Filosofování pod starým mohutným dubem


Eicherik
Eicherik 26.01.2024 v 17:44

Zas tu máme ten úžasný den, pojmenovaný jako pátek. Kde se pohybujete? Já jsem ve východní části Berlína v roce 1963 a je to velmi napínavé. Jeden z hrdinů velmi riskuje, protože nedávno uprchl na západ a východoněmecký režim by si na něm smlsl. (Hranice věčnosti) :-)

Eicherik
Eicherik 26.01.2024 v 17:55

Nedávno jsem daroval mámě dva díly jedné detektivní série. Byli v onom nedávno ztraceném balíčku. A jelikož jsem se strefil do vkusu, tak jsem byl požádán o další čtyři díly. :-)

keri.H
keri.H 26.01.2024 v 18:29

Já se budu nacházet v době př. n. l. S Gilgamešem

A při cestě autobusem se budu pohybovat v roce 1863 v New Yorku v paměti předků. (Assassin's Creed - Poslední potomci)

denib
denib 26.01.2024 v 18:33

Eicherik: Tak na střídačku. Poskakuji různě po Evropě a Americe během druhé světové války s knihou Mladí lvi. A taky jsem ve Venice s gangem chicanos v knize Gangy.

vas
vas 26.01.2024 v 21:17

Přátelé a kamarádi, dovoluji si vás informovat o soukromé literární mikrosenzaci! Podařilo se mi totiž za pár korun koupit celinu (něco jako pohled bez obrázku) od slavného cestovatele a spisovatele E. S. Vráze, o kterém jsem v roce 1999 natočil film Po stopách amazonských. Pecka je, že v tomto psaní tehdejšímu řediteli muzea Fričovi sděluje, že právě dokončil cestu, o níž následně napsal velkolepou knihu Napříč rovníkovou Amerikou. Dopis uvádí slovy: "Cesta dokonána!" Já vím, že je to blbost, ale tak nějak mám potřebu se podělit:)

Eicherik
Eicherik 26.01.2024 v 21:50

vas: To je opravdu pěkná, literárně cestovatelská kuriozitka. Díky, že jsi se o ni s námi podělil. :-)


vas
vas 26.01.2024 v 21:52

Přeji hezký víkend Eicheriku a v tom Berlíně opatrně!

Eicherik
Eicherik 26.01.2024 v 21:58

vas: Díky, dám si pozor. Také Ti přeji pěkný víkend. :-)

alekis
alekis 26.01.2024 v 22:03

vas
Blahopřeju, takový nález potěší... :-)

vas
vas 26.01.2024 v 22:06

alekis: Děkuji a přeji také literárně požehnaný víkend:)

denib
denib 27.01.2024 v 05:19

vas: To je super, to musí být radost. Gratuluji :-)

braunerova
braunerova 27.01.2024 v 07:38

vas: Tak to je náhoda. Já jsem tento týden koupil na aukru od téhož autora knihu Čína. Zarazilo mě, že začíná cestou do Bangkoku. Pak jsem zjistil, že do staré převazby někdo kdysi svázal knihy dvě, kromě Číny i V zemi bílého slona.

Terror
Terror 27.01.2024 v 07:52

vas: Srdce sběratelovo zaplesá. Gratuluju. Teď ještě aby na tom lístku byla neviditelným inkoustem zakreslena mapa k hnízdu obří anakondy a bude z toho infarkt. :)

keri.H
keri.H 27.01.2024 v 08:16

vas, braunerova: Gratuluji k takovým úlovkům. Tyhle zajímavosti vždy potěší. :)

Marika Vanova
Marika Vanova 27.01.2024 v 08:35

vas: též gratulace, je fajn, když se zadaří.

Já jsem knižně stále v detektivních povídkách se slečnou Marplovou, s Herculem Poirotem a dalšími (Zločinné vášně), něco je velmi známé.

R.E.M.
R.E.M. 27.01.2024 v 12:29

Gratuluji k literárním úlovkům...

O víkendu se chystám s hlavními postavami na Jiné místo v okolí Luhačovic.

jana0400
jana0400 27.01.2024 v 12:48

Zdravím zdejší komunitu,
jak si vybíráte knihy, které budete číst? Máte nějaké pořadí nebo jen prostě sáhnete do zásob a vyberete knihy na "komínek", ze kterého pak odebíráte?
Mně se nedávno stalo, že jsem docela narazila na to, že jsem se obtížně - jak jinak to pojmenovat než - včítávala do děje, protože jsem si přečetla tetralogii Odkaz dračích jezdců a pak jsem rovnou sáhla po Ztraceném ráji od Miltona. Bylo to docela náročné čtení, když jsem ještě několik hodin předtím četla o světě magie.

