100 věcí, které by měl člověk přečíst, vidět a slyšet

DISKUZE » Volná diskuze


marlowe
marlowe 18.05.2014 v 11:09

Tak to máme podobný vkus, pajonku,True detective je excelentní seriál, úplně jiný, než většina ostatních, byli jsme z něho doma dost stife. Zajímavé je, že ačkoli McConaugheyho ani Harrelsona jsem nikdy moc nemusel, tady jsou oba naprosto genilání, zvláště McConaughey, to je výkon, před kterým fakt smekám.
Na seriálech s mojí ženou dost ujíždíme, takže bychom s tebou asi těch styčných ploch našli víc, když vezmu pár let zpátky, asi bych mezi nominanty na naprostou seriálovou špičku zařadil (kromě Forbrydelsen a True Detective) ještě Breaking Bad, Dexter, Homeland, Wallender, Game of Thrones, Carnivale (především první řada!!!), Boardwalk Empire, The Sopranos, dobré byly i Mad Men, Suits (ale jen počáteční řady, pak už to šlo trochu dolů), Luther a další, ale na špičku peletonu bych bez rozmyšlení postavil The Wire, to je - alespoň pro mne - král všech seriálů, budu si ho muset někdy znovu pustit... :-)

pajonek
pajonek 18.05.2014 v 14:21

...sem se díval, že i stejné čteme a doporučujeme ...tyhle vzpomínané seriály jsem většinou také sledoval, i když některé nedodíval.....ale možná někdy dodívám... je toho moc, a čeho je moc, toho je příliš..............

pajonek
pajonek 18.05.2014 v 14:37

...nyní se podíváme na známého Františka Běhounka..... protože je mi možná jasné, že i dost neznámého.......
...kromě známých románů je pár co vyniká /a jsou některé, které nejsou zase až tak známé.../
Jako první je bezpochyby jeho nejlepší scifi /asi první ryze česká scifi/ Dům zelených přízraků - Původně vyšel pod názvem Případ profesora Hrona (1947), druhá lehce přepracovaná verze byla publikována v roce 1968. Běhounek se tu přihlašuje k verneovské tradici Vynálezu zkázy: na osudu vědce, nekriticky zahleděného do svého vynálezu, varuje před zneužitím technické inovace. Příběh nepochybně vznikl pod dojmem prvního použití atomové bomby, které bylo v živé paměti veřejnosti a bylo předmětem četných diskusí. Román byl určen dospělým čtenářům a je považován za Běhounkovu nejlepší práci.
..a tady bych si dovolil upozornit, že tento román je načten - jedná se o dramatizovanou četbu Marešova deníku s ozvučením.
Kompletní kniha
Velikost - 488,53 MB
Délka: 8 h 33 min 55s
...na načítání se podílelo bezmála 20 rétorů ... jeden z načtených klenotů

...dále se podíváme na knihu - Rokle u Rjukanu
Napínavý román z druhé světové války.
Děj se odehrává v Evropě i v Americe a středem děje je v Norsku vlastenci ukryté velké množství těžké vody, nezbytné k výrobě atomové pumy a zápas, který o její vypátrání a ovládnutí svede nacistická a americká výzvědná služba.

...a třetí je Komando plukovníka Brenta
Vzrušující dobrodružství skupiny příslušníků britské tajné služby, jejíž členové bojují proti nacismu.
Ve vodách Indického oceánu se odvážní muži střetávají s Japonci, ale i s nástrahami přírody, aby nakonec mohli splnit náročný úkol, jímž bylo zničení japonských vojenských i obchodních lodí, kotvících v Singapuru.
......a tady zase musím upozornit, že tento výborný román mistrně načetl kolega....

...a úplně nakonec si dáme dva krátké románky/spíše delší povídky/
Ponorka Narwhal - 2 - příběh z druhé světové války
a poslední dnešní je Únik z atomového města - Je to jednoduchý příběh, jehož hlavní hrdina Pavel Šari se při útěku z vězení zaplete mezi německé špióny, snažící se z americké jaderné laboratoře ukrást látky potřebné k výrobě atomové pumy......

