, že těch mých XX už úplně stačilo a měla bych se laskavě odebrat do věčných lovišť :-)

Makropulos
Makropulos 23.01.2016 v 19:28

Taky mi to moje okolí občas naznačuje. Ale mně se nechce.

tester
tester 23.01.2016 v 21:30

My se do nebe těšíme, ale nespěcháme. Délka života nemá na přístup do nebe vliv.

TakySimona
TakySimona 24.01.2016 v 02:49

Kdo je my, testere? Všechny bytosti dočasně ukryté ve vaší současné tělesné schránce? Nebo jste členem nějaké esotericko-čtenářské sekty? :-)

tester
tester 24.01.2016 v 03:38

To je ustálené rčení jako od sousedů "my to zvládneme"

TakySimona
TakySimona 24.01.2016 v 03:58

Anebo taky plurál majesticus! .-)

R.E.M.
R.E.M. 24.01.2016 v 22:10

Jest-li je vhodné žít dlouho?
No jistě, dokud nás to na světě baví.
Dokud máme radost ze života.
...
Dokud nemáme přečteny všechny knihy, které jsme chtěli přečíst.

Richie1
Richie1 24.01.2016 v 23:02

R.E.M. - dokud nepřečtu všechny knihy, které chci přečíst? Asi bych potřeboval tak 1000 let. Obávám se, že tolik se nedožiji. :-)

lula_k
heda333
heda333 25.01.2016 v 13:21

tester-Moje babička má 85let žijeme v jedné domácnosti- můj manžel, 6letá dcera ,14 letý syn,nemůžu říct, že by byla osamělá, ale chybí jí společnost vrstevníků, ze 40 spolužáku žijí jen 4 a to v domovech důchodců ,a v okolí jsou nejstarší o generaci mladší než ona, vím že ji to trápí.TO JE NA STÁŘÍ TO NEJHORŠÍ-VŠICHNI BLÍZCÍ TI ODCHÁZÍ

tester
tester 25.01.2016 v 13:53

To heda 333 ...chybí jí společnost vrstevníků ... to jo problém. čím je člověk starší, tím je osamělejší z hlediska adekvátní komunikace. I když je to komunikace v rodině. Žít dlouho ano, ale za předpokladu že starý člověk má protějšky kteří jsou ochotni s ním komunikovat. Témata komunikace se mění s dobou (obzvláště dnes) a starší člověk to nestačí sledovat. Nové pojmy jsou pro něho nesrozumitelné. Snažím se komunikovat s co nejvíce lidmi i zde na DK. Samozřejmě že narážím na neporozumění-oboustranné. Rozumím tomu, že si mnohdy nerozumíme-vím o co jde. Vyšklebování beru s pochopením. Však ono na vás také dojde! Starší lidé málo používají soudobé možnosti komunikace. STARŠÍ LIDÉ SE BRÁNÍ KOMUNIKACI Z OBAVY ŽE JIM NEBUDE ROZUMĚNO A ŽE ONI NEBUDOU ROZUMĚT. Osobně vlezu všude kam se dá, z komunikačních neúspěchů si nedělám problém. Řeším to snadno-trhněte si protézou holátka-pacholátka. Suverén musí být člověk i ve starším věku, jinak ho ostatní ušlapou. Že to mladí těžce polykají je pochopitelné.

heda333
heda333 25.01.2016 v 21:52

My jsme s babičkou pořád, komunikujeme, máme k sobě blízko-ale prostě vrstevníci jí chybí. Bohužel i poslední kamarád se kterým se kamarádí už víc než 80 let a jezdil každý rok na prázdniny a čile se navštěvovali, začal trpět demencí a u babičky se začala projevovat také, je to smutné ,v podstatě si už nemají co říct. Babička nezvládá ani telefon,a ani nemá komu volat, když chce, tak ji zavezu za kamarádkou na návštěvu do domova, ale to je tak 2x do roka.Pro mě je nejhorší sledovat mentální propad, přišlo to náhle během 3měs. zatím se drží.A u toho jejího kamaráda to bylo také tak-člověk, který měl obrovský intelektuální rozhled 2 vysoké školy a najednou je z něho úplně někdo jiný.

Text příspěvku byl upraven 25.01.16 v 22:35

tester
tester 26.01.2016 v 00:17

To heda 333... známá věc.Je potřeba, pokud to, jde zaměstnávat jak tělo tak hlavu. Demenci atp. to nezastaví, ale někdy oddálí. Proto se snažím stále o různé aktivity, ale mnohdy narážím na nepochopení a vyšklebování od mladších chytrolínů. Ti někdy mají snahu vytěsnit starší lidi z různých aktivit, protože se jim nelíbí jejich názory. Je to vidět i zde na DK. Trolling-používají někteří uživatele pro označení příspěvků od některých přispěvatelů.

Text příspěvku byl upraven 26.01.16 v 00:23

tester
tester 26.01.2016 v 08:07

To moserva...i takový může být názor na věc.

bamba
bamba 26.01.2016 v 08:59

budem veľmi rada, ak nebudem odkázaná na pomoc druhých. Nemyslím, že na toto je najvhodnejším riešením vychovať si svoje vlastné potomstvo. Nie každý má možnosť mať svoje vlastné deti a založiť si svoju vlastnú rodinu. Skôr je dôležité mať dostatok technických pomôcok a financie na ne a na zaplatenie si pomoci.

lula_k
lula_k 26.01.2016 v 09:16

v tej knihe, co som vyssie dala link, ma hlavna hrdinka (94) problem s tym, ze jej zomieraju pritelia, ze prezila svoje deti, je osamela, roztrzita, co si uvedomuje, ma zdravotne problemy a sucasna medicina jej chce predlozovat zivot (lekar nechape, ked odmietne kardiostimulator). zije v domove dochodcov, kde personal zneuziva zabudlivost starych ludi a uctuje im prehnane sumy za sluzby, ktore si neobjednali. a su tam aj vselijake dalsie problemy, s ktorymi sa stary clovek moze potykat. myslim, ze je to velmi dobra kniha na pochopenie pocitov starych ludi.

tester
tester 26.01.2016 v 09:35

To lula_k ...velmi dobra kniha na pochopenie pocitov starych ludi...já to už chápu i bez této knihy. Kolem čím dál víc zemřelých a jako kůl v plotě se držím nad vodou. Ovšem DK mně částečně nahrazuje komunikaci s kontakty, které už odešly. Odborníci z DK dokáží poučit a dát různá doporučení jak na to, případně mne laskavě usměrnit abych pokládal jen vhodné otázky a moje příspěvky byly v souladu s DK korekností. Za což jim děkuji. V pohodě si zde trolluji a prožíván sladké pocity alibistické demence. Ztichlé přátele a rodinu mám uloženou zde http://vzpominky.nezavirejteoci.cz
A další přidávám pokud jsem ještě živý. Sem tam se tam mrknu a osvěžím si paměť na zesnulé. Nejhorší je, když odcházejí přátelé třeba o 20 i více let mladší. V ústavech pro starší lidi nebyla nikdy taková rejžovačka jako dnes-tržní hospodářství dává lidem i jejich příbuzným v ústavech pořádně ekonomicky zabrat.

Text příspěvku byl upraven 26.01.16 v 09:52

bamba
bamba 26.01.2016 v 09:54

k tester - nejako nechápem zmysel virtuálnych cintorínov a pomníkov. Pre mňa sú dôležitejšie spomienky, fotky, napísané príbehy a prípadne natočený film o nich. To posledné uznávam je trochu luxus. Ale nie všetko musí byť zaznamenané na profesionálnej úrovni.



Vložit příspěvek