Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Sarah01
Sarah01 02.04.2019 v 07:10

Rapl asi dopadl tak blbě jen kvůli tomu, aby mohl pokračovat, jinak si to neumím vysvětlit. I když...trošku mě na tom utěšilo to, že Kuneš jednal jako normální chlap, to zas jo.
Mimochodem, asi jsem to přehlídla, ale kam zmizela ta Rohanova žena?

reader.007
reader.007 02.04.2019 v 15:04

Ne že bych vám tu chtěla rozkopávat seriálové hračky, ale narazila jsem dnes na velmi zajímavý článek na stránkách, které (kdybych čistě teoreticky byla já majitelkou projektu DK) bych třeba na kolenou prosila, aby se mnou šli do holportu, protože jejich obsah se, narozdíl od DK, která není o mnoho víc než jen lépe udělaným katalogem knih, opravdu věnuje tomu, co se ve světě knih a literatury děje a co zajímavého je třeba stále připomínat.

Ale zpět k podnětnému článku:
https://www.citarny.cz/index.php/knihy-lide/vzdelavani-a-souvislosti/souvislosti/cenzura-detskych-knih-zakaz

A to jsem zrovna dnes nad záhonem plevele připadla na myšlenku, že po všech těch rasistických Mikeších a Včelích medvídcích ještě nikdo nevzal na paškál chudáka Maxipsa Fíka, který se, bez jakéhokoliv zřetele na budoucí vývoj myšlení sluníčkářů, bezostyšně stal náčelníkem afrického kmene. Dokonce se o to nechal prosit: "Ó mása Fík, ty nám dělat náčelníka! Jó? Prosím, kolena ohybám!"

Text příspěvku byl upraven 02.04.19 v 15:06

Marika Vanova
Marika Vanova 02.04.2019 v 16:01

Eicherik - ad Vodník, po shlédnutí prvního dílu jsem si uvědomila, že jsem to slyšela před nějakou dobou jako rozhlasovou hru, ale stejně si nevybavuju, kdo to udělal. Je to docela dobře natočeno, jen někdy si říkám, proč je točená jen hlava a tak z dálky, zvláštní kamera, ale tak to bylo i u těch Pět mrtvých psů.

denib
denib 02.04.2019 v 16:42

reader.007: Děkuji za odkaz na článek. Opravdu zajímavé. Ani mě neudivuje, že někteří mají podobné názory na knihy. Ale uráží mě, že nás ostatní mají za ještě větší blbce a proto je potřeba udělat cenzuru, abychom si náhodou neudělali vlastní / jiný názor.

reader.007
reader.007 02.04.2019 v 17:06

denib: mě už nepřekvapí vůbec nic. Když jsem si nedávno chtěla v knihovně vypůjčit Mein Kampf, sdělila mi (mimochodem vrchní) knihovnice, že ten oni nemají, protože je zakázaný (!). Asi proto ho před třemi lety znova vydali a jak jsem dodatečně zjistila, na mnoha e-shopech je stále k mání...
Není skvělé, jak někdo neustále bdí nad tím pravým a správným názorem?

encyklopedie
encyklopedie 02.04.2019 v 17:07

reader.007 ......ono jsou horší věci než cenzura ....nebudu dávat odkaz, mohla by tu být třenice, která sem nepatří .....ale najdi si článek co v neděli dělali v Polsku kněži, ministranti a věřící...s knihami
-----------------------------------


reader.007
reader.007 02.04.2019 v 17:32

encyklopedie: Vidím, že americké manýry dorazily i do Evropy. Hurá :-P I když tehdy (myslím že to bylo v roce 2002) nechali škvařit i videokazety se Sněhurkou a cédéčka Eminema...

Opět si vezmu na pomoc čítárny a použiji velmi podnětný příspěvek kterým tam někdo odcitoval K. Čapka, konkrétně knihu O věcech obecných čili Zóon politikon:
„Zdá se mi, že americké ideály jsou daleko nebezpečnější pro nás Evropany než pro rozené Američany. Netáži se, jsou-li americké ideály dobré pro Ameriku. Moje otázka je, má-li se Evropa amerikanizovat, jak si to mnozí lidé představují. Jsou lidé, kteří si přejí, aby jednou Amerika civilizovala starou Evropu tak, jako kdysi Evropa civilizovala starou říši Aztéků. Přiznávám se, že mne tato představa děsí, jako děsil staré Aztéky kulturní ideál evropských dobyvatelů, a že ve svém aztéckém jazyce vyrážím válečný výkřik proti tomuto ohrožení naší evropské civilizace…“

Skallarix
Skallarix 02.04.2019 v 17:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 02.04.2019 v 18:12

Skeeve: Klobouk dolů před jejich redakcí a jejich zasvěceností a neohrožeností. Bojím se ale, že jsou poslední baštou. Novým "odborníkům na literaturu" už budou vštípeny úplně jiné hodnoty a žádoucí poznatky.
Připomíná mi to jeden citát, který jsem kdysi kdesi našla v angličtině a nevím od koho je, možná bude vědět někdo z vás: "Pokud dopustíte omezení svobody slova z jakéhokoliv důvodu, pak se vám nedostalo vzdělání, nýbrž indoktrinace."