Text příspěvku byl upraven 18.05.14 v 14:39

pajonek
pajonek 19.05.2014 v 19:24

...měli jsme tu téma - Ondřej Neff a jeho přepisy knih J.Vernea
...tentokrát je tu znovu Neff a jeho nová "Verneovka", která není od J.Vernea
O.Neff uskutečnil dávný záměr Julese Vernea napsat román, kde by se setkaly všechny jeho známé postavy. V Albatrosu vychází „Pán vzduchu“, první část zamýšlené trilogie.
.....druhý svazek bude připravený k vydání začátkem roku 2015, bude se jmenovat „Pán země“ a trilogie se uzavře k sedmdesátinám Ondřeje Neffa knihou „Pán moří“.
Pán vzduchu – první část třísvazkového cyklu, přivádí diplomata Mauklera a detektiva Fixe na stopu ďábelského spiknutí, chystaného nejbohatším mužem světa Virgilem Adrianem. Tento dědic Ocelového města by rád hrál roli spasitele světa, avšak zkušené pátrače nedokáže oklamat. Jdou mu nelítostně po krku ve světě skvělých vynálezů, řiditelných vzducholodí a parních počítačů. Štěstí jim ale nehraje do ruky a dokonce se jim někdy zdá, že se v odhadu Adrianových záměrů mýlili. Chtějí ale mít jistotu a hledají pravdu, i kdyby měla být děsivá. Strhující děj je provede Evropou a Amerikou, v následujícím svazku Pán země bojují o život v Africe a závěr se odehraje ve svazku Pán moří v oblasti Asie a Austrálie. Je to hazard, při němž je v sázce celý svět.

...tak a jdeme pro novou "Verneovku"..............

pajonek
pajonek 27.05.2014 v 17:52

Larry Correia - Lovci monster /už jsou venku čtyři díly
Larry Correia je je takovej západáckej Kulhánek a Žamboch - nový americký spisovatel akční fantastiky, která se důstojně vyrovná i domácím Mistrům. Američan Larry Correia je blázen do střelných zbraní a znalosti z oboru bohatě využil ve své románové prvotině Lovci monster s.r.o., která po prvním vydání samonákladem sklidila velký úspěch, dostala se mezi bestsellery a dnes má autor smlouvu na několik dalších dílů.
......Seznamte se s Owenem Zastavou Pittem, nejnovějším rekrutem Lovců monster, s.r.o. Netvoři jsou totiž skuteční. Tvorové z mýtů, legend a béčkových filmů jsou někde tam venku a číhají ve stínech. Oficiálně jsou tajemstvím. Někteří jsou zlí, jiní prostě jen hladoví. Na opačné straně stojí lidé, kteří se živí jejich zabíjením. Je to docela fajn práce, až na jeden malý problém. Starodávná bytost známá jako Prokletý se vrátila, aby si vyrovnala sto let staré účty. Pokud Prokletý uspěje, nastane konec světa a LM s.r.o. je to jediné, co mu stojí v cestě.

Viki9
Viki9 27.05.2014 v 18:36

... Mistře Knihovníku, reaguji na tvůj předchozí příspěvek o Verneovkách ... všiml jsem si, že se začaly vydávat Verneovky (a i jiné dobrodružné romány) předělané jako komiksy (např. v Gradě) ... ty znáš oba ty žánry ... jsou dobře udělané? ... myslíš, že by mohly posloužit jako "návnada" pro malého čtenáře a vzbudit chuť k přečtení knihy?


pajonek
pajonek 27.05.2014 v 19:28

Viki, bohužel nemohu sloužit kvalitní odpovědí.....samozřejmě v mém věku jdou tyhle komiksy jaksi podél mě ...měl jsem z Grady v ruce asi jen komiks Ztracený svět od Doyla, který nakreslil Petr Kopl, tak jsem byl zvědavý ...jinak ty dětský převyprávěný komiksy jsou hodně i Indie - takže většinou pěkná kresba, slabý scénář ...... Poslední mohykán mě moc nechytil /ten byl z Francie/....
...Verneovky jsem neviděl

