Ex libris


tsal
tsal 11.01.2012 v 00:10

V současné době si tvořím nový seznam knih (neb mi ten starý ukradli i s počítačem, v němž se nacházel) a tak mě tak napadlo udělat malý průzkum, jestli tu někdo z Vás ještě používá ex libris?
Já sama jedno mám. Pravda, podle ukradené jednomu již zesnulému autorovi, jelikož sama bych dohromady žádné nedala, alespoň ne tedy takové, které bych byla ochotna nalepit do svých milovaných knih. Jeho nalepení do knihy se pro mě záhy stalo takovým malým rituálem, který završuje koupi nového přírůstku do rodiny a neumím si představit, že bych s tím přestala.

elfos
elfos 11.01.2012 v 00:16

Moc pěkné, tsal! Můžeš ho prosím trošku víc popsat?
Ex libris nemám, ale už dlouhá léta o něm uvažuji a toužím po něm.

tsal
tsal 11.01.2012 v 12:53

Vyhrabala jsem na netu zdroj - http://images.library.uiuc.edu/projects/indexpics/exlibris2.png - jediné úpravy, které jsem dělala, byly jméno a vybělení té žluté. Rozměry jsem nakonec ustálila na 5x7 cm.

Na netu se dá najít dost ex libris určených ke stažení, pro mě byl však největší problém najít nějaké, které bych mohla nalepit nejen do svých brakových star trekovek či Harryho Pottera ale i do svého Tolstého z roku 1928.

nightlybird
nightlybird 18.01.2012 v 15:13

Za mladých let jsem tak trochu sbíral grafiku (díky různým "přátelům z mokré čtvrti") a exlibris vnímám jako její druh, i když by mne ani v nejmenším nenapadlo ji do knih lepit. Ona je to v současnosti záležitost spíš sběratelská. Na druhou stranu není dnes problém si vytvořit vlastní - stačí vhodný grafický program a barevná tiskárna A JE TO.
Pro zájemce o exlibris přidám jeden odkaz - je tam jednak povídání, jednak ukázky různých autorů :
http://www.magic-exlibris.webgarden.cz/homepage/slovo-uvodem.html

3nitka
3nitka 24.06.2014 v 21:33

EX libris používam, ako darček som dostala pečiatku s grafickým znázornením archaniela Michaela (myslím) a mojím menom. Všetky vlastné knihy mám označené a zaevidované v databáze. Je to krásny rituál, keď si prinesiem nový úlovok, zapíšem do PC a označím.

nokid
nokid 25.06.2014 v 14:27

Mám vlastní EL - razítko a to červené. Zkusím to umístit někde do profilu...


Psax
Psax 07.01.2015 v 15:43

Chtěl bych své Ex Libris už léta, ale skutečně vlastní. Ale za 1. neumím vytvořit grafiku na takové úrovni, s jakou bych byl spokojen, a za 2. nevím, jaký motiv.. .))

Text příspěvku byl upraven 07.01.15 v 15:44

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 07.01.2015 v 15:58

Psax: před pár lety jsem si nechala vyrobit ex libris na zakázku na Fleru od šikovné grafičky, dodala jsem nápad s podklady k němu, ona předběžný návrh a po mém schválení jsem za pár stovek měla super kvalitní razítko s dřevěným držátkem. S motivem jsem si dlouho lámala hlavu, nemáme s manželem příjmení nebo nějakou pro nás typickou zálibu, která by se dala jednoduše vyjádřit (kdo se jmenuje třeba Stehlík, má se hned čeho chytit, je to výstižné i vtipné, nebo když je třeba někdo baletka nebo vášnivý cyklista, že jo), tak jsem nakonec použila jednu siluetovou fotku ze svatby, na internetu našla pěkně zdobený gotický oblouk (místo obyčejného, který byl na fotce původně) a grafička zařídila zbytek :)

nokid
nokid 08.01.2015 v 15:58

Anebo požádej typografa o volbu nějakého ozdobného písma, kterým vypíše Tvoje jméno či nick (může třeba do kruhu nebo tak) a z toho ať vyrobí razítko... Podívej se na moje EL: použil jsem ozdob. písma + překreslenou značku svého nicku zde na DK.