Eicherik
Eicherik 27.01.2024 v 13:40

jana0400: Já to mám většinou tak, že si napíšu několik knih, na které jsem nejvíce zvědavý, do objednávek pro Knihovnu a pak je čtu v pořadí v jakém mi přicházejí. Přejít z jednoho žánru do druhého mi problém nedělá. Já stejně ty knihy vnímám svým pohledem a třeba ve válečných knihách hledám stopy magie a nebo ve staré detektivce pátrám po historických souvislostech. :-)

vas
vas 27.01.2024 v 14:36

ad Terror, keri, Marika, braunerova, denib: Doufám, že jsem na nikoho nezapomněl. Díky za milé ohlasy.
Váš laskavý zájem mě inspiroval k přepisu dopisu (...och, jaký mistrný rým). On ten Vráz ale hrozně škrábe a celkem se s pravopisem nemaže (označeno symbolem: !).
Takže náš cestovatel píše: "Velectěný pane! Cesta dokonána. Šťastně jsem sem 7. t. m. přišel a našel zde k nemalé své radosti Váš láskávý (!) potěšující list srdečný dík. Zytra (!) odjíždím Chilenským (!) parníkem "Maipes" do Panamy a odtud ... nejbližší příležitosti do Venezuely - tam budu více psáti. Zdraví drobet lepší. Cesta velmi dráha (!), bez vašeho laskavého (asi foršusu, nepřečtu) ostal bych sem bez prostředkú. Přeuctivý pozdrav Vám od Vašeho Vráze."
Nahoře v záhlaví je napsáno Pacasmayo, peruánské pobřeží 9/ II 93.
Celina je adresována Dr. Antonínu Fričovi, Rusko českého musea etx. etc. v Praze, Prague, Bohemia Via Panama- Liverpool. Peruánské razítko je nečitelné, druhé naopak skvěle - Prague 30. 12. 1893. Dopis s logem Union postale universillé byl tedy doručen asi za jeden měsíc. Na tu dobu slušná rychlost.

Marika Vanova
Marika Vanova 27.01.2024 v 15:54

vas : za měsíc tenkrát, to bylo slušný. My jsme dceři do USA poslali vánoční přání v půlce prosince a dostala ho min týden po měsíci, docela courák.

denib
denib 27.01.2024 v 17:00

vas: Loni mi putoval měsíc pohled od kamarádů z Korsiky. Takže pošta od doby Vráze moc velký pokrok neudělala :-))

Jana0400: Často si dělám komínek, často si knížky plánuju, často kombinuju obojí... a pak stejně sáhnu po úplně jiné knize, na kterou jsem zrovna dostala chuť :-)

keri.H
keri.H 27.01.2024 v 21:32

jana0400: Pořadí knih předem dané nemám, prostě vezmu knihu, na kterou mám zrovna náladu. :)

Marika Vanova
Marika Vanova 28.01.2024 v 08:51

jana0400: pořadí knih mám trochu ovlivněné tím, co si půjčím z knihovny a pak si ale kombinuji žánry, abych nečetla to samé, takže třeba detektivku - romantika - cestopis - rozhovor, české - zahraniční atd.

viz čtení o víkendu: ještě v autě čtu audio o cestě mezi životem a smrtí mladé angličanky Nory ( Půlnoční knihovna )

jana0400
jana0400 28.01.2024 v 09:07

Marika Vanova:
Osobně audioknihy nevyužívám, uspávají mě.

jana0400
jana0400 28.01.2024 v 09:13

Jinak abych i sama napsala, jak si vybírám knihy ke čtení. Momentálně (přesněji od Vánoc) to bylo/je po doporučení mých bratrů, kteří mi jednak knihy na Vánoce darují a pak vedeme poměrně dlouhé diskuze na téma nových (i relativně) autorů sci-fi a fantasy, což je naše společné téma.
Mám teď docela dobrou zásobu knížek ke čtení, ačkoli je pravda, že jsem už zabrousila i k mamčiným zásobám, kde jsem si vybrala komínek literatury historických faktů.
Nevím, jak to máte vy, ale sama nejsem schopná číst stejnou knihu dříve než asi po deseti letech. Příběhy si celkem dobře pamatuju a když si chci přečíst knihu dříve než se mi příběh vykouří z hlavy, mám velmi nepříjemný pocit, že děj znám a nedokážu číst.



Vložit příspěvek