Viki9
Viki9 27.05.2014 v 19:38

... v katalogu na tento rok mají 20 000 mil pod mořem, Cesta do středu země, Cesta kolem světa za 80 dní ... kresba nevypadá vůbec špatně, ale bojím se právě toho o čem píšeš - zjednodušení textu a příběhu za neúnosnou mez ...

pajonek
pajonek 27.05.2014 v 19:45

...ještě jsem si vzpoměl, že jsem v knihovně, jak holky balily knihy, tak jsem si prohlédl gradácký komiks Hrabě Monte Christo - a ten byl hodně slabej !!!!! tam se mi nelíbila ani kresba a to písání bylo tragický ...to byl asi stoprocentně přepis z toho indického vydání....

pajonek
pajonek 31.05.2014 v 15:27

...dnes budeme koukat, a možná budeme někteří koukat hodně dlouho - na řadě je totiž seriál
Da Vinci's Demons
1.řada 8 dílů
2.řada zatím mám 9 dílů
Seriál z historického prostředí s reálnými postavami ze života Leonarda da Vinciho.
Je to ambiciózní historická řežba. Přesně tak, jak se tenkrát žilo - bez servítků .... mnoho zápletek, úžasných vztahů mezi postavami a intrik samotné Florencie a Říma......
Nastiňuje nám Leonardův příběh tak, jak ho zatím neznáme. Byl to opravdu skvělý umělec a vynálezce....i když na historii se kašle, a jde víceméně o efektivní podívanou ..
......u nás doma 100%

marlowe
marlowe 31.05.2014 v 17:43

Pajonku, dík za tip, Da Vinci's Demons neznám...

pajonek
pajonek 31.05.2014 v 22:48

...před časem jsme tady vedli debatu s Vikim o nejlepší knize Raymonda Chandlera - já přidávám film
Dlouhé loučení
Dlouhé loučení (v anglickém originále The Long Goodbye) je film z roku 1973, adaptace románu Raymonda Chandlera Loučení s Lennoxem. Režíroval jej Robert Altman, scénář napsala Leigh Brackett. Hlavními hvězdami filmu byli Elliott Gould jako Philip Marlowe, veterán film noir Sterling Hayden jako Roger Wade a filmový režisér Mark Rydell jako gangster Marty Augustine. Film nastavoval zrcadlo kultuře hollywoodského životního stylu 70. let 20. století.

Bezpochyby nejlepsi film Roberta Altmana. Elliot Gould je v roli Philipa Marlowa geniální.....100%

Viki9
Viki9 03.06.2014 v 20:01

... pokud je film alespoň z poloviny stejně dobrý jako kniha a dokáže vystihnout její atmosféru, tak ho musím vidět! :-D

pajonek
pajonek 03.06.2014 v 20:28

Viki, jestli chceš film srovnávat s knihou, tak to není pro tebe to pravé ořechové.....
Altman geniálně přenesl příběh, původně se odehrávající nedlouho po 2. světové válce, ve filmu do sedmdesátých let.....
Dlouhé loučení (překládané taktéž jako Loučení s Lennoxem) se své románové předlohy drží jenom velmi volně, jelikož Altman a spol. řadu věcí pozměnili.....
....precizní Altmanova režie, chytlavá hudba, dobré dialogy - to vše tvoří nadrámec filmové podívané - a to už vůbec nemluvím o Marlowovi v podání Elliotta Goulda asi nejlepšího představitele Philipa Marlowa od dob Velkého spánku ......

