Databáze knih vs ČBDB? To je oč tu běží!


freejazz
freejazz 04.06.2019 v 08:29

pretože sa nebezpečne priblížilo leto, znížila sa aj frekvencia mojich návštev na databázi. napriek tomu si dovolím niekoľko nesúvislých poznámok.

kým som prišiel na databázi knih, bol som na baila.net a celkom dosť som tam toho nasádzal, ale za posledné dva roky som sa tam bol pozrieť možno päťkrát, z toho trikrát som sa pre technickú poruchu nedokázal ani prihlásiť. škoda, lebo baila je fajn alternatíva.
pozeral som sa aj na cbdb, ale neoslovilo ma to - asi som pozeral málo. podobne som sa zastavil na viacerých „pomocných“ knihomolských portáloch v našich zemích.
a záver?
jeden stačí. prestaňte uvažovať katastroficky a vyrábať si zálohy a zálohy záloh. ak sa má niečo pokaziť, tak sa to pokazí. čas, ktorý venujete napĺňaniu alternatívnych databáz môžete venovať čítaniu. pravda, sú medzi nami ľudia, ktorí trpia obsesiou a radi ukazujú, koľko toho už načítali. najlepšie na tom je, že im to nikto neberie. ať si každý blbne po svým, hovorí klasik a myslím si, že sa s ním nedá nesúhlasiť.
alternatívne databázy a nekonečné porovnávanie mi pripomína moju občasnú mániu povykladať všetky knihy z políc s úmyslom konečne ich roztriediť a sprehľadniť (lebo sa mi stále častejšie stáva, že dovlečiem domov úlovok, ktorý už v knižnici mám:). jediné, čo však urobím je, že trochu odstránim prach a knihy nakladiem do políc ako mi prídu pod ruku. áno, poriadok je pre blbých, génius zvládne aj chaos:)

osobne som za databázi knih vďačný. nie je násilná, nikoho na nič nenúti, je tu kopa šikovných a zaujatých čitateľov, ktorí dokážu príťažlivo upozorniť na zaujímavú knihu.
technicky je to tu o.k.
a čo je najlepšie, databázu vyrábajú samotní prihlásení čitatelia. možno aj inde to tak funguje, mne však stačí toto. naozaj si nemyslím, že má význam udržiavať viacero takmer identických databáz. oveľa lepšie je baviť sa o knihách a hľadať spoločné noty, podľa ktorých vieme zahrať.

tak. a môžem sa vrátiť k záhrade:)

encyklopedie
encyklopedie 04.06.2019 v 10:27

freejazz - konečně rozumný příspěvek - kniha je jenom kniha ....jsou důležitější věci v životě, než vytvářet tuny nesmyslných věcí okolo knih............
...nakonec je to každého věc, já dokážu čas využít lépe....

Text příspěvku byl upraven 04.06.19 v 10:47

DeepSea21
DeepSea21 12.07.2019 v 19:00

Vede databáze knih.

Text příspěvku byl upraven 12.07.19 v 19:00

Dominator.00
Dominator.00 16.04.2020 v 09:35

100% CBDB a to predevsim pro, mimo jine, moznost diskutovat, komentovat, hodnotit a pridavat si do sbirky i knihy, ktere vysly mimo Cesko/Slovensko.

Text příspěvku byl upraven 16.04.20 v 09:37

Azizi
Azizi 20.07.2023 v 14:10

ČBDB sa s DK absolútne nedá porovnávať. Či už dizajnom, prehľadnosťou, obsiahlosťou, ... Nedávno som sa tam bola po dlhom čase opäť pozrieť a je to dosť zlé. Aspoň mne to tam teda akosi vôbec nesedí. Som rada, že som na DK :)

martin_aston
martin_aston 19.10.2023 v 22:47

Aby vlákno neumrelo :). Je to jednoduché.
Subjektívne mi príde databazeknih užívateľsky oveľa príjemnejšia a prehľadnejšia. Plus fajn a konštruktívna diskusia s adminmi :).
Čo je ale objektívne cbdb výrazne diskvalifikuje, je už vyššie popisovaná divotvornosť, že tá istá kniha je na cbdb evidovaná podľa jazyka vydania, teda raz po česky, raz po slovensky. Totálne, že WTF...
A, musím úprimne priznať ešte jeden subjektívny dôvod: Nadpis "Nalezené knihy v DALŠÍCH JAZYCÍCH" na cbdb zahŕňajúci aj vydania v slovenčine ma, ako človeka hrdého na spoločný štát, a stále sa cítiaceho v Česku doma, normálne uráža (áno, viem, je to detinské, ale je to tak :)).


Molly2023
Molly2023 20.10.2023 v 05:38

Je pravda, že medzi nami sú ľudia, ktorí majú posedlosť pre ukazovanie, koľko vecí prečítali. Je zaujímavé, že im to nikto neberie. Každý nech si blbne po svojom, hovorí klasik a myslím si, že s tým nemožno nesúhlasiť.

Text příspěvku byl upraven 20.10.23 v 05:42

I.Zi...
I.Zi... 11.11.2023 v 19:15

Já mám ráda oboje, na každé je lepší něco jiného, ale kdybych se musela jedné vzdát, tak si nechám DK. Jsem ještě na Goodreads. Jakože kdyby nějaká stránka klekla, mám dvě další . A kdyby klekl internet, mám tabulky i v Excelu a kdyby nastal blackout, tak si je jednou za čas i tisknu . V tom případě bych asi stejně řešila jiné problémy, než seznamy přečtených knih, ale třeba bych se k nim nostalgicky vracela



Vložit příspěvek