Čteme dětem


Dell
Dell 15.10.2014 v 10:19

Alizon, syn má z předškolních dob encyklopedii, která se už nedá sehnat, už tehdy jsem ji sháněla dost obtížně. Nemám ji teď v dosahu, večer napíšu název.
Pamatuju si ale, že v té době pro mě bylo hodně těžké něco opravdu dobrého najít. Vychází spousta knih s obrázky, které jsou zajímavé na prohlížení, některé máme pořád po ruce, ale jsou to často publikace hodně nesystematické, spíš na efekt. Ne že by v nich nebyly zajímavé informace, je to ale často spíš takové prohlížecí, listovací.
Nicméně si myslím, že mít doma nějakou takovou knížku pro dítě taky není špatné, může dost motivovat ke čtení a prohlížení.
Taky záleží na tom, jestli sháníš knihu, ve které bude spíš jednoduchý text, ale ve větším množství, nebo méně textu a zajímavé ilustrace.
Moje zkušenost je taková, že ty méně popsané jsou opotřebovanější, ty s větším podílem textu zase líp poslouží, když se hledá něco konkrétního.

MajaViki
MajaViki 15.10.2014 v 13:45

Dnešním dnem začínám.Začínám číst svému synáčkovi.
Do dnešního dne jsem mu pouze vyprávěla , knížky jsme jen prohlíželi ale už je mu malinko přes rok tak je nejvyšší čas začít budovat lásku k příběhům , pohádkám a knížkám jako takovým.
Těším se na večer , až ho přikryju peřinkou , rozsvítím lampičku a budu číst.
Vybrala jsem od Pavla Čecha, O čertovi dnes jsem jí našla v knihovně a ta ilustrace mě nadchla , snad to tak bude i s příběhem.
Tak mi držte palce ať to dopadne :)

JohankaDl
JohankaDl 23.02.2015 v 19:44

My čteme Skřítka Nilse - http://www.albatrosmedia.cz/skritek-nils.html a podle mě super knížka! :)

Text příspěvku byl upraven 23.02.15 v 19:44

lenulak
lenulak 23.02.2015 v 21:52

Betty McDonaldová - Paní LáryFáry
Martina Drijverová - Domov pro Marťany
Jan Ryska - Martin v ráji

Text příspěvku byl upraven 23.02.15 v 21:54

hankapimi
hankapimi 23.02.2015 v 22:42

Moji vnoučci kolem šesti let milovali Veverku Zrzečku, Ferdu mravence, Kuře Napipi , Honzíkovu cestu a rádi si prohlíželi moji starou Početnici i Slabikář z první třídy. A doteď si vyžadují přečíst krátké pohádky s obrázky, do kterých byly zabaleny malé čokolády( po mamince) a malé ilustrované dvojstránky pohádek, které se dávaly hospodyňkám k mouce či luštěninám (po babičce). Jsou to krátké, laskavé, moudré a poučné pohádky či příběhy...

reader.007
reader.007 24.02.2015 v 09:19

Špalíček veršů a pohádek (když chcete pohladit)
Diogénes v sudu (když chcete poučit)
Damoklův meč (totéž)
Pohádky Václava Říhy (neznámé i známé pohádky, i když s malými obměnami)
Pohádky Boženy Němcové (když chcete vyděsit)
Pohádky K. J. Erbena (prostě klasika)
Budulínek - J. V. Pleva (nádherně rozvedená známá pohádka)
Povídejme si děti - Čapek (to si musíte přečíst sama, proč - alespoň se zasmějete)
samozřejmě bajky (od kohokoliv), básničky (Kožík, Žáček, Štíplová, Kainar, Skácel...)

výběr je obrovský a to dětství tak krátké :-)

Ale souhlasím - když jdu do knihy, mezi dnešní tvorbou bych si taky vybírala stěží. Mám doma třeba Včelí medvídky od Kahouna (nevhodný dárek) a nemůžu věřit že je to předloha těm krásným, vtipným a laskavým večerníčkům, knihy jsou hrozné a někdy i hrubé.

Text příspěvku byl upraven 24.02.15 v 09:24


terikanda
terikanda 27.02.2015 v 12:35

je mi teprve dvanact ale vzdycky jsem byla rada kdyz mi mamka cetla kuky se vraci

keri.H
keri.H 27.02.2015 v 13:06

Já měla ráda tuhle knížku:
http://www.databazeknih.cz/knihy/martinka-martinka-jede-na-venkov-4316
Vždy jsem byla ráda, když mi jí mamka po večerech četla.

A pak jsme všechni měli rádi knihu Bořík a spol. Vím, že jí rodiče četli i bráchům, kterým se hodně líbila. A taky si pamatuji, že se mi líbil Neználek.

Pak ještě se mi líbili různý básničky.