Viki9
Viki9 03.06.2014 v 20:42

... i tak to zkusím :-)

pajonek
pajonek 03.06.2014 v 20:48

...já třeba vůbec nebazíruji na tom, aby se film držel předlohy /a jakmile někdo píše v komentáři nebo v recenzi, že se film nedrží knihy ....tak to ani nečtu !!
...ted se vyloženě bavím ....Zločin /dánský tv seriál/ a Zločin /americký tv seriál/ je v podstatě stejný příběh...ale parádní na tom je, že má každý jiný konec !!!!!!!
...a proč se bavím? vyšla kniha podle tv seriálu - Zločin ...a podrž se, příběh v podstatě stejný a konec - ZASE JINÝ !!!!!

Viki9
Viki9 03.06.2014 v 21:46

... já to mám jak kdy - třeba film Páni kluci se drží Toma Sawyera jen velmi vzdáleně a přitom je to můj nejoblíbenější dětský film ... ale když mi teď ve dvojce Hobita vyhodily ty nejlepší scény, vymysleli si elfku navíc a k tomu mraky nesmyslného děje, tak to vidím rudě a jsem bez sebe vztekem ...

WEIL
WEIL 04.06.2014 v 21:15

Pajonku, zajímalo by mě, kde jsi bral čas a energii na takové množství načteného. Na jeden lidský život je toho hodně.

pajonek
pajonek 04.06.2014 v 22:00

...to je zajímavá otázka ...a to tě opravdu zajímá?

WEIL
WEIL 05.06.2014 v 11:30

Ano. Protože je to nevšední, aby někdo četl a četl, a pamatoval si načtené, ba se v přečteném tak bezvadně orientoval. ...A hlavně, že si to stále v takovém množství oživuješ, a žiješ tím...

pajonek
pajonek 05.06.2014 v 19:24

....pátral jsem po povídce, která kdysi vyšla v F&SF a napsal ji Brennert Alan a jmenuje se Ma Qui - je z vietnamské války - Operace "Wandering Soul", o které je v povídce řeč, skutečně existovala a dá se najít na youtube autentická nahrávka. Opravdu hezké věci si na sebe lidi dokážou vymyslet.
...a tak jsem si pomapoval pár knih a povídek, které se týkají války ve Vietnamu - je jich u nás poskrovnu.
Doplnil bych, že mne zde nezajímá dokument - ale pouze romány a povídky.
Matthew Brennan nám předkládá hned dvě povídkové knihy a to
Lovci - Zabijáci
Lovci lebek
Dá se říci, že se jedná o osobní vzpomínky válečných veteránů z bojových akcí speciálních útvarů letecké bitevní a pěší divize ve Vietnamu 1965 až 1972.

William Eastlake, kterého známe z válečného bestselleru Hájili jsme hrad /mimochodem také zfilmováno/, napsal román z války ve Vietnamu - Umírali jsme v bambusu.
Hrdinou příběhu je kapitán Clancy, jenž smrtelně zraněn umírá kdesi v džungli. Vedle jeho konečných úvah o válce se zde odvíjejí osudy těch, co po něm pátrají, včetně kapitána Knightbridge a zdravotní sestry Jane, kteří ve svém vrtulníku souloží ve výšce 10 000 stop, aby tak vytvořili válečný rekord. Pod nimi v džungli bloudí dva mladí hippies a pokoušejí se válku ukončit pomocí květin a kytary… Eastlake vidí válku jako absurdní šílenství, které nelze postihnout běžnými realistickými prostředky. Sahá tedy po zbraních, jako je černý humor, hyperbola, groteskní dialogy či impresionistický popis, aby nakonec ve svém souhrnu přinesl obraz až mrazivě skutečný. Román je považován za jednu z nejlepších knih o vietnamské válce a ceněn stejně vysoko jako slavná Hellerova Hlava XXII.
Tom Smith - Snadný cíl je kniha pro všechny "fanoušky" vietnamské války.
Dlouhá a neobyčejná cesta průzkumného pilota ve Vietnamu.

