Filosofování pod starým mohutným dubem


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.11.2021 v 19:49

Nevím, zda jsem to pochopila správně. Na vánočních trzích se prodávat nic nesmí, ale stromky se prodávat smí. Ale pokud někdo nemá stromky, smí prodávat jmelí na prázdném náměstí? Jmelí je pro mě něco, co potřebuji, je to tradice :/ uvidíme. V pondělí se vydám na náměstí zkoumat výsledky v praxi ;)

Eicherik
Eicherik 25.11.2021 v 19:55

Lenka.Vílka: Já kupuji jmelí buď v květinářství a nebo u stánku se stromečky. Dneska jsem nestíhal, ale zítra si ho koupím. Jmelí je pro mě z Vánoc jedna z nejdůležitějších rekvizit. Jakmile zavěsím jmelí na lustr, začínají pro mě Vánoce. Jakmile ho sundám, Vánoce pro mě končí. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.11.2021 v 19:57

Ale totálně mimo knižní téma...
Už mám koupený hyacint a amarylis. Vánoční kaktus, který jsem dostala, už sice odkvetl tři týdny zpátky, ale nakvétá mi jeden, který nekvetl dvě sezóny. Asi cítil konkurenci :D ale největší radost mám z ludisie. Nekvetla dva roky a najendou je jako divoká :)

Text příspěvku byl upraven 25.11.21 v 19:58

Terror
Terror 25.11.2021 v 19:58

Já myslel, že jmelí se věší proto, aby se pod ním lidi olizovali... Tak já ho nepotřebuju. Leda bych olíznul zrcadlo!

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.11.2021 v 20:05

Eicherik: nám do práce chodí taky, ale trochu později. Já si ho vždycky kupuji na první adventní neděli nebo nejbližší termín od ní. Je to zvyk. A jak se to má, visí vždy až do příštích Vánoc :)

Eicherik
Eicherik 25.11.2021 v 20:11

Lenka.Vílka: Letos si koupím běžnou velikost. Loni jsem měl tak obrovské, že jsem ho musel mít na skříni, protože by mi ten lustr urvalo. :-D

Text příspěvku byl upraven 25.11.21 v 20:15


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.11.2021 v 20:16

Eicherik: já mám lustr sputnik. Ten unese všechno ;)

Eicherik
Eicherik 25.11.2021 v 20:19

Lenka.Vílka: Koukám, že jsi si zvolila v tomto období nezvykle mírumilovného avatara. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.11.2021 v 20:24

Eicherik: dost lidí to rozhodilo :D pro mě vážně netypické :D jak je to normální a není to nic ujetého...

Eicherik
Eicherik 25.11.2021 v 20:28

Zítra se pouštím do knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Na film se těším taky. Hynek Čermák a Martin Hofmann jsou sympaťáci. David Švehlík je fajn a Martin Pechlát to určitě nezkazí. :-)
Předloha, scénář a režie Patrik Hartl. To je docela kuriozita. :-)

Text příspěvku byl upraven 25.11.21 v 20:31

keri.H
keri.H 25.11.2021 v 20:42

Lenka.Vílka: Já mám nějaký kaktus, údajně podle jedné známé je to vánoční. Já se v tom nevyznám, pokud to na tom květináči není napsáno. Přes léto vypadal divně, myslela jsem, že mi nepůjde a on začal pak najednou koncem října kvést.
Jinak pěkná fotka. :)

Eicherik: Film si lidi chválili. Já nečetla ani knihu, ani jsem neviděla film, tak jsem zvědavá, jak to ohodnotíš. Pak možná budu uvažovat, jestli zkusit knihu nebo film. :)

Co se týká jmelí, to doma nemáme, ale malý stromeček na stůl, betlém a nějakou další výzdobu, to jo. A nesmí chybět světýlka na balkoně. :)

keri.H
keri.H 25.11.2021 v 20:47

Lenka.Vílka: Když teď u tebe koukám na tu Zelenou míli, viděla jsi i film? Zajímalo by mě, jestli je to hodně rozdílný od knihy. Film mám ráda a uvažuju, že bych si přečetla i knihu. :)

KristinTj
KristinTj 25.11.2021 v 20:47

Jmelí taky potřebuju. Ani nevím proč, olizování pod ním nepěstuju a stačí mi malé, malinké, takže lustr netrpí. A čekám, až ho nějaká návštěva přinese. Často to dopadne tak, že si pro něj před Štědrým dnem někam skočím, jednou jsem dokonce lezla na strom, aby tu bylo. Kaktus vydržel z loňska, čekám, až rozkvete. Pravidelně chodím se zpožděním na barborky, takže vykvetou až po Novém roce. A táta mi tradičně nosí hyacinty, což mi připadá trochu divný, něco jako mrkev v zimě. Na stromeček se těším, pokud z něj nebudou padat slimáci (jako o jedněch Vánocích na blátě), zalezu si pod něj a budu čuchat svátky...