Marika Vanova
Marika Vanova 12.03.2015 v 10:05

Děvčátko z hor -M. Maury
Z deníku kocoura Modroočka - J. Kolář
Karkulín ze střechy - A. Lindgren
Kozí pohádky - I. Březinová
Knížkový pejsek - J. Kahoun
Byla jednou koťata - L. Štíplová
Káťa a Škubánek - J. Lamka

Zelený_Drak
Zelený_Drak 12.03.2015 v 15:14

Z toho, co opravdu čteme pětiletému dítěti mi v poslední době padla do oka "Pokladnice nejkrásnějších pohádek". (http://www.databazeknih.cz/knihy/pokladnice-nejkrasnejsich-pohadek-233602)

A pak, co si tak vybavuju, že jsem četla:
Jan Drda - České pohádky
Jan Vladislav - Kapitán Tulipán a princezna z Bordeaux
Pokud už by to dítě bavilo, tak bych zkusila něco od Evy Ibbotsonové. Myslím, že mně se líbil hlavně "Ostrov tet".

Doporučila bych pár moderních pohádek od Pullmana, které jsem četla v poslední době a bavily mě, ale bohužel nejsou přeložené do češtiny. Ale kdyby někoho i tak zajímaly, tak:
"I Was A Rat!" (asi nejlepší)
"Clockwork, or All Wound Up" (hodně strašidelná)
"The Scarecrow And His Servant" (podle mě méně povedená, ale pořád lepší než spousta jiných moderních pohádek).
Jsou i další, ale ty jsem nečetla.

alka1
alka1 10.07.2015 v 22:16

Dcera 4 roky
Černík - Pohádkové chvilky dětem do postýlky (veršované pohádky, někdy s novou pointou),
Sutějev - Malované pohádky,
J. Žáček - Pohádkový kolotoč - známé pohádky, ale krásné ilustrace a pěkně napsané - "akorát do pusy" - nemusím upravovat při čtení,
L. Špaček - Dědečku, vyprávěj - etiketa,
Macourek - Mach a Šebestová (první díly),
ráda čte příběhy o Martince od Gilbert Delahaye a Kamilce od Nancy Delvaux - vždy vezme v knihovně nový díl (je jich mnoho).

Knoflík28
Knoflík28 16.08.2015 v 19:57

Neteři (4) jsem podsunula Harryho Pottra. Nijak jí to nezaujalo. Popravdě mě udivuje, jako dokáže číst stále ty samé příběhy dokola a dokola. Přitom se vyhýbá Čaroději ze Země Oz nebo Petru Panovi. Vážně čekám, až jí to princeznovské období přejde :D

luboss7
luboss7 14.10.2015 v 17:30

Ktoré knižky by ste odporučili pre 9 ročné dievča? Je už celkom čitateľka, za posledný rok prečítala komplet Harryho Potera, trilógiu z Egypta od Riordana a pár kúskov popri tom. Pozeral som na Vianočné mystérium (Kouzelný kalendář) od Gaardera, len neviem či nie je nejako príliš nábožensky ladený, prípadne iné knižky od Gaardera. Možno niečo od Roalda Dahla?

Zelený_Drak
Zelený_Drak 14.10.2015 v 17:37

Já v 9 četla knížky od Karla Maye. Zpětně nechápu, jak to, že mě to v tom věku bavilo :D Zkusila bych sérii Hraničářův učeň a trilogii Ohnivý vítr. Gaardera neznám, neporadím :) Od Dahla jsem četla Čarodějnice a přišlo mi to na dětskou knihu dost smutné.

luboss7
luboss7 15.10.2015 v 11:35

Asi skúsim toho učňa, majú ho aj u nás v knižnici, 4 diely, len neviem presne podľa názvu v registri, ktorý je prvý. V rebríčku som našiel ešte zaujímavú knižku Tobiáš Lolness, myslíte že bude dobrá pre 9 ročné (vyspelé) dievča?

Pepa07
Pepa07 19.10.2015 v 08:18

Také bych měl jeden tip dětské knihy od 2 do 5 let - je úžasná nejen svými slovy, ale také ilustračně. Hezké povídání o knize jsem našel na:
http://radyzezivota.cz/knizka-pro-deti-od-dvou-do-peti/

Text příspěvku byl upraven 19.10.15 v 08:19

konele
konele 22.08.2016 v 23:35

Každé ráno čtu dětem (4.a 5. ročník). Poradíte, co by se jim mohlo líbit?

cecetka
cecetka 23.08.2016 v 08:55

Syn (10) ma rad serii Draci srdce od Any Galan.
Pak se spolu dobre bavine u Mikulase od Goscinneho.
K narozeninam dostane Nocni mury (Segel a Miller).
Moc hezka kniha je Smrtak Harry (Kaiblingerova).
A dalsi klasika je Borik od Steklace.

šneki
šneki 23.08.2016 v 09:54

Já v tomhle věku četla hodně detektivky Enid Blytonové :)

prestiggio
prestiggio 02.10.2016 v 11:32

moj syn bude mat 6 rokov. citat este nevie. citam mu ja od malicka. ale bavit ho to zacalo asi v 4 rokoch. oblubene su pribehy o masinke Tomasovi, a neuveritelne ho bavi encyklopedia o ludskom tele. chodi so mnou aj do kniznice a vzdy si tam aj on nieco vyberie.



Vložit příspěvek