Text příspěvku byl upraven 08.01.15 v 15:58

Psax
Psax 30.11.2015 v 14:13

Tak konečně vybráno - dokud si nevyrobím vlastní, autorské exlibris, budu užívat toto:
Félix Hilaire Buhot - Déšť a deštník (suchá jehla, akvatinta)
http://s8.postimg.org/r7dy00myd/Ex_Libris_small.jpg

Psax
Psax 30.11.2015 v 14:18

Razítko bych volil např. do logu geocachingu, do knihy razítko asi jen japonské (mám vlastní), ale z toho zas nikdo nepozná, že jde o mou osobu. .)
Co se týče exlibris, jsem zřejmě dost konzervativní.

Kiwisska
Kiwisska 14.12.2015 v 12:07

Dlouhou dobu jsem o ex libris uvažovala a razítko mi přijde jako docela dobrá volba. Buď natisknu přímo do knihy nebo natisknu na papír a poté nalepím do knihy.

Eicherik
Eicherik 14.12.2015 v 14:50

Už o tom začínám také uvažovat.

MarekG
MarekG 14.12.2015 v 15:30

O Ex libris už dlouho uvažuji, asi si nějaké vyberu na fleru.

Kiwisska
Kiwisska 17.12.2015 v 09:16

Na Fleru jsem si nechala udělat i já ex libris ve formě razítka. A mohu například doporučit uživatelku Lucy65. 15.12. jsem jí napsala svou představu a dnes už má vše hotové a odeslané. Teď už se jen těším, až razítko použiju.

Eicherik
Eicherik 17.12.2015 v 09:40

Já jsem vůbec ten Fler neznal. Je to dobrej tip.

Kiwisska
Kiwisska 17.12.2015 v 10:12

S Flerem mam výborné zkušenosti. Pokud člověk hledá něco originálního, tam to ve většině případů najde. A také není problém si domluvit i věci na zakázku.

Eicherik
Eicherik 17.12.2015 v 20:43

Kiwisska: pěkné ex libris. :-)

Kiwisska
Kiwisska 18.12.2015 v 06:56

Díky :) Výtvarnice je opravdu šikovná..není to nějaké přehnaně originální, ale je to moje :)

Eicherik
Eicherik 18.12.2015 v 14:01

Zajímavá je i informace v ex libris u uživatele Nokid "uživatel DK", to je pěkná ukázka oddanosti těmto stránkám. :-)

Kiwisska
Kiwisska 19.12.2015 v 19:51

Na to jsem se taky dívala :) Akorát mám dojem, že někteří ani netuší, co DK je :))

newtory
newtory 20.12.2015 v 01:36

Ja som si kúpil v Londýne na Porto Bello od jedného Škóta nádherné ručne vyrobené razítko s motívom starého kľúča. A už dlho sa chystám, že do kníh, ktoré som sa rozhodol, že u mňa dostanú nepodmienečne doživotie (asi len moje) ho použijem. Akurát ešte premýšľam, akú podušku a farbu si kúpiť.

Eicherik
Eicherik 20.12.2015 v 09:13

Tak barva je to jediné, co už mám rozhodnuté. Pokud to bude "světlý" motiv tak to bude zelená (snad se ještě zelený inkoust vyrábí) a pokud to bude "temný" motiv tak barva černá. Motiv starého klíče je dobrý - upomíná mi to povídku od Lovecrafta Stříbrný klíč. V mém případě by byl zelený. Druhá jistota je, že veškerý text bude vyvedený švabachem.

Kiwisska
Kiwisska 21.12.2015 v 07:24

Eicherik: zelená barva se vyrábí, a pokud chceš vyloženě takovou tu "přírodní", tak to chce spíš specializovanou prodejnu, protože to co se dá sehnat v klasickém obchodě je taková zelená s modrým nádechem.

Eicherik
Eicherik 21.12.2015 v 19:25

Kiwisska: díky Ti za rady. :-)



Vložit příspěvek