...máme pár věcí, které se týkají Vietnamské války, ale dají se zařadit mezi SF literaturu.
První napsal Petr Straub a jmenuje se - Koko
Román těžící z válečného konfliktu ve Vietnamu.Ten se neodehrává během války, ale dlouho po ní, kdy skupina válečných veteránů pátrá po masovém vrahovi, s nímž se zřejmě během válečného konfliktu setkali.
Upozornění, tento román je hodně těžký na čtení ...V románech Petera Strauba se totiž téměř nenachází akce. Peter Straub je něco jako rozšafný vypravěč. Jeho dílo je náročné číst, protože je plné rozsáhlých popisných scén......

Další román (spíše povídkový cyklus), v němž jsou na válku ve Vietnamu pouze lehké odkazy, je dílo Stephena Kinga Srdce v Atlantidě.
.... a to je zase naopak hodně čtivá kniha...

A ted se dostávám ke knize, která by mohla být pro někoho skvost.
Napsala ji E. A. Scarboroughová a jmenuje se Léčitelka.
Prvek fantastiky tu je tvořen vlastně pouze tím, že hlavní hrdinka (zdravotní sestra působící v americké polní nemocnici) dostane od domorodého pacienta amulet, který zvyšuje její léčitelské schopnosti.
Hlavní hrdinka není bezprostředně přítomna bojovým akcím, není ani přímo přítomna zvěrstvům páchanými tou či onou stranou konfliktu. Bezprostředně se však s těmito zvěrstvy setkává, a to nejen na straně vietnamské, ale i na straně americké..........
Román byl oceněn cenou Nebula!

Našel jsem pár povídek...
Již zmíněnou od Alana Brennerta „Ma Qui“ /taktéž cena Nebula/
Další je povídka Hrobaři /taktéž Nebula/. Napsal ji Joe Haldeman. A to jsou duchařské příběhy, odehrávající se přímo ve válečném konfliktu.
Přímo za války se odehrává i nefantastická povídka Nelsona DeMille „Rendez-vous“ - popisuje střet amerického průzkumného oddílu a špičkové severovietnamské ostřelovačky.
Daleko lepší jsou povídky odehrávající se až po konci války, kdy se válečný konflikt přesunul do konfliktu v duši.
„Noční stíny“ od Roberta McCammona
„Protože byla tma“ od Jacka Cadyho - o válečném veteránu, který dokáže zhmotňovat své noční můry.
A nakonec jsem si nechal dvě povídky, jedna je od Danna Simmonse „E-lístek do Vietnamu“ popisující drama odehrávající se ve virtuálním zábavním parku vybudovaném ve stylu války ve Vietnamu, a druhá je Koontzova povídka „Hlubina temnot“ popisující poválečné setkání amerického válečného zajatce a jeho severovietnamského trýznitele.

...a zde mé ubohé znalosti knih a povídek z bojiště Vietnam končí.....
...jestli někdo znáte ....doporučtě starému neznalci !!
Ale prosím NE dokumenty - těch mám taky pár a stačí!....

pajonek
pajonek 05.06.2014 v 20:06

to WEIL...moc se mi nechce, ale aspoň něco
Zkusíme to napřed matematicky...začal jsem číst v pěti letech ...to jsem přehákal první pohádku! Číst mne naučil děda, velký čtenář a milovník knih... každý den jsem mu seděl odmalička na kolenou a on mi četl a četl ... a naučil mne šachy...a to bylo velmi důležité.
Takže já od roku 1957 čtu a hraju šachy /jak víš šachy jsou nejlepší motor na mozek!/
...a to je potom o té paměti...
Ted k těm počtům : za zhruba necelých 60 roků čtení - po 100 stránkách denně přečteš více jak 2 miliony stránek - když to podělíš knihou, která má zhruba průměr 250 stránek ...vyjde ti nějakých 8-9 tisíc knih /počítám z hlavy., doufám, že nekecám./

A ted to důležité - skoro 40 roků jsem dělal dobrovolného knihovníka.... a to se pohybuješ mezi knihami....pak mezi jinými knihami...a aby byla nějaká změna, tak zase jinými knihami.... jako knihovník, bys měl umět poradit !!.....takže musíš číst knihy, musíš číst o knihách ......a furt dokola
A další důležité - kdysi mi za odměnu zaplatili kurz "rychločtení" Zielkeho metodou.
A to je tedy fajnšmekřina. Člověk čte 4x až 5x rychleji a světe div se - zapamatuje si až o 50% více z textu, než při písmenkovém hákání.......
Vynikající na učení!!!!!!
Tak bych napsal, že trénovaná pamět šachama, křížovkama /samozřejmě těma nejtěžšíma, jako je Křížovkářská liga, Nolč apod/ , rychločtení a dlouholetý pohyb mezi knihami a filmem je to pravé ořechové.....

WEIL
WEIL 06.06.2014 v 23:30

Díky za základní vysvětlení.
Ale myslím, že musíš mít i mimořádné předpoklady pro čtení a dlouhodobé uchování načteného v paměti.
Kolik znám jen lidí, co absolvovali nějakou školu, a nepamatují se na nic, jen museli složit zkoušku, a jelikož je to či ono nezajímá, tak se jim to pak vykouřilo z hlavy.
Dneska už tomu rozumím, ale když jsem byl mladší, tak jsem to nechápal.

pajonek
pajonek 11.06.2014 v 22:11

...k tématu "Válka Vietnam" se dá ještě přidat román Antona Myrera - Jednou orel

Román, prvně publikovaný v roce 1968 v době války ve Vietnamu, se stal celosvětovým bestselerem a jeho hrdina, Sam Damon, je vzorem již několikáté generace vojáků a povinnou četbou amerických mariňáků. Kniha vypráví osudy Sama Damona, čestného a přímého profesionálního vojáka, několikrát vyznamenaného za statečnost v obou světových válkách, a jeho kolegy důstojníka, Courtneye Massengala, sobeckého a povýšeneckého politika, který postupuje vzhůru na profesionálním žebříčku pomocí šikovných machinací v zákulisí. Od bitev první světové války, přes kasárenský život v meziválečném období, až po smrtící džungle Pacifiku druhé světové války, sledujeme vývoj a narůstání konfliktu mezi oběma muži, konfliktu, který vrcholí zradou na posledním bojišti studené války, ve Vietnamu.

pajonek
pajonek 15.06.2014 v 20:47

...a zase jedna kniha....dostal se mi do rukou ebook neznámé knihy
Zpráva z Hádu
napsala Edita Dufková - neznám
Kupodivu,co se týče žánru SaSF z našich luhů a hájů, tak je to něco výjimečného...... kurecpalec překvapivě velmi kvalitní čtení.
Edita Dufková napsala výborné klasické scifíčko o kolonizaci vesmíru.

...na "legie" se píše o knize: Kosmická loď Proserpina je už takřka u cíle své cesty, ve sluneční soustavě delty Pavonis, kde doufá nalézt planetu vhodnou ke kolonizaci. Třicet tisíc cestujících se probouzí z kryospánku, aby byli vzápětí postaveni před strašné zjištění – jejich loď je na kolizním kurzu s obří kometou a srážka je neodvratná. Waco Teirange, navigátor a z nutnosti i kapitán lodi má před sebou nelehký úkol zachránit Proserpinu, osadníky i misi. Než dorazí k vysněné planetě, musí přežít ledové peklo zvané Hádes.

Napínavá a skvěle napsaná sci-fi mladé nadané autorky Edity Dufkové v sobě spojuje to nejlepší z klasiky žánru a moderních trendů. Příběh nepostrádá důmyslnou zápletku, lidské a dobře napsané osudy, technické poznatky a fundovaná řešení problémů. Strhujíc příběh od první do poslední stránky. Najdete v něm všechno, co v dobré sci-fi hledáte.
...a hodnocení 40 čtenářů na 83% si opravdu zaslouží - u mne má 100%



Vložit příspěvek