Eicherik
Eicherik 25.11.2021 v 20:48

keri.H: Každý humor Patrika Hartla nemusí. Mně sedl velmi. :-)

Lenka.Vílka: A jakou barvu jmelí preferuješ? Já kupuji jen přírodní zelené. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.11.2021 v 20:49

Keri.H: sousedce na chodbě kvete celý rok. Je to velkej a krásnej kousek :) Ale jo, přes rok se trochu...scvrkne a vypadá jako na vyhození. Nedoporučuji vyhodit do popelnice, má rád letnění.
Já mám ze všech období nejraději podzim. Jaro je ok, ale podzim je nejlepší :) takže podle nálady foto přišlo přirozeně...byť to není moje klasika...

Text příspěvku byl upraven 25.11.21 v 20:50

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.11.2021 v 20:51

Eicherik: zelené

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.11.2021 v 20:59

Keri.H: přiznám se. Já film ještě neviděla celý. Že si sednu a kouknu na to. Vždycky jsem viděla jenom kousek. Ale teď když mám přečtenou konečně i knihu, snad uvidím i adaptaci a užiju si ji, když je to považovaný za jednu z nejlepších adaptací Kinga. Podle mě budou dávát znovu ve vánočním období. Jako každý rok. Potom dám vědět. Když už tady má mistr své vlákno, tak nejspíš tam. Ale poslední dobou nějak nestíhám sledovat firmy, které chci. Ale spíš..."Jé, hrajou to v televizi, kouknu se!"...sice mám podzim ráda, ale dělá mě línou :D

Ale knihu doporučuji. Četla jsem poprvé v době, kdy jsem Kinga ještě nežrala. Ale letos jsem četla první vydání. A ty sešítky měly své kouzlo :) A totálně mě to dostalo po té lidské stránce...

Text příspěvku byl upraven 25.11.21 v 21:02

R.E.M.
R.E.M. 25.11.2021 v 21:12

denib - to je fajn, že tě kniha zaujala, dala jsem si Zulejka otevírá oči do sledovaných. Je příjemné, když kniha mile překvapí.

Jmelí - dáváme jako ozdobu jen zelené, nejlépe s bílými "bobulemi", Větvičky většinou sežene mužská část rodiny. Bohužel, je ho až příliš na stromech. (Samozřejmě, myslím příliš jmelí, ne mužů.)

A k pojmu "olizování", velmi romantickému, se snad ani nebudu vyjadřovat. :)

Plánovala jsem koupit na jarmarcích ještě nějaké dárky. Už to nestihnu. Smůla, no.

Text příspěvku byl upraven 25.11.21 v 21:13

keri.H
keri.H 25.11.2021 v 23:05

Lenka.Vílka: Tak to jsem zvědavá, jak se ti film bude líbit. Taky jsem slyšela, že je to povedená adaptace. Na film se chci taky po delší době podívat. Kinga sice nečtu, ale tuhle knihu si někdy musím přečíst. :)

Marika Vanova
Marika Vanova 26.11.2021 v 16:59

My tradičně mnoho let dostáváme jmelí tak týden před vánoci od jednoho rodinného kamaráda, který pro něj leze na stromy a není to žádný troškař.

Eicherik
Eicherik 26.11.2021 v 18:14

V Praze dnes proběhl velice nesmělý pokus o sněžení a na lustru už visí zelené jmelí. :-)

keri.H
keri.H 26.11.2021 v 19:05

Eicherik: Tak tady vůbec žádný takový pokus nebyl. Byla jsem s neteří venku a bylo nad nulou, ale neteř byla zmrzlá a byla jí zima i přesto, že měla rukavičky.
Tak už máš jmelí, to je pěkný. :)

R.E.M.
R.E.M. 26.11.2021 v 19:35

U nás byl taky sněhový pokus. Celodenní. Velmi smělý. Možná ... až drzý.

Pokud někdy zkusím Kinga, tak Zelená míle je na prvních příčkách - film se mi líbil.

keri.H
keri.H 26.11.2021 v 20:37

denib: Teď jsem si všimla, že jsi četla knihu Před pikolou za pikolou a hodnotila jsi jí dobře. Jsem na to zvědavá, protože zatím to vypadá na velice zajímavý čtení. :)

Zamilovala jsem si poslední dobou hodně divadelní hry (které jsem dříve moc nečetla) a musím říct, že Sluha dvou pánů se zařadila mezi mé oblíbené a umím si představit tuhle divadelní hru vidět i na jevišti. :) Ale R.U.R. zatím nic nepřekonalo.

denib
denib 26.11.2021 v 20:46

keri.H: Abych pravdu řekla, už si to pamatuju jen tak v náznacích. Ale podle hvězdiček se mi to asi líbilo :-) Mám příšernou paměť.



Vložit příspěvek