Čtou dnes mladí muži beletrii?


Hun
Hun 13.05.2019 v 13:25

V poslední době jsem se ve svém okolí zaměřil na muže čtoucí beletrii. A žádné jsem nenašel. Ještě tak mezi chlapy nad 40 let se najdou jedinci, kteří kdysi četli (dnes už moc ne). Když už, chlap čte literaturu faktu.

Vlastně jsem zjistil, že kromě sebe a svého bráchy neznám ani jediného muže pod čtyřicet, který by za život přečetl víc než pár kousků beletrie. I tady v diskusních vláknech mi přijde, že jsou to samé ženy a muži zralejšího věku.

Jak je to ve vašem okolí? Znáte tennagery, dvacátníky nebo třicátníky, kteří rádi a často čtou beletrii?

Lector
Lector 13.05.2019 v 14:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ddkk
ddkk 13.05.2019 v 14:48

I můj syn (37) čte beletrii - vydržel u Terryho Pratcheta, ale zdá se, že čte i všelicos jiného...nemyslím, že je to se všemi mladými muži tak katastrofální, jak to může vypadat.

Lukasitch
Lukasitch 13.05.2019 v 15:05

Tak třeba já, věk 31, jsem za život přečetl pouze pár kousků literatury faktu. A snad nikdo z mých přátel, kteří čtou, literaturu faktu také nečte, nebo ne tolik, aby se dalo říct, že nečtou beletrii.
ddkk: Zaujala mě věta "nemyslím, že je to se všemi mladými muži tak katastrofální, jak to může vypadat".
Co je na tom katastrofálního, že někteří muži čtou spíše literaturu faktu než beletrii? Katastrofální by mi přišlo, kdyby muži nečetli vůbec.

ddkk
ddkk 13.05.2019 v 17:00

Lukatisch: Ale ano, tak to bylo také myšleno - katastrofální by podle mne bylo, kdyby nečetli vůbec. Literatura faktu je - podle mne - více než plnohodnotná četba :-) Pokud jsem se vyjádřila nejasně, je mi to líto....:-)

Text příspěvku byl upraven 13.05.19 v 17:00

JáJejí
JáJejí 13.05.2019 v 19:49

Znám, můj kamarád, který splňuje ten věkový limit s velkou rezervou, má encyklopedické znalosti umění z období expresionismu. Čte tedy jak beletrii, tak poezii, orientuje se ve výtvarném umění začátku 20. století a v klasické muzice i soudobé alternativní elektronice.

Nelámejme hůl na žádnou generací. Každá má svoje téma, svou potřebu se vůči něčemu vymezovat i svá řešení.

Text příspěvku byl upraven 14.05.19 v 09:57


Petass
Petass 13.05.2019 v 20:38

Můj bratr četl hodně jako teenager, fantasy, beletrii... teď (28) by rád četl taky, ale kvůli rekonstrukci bytu a práci nemá čas, nebo u knihy usíná.

encyklopedie
encyklopedie 13.05.2019 v 21:35

to Hun ...jako bývalý knihovník mohu napsat, že čtou "mladíci" beletrii ..... a s tím tvrzením, že nad čtyřicet čtou většinou literaturu faktů.....to taky moc není pravda
....jsem v důchodě, už před pár lety jsem přestal úplně číst lit.faktu /i když je otázka, co lze považovat za lit.faktu/ ....a vyřadil jsem ze své knihovny všechny moudré knihy, o kterých někdo píše, že bez čtení takových knih nemůže existovat/ vyházel jsem veškeré filosofy, vyházel jsem klasiky atd......dost již bylo takového čtení ...to jsou knihy, které mi už nemají co říci .....čtu jen knihy u kterých se můžu bavit ....nepotřebuji nad knihou přemýšlet .... z toho už jsem vyrostl ...........tohle je téma na rozsáhlou odpověd ....ale ne ode mne....

alekis
alekis 13.05.2019 v 21:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 13.05.2019 v 21:51

alekis....nejde ode mne jinak odpovědět

Lector
Lector 13.05.2019 v 22:22

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 13.05.2019 v 22:30

Lector...já jsem napsal větu - /i když je otázka, co lze považovat za lit.faktu/ ...ale asi jsem neměl napsat slovo - úplně přestal
Jinak je pravda, že od doby roku 1968 kdy jsem asi přečetl první lit.faktu /???? zase by se dala použít ta věta/ Konec diktátora/ jsem přečetl tuny faktů ....dnes a roky před je to prakticky nulové a to co komentuji je někdy přečtené před léty! Pořád tady budu mít několik tisíc nekomentovaných knih z nichž některá dostane koment....

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 14.05.2019 v 10:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 15.05.2019 v 19:58

jestli někdo považuje Deníky malého poseroutky za beletrii, tak mohu potvrdit, že teenageři beletrii čtou

Armin1984
Armin1984 17.05.2019 v 20:21

Jak se to vezme. Beletrie je stále dost široký pojem. Skyfy čtou více muži 20+ nebo 30+, kdežto fantasy více ženy (dívky). Já bych nepanikařil... Muži (nikoli hošani) čtou celkem dost, jak kvalitnější beletrii, tak literaturu faktu (alespoň dle mé zkušenosti). Ono se to lehko kritizuje, ale jak by četly dřívější generace, kdyby měly volnočasové a komunikační možnosti dnešní doby? Navíc, mezi ženami znovu vzrůstá zájem o náročnější beletrii a literaturu faktu, což je chvályhodný trend!



Vložit příspěvek