Eicherik
Eicherik 02.04.2019 v 19:09

Budoucnost bude asi zajímavá. Cenzura, špehování, udávání... Středověk se opravdu asi začíná vracet.

Sarah01
Sarah01 02.04.2019 v 19:26

Díky za upozornění na Čítárnu, nějak v poslední době nemám moc času brouzdat po netu, ale tam jsou fakt zajímavé články... myslím, že svět už se v pr@del dávno obrátil.
O Polsku a pálení knih jsem četla, byla jsem v šoku.
Fakt má někdo pocit, že máme v Evropě a v ČR demokracii? Jo, oblečení můžu nosit, jaké chci, ale to je žalostně málo :-(

alekis
alekis 02.04.2019 v 19:30

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 02.04.2019 v 19:36

alekis ...nějakou takovou povídku jsem četl....jmenovalo se to Temná budoucnost ....ale to bude asi něco jiného, co tady popisuješ

alekis
alekis 02.04.2019 v 19:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 02.04.2019 v 19:46

alekis: možná nebyly čipy a satelity, ale byla církev svatá a jen málo lidí se odvážilo vzdorovat vševidoucímu a všemohoucímu. Církev tak lidi uvěznila v jejich vlastních hlavách. Co se propagandy týče, byl to mistrovský kousek, z pohledu lidskosti (alespoň podle toho jak ji chápu já) čirá zrůdnost. Jediný kdo znal odpověď na vše byl kněz a proto se k němu lidé obraceli jako k nejvyšší autoritě. Kdo reptal, na toho vznikl "upgrade" - inkvizice. Věřit ve vyšší bytost bych nepovažovala za nic závadného, je to svým způsobem způsob jak se vyrovnat se svými pochybnostmi a cesta jak si udržet rozumnou pokoru, nicméně církev dovedla svou propracovaností lidi k otroctví.

encyklopedie
encyklopedie 02.04.2019 v 20:05

...Slováci to vyřešli ....muž od prezidentky je "prvý frajer"......

alekis
alekis 02.04.2019 v 20:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

alekis
alekis 02.04.2019 v 20:08

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dudu
Dudu 02.04.2019 v 20:21

Reader, koukám, že chodíš do knihovny ve Vanďáku - tam jsem také kdys párkrát zavítal, raději ale do Rumburku.
Co se týká té církve - ta provedla za ta století opravdu zvěrstva. Naštěstí si prošla také nějakým tím vývojem (nechci psát evolucí), takže si člověk může vklidu sem tam zajít do kostela, aniž jej pak kněží po vesnici honí s otýpkou v podpaždí.

Dudu
Dudu 02.04.2019 v 20:30

Encyklopedie, jsem zvědav, jak to ten nešťastník dlouho vydrží.

denib
denib 02.04.2019 v 20:43

I když to bude už její druhý frajer? :-)

alekis
alekis 02.04.2019 v 21:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 02.04.2019 v 21:06

alekis: Varnsdorf. :-)

encyklopedie
encyklopedie 02.04.2019 v 21:08

.....já jsem člobrda, který sice nechodí na kočkodrom hledat na večer nějaké brusivo ....ale co je Vandák si myslím, že vím... češtin začíná kromě třeba našich nových názvů měst apod, být bohatý na anglický odnož .........

denib
denib 02.04.2019 v 21:14

Vanďák mi došel. Ale jinak mám v poslední době štěstí na slova, co neznám - spíš jde teda o mou neznalost než o zvláštní slova.

Včera mi kamarád napsal slovo "kalač" - podle kontextu jsem si domyslela, ale raději i dohledala, že to je druh sekery.
Pak tu bylo to slovo "dalekomluv", o tom už jsem psala.
A v nemocnici mi spolubydlící říkaly, že jsem se v noci "chrula" - to mi musely vysvětlit, že to znamená vrtěla nebo převalovala. Sranda je, že jsem na internetu mj. narazila i na to, že "chrout se" znamená také páření prasat a jezevců. Tak nevím :-)



Vložit